Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#337814
dstou έγραψε:Εικόνα :iconcool:


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
1 εικόνα 1000 λέξεις.

Αν είσαι τύπος ''εκ του ασφαλούς'' κάνεις ό,τι και η εικόνα. Με δουλειά, σπίτι δικό σου, δεν χρωστάς, δεν σου χρωστάνε και αποταμιεύσεις, ...αν καπνίζεις σκας και κάνα πούρο, κατά το ''αμαλάχειναούμε'' διαβάζεις και κάνα βιβλίο, αν σου αρέσει η κουλτουροφάση, με σοφιστικέ γυαλί και το παίζεις ή μάλλον είσαι ζεν αρχηγόπουλο. Φάση που σήμερα αν την πεις παραέξω σε αποκαλούν άρχοντα.

Αν είσαι πνεύμα ανήσυχο που δεν αντέχεις την ιεραρχία στη δουλειά και γενικά νιώθεις να σκας εκεί που είσαι, φεύγεις και είτε εδώ, είτε έξω θα πας πιο μπροστά. Άνθρωπος που αγαπάει και κυνηγά τη δουλειά αργά ή γρήγορα βρίσκει το δρόμο του. Μπορεί βέβαια εδώ λίγο να αργήσεις δεδομένων των συνθηκών...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337824 Πραγματικα δεν το βλέπω να φεύγω τελικά.
Πιο πολύ σαν προβληματισμό το συζητάμε.
Βλέπω εκεί να συγκλίνουν και όλες σχεδόν οι απόψεις.

pro έγραψε:Να εξετασεις κατα ποσο η θεση σου ειναι εξασφαλισμενη στο μελλον και κατα ποσο κινδυνευεις σε βιαιες προσαρμογες


Αυτό είναι ενα ζήτημα.
Δε νομιζω να κινδυνεύει η θέση μας (γενικά η φουρνιά μου) αλλά σίγουρα δε νομίζω οτι οι συνθήκες μας θα παραμείνουν τόσο καλες όσο τώρα.
Σίγουρα θα επιβαρυνθουμε κι άλλο απ' την εθελούσια την ίδια με ολους αυτους που θα φύγουν και τη δουλεια που θα πεσει πανω μας.

Δεν ξέρω τι επιφυλάσσει το μέλλον αλλά σίγουρα δε θα ήθελα να μετανιωσω που δεν έφυγα.. Τεσπα.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#337826
kovathe έγραψε:Δεν ξέρω τι επιφυλάσσει το μέλλον αλλά σίγουρα δε θα ήθελα να μετανιωσω που δεν έφυγα.. Τεσπα.

Άποψή μου είτε με ευρώ είτε με άλλο νόμισμα θα πέσουμε ακόμα 1/3 τουλάχιστον σε μισθούς.

Φυσικά ακόμα και έτσι με τη βάση που έχεις θα είσαι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#337827
Deleted User 1 έγραψε:Όλοι έχουμε τέτοια παραδείγματα όπως κι εγώ ο ίδιος έχω υπάρξει τέτοιο. Από κει και πέρα άλλα τόσα είναι τα παραδείγματα αυτών που βρήκαν δουλειά και μάλιστα γρήγορα και στον τομέα τους. Στον τομέα που αναφέρεται ο Κοβάθε θεωρώ (απ' την οποια εικόνα μπορεί να έχω της αγοράς) ότι άνεργος δεν θα μείνει για πολύ. Αν και, όπως προείπα, ενδεχομένως δεν θα βρει εύκολα τις αποδοχές, τα ωράρια και τις κορυφαίες παροχές του τραπεζικού συστήματος. Συν τοις άλλοις παίζει εκ του ασφαλούς και μπορεί να αρχίσει αναζήτηση ως ενεργός με καβάντζα επαγγελματική αλλά και οικονομική, γεγονός που σίγουρα παίζει το ρόλο του.


Στον ίδιο τομέα είμαστε με τον κοβάθε πάνω κάτω... :rtfm: Από τους πιο χτυπημένους κλάδους! Πόσοι λογιστάδες, μανατζαραίοι και λίαν συντόμως τραπεζικοί απολύθηκαν / έφυγαν από τις δουλειές τους και άνοιξαν γραφεία... πιο πολλοί από τους κόκκους της άμμου... :oops: Να μη σου δείξω πόσοι απλά φυτοζωούν... :oops:

Το ν' αρχίσει να ψάχνεται όσο δουλεύει, το θεωρώ αυτονόητο. Για εμένα οφείλεις στον εαυτό σου να ψάχνεις το καλύτερο συνεχώς. :rtfm: Αν το βρεις αποφασίζεις, τα ζυγίζεις και πράττεις αναλόγως. :s_yes


ThanasisN έγραψε:. Σήμερα μάλλον θα πέσει πολύ γέλιο... :yahoo:


Το ίδιο με άλλα λόγια... :s_yes



Nikos! έγραψε:οπότε καλά στελέχη δύσκολα βρίσκεις.

