Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#610246
dimviii έγραψε:ωραιες τοποθετησεις,τις διαβαζω με πολυ ενδιαφερον.
Ερωτηση. Εαν ειχατε μεγαλυτερες οικονομικες απολαβες στην Ελλαδα,θα φευγατε για Αυστρια,Γερμανια,Αγγλια κλπ?


Αν μπορουσα να παρω μια γκαρσονιερα σε αυτες τις χωρες ωστε να πεταγομαι για να αλλαζω παραστασεις, να κανω τις αγορες μου, να βλεπω τα θετρα μου και να μειωσω την βιταμινη d απο τον ελληνικο ηλιο ...ναι.

Αν ειχα μεγαλυτερες απολαβές στο ιδιο αναλογικο επιπεδο με την αγοραστικη δυναμη του μεσου κεντροευρωπαιου....πιθανοτατα και προσωπικα......Με τιποτα :metalo:
Τρελος ειμαι;;;;

Αν ζουσα και σε ομορφες επαρχιακε πολεις οπως π,χ Βολος.... ΚΑΡΑ Με τιποτα

Υ.γ ετσι για να σας πειραξω τους εξω...σημερα ο κοσμος κανει μπανια στις θαλασσες και οι ταβερνες ειναι φουλ....ουτε καρφιτσα.. δεν πεφτει, ιδιαιτερα διπλα στη θαλασσα. Θερμοκρασια μεσα ατο αυτοκινητο 30 βαθμοι, εξω 22 με 25...

Αντε καλο χειμωνα. :tomato:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#610250
Dimsabas έγραψε:Είμαι Έλληνας και θέλω να μεγαλώσω ελληνόπουλα. Δε θα άντεχα με τίποτα να μεγαλώσω Βελγάκια, Ελβετάκια ή Γερμανάκια. Τόσο απλά.
Ευτυχώς που οι συνθήκες ζωής μου δε με έχουν βάλει μέχρι τώρα στο δίλημμα. Θα το συζητούσα μόνο για την Κύπρο, που την θεωρώ πατρίδα κι οι δάσκαλοι έχουν υπερδιπλάσιες απολαβές. Εκεί μάλιστα!


Αυτό και εμείς.
Κάναμε μια μεγάλη κουβέντα με τη σύζυγο τις χρονιές 2010-2012 για το αν πρέπει να πάμε έξω ή να μείνουμε εδώ και ενώ όλα τα υπόλοιπα έρχονταν ισοπαλία, αυτό με τα παιδιά από μόνο του γέρνει την πλάστιγγα, και την γέρνει πολύ!

@Peterpan, η ζωή είναι μικρή και αν είμαστε και τυχεροί, είμαστε κάπου στη μέση της! Οπότε εγώ προτείνω να κάνετε ότι θέλετε σαν οικογένεια ώστε να είστε ευτυχισμένοι και να μην σκέφτεστε "σε 20 χρόνια αυτό, σε 30 εκείνο" κτλ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#610316
Lap έγραψε:Στην επαρχια.....οπως Καβαλα, Βολος, Αλεξανδρουπολη, Ιωαννινα, Ηρακλειο, Καλαματα, περιφερειακοι δημοι Θεσσαλονικης κτλ ειναι ψηλο-παραδεισσος.....


Έχοντας πολύ πρόσφατα κάνει τη μετάβαση με την οικογένεια από τη μεγάλη πόλη (Θεσσαλονίκη) στη μικρή (Δράμα) και έχω να πω πως το ισοζύγιο είναι σαφέστατα θετικό. Η ποιότητα ζωής που απολαμβάνουμε ως οικογένεια είναι πολύ καλύτερη. Ο αέρας καθαρός, η κίνηση ανύπαρκτη (φεύγω από τη δουλειά και ξέρω πως σε 18 λεπτά είμαι σπίτι, 19 αν πετύχω κίνηση :lol: ), οι αποστάσεις αστείες (10 λεπτά με τα πόδια από την κεντρική πλατεία είναι το 90% της πόλης) και φυσικά, ως πόλη 50Κ κατοίκων και πρωτεύουσα νομού έχει ότι χρειάζεται κανείς. Το σχολείο είναι 2 λεπτά με τα πόδια, η μεγάλη (6η δημοτικού) κυκλοφορεί με τις παρέες της (που έκανε σε χρόνο dt) μόνη της... Πράγμα που στη Θεσσαλονίκη δεν ήταν καθόλου δεδομένο...

