Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#502799 Η Κύπρος είναι μακράν ο καλύτερος προορισμός για έναν έλληνα(ρα) εργαζόμενο σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο ευρωπαϊκό. Δεν παύει να είναι χωριό βέβαια με ότι αυτό συνεπάγεται.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#502801 Καλά χαλαρώστε, πόσα θέλετε για να γυρίσετε ρωτήθηκε. 2500 το άτομο τον μήνα δεν είναι και τίποτα τραγικό. Έχει κόσμο που παίρνει πολύ παραπάνω.

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#502804 ^ Aυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ. :lol:

Εγώ δύσκολα θα την έκανα, το κλίμα είναι κομβικής σημασίας. Συννεφούπολη και ειδικά μη αγγλόφωνη, δύσκολα. :(
Σε ισπανοιταλίες δεν πολυέχει νόημα, άρα χμου. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#502816
diplomat έγραψε:^ Aυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ. :lol:

Εγώ δύσκολα θα την έκανα, το κλίμα είναι κομβικής σημασίας. Συννεφούπολη και ειδικά μη αγγλόφωνη, δύσκολα. :(
Σε ισπανοιταλίες δεν πολυέχει νόημα, άρα χμου. :hmmm:

+1

Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει. :s_yes

Η μόνη |λογοκρισία| εδώ είναι ότι όλα γίνονται καθυστερημένα. Σπίτια, αυτοκίνητα, γάμοι, ιστορίες έχουν μετατεθεί καμιά 10ετία σε σχέση με τη γενιά των γονιών μας. Κατά τα άλλα την περνάμε ζα-χα-ρη.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#502817 E, ναι.

Από τη στιγμή που η ζωή μας εδώ είναι στημένη, δύσκολα φεύγεις. :iconcool:
'Oπου στημένη ζωή ισούται με το ότι πχ. ήδη ξέρω ότι από τον μάϊο και μετά με περιμένει κολλητός με σπίτι στα χανιά (albeit μικρό) και άλλος φίλος παραχωρεί άνευ όροις όροφο στη κεφαλλονιά για ΣΚΔ.

Πώς να το αφήσεις αυτό το πραγματάκι ρε φίλε. :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#502819 Τσίπρον ουτε για αστείον φίλτατε, χίλιες φορές Γερμανία :lipsealed:

Ματσακω, αν επαιρνα 3000 καθαρά κι ένα 1500άρι η :inlove: θα το σκεφτόμασταν σοβαρά. Θα μπορούσα να γράψω 6χιλιρα και 10χιλιαρα, αλλά να μιλάμε σοβαρά.
Τα λεφτά αυτα είναι χοντρικά αυτά που βγαζω χωρίς τα εξτρά τώρα, νομίζω θα έκανα αυτόν τον συμβιβασμό στα οικονομικά.

Απο κει και πέρα προφανώς δεν θα ήταν το μόνο που θα κοίταγα, αλλά αυτό είναι εκτός του ερωτήματος σου :s_smile
Άβαταρ μέλους
By GTS
#502823 φιλος πηγε στην Ρωμη πριν 2 χρονια και τα καταφερνει πολυ καλυτερα απο Αθηνα...πχ αν Αθηνα ιδρωνε να βγαλει 500 ευρω τον μηνα εκει παιζει στα 2000-3000 τον μηνα...και ειναι και σε ωραια πολη...οχι στον βορρα...εννοειται οτι και το οικονομικο περιβαλλον ειναι πολυ καλυτερα εκει αλλα εχει και μερικους καλους οργανισμους για εργοδοτες που δεν υπαρχουν στην Αθηνα...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#502826 Καλά δεν είναι τραγικά λεφτά αυτά. Τι διάολο? Σπουδαγμένοι είστε, τόσα χρόνια προϋπηρεσία σε πολύ δυνατούς κλάδους, δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεθούν τέτοιες δουλειές στην Ελλάδα ακόμα και με τη σημερινή κατάσταση.

Γενικά θεωρώ ότι οι ξενιτεμένοι θα αντιμετωπίσετε θέματα στην καθημερινότητα παρά στο επαγγελματικό-οικονομικό κομμάτι σε περίπτωση επαναπατρισμού.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#502829 To πρόβλημα δεν είναι τόσο να βρεις δουλειά με αυτά τα λεφτά όσο το τι θα σου μένει στο τέλος με τόσο ασταθές φορολογικό.
Βάλε φόρους εισοδήματος, ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας, βενζίνες, ΦΠΑ κλπ κλπ ουσιαστικά πληρώνεις το κράτος χωρίς ανταπόδοση.