< >


Μην το ξαναπιάσουμε αυτό το θέμα, γιατί πονάει... Εν συντομία, καλά στελέχη δεν βρίσκουν όσοι ψάχνουν, γιατί ψάχνουν Φερράρι με κόστος συντήρησης Fiat! :rtfm: και για κάποιον περίεργο λόγο παίρνουν τα @@ τους. :roll: Αν θέλεις Φερράρι, θα πρέπει να πληρώσεις τιμή και κόστος συντήρησης Φερράρι, αν πληρώνεις Φίατ θα πάρεις Φίατ και αν σπάσει κανένας διάολος κανένα ποδάρι και βρεθείς με Φερράρι, στο πρώτο σέρβις θα πάθεις έναν νταμπλά απίστευτο! :rtfm:



21 quadra έγραψε:Και ναί Μάρκο, οι εποχές όσο αλλάζουν τόσο ίδιες μένουν γιατί απλά υπάρχουν άνθρωποι σε όλες τις εποχές και πρέπει να προσαρμόζονται σε αυτές ανά 6μηνο παρακολουθώντας τα πάντα για να μην τους προλαβαίνουν τα γεγονότα.

Το μάρκετινγκ έχει απίστευτα εργαλεία και τεχνικές που μας κάνουν καλύτερους σε όλα τα επίπεδα ασχέτως αν κάνουμε τελείως άσχετη εργασία, υπάρχουν πολλά μικρά καλογραμμένα βιβλία από πολύ έμπειρους του χώρου που τα ρουφάει κανείς απνευστή, ξεκινήστε να διαβάσετε κάποιο και δεν θα πάει χαμένος ο κόπος.


Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τις εμπειρίες και τις γνώσεις σου, απλά επιβεβαίωσες τα λεγόμενά μου. :) Πολύ απλά οι άνθρωποι σαν εσάς (εσένα και τον πατέρα μου που γεννήθηκε το '49 και επίσης δουλεύει από μικρό παιδί) δεν μπορούν να κατανοήσουν το τι σημαίνει "δεν υπάρχει δουλειά", το να χτυπάς 100 (όχι 1 και 2, 100 και στην περίπτωσή μου πάνω από 3.000, και δεν υπερβάλλω καθόλου) πόρτες και όχι να παίρνεις ένα ΌΧΙ, τουλάχιστον αυτό θα ήταν κάτι... αλλά να μην παίρνεις καν απάντηση!

Αφενός δεν γίνεται όλοι να είναι τεχνίτες ή πωλητές και αφετέρου ακόμα και εκεί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ανεργίας. Μικρότερο ίσως από άλλους κλάδους, αλλά σαφέστατα μεγάλο πλέον... Πόσα μηχανουργεία έκλεισαν ή αναγκάστηκαν να μειώσουν προσωπικό;;; Πόσα εργοστάσια που στήριζαν τα μηχανουργία έκλεισαν και πλέον δεν;;; Όταν είχες μία αγορά με Χ μηχανουργεία που ζούσαν εξυπηρετώντας Ψ αριθμό εργοστασίων και πλέον ο αριθμός των εργοστασίων είναι ο μισός, πόσοι έχουν κλείσει;;;; :oops:


kovathe έγραψε:Δε νομιζω να κινδυνεύει η θέση μας (γενικά η φουρνιά μου) αλλά σίγουρα δε νομίζω οτι οι συνθήκες μας θα παραμείνουν τόσο καλες όσο τώρα.
Σίγουρα θα επιβαρυνθουμε κι άλλο απ' την εθελούσια την ίδια με ολους αυτους που θα φύγουν και τη δουλεια που θα πεσει πανω μας.

Δεν ξέρω τι επιφυλάσσει το μέλλον αλλά σίγουρα δε θα ήθελα να μετανιωσω που δεν έφυγα.. Τεσπα.


Βέβαια, από την άλλη, επειδή (λογικά) θα φύγουν οι πιο μεγάλοι (που έχουν και πιο υψηλόβαθμα πόστα) αυτό σημαίνει ότι θα δημιουργηθούν κάποιες ευκαιρίες για όσους μένουν. Όχι αντίστοιχες σε αριθμό με τους αποχωρούντες προφανώς, αλλά θα υπάρξουν σίγουρα κάποια κενά που θα πρέπει να καλυφθούν. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By italakias
#337843 Αμα αντι για 60 κ σου εδιναν 30 θα το σκεφτοσουν;
Αντε γειααααααααααα και ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ με το κωλοκρατος που εκανε δημοσιο τις τραπεζες.
Αλλοι φευγουν απο τις δουλειες τους και παιρνουν 60αρια και αλλοι απο τα τρια το μακρυτερο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#337848 Ε, καλά... αυτά γίνονταν και παλιότερα σε ιδιωτικές τράπεζες και γίνονται και σήμερα σε ιδιωτικές επιχειρήσεις... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#337859 Δεν θέλω να σε απογοητεύσω βραδιάτικα, οπότε θα το αφήσω να πέσει... :lol: :lol:

Κοίτα εσύ τι θα κάνεις με τις μπαταρίες και άσ'τα αυτά γιατί θα απογοητευθείς... :lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337862 Lol italakia φυσικά και δε θα το σκεφτόμουν καν με 30. Και λιγα μας δίνουν.
Περιμεναμε αρκετα περισσότερα, περιπου 1/3 ακόμη, οποτε δε θα το σκεφτόμουν λεπτο...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#337865 Η αδερφή μου(πολ. μηχανικός), έχασε τη δουλειά της την Παρασκευή γιατί κλείνει η εταιρεία που δούλευε εδώ και 19 χρόνια. Θα πάρει το μακρύτερο.....

Σε συζήτηση μαζί της, δεν σκέφτεται να αλλάξει προσανατολισμό(να την πάρω στη δουλειά μου, με τα ίδια χρήματα που έπαιρνε). Θεωρεί υποβάθμιση στα 43 της να αφήσει το πτυχίο της, και το δέχομαι. Δε θέλει να πάει επίσης σε ανταγωνιστική εταιρεία(θα την προσλαμβάναν χτες) γιατί είναι λίγα τα χρήματα.. Και μακριά από το σπίτι της... Δεν έχει δουλέψει ποτέ αλλού, για να φάει το αγγούρι.
Δε γ@μιώμαστε......

Έχω 2 φίλες στην Πειραιώς.... Από διαγωνισμό που έγινε γύρω στο 2006. Και δεν έχουν δουλέψει κάπου αλλού. Χωρίς ίχνος παρεξήγησης από κανέναν. ΠΕΤΑΤΕ αετό. Δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα με αυτό το βόλεμα, να επιβιώσουν σε άλλη εργασία. Πλην Δημοσίου. Ξαναλέω χωρίς παρεξήγηση.

Δεν είναι κακό, να είσαι βολεμένος στη δουλειά σου. Κακό είναι να μην το καταλαβαίνεις.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#337869
kovathe έγραψε:Lol italakia φυσικά και δε θα το σκεφτόμουν καν με 30. Και λιγα μας δίνουν.
Περιμεναμε αρκετα περισσότερα, περιπου 1/3 ακόμη, οποτε δε θα το σκεφτόμουν λεπτο...

Που ειναι το εικονιδιο ρε HF που πεφτει στο πατωμα απο το γελιο;

Πληρωνουμε τους δημοσιους υπαλληλους και καλα κανουμε αφου δουλευουν για εμας,να πληρωνουμε ομως και τους τραπεζικους υπαλληλους,παει πολυ.
Και αυριο οι κωλοτραπεζες θα ζητησουν λεφτα για ανακεφαλοποιησεις ,θα κατασχεσουν καποια διαμερισματα για 500-1000 ευρω χρωστουμενα και εσυ θα παρεις 60 χιλιαρικα με δικη σου μαλιστα αποφαση;
ΟΧΙ ΡΕ, να σε απολυσουν και να παρεις οσα παιρνει ο καθε ιδιωτικος υπαλληλος οταν απολυεται.
Ειναι ντροπη ρε,ειναι ξεφτυλα,γαμω το ελληνικο κρατος που δεν πηδηξε τις τραπεζες και τις αφησε ανεξελεγκτες,για να παιρνουν τα γαμωδανεια τους τα βρωμοκομματα που μας κυβερνησαν τοσα χρονια.
Άβαταρ μέλους
By otso
#337876 Απ την στιγμη που ολοι οι βολεμενοι επαναστατες του κωλου που ειναι γεματο αυτο το φορουμ , σου λενε να μεινεις , πρεπει να φυγεις χτες. Και τα ονειρα σου ποτε θα δοκιμασεις να τα πραγματοποιησεις ; εκτος αν πιστευεις στην μετα θανατον ζωη.
Ασε που παντα θα λες ειμαι ενας συμβιβασμενος μαλακας μεσα σου , και θα σου μεινει και η απορια πως θα ηταν αν ειχες ακολουθησει τον αλλο δρομο. Μην ακους τα συμβιβασμενα ανθρωπακια εδω μεσα ,που μεσα στην κακομοιρια τους θελουν να τραβηξουν κι αλλους μεσα ωστε να εχουν αλλοθι για την επανασταση που ποτε δεν εκαναν.