ΟΚ, δεν έχει την πολιτιστική ζωή της Θεσσαλονίκης, δεν έχει τις επιλογές για διασκέδαση που έχει η Θεσσαλονίκη (και φυσικά η Αθήνα), αλλά δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα αυτό. Ούτως ή άλλως και στη Θεσσαλονίκη οι έξοδοι ήταν μετρημένες... Εμείς δεν έχουμε κάνει ιδιαίτερες παρέες, όπως είχαμε στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν μπορείς μέσα σε 4 μήνες να κάνεις τις παρέες που είχες κάνει σε δεκαετίες... Και το θέμα με τα σπίτια στη Δράμα είναι... δράμα... :lipsealed:

Οπότε, η (μικρή μέχρι στιγμής) εμπειρία από την επαρχιακή πόλη είναι θετική... Και σίγουρα θα έλεγα πως δεν το έχει μετανιώσει κανένας μας...



Chris έγραψε:Κι εμενα μου περνανε που και που τετοιες σκεψεις, μετα θυμαμαι πως το ελληνικο σχολειο εχει θρησκευτικα και ησυχαζω :lol:


< >


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#610319
Dimsabas έγραψε:Είμαι Έλληνας και θέλω να μεγαλώσω ελληνόπουλα. Δε θα άντεχα με τίποτα να μεγαλώσω Βελγάκια, Ελβετάκια ή Γερμανάκια. Τόσο απλά.
Ευτυχώς που οι συνθήκες ζωής μου δε με έχουν βάλει μέχρι τώρα στο δίλημμα. Θα το συζητούσα μόνο για την Κύπρο, που την θεωρώ πατρίδα κι οι δάσκαλοι έχουν υπερδιπλάσιες απολαβές. Εκεί μάλιστα!


Δε τα ρωτάς κι αυτά αν θέλουν να μεγαλώσουν σαν ελληνόπουλα (κι εγώ το ίδιο βασικά).
Η απάντηση μπορεί να είναι έκπληξη :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#610322
Dimsabas έγραψε:Είμαι Έλληνας και θέλω να μεγαλώσω ελληνόπουλα. Δε θα άντεχα με τίποτα να μεγαλώσω Βελγάκια, Ελβετάκια ή Γερμανάκια. Τόσο απλά.
Ευτυχώς που οι συνθήκες ζωής μου δε με έχουν βάλει μέχρι τώρα στο δίλημμα. Θα το συζητούσα μόνο για την Κύπρο, που την θεωρώ πατρίδα κι οι δάσκαλοι έχουν υπερδιπλάσιες απολαβές. Εκεί μάλιστα!


Συγνωμην αλλα τι σχεση εχουν οι απολαβες με την ποιοτητα και την ικανοτητα ενος δασκαλου;
Εκτος αν εισαι εσυ δασκαλος οποτε καταλαβαινω και την πρωτη παραγραφο της γραφης σου.....
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#610323
Dimsabas έγραψε:Είμαι Έλληνας και θέλω να μεγαλώσω ελληνόπουλα. Δε θα άντεχα με τίποτα να μεγαλώσω Βελγάκια, Ελβετάκια ή Γερμανάκια. Τόσο απλά.
Ευτυχώς που οι συνθήκες ζωής μου δε με έχουν βάλει μέχρι τώρα στο δίλημμα. Θα το συζητούσα μόνο για την Κύπρο, που την θεωρώ πατρίδα κι οι δάσκαλοι έχουν υπερδιπλάσιες απολαβές. Εκεί μάλιστα!



