Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#480752 όσο και να είναι είναι μεγάλο

πλέον όλοι λίγο πολύ έχουν συγγενείς και φίλους που την έκαναν, δεν πιστεύω ότι κάποιος πέφτει από τα σύννεφα αν μιλάμε για μαζική μετανάστευση

βέβαια υπάρχουν και αυτοί που δεν τους έκατσε και γύρισαν (ή κάποιοι γύρισαν από επιλογή, υπάρχουν και αυτοί), όπως υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να γυρίσουν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό :hmmm:

σε γενικές γραμμές πάντως οι περισσότεροι που φεύγουν είναι ικανοποιημένοι και δεν το σκέφτονται να επιστρέψουν, οπότε το φαινόμενο αυτό θα έχει επιπτώσεις στη δική μας χώρα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#480759 Έβλεπα μια φωτογραφία από το έτος μου στη σχολή. Οι μισοί Λονδίνο, οι μισοί Ζυριχη. :omg:

Στα εργοτάξια βλέπω 40+ Ετών ελάχιστοι με εργοληπτικα πτυχία.

2-3 θα μείνουμε :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#480766 Το νούμερο δεν είναι καθόλου υπερβολικό.

Εγώ όμως θα σταθώ σε άλλα νούμερα του άρθρου...

Σήμερα το 29,9% των νοικοκυριών, δηλαδή περίπου 1 εκατ. νοικοκυριά, έχουν στην οικογένεια ένα τουλάχιστον άτομο σε ανεργία. Με το ποσοστό της μακροχρόνιας ανεργίας ανέρχεται στο 83,5% του συνολικού αριθμού των ανέργων.


Περισσότερα από 1 στα 5 νοικοκυριά (21,5%) έχουν ένα μέλος στην οικογένεια που εργάζεται για λιγότερα χρήματα από τον επίσημα καθορισμένο κατώτατο μισθό των 586 ευρώ (490,00 ευρώ καθαρή αμοιβή)


Και φυσικά αυτό που γράφει κάτω αριστερά η εικόνα:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#480768
QsisVTS έγραψε:και τι κάνουν στη ζυρίχη; αφού καθαρά δουλειές μηχανικού δεν έχει στην ελβετία :hmmm:



Όταν λες καθαρές εννοείς γιαπί πηλοφόρι μυστρί ? :lol:

Γεμάτη θέσεις μηχανικών είναι, ειδικά σε τραπεζικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#480776
QsisVTS έγραψε:και τι κάνουν στη ζυρίχη; αφού καθαρά δουλειές μηχανικού δεν έχει στην ελβετία :hmmm:
Ναι ολοι εδω σοκολατες και τυρια φτιαχνουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#480780 ειλικρινής ερώτηση είναι, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ένας μηχανικός γενικά, αλλά σε άλλες χώρες βλέπε γερμανία δεν είναι πιο λογικό να πάει κάποιος μηχανικός;

μιας και είπες τυρί πάντως ζηλεύω πολυ αυτό το σκηνικό :eat: αν ήμουν εκεί 200κιλά θα ήμουν, θα έτρωγα όλη μέρα :eat: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=5uIEMA88_MQ

δηλαδή πόσο τέλεια ιδέα, σκάει το μυαλό μου :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#480783 Αφού το έχουμε ξαναπεί. Οι βρωμομηχανικοι παίζουν από γραμμές παραγωγής, κατασκευές, μελέτες, τραπεζικά, μεταφορές, συμβουλευτική, βιοϊατρικές κλπ

Οι περισσότεροι δικοί μου στην Ελβετία είναι σε τράπεζες
Άβαταρ μέλους
By italakias
#480784
KiloMeater έγραψε:http://www.capital.gr/forum/gotomessage/6232561?threadid=6232561

Πως το βλεπετε το νούμερο; Υπερβολικό ;
Ακουγεται μεγάλο, απο την άλλη υπάρχει και κόσμος που έφυγε τελευταία χρόνια και δέν εχει μεταφέρθει σε κατοίκους εξωτερικού στην εφορία, μην ειναι και μεγαλύτερος... :hmmm:

700000 εχουν φυγει και ακομη δουλεια στην ελλαδα πολυ δυσκολα βρισκεις. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#480788
QsisVTS έγραψε:και τι κάνουν στη ζυρίχη; αφού καθαρά δουλειές μηχανικού δεν έχει στην ελβετία :hmmm:


ουτε στο Λονδινο δεν εχει δουλειες μηχανικων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#480793 Ελβετια εχει αλλα ειναι δυσκολο να βρεις, πολλοι υποψηφιοι και περνει καιρο. Λονδινο σχεδον καθολου εκτος απο το λογισμικο που εχει ανεβει τα τελευταια χρονια αλλα ειναι συγκεκριμενους τομεις (προγραμματιστες οχι μηχανικοι κατα βαση). Γενικα δεν εχει αν ρωτας αυτο. Μονο τραπεζικα εχει πολλες δουλειες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#480794 βέβαια τώρα που το λες μόλις μου ήρθαν στο μυαλό δύο εμπ-ηδες γνωστοί μου που είναι σε τράπεζες στο λονδίνο
Άβαταρ μέλους
By GTS
#480800 Ειναι χιλιαδες αλλα σχεδον κανενας σε δουλεια μηχανικου εκτος απο ελαχιστους σε δικτυα και λογισμικο. Μηχανολογοι, πολιτικοι, ηλεκτρολογοι, ναυπηγοι ειναι πολυ λιγοι στο Λονδινο.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#480809
GTS έγραψε:
QsisVTS έγραψε:και τι κάνουν στη ζυρίχη; αφού καθαρά δουλειές μηχανικού δεν έχει στην ελβετία :hmmm:


ουτε στο Λονδινο δεν εχει δουλειες μηχανικων...



Τι πάει να πει δουλειά μηχανικού ;
Η διοικητική έρευνα είναι;
Τα λοτζιατικς εινιαι;
Συγκοινωνίες;