Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#806926
Dimsabas έγραψε:Γιατί ρε συ τόσο μεγάλο Χ σε όλες τις γερμανικές εταιρίες;


Τις θέσεις της εταιρείας αυτής στη Γερμανία.
Όχι γενικά τις γερμανικές εταιρείες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#806935 Δεν ειν'ανάγκη να συνταξιοδοτηθείς από τη συγκεκριμένη εταιρία. Stepping stone.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#806943
NickTG έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έχεις κάτι να σε κρατάει εδώ;


Αυτό είναι σχετικό.
Υπάρχουν γυναίκα, σκυλιά, γατιά, λοιπή οικογένεια, φίλοι.
Πάντα θα υπάρχει κάτι. Απλά το λαμβάνεις υπόψιν στην απόφαση.


Αν η γυναίκα δεν έχει υποχρεώσεις εδώ (δουλειά κλπ), φαντάζομαι θα μπορείς να την πάρεις μαζί, όπως και το γατί :iconcool:

Σε παίρνει να κάνεις αντιπρόταση των καθαρών πχ για 1800 ; Αν ζυγίζεις προς την αρνητική απάντηση, τότε δεν έχεις κάτι να χάσεις.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#806973 Μα αν οι πιθανότητες για τα ΕΛΠΕ είναι όντως τόσο μεγάλες, τι συζητάμε για 1500€ στα κωολοχώρια της Γερμανίας;
Άσε που αν δεν κάτσουν τα ΕΛΠΕ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η θέση στη Γερμανία να ξαναανοίξει..

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#807046 μπορεις να διαπραγματευτεις μια ελαστική αποδέσμευση οταν κάτσουν τα ΕΛΠΕ , και αν δεχθουν
πας για την εμπειρια και εφυγες οταν βρεθει η αλλη θεση

να την εγκαταλήψεις με μια υπόσχεση μονο για κατι αλλο, ειναι κάπως ...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#807047 Δεν είναι η υπόσχεση που με κρατάει πίσω.
Αυτό είναι δευτερεύον.
Το πρόβλημα μου είναι αυτά που διάβασα και αυτά που μου είπε ο φίλος και μιας και οι συνθήκες εργασίας ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα από τους προηγούμενους δεν έχω καμία διάθεση να πάω να τις ανακαλύψω από κοντά.

Dimitris_P έγραψε:Αν η γυναίκα δεν έχει υποχρεώσεις εδώ (δουλειά κλπ), φαντάζομαι θα μπορείς να την πάρεις μαζί, όπως και το γατί :iconcool:

Σε παίρνει να κάνεις αντιπρόταση των καθαρών πχ για 1800 ; Αν ζυγίζεις προς την αρνητική απάντηση, τότε δεν έχεις κάτι να χάσεις.


Έχει. Επίσης δεν είναι ένα γατί μόνο.
Γενικά αν πάω και όπου πάω θα είμαι μόνος και στην αρχή και για κάποιο καιρό μετά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#807299 Το πληρωμένο σπίτι και το αμάξι και τα 500€ είναι μια καλή αρχή. Εξαρτάται και από το σπίτι βέβαια, αν θα σου νοικιάζουν δωμάτιο ή σπίτι ολόκληρο κτλ. Ουσιαστικά ξεκινάς με 3.000€ που είναι ένας οκ μισθός για αρχή. Αλλά εξαρτάται και από τις προοπτικές εξέλιξης, βελτίωση μισθού κτλ. Αν θέλεις να πως στο εξωτερικό είναι μια καλή αρχή. Έτσι να το δεις. Αν πας για να πάρεις μερικά χρήματα, μάλλον δε θα προλάβεις να μαζέψεις αρκετά, τζάμπα ταλαιπωρία. Το μόνο που μπορεί να πεις μετά είναι πως έχεις κ μια εργασιακή εμπειρία από εξωτερικό, πως δουλεύουν κτλ.

Βέβαια οι προοπτικές εξέλιξης είναι το βασικότερο.

Όταν γνωστός πήγε πριν 6 χρόνια στην Ελβετία ξεκίνησε με τον μισθό εκεί κ ήταν κάπως άνετος αλλά μη φανταστείς τρελά πράγματα. Γενικά οι μισθοί μηχανικών κυμαίνονται ακόμη κ εκεί μεταξύ 100.000-200.000€ ανάλογα με το πόστο κτλ. Αν δουλεύει ένας στην οικογένεια και έχεις και 2 παιδιά είναι οριακά ακόμη κ αυτά τα λεφτά, όσο WoW και αν ακούγονται.

Βέβαια η προοπτική είναι το βασικότερο. Ο γνωστός έφτασε να παίρνει 7ψήφιο bonus. Οπότε καταλαβαίνεις πως αυτό που αξίζει είναι το που θέλεις να το φτάσεις. Αν σε ενδιαφέρει να μείνεις ή όχι κτλ.

Ως μηχανικός όμως από αυτούς που ξέρω, η μισθολογική εξέλιξη είναι κάπως δύσκολη. Οι πωλήσεις έχουν τα πολλά κέρδη.
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 04 Μαρ 2023, 12:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#807600 Τα λεφτά που δίνουν ειναι τραγικά λίγα, απλα φαντάζουν καλα για κάποιον που έρχεται απο Ελλάδα και οντως, αν χρειάζεσαι λεφτά , πας και πιστολιαζεις όταν και αν σε πάρουν ΕΛΠΕ.

Αυτή την περίοδο γίνεται μια τρομακτική αύξηση του δικτύου, πολύς ανειδίκευτος κόσμος (και ειδικευμένος βασικά) τα παρατάει, κάνει μια εκπαίδευση τ*ς πουτσας, χώνεται σε φαση δουλειά με το κομμάτι και βγάζει πολύ καλα λεφτά (παραπάνω απ ο,τι βγάζουμε πολλοί μηχανικοι :lipsealed: )

Τρέλα λεφτά, σχετικά εύκολη δουλειά, απλα οι φίλοι μας απο Ελλάδα είπαν να γαμησουν και λιγο τους μπατριώτες τους.
Το μουνι της μάνας τους :s_yes
Άβαταρ μέλους
By markvag
#807628 Εντωμεταξύ χθες είδα και στη Δράμα σε κολώνα χαρτί που έψαχνε χειριστές μηχανημάτων για δουλειά στη Γερμανία...

Μου μυρίζει πολύ gastarbeiter η φάση στο κακό της... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#808717
NickTG έγραψε:Επαναφέρω το πρόβλημα μου με μια έξτρα επιλογή που δεν είναι καθόλου σίγουρη αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Μου έστειλαν στο LinkedIn και είχα συνέντευξη σήμερα για θέση, ελληνικής εταιρείας, στη νότια πλευρά της Γερμανίας ως υπεύθυνος σε εργοτάξιο. Η εταιρεία ασχολείται με την επέκταση του δικτύου οπτικών ινών.

Δίνουν τα εξής:

Περίπου 1500€ καθαρά + 500€ για τρόφιμα και λοιπά
Σπίτι μόνος μου - το πληρώνει η εταιρεία
Αυτοκίνητο με καύσιμα
Κινητό + laptop προφανώς
6 εισιτήρια με επιστροφή το χρόνο

Υπόψιν ότι η πρόσληψη είναι στη Γερμανία, στη θυγατρική τους εκεί.
Θεωρητικά μιλάμε για 8ωρο και πενθήμερο.
Δεν ξέρω γερμανικά τα οποία όμως δεν χρειάζονται για τη δουλειά αλλά αν πάω εννοείται θα κάτσω να μάθω.

Καμία άποψη?
Τωρα το διαβασα, ελπιζω να μην ειπες ναι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#808723 Πες όμως γιατί, πέσαμε μέσα σ'αυτά που γράψαμε ή όχι; Ποιο είναι το κόστος της ζωής στην Γερμανία, τι παίρνει ένας τεχνικός με πτυχίο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#808751 Το ειδα στο ποδι, εκατσα διαβασα τα ενδιαμεσα ποστ και ερχομαι.
Πρωτη κοκκινη σημαία. Ελληνική εταιρία που τάζει λαγούς με πετραχείλια. Από όλα αυτα μπορω μετά βεβαιότητως να πώ ότι το σπίτι αν δεν ειναι κοντεινερ θα του αφαιρουν το ενοικιο μεσω του μισθού (το τυράκι ειναι οτι ειναι πληρωμένο :shifty:)
Το αυτοκίνητο αν ισχύει, σιγουρα θα είναι Sprinter πλαίσιο με καρότσα που θα τσακώνεται με ποιον θα το παίρνει και ας είναι υπεύθυνος baustelle, αρα πρακτικα και το αυτοκίνητο είναι πλέον παρελθόν.
Κινητο και λαπτοπ νταξει αυτο θα το δεχτω :shifty:
6 εισιτηρια με επιστροφη δεν τα πληρωνουν οι μεγαλες τραπεζες πόσο δε μάλλον μια ελληνική εταιρια που απλα χτυπησε τιμές και κανενας εργαζομενος δεν καθεται πανω απο 6μηνο....
Και το κυριοτερο ελληνική εταιρεία. ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ.
Ο μισθος αν ηταν στα 2000€ καθαρα ειναι καλουτσικα. Δεν εχει διαφορα με μενα που ειμαι στον δημοσιο τομέα. Αλλά για υπευθυνος κανονικα κανα 2500ρι καθαρο σα νέος. :rtfm: :rtfm: Με τα χρόνια ανεβαίνει ο μισθός.
Ελπιζω να καλυψα.
Οτι αποριες τις οποιες γνωριζω μπορω να απαντησω με μεγαλη ευχαριστηση.

ΕΝΤΙΤ: Τεχνικός στον ιδιωτικο τομεα παιζει απο 1800-2300€ στα καθαρά.
Οι μισθοι στην πλειοψηφια ειναι 12 και λιγες εταιρειες και υπηρεσιες του δημοσιου δινουν κατι σαν 13ο μισθό (90% του μισθου πρακτικα)
Οι αδειες το μινιμουμ νομιμο ειναι 24 μερες ή 26 δε θυμαμαι ακριβως και οι υπερωριες επειδη δεν συμφερει να τις πληρωνουν λογω εφοριας (φορολογουνται στο 50%) τις δινουν σε μορφη εξτρα αδειας.
Επισης το ΚΑΤΩΤΑΤΟ Ωρομίσθιο από 1η Οκτωβριου ειναι στα 12€/ω μικτά!
Αν θελετε σας γραφω αργοτερα για αυτο. Παω για μεσημεριανη φιεστα