Ε ναι, πας μη Έλλην, Βάρβαρος. Κι εσύ τώρα διαμορφώνεις παιδικές προσωπικότητες. Θλίψη!!!


italakias έγραψε:Ο Πητερπαν υστερα απο χρονια διαμονης στο εξωτερικο καταλαβε οτι σαν την ελλαδαρα δεν εχει πουθενα.


Έχεις ζήσει ποτέ στο εξωτερικό. Βασικά άσε το αυτό... έχεις βγει ποτέ έξω από την χώρα ακόμα και ως τουρίστας; Αυτό που λέει ο Peterpan είναι απλά η νοσταλγία που νιώθουν πολλοί μετανάστες για την πατρίδα τους. Το ίδιο λέει και ένας Τούρκος στην Γερμανία, δεν σημαίνει ότι μια χώρα (Ελλάδα ή Τουρκία) είναι καλύτερη ή χειρότερη, απλά ο καθένας αναπολεί το μέρος που μεγάλωσε. Έχω ζήσει πολλά χρόνια στο εξωτερικό, ποτέ δεν μπόρεσα να πω ότι ένιωσα νόστο (εκτός από την διασκέδαση της Ελλάδας που λατρεύω - μπουζούκια κλπ), αλλά αυτό είναι στον άνθρωπο.


Lap έγραψε:Στην επαρχια.....οπως Καβαλα, Βολος, Αλεξανδρουπολη, Ιωαννινα, Ηρακλειο, Καλαματα, περιφερειακοι δημοι Θεσσαλονικης κτλ ειναι ψηλο-παραδεισσος.....


Εκτός του ότι η Θεσσαλονίκη δεν είναι επαρχεία, μάλλον φαίνεται ότι δεν έχεις πατήσει ποτέ εδώ πάνω... άκου παράδεισος... :s_rofl


Lap έγραψε:Υ.γ ετσι για να σας πειραξω τους εξω...σημερα ο κοσμος κανει μπανια στις θαλασσες και οι ταβερνες ειναι φουλ....ουτε καρφιτσα.. δεν πεφτει, ιδιαιτερα διπλα στη θαλασσα. Θερμοκρασια μεσα ατο αυτοκινητο 30 βαθμοι, εξω 22 με 25...


Αυτό είναι καλό βέβαια, γιατί με τα εισοδήματα της Ελλάδας, που να βρεις λεφτά για πετρέλαιο-αέριο-πέλλετ;



Πέτρο κάτσε εκεί και μην το σκέφτεσαι πολύ. Εδώ είναι ζούγκλα!!!
Άβαταρ μέλους
By Lap
#610337 Ξερω και παρα ξερω βρε απο σαλονικα.

Συγνωμη η Θερμη δεν ειναι ωραία;;;; με το δασος και το φραγμα της..τα σπιτια σχεδον ολα καινουργια και σπιταρονες;;;
Εδω βρηκα βιντεο....δειτε εσεις οι εξω και πειτε....ποσο καλυτερα τα suburbs των ευρωπαϊκων χωρων;;;;
https://youtu.be/1bcHZU5eTG0


Η θαλασσα και κατι παραλιες στην επανομη (ονειρεμενες) 15 λεπτα....το πολυ..
Εδω,..δειτε οι απ εξω....https://youtu.be/JvItOK11T7g :iconcool: :innocent:

Δειτε πεζοδρομια.,..καθαριοτητα...ουτε καν γκραφιτυ δεν εχει που εχει γεμισει ολη η Αθηνα...και ολο οικογενειες....


