Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#543490
Thomas_C200K έγραψε: Ένα καλό είχαν σαν κρατίδιο :shifty: βασικά το έχουν και τώρα :lol: :shifty:


Έχουν την BMW :s_yes :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#543504
markvag έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε: Ένα καλό είχαν σαν κρατίδιο :shifty: βασικά το έχουν και τώρα :lol: :shifty:


Έχουν την BMW :s_yes :shifty: :shifty:

Αυτό συνεπάγεται στα κακά του κρατιδίου :svivhaha: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#543511 Η Γερμανικη, και σε μεγαλυτερο βαθμο η Αυστριακη, δυσκοιλιότητα δεν απεχουν ετη φωτος απο την αντιστοιχη Ελληνικη. Μαλιστα σε πολλα θεματα ειναι μεγαλυτερη.

Το customer culture/friendliness/service ειναι παντελως αγνωστες ποσοτητες, σε τετοια φαση που παρακαλας να δωσεις τα λεφτα σου.

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#566679 Μιας και είμαι πάνω απο ένα χρόνο χωρίς σταθερή εργασία,10 με 15 κακοπληρωμένα μεροκάματα το μήνα δεν αρκούν για τίποτα ,άρχισα να κοιτάω εξωτερικό.Μου κάνει εντύπωση πόσες αγγελίες υπάρχουν για Αγγλία σε χειρωνακτικά επαγγέλματα (αποθηκάριοι ,συσκευαστές ) αλλά και σε φροντιστές κατ'οίκον.Εχω κάνει κάποια κίνηση ..............
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566684
bill33 έγραψε:Μιας και είμαι πάνω απο ένα χρόνο χωρίς σταθερή εργασία,10 με 15 κακοπληρωμένα μεροκάματα το μήνα δεν αρκούν για τίποτα ,άρχισα να κοιτάω εξωτερικό.Μου κάνει εντύπωση πόσες αγγελίες υπάρχουν για Αγγλία σε χειρωνακτικά επαγγέλματα (αποθηκάριοι ,συσκευαστές ) αλλά και σε φροντιστές κατ'οίκον.Εχω κάνει κάποια κίνηση ..............

Αν μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για κλάρκ (δεν είμαι σιγουρος αν το αναγνωριζουν το ελληνικο), κανά επαγγελματικό δίπλωμα (Γ, ΓΕ, Δ) είσαι σε καλύτερη μοίρα. Βέβαια με Brexit σε εναν μήνα δεν κοιτάς για αλλού?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#566685
bill33 έγραψε:Μιας και είμαι πάνω απο ένα χρόνο χωρίς σταθερή εργασία,10 με 15 κακοπληρωμένα μεροκάματα το μήνα δεν αρκούν για τίποτα ,άρχισα να κοιτάω εξωτερικό.Μου κάνει εντύπωση πόσες αγγελίες υπάρχουν για Αγγλία σε χειρωνακτικά επαγγέλματα (αποθηκάριοι ,συσκευαστές ) αλλά και σε φροντιστές κατ'οίκον.Εχω κάνει κάποια κίνηση ..............
Έχεις κάποιον εκεί;
Πριν κάνεις κάποια κίνηση, δες και το κόστος διαβίωσης.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#566686 Κοίταζα και προς Γερμανία αλλά η γλώσσα είναι σοβαρό θέμα. Αν και υπάρχει συγγενής που είναι Μόναχο.Για μπρεξιτ ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θα γίνει. Σε εμενα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης θέλουν. Έχω κάνει επαφές και με ελληνικό γραφείο που είναι Αγγλία καθώς και με Αγγλίδα recruiter που είναι Ελλάδα .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#566688 Το κόστος διαβίωσης είναι το πρώτο που κοίταξα,εξαρτάται που θα πας και τι εργασία θα κάνεις. Ακόμα ψαχνομαι πάντως.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#566689
mousatos έγραψε:Εγώ θα κοιτούσα και τη Δανία. Έμαθα ότι υπάρχει ζήτηση σε εργοστάσια.
Τίθεται και θέμα ηλικίας Γιάννη .45 στα 46 δυσκολευουν τα περιθώρια.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566690
bill33 έγραψε:Κοίταζα και προς Γερμανία αλλά η γλώσσα είναι σοβαρό θέμα. Αν και υπάρχει συγγενής που είναι Μόναχο.Για μπρεξιτ ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θα γίνει. Σε εμενα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης θέλουν. Έχω κάνει επαφές και με ελληνικό γραφείο που είναι Αγγλία καθώς και με Αγγλίδα recruiter που είναι Ελλάδα .

Πρόσεχε τους νταβατζίδες (recruiter) πολλά λένε και απο αυτα που λενε στην πραξη ισχυουν τα ελάχιστα. Αν θες μπορώ να σου πώ σε πμ διάφορα για Γερμανία.
Αν πείς ότι έρχεσαι Γερμανία πάντως μην πάς σε ελληνική ταβέρνα, στο λέω ξεκάθαρα, αν θες σκλαβιά κάτσε Ελλάδα...., είναι η βασικότερη συμβουλή. Δουλειές υπάρχουν και θα υπάρχουν, αρκεί να πηγαίνει καλά η Γερμανική οικονομία :inlove: . Η γλώσσα ξεπερνιέται, εδώ έρχονται συνέχεια χωρίς γνώσεις και γλώσσα και χώνονται. Ούτε εγώ εχω την γλώσσα, οι παναγίες πάνε σύννεφο :lol: όταν εκνευρίζομαι στην δουλειά :lol:
Μόναχο αν έχεις κανά κομπόδεμα κανα 2000€ μινιμουμ ανεβαίνεις για τον πρώτο μήνα μάξ, αρκεί να ανέβεις και να σε περιμένει η δουλειά. Το Μόναχο είναι πανακριβο σε σπίτια (γκαρσονιέρες και πληρωνουν 900€ :help: , όχι ότι πάμε πίσω στην Φρανκφούρτη αλλά αυτό το δράμα δεν υπάρχει) Τέσπα αν θες οδηγός σε αστικά μπαίνεις και χωρίς γλώσσα πλέον γτ δεν έχουν οδηγούς :lol:
Εντιτ: Για αποθήκες συνήθως δουλεύουν με κλάρκ, οπότε το δίπλωμα είναι συν. Δεν κάνουν τόσο χειρονακτικές εργασίες οι αποθήκες, ευλογημένα κλαρκ και γερανοί :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566694
bill33 έγραψε:Μόναχο εννοώ γενικότερη περιοχη, πχ η ανιψιά μένει στο feldkirchen .

Για πές για την ανηψιά :inlove: :inlove: και τα της δουλειάς τα βλέπουμε :lol:
Κακόγουστη πλάκα συγγνώμη :oops: