Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#337487
Deleted User 1 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ο συντηρητικος εαυτος μου λεει να κατσεις στα αυγα σου.
Εχεις μια σταθερη δουλεια, οικονομιες στην ακρη, σπιτι δικο σου, φιλους, συγγενεις, παππουδες για βοηθεια με το παιδι και μια καλη πιθανοτητα να δουλεψει η συζυγος μολις μεγαλωσει λιγο το παιδι ( αυτο το τελευταιο το υποθετω ).

Επισης ακομα και με την συζυγο ανεργη, τα φερνεις βολτα μια χαρα αφου το καλοκαιρι εκανες τοσο καιρο διακοπες.

Γιατι να φυγεις;

Σωστά αυτά αλλά όταν έχεις λυμένο το αμιγώς βιοποριστικό, αρχίζει να μπαίνει ψηλά ως κριτήριο το πόσο σε γεμίζει το αντικείμενο της δουλειάς σου. Δεν είναι ότι δουλεύεις για να τρως μια μπουκιά ψωμί. Εμένα θα με έβαζε σε χοντρές σκέψεις το εν λόγω δίλημμα. Βέβαια εγώ βαριέμαι κι εύκολα γενικά και γουστάρω αλλαγές...

Οταν εχεις οικογενεια μετρανε και αλλα πραγματα.

Βεβαια αν σε πνιγει αυτο που κανεις ειναι λογικο να ψαχνεσαι για αλλαγη.

Ας μας πει ομως ο kovathe, η συζυγος τι λεει; Η δουλεια που κανει ο ιδιος του αρεσει; Εχουν ζησει εξω ποτε, ωστε να εχουν μια ιδεα πως ειναι τα πραγματα;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#337488
kovathe έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Και μας βγηκε σημερα 10ημερο προγραμμα αποχωρησης.
Δεν το κοιταξα καν.

Γιατί ρε?
Εχεις σκεφτεί για θέση στη Nike??


:lol: ωραια θα ηταν...

Παντως δεν το περιμενε κανεις για νεα εθελουσια. Γιατι η η προηγουμενη που ειχε γινει ειχε διαρκεια κοντα στον μηνα+.
Ενω τωρα ενα 10ημερο αυστηρο χωρις να γινεται δεκτη αλλη αιτηση μετα τις 19/12.

Αν φυγεις κοβαθε και ανοιξεις γυμναστηριο θα ερθω να με λιωσεις :P

Υποσημειωση στην εθελουσια
Στην περίπτωση εργαζομένων που απασχολούνται σε Κατάστημα που πρόκειται να σταματήσει η λειτουργία του, το συνολικό μικτό ποσό της αποζημίωσης άμεσης αποχώρησης θα προσαυξάνεται με +20%.

Η αποζημίωση άμεσης αποχώρησης δεν μπορεί να είναι μικρότερη των 20.000€ ενώ δεν θα ξεπερνά το μικτό ποσό των 180.000€.
Άβαταρ μέλους
By pro
#337489 Παιρνεις τα 60. Για ενα μηνα βλεπεις γαβρο και στραβωνεις τις μπαρες στα γυμναστηρια. Μετα για 1-2 μηνες κοιταζεις τις επιλογες στην Αθηνα, δουλεια, εκμεταλευση ακινητης περιουσιας κλπ. Την επαρχια δυσκολα θα την εβαζα στην εξισωση για πολλους λογους. Αν μετα κανα εξαμηνο εισαι ακομα στο 0, ξεκινα να κοιτας παραλληλα και εξω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#337496 Κοβαθε δεν εχε- ΤΕ κανένα λόγο να σκέφτεστε τη μετανάστευση στο εξωτερικό. Και ο νοών νοείται.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#337497
kovathe έγραψε:Stafan εθνική είμαι.
Και όχι δεν έχω βρεθεί σε φαση αναζήτησης δουλειάς ποτε πρακτικά.
Απο τοτε που είχα μπει στην τράπεζα με διαγωνισμό είμαι σταθερός εδώ χωρίς να βγω ποτε στην αγορά.
Δεν έχω ιδέα που θα μπορούσα να κοιτάξω ειδικα τοπικά.
Άλλη ιδέα θα ηταν επαρχία να ξεκινησω κάτι δικό μου αλλά και παλι όλα αυτά είναι στη σφαίρα της φαντασίας.

Βγηκε εθελουσια για Εθνικη? Πότε ανακοινωθηκε?

.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#337501
kovathe έγραψε:Η εθελούσια μου βγαίνει κάπου ενα 60αρι αν τα πάρω όλα τώρα και υπάρχει και επιλογή 2ετους άδειας με κανονικές αποδοχές (όπως τώρα) και μετα απόλυση.


δλδ η εθελουσία είναι περίπου 2500€ για 2 χρόνια. :hmmm:
Όπως και να έχει, θα βρεθείς εκτός είτε σήμερα είτε σε 2 χρόνια. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By famas
#337507 @kovathe, έχω μια πρώην συνάδελφο σου(όχι ΕΤΕ) δίπλα μου από εθελουσία κι αυτή με ένα παιδί και μου λέει ότι μάλλον δεν σε γεμίζει η δουλειά σου, οπότε θα έφευγε αν ήταν στη θέση σου.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#337511
bibendum έγραψε:Κυριως την ασφαλιση θα σκεφτομουν σε περιπτωση που θα ξεμενες ανεργος...

Από ότι διάβασα θα καλύπτει και ενα διάστημα ασφάλισης η Εθνική , είτε στο ΤΥΠΕΤ είτε μέσω ιδιωτικής ασφαλιστικής, και για τα προστατευόμενα μέλη
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/pr ... 26773.html
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337523
Geo f1 έγραψε:Αν φυγεις κοβαθε και ανοιξεις γυμναστηριο θα ερθω να με λιωσεις
]


Το χω σκεφτεί και αυτο. Κάτι μικρο σε στυλ personal σε μικρο χώρο πολύ basic.

Οι όροι είναι καρμπον πάντως.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337528
famas έγραψε:@kovathe, έχω μια πρώην συνάδελφο σου(όχι ΕΤΕ) δίπλα μου από εθελουσία κι αυτή με ένα παιδί και μου λέει ότι μάλλον δεν σε γεμίζει η δουλειά σου, οπότε θα έφευγε αν ήταν στη θέση σου.

Εννοείται ρε συ δε με γεμίζει, αλλιως δε θα το σκεφτόμουν.

Το εξωτερικό πάντως δεν το βλέπω σαν λύση ανάγκης αλλά σαν επιλογή, πρόκληση, κάτι νεο και exciting ας πούμε.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337529
Νίκος Παππάς έγραψε:Ας μας πει ομως ο kovathe, η συζυγος τι λεει; Η δουλεια που κανει ο ιδιος του αρεσει; Εχουν ζησει εξω ποτε, ωστε να εχουν μια ιδεα πως ειναι τα πραγματα;

Η σύζυγος θέλει να μείνει.
Έχει και μαμα μπαμπά, αδέρφια που θέλει κοντά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#337533 Κάθεσαι όπως είσαι και στέλνεις βιογραφικά έξω αν θέλεις σόι και καλά να φύγεις-αλλάξεις-δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό. Το να θέλει και η σύζυγος όμως είναι απαραίτητο....δεν είναι εύκολο το να πας έξω και ο πρώτος καιρός είναι αρκετά ως πολύ δύσκολος, χωρίς την αλληλοστήριξη του ζευγαριού δεν γίνεται, πόσο μάλλον να γκρινιάζει διαρκώς ο ένας.
Το ότι έχεις παιδί είναι ακόμα κάτι που πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά, τουλάχιστον σε ότι αφορά την χώρα που θα πας και τις υποδομές της.

Προσωπικά στην θέση σου δεν θα έφευγα...εκτός αν βρισκόμουν σε κακή οικονομική κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#337537 Kovathe το business plan σου μπάζει για εξωτερικό . Απο την αλλη αν ντε και καλα θες να φυγεις τσιμπας την διετία και φευγεις. Ειναι καλη ευκαιρία και σε καλυπτει καπως. Αν εχεις χρονο να ψαχτεις ψαξου πριν το κανεις αν και υποθετω πως αυτο ηταν γνωστο απο παλια και θα ειχες κανει τα κουμαντα σου ήδη.

< >