Υποψιν τα κτηματα που βλεπετε στο βιντεο μπηκαν πλεον στο σχεδιο πολης και χτιζονται συγκορτηματα μονοκατοικιων των 250-320.000 ευρω,
(https://youtu.be/iCIzEBmL-1E)
Μιλαμε για τεραστιες επιπεδες εκτασεις :iconcool:

Οι Νεοι Επιβατες, δεν εχουν τεραστιες πεντακαθαρες πλατειες που παιζουν παιδια και βρισκονται οι μαμαδες για κουτσομπολιο;;;
Μεχρι τετραοροφα κτηρια και φαρδια πεζοδρομια και θαλασσα και ηλιος χωρις στενα πεζοδρομια και ψυχοπλακωμα.
Η Περαια....που εγινε πια ολοκληρη πολη;;;;
Η Μηχανιωνα;;;
Οι Συκιες και πιο πανω σε περιοχες μεσα στο δασος...δεν θυμαμακ πως λεγονται;;;
Το Ωραιοκαστρο;;;;
Ο Χορτιατης; και πισω απο τα καστρα;;;
Το Πανόραμα (Sic)

Παμε αλλου....

Βολαρα οπως ειπε ενας συμforumιτης (Πραγματικα ο βολος εχει εκπληκτικη πολεοδομικη σχεδιαση, παρα πολυ ωραιες γειτονιες ανα περιοχες της πολης και οι θαλασσες της και το Πηλιο διπλα... ειναι απλα επικη πολη....τι να λεμε τωρα;;;)
https://youtu.be/0cAr9ZDB-zc
Καλαματαρα...
https://youtu.be/gSrTTlHoL44
Καβαλαρα
https://youtu.be/VHu_7yCB25U

Τι να λεμε τωρα;;; και ποσες αλλες μικρες πολεις....καλλονες

Οπως ειπε ο dimdivi αν μπορεις να εχεις την ιδια αγοραστικη δυναμη με την κε τρικη Ευρωπη.....Γιατι να φυγεις και να πας να τρυπωσεις σε ενα ξενο προαστιο;;;;
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 21 Οκτ 2019, 00:22, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#610343
Lap έγραψε:Υποψιν τα κτηματα που βλεπετε στο βιντεο μπηκαν στο σχεδιο πολης και χτιζονται συγκορτηματα μονοκατοικιων των 250-320.000 ευρω,
(https://youtu.be/iCIzEBmL-1E)
Τεραστιες εκτασεις :iconcool:


Ενδιαφέρον!
Αν δεν χαλάσω λεφτά από εδώ και πέρα σε 25 με 30 χρόνια μετακομίζω εκεί! :hmmm: :vava:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#610344
Lap έγραψε:Ξερω και παρα ξερω βρε απο σαλονικα.

Συγνωμη η Θερμη δεν ειναι ωραία;;;;


Μια χαρά είναι σαν περιοχή, εκεί μένω. Και με πολύ λιγότερα λεφτά βρίσκεις ωραία σπιτάκια.

Το θεμα είναι τι γίνεται μόλις βγεις από την ηρεμία του σπιτιού...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#610345 Ε μιλω...για τους δικους μας που ζουν εξω...ή για οσους μπορουν να ζησουν με ευρωπαϊκη αγοραστικη δυναμη...αυτη ηταν αλλωστε η ερωτηση :)
Τετοια σπιτια σε καλες περιοχες ποσο κοστιζουν π.χ γερμανια αυστρια;;;

:)
Άβαταρ μέλους
By Lap
#610363 :lol:
Και εγω οταν ξαναδα το ποστ σαν μεσιτης λεω γραφω... :protest:

Οχι απλα εχω δει απο αρκετά παλιά κάποιες περιοχές και σαλονικα και βολο και αλεξανδρουπολη (αλλη υπεροχη πολη που ξεχασα να αναφερω με νεες γειτονιες, η παραλια "το δελφινι" διπλα στη πολη, τετραγωνη πολεοδομηση και ωραια σπιτια (τα νεα σπιτια ειναι πολυυυυ ωραια) και συγκρινω με αθηνα...
Σε ολες τις περιπτωσεις ειναι καλυτερα απο αθηνα ως διαμονη, ηρεμια, σπιτια, ασφαλεια...

Ο τομεας ασφαλειας παιζει σημαντικο ρόλο για εμενα, σε καποιες μικρες πολεις της Ελλάδος εχουν ακόμα σπιτια με σιδερενιες πορτες και τζαμι σαγρε....απο τη δεκαετια του 50.... δεν φοβουνται :omg:
Τις περισσοτερες φορες οι εγκληματικοτητα ειναι του στυλ να κλεψουν καποιο παπακι ή ποδηλατο, ή κάποια καρέκλα απο μαγαζι και μια στο τοσο να ακουσεις οτι μπηκαν σε καποιο σπιτι και πηραν λεφτα και εφυγαν....και αυτο σε συγκεκριμενες περιοχές, οχι αυτο το χάος της Αθηνας....
Σε αυτες τις πολεις ζουν ως επι το πλειστον οικογενειες και φοιτητες και στις πλατειες παιζουν παντου παιδια..και εφηβοι κοινωνικοποιουντα...δεν εχουν στεκια καθε λογης, ουτε περιεργους τυπους .... τιποτα απο όλα αυτα.
Σε καλο προαστιο του Βολου ....αφηνουν μονκατοικιες με ανοιχτα πατζουρια ανοιχτα και τις μπαλκονοπορτες ορθανοιχτες (για να αεριζεται το σπιτι) και πεταγονται να ψωνισουν....έγω σοκαριστικα οταν το μου το ειπαν.. :s_whiteflag

Το επαγγελμα οπως λεει και ο saxon παιζει ρολο....αν μπορεις να το εξασφαλισεις μαζι και το εισοδημα....τι το συζηταμε;;;

Στη Δραμα του mark εχω παει μια φορα παλια ως παρεα με φιλους μου χωρις λογο, απλα για να οδηγουμε στην ελλαδα... ειχε ενα Χριστουγεννιατικο χωριο στην πλατεία.... γενικα στο κεντρο μοιαζει με οποιαδηποτε ελληνικη πολη και οι καφετεριες εκει γυρω, υπερσύγχρονες και μοντερνες και λιγο glamorous, οπως παντου στην Αθηνα... εχει στενα και υψηλες πολυκατοικιες....βασικα σαν πολη ειναι...εχει κεντρικους δρομους (μου ερχονται τωρα εικόνες στο μυαλο μπερδεμενες....) αν θυμαμαι σωστά εχει κατι ωραιες παλιες μονοκατοοκιες πανω σε εναν κεντρικο δρομο....μετα ταβερνες ωραιες κατω απο πλατανια...
Βασικα ωραιοτατα ειναι ...γιατι να μη ζεις ομορφα και ησυχα εκει και πρεπεις να ζεις σαλονικα και Αθηνα δε περισσότερο;;;
Καλα Αθηνα..... πας σε περιοχες τερμα μακρυα απο το κεντρο σε Δήμους (αγια παρακσευη, αγκος δημητριος, που οντως εχουν μια ποιοτητα ζωης) με πληθυσμο οσο η Δραμα....αλλα λες μενω Αθηνα,.... :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By GTS
#610366
DAP έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Είμαι Έλληνας και θέλω να μεγαλώσω ελληνόπουλα. Δε θα άντεχα με τίποτα να μεγαλώσω Βελγάκια, Ελβετάκια ή Γερμανάκια. Τόσο απλά.
Ευτυχώς που οι συνθήκες ζωής μου δε με έχουν βάλει μέχρι τώρα στο δίλημμα. Θα το συζητούσα μόνο για την Κύπρο, που την θεωρώ πατρίδα κι οι δάσκαλοι έχουν υπερδιπλάσιες απολαβές. Εκεί μάλιστα!


Συγνωμην αλλα τι σχεση εχουν οι απολαβες με την ποιοτητα και την ικανοτητα ενος δασκαλου;
Εκτος αν εισαι εσυ δασκαλος οποτε καταλαβαινω και την πρωτη παραγραφο της γραφης σου.....


Δασκαλος ειναι. Τωρα Ελληνας δασκαλος που δουλευει μεχρι τις 1:30μμ και καθεται 3 μηνες το καλοκαιρι εε μονο στην Κυπρο θα βρει αναλογες συνθηκες. Λες να θελουν Ελληνες δασκαλους στην Γερμανια να διδασκουν στα Γερμανικα σχολια; :oops: