Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337442 Ανοίγω νεο θέμα με αφορμή την εθελούσια στη δουλεια μου και να μοιραστω τον προβληματισμό μου.

Τα δεδομένα:
- Ηλικία: 37 Μαίων πάμε για 38.
- Οικ. Κατάσταση: 1 παιδι <2 χρονων και σύζυγος πρακτικά άνεργη.
Τα οικονομικά δεδομένα μας δεν είναι άσχημα (υπάρχει ακίνητη περιουσία, ιδιόκτητο σπίτι, και καποιες οικονομίες ας πούμε κάποιες 10δες χιλ).
Στην παρούσα κατασταση υπάρχει ας πούμε εξασφαλισμένη μια άνετη ζωή (για αυτές τις συνθήκες που υπαρχουν) + τις γιαγιάδες παππούδες κλπ για βοήθεια με το παιδι αν χρειαστεί κλπ.

Η εθελούσια μου βγαίνει κάπου ενα 60αρι αν τα πάρω όλα τώρα και υπάρχει και επιλογή 2ετους άδειας με κανονικές αποδοχές (όπως τώρα) και μετα απόλυση.
Δεν κρύβω ότι το σκεφτόμουν σοβαρά (αν τα λεφτά ηταν περισότερα, όπως περιμέναμε, θα τα έπαιρνα) γιατί θεωρώ οτι θα μπορουσα να κάνω κάτι που με αντιπροσωπεύει - "γεμίζει" περισσότερο.
Αυτό βέβαια μάλλον προϋποθέτει μετανάστευση καθώς όλοι ξέρουμε τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν εδώ.

Το θεμα είναι οτι δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσε να είναι αυτό....
Επιλογές για εργασία στο εξωτερικο θα ηταν Λονδίνο ή Δουβλίνο κατ αρχάς (λόγω συγγενών που είναι ήδη εκεί και θα βοηθούσαν αρχικα να μείνω και να ψαξω) ή οπουδήποτε αλλου στην Ευρώπη ή Αμερική που θα μπορούσα να επιχειρησω κάτι αντίστοιχο. Ακόμη και κυριολεκτικά (δλδ ιδρύοντας κάποια εταιρία, παλι βέβαια δεν έχω ιδέα τι και πως ή ποιο μέρος του διαθέσιμου κεφαλαίου θα μπορουσα να διαθεσω).

Βέβαια ο συντηρητικος εαυτός μου φωνάζει κατσε στ αυγά σου και μην ξεβολευεσαι.... και λογικά αυτό θα επικρατήσει, αλλά γιατί να μην το συζητήσουμε? :)

Οποιαδήποτε αποψη, παρατήρηση, τρολαρισμα δεκτά! :D
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#337448 Τράπεζα Πειραιώς υποψιάζομαι, γιατί τα ποσά μοιάζουν πολύ με αυτά της κουμπάρας μου που κι εκείνη είναι ακριβώς ίδια ηλικία, σχεδόν 10 χρόνια στην Πειραιώς και με ένα μπόμπιρα 2 ετών. :hmmm:

Κατά τα άλλα δουλειά θα βρεις και εδώ. Ίσως όχι με τις κορυφαίες αποδοχές και παροχές που έχει η Πειραιώς (αν όντως αυτό είναι το case) αλλά με δεδομένη την καλή οικονομική κατάσταση που περιγράφεις δε βλέπω γιατί να ΠΡΕΠΕΙ να μεταναστεύσεις.

Το βασικό ερώτημα είναι άλλο. Έχεις βρεθεί πρόσφατα σε φάση αναζήτησης εργασίας? Αν ναι, πως πήγε αυτή η αναζήτηση? Υπήρχε κινητικότητα?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#337454 ΜΙα διευκρινηση που δε καταλαβα.
Λες διετη αδεια μετ αποδοχών και μετα απολυση. Παιζει τοτε εκεινο το καιρό αποζημιωση?

Από κει και περα εξαρτάται σε ποιο "αντικείμενο" εργαζοσουν για να πει καποιος αν και τι προοπτικές υπαρχουν κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#337455
Deleted User 1 έγραψε:Το βασικό ερώτημα είναι άλλο. Έχεις βρεθεί πρόσφατα σε φάση αναζήτησης εργασίας? Αν ναι, πως πήγε αυτή η αναζήτηση? Υπήρχε κινητικότητα?


Σωστο κι αυτό.....
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337458 Stafan εθνική είμαι.
Και όχι δεν έχω βρεθεί σε φαση αναζήτησης δουλειάς ποτε πρακτικά.
Απο τοτε που είχα μπει στην τράπεζα με διαγωνισμό είμαι σταθερός εδώ χωρίς να βγω ποτε στην αγορά.
Δεν έχω ιδέα που θα μπορούσα να κοιτάξω ειδικα τοπικά.
Άλλη ιδέα θα ηταν επαρχία να ξεκινησω κάτι δικό μου αλλά και παλι όλα αυτά είναι στη σφαίρα της φαντασίας.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337460
fokion έγραψε:ΜΙα διευκρινηση που δε καταλαβα.
Λες διετη αδεια μετ αποδοχών και μετα απολυση. Παιζει τοτε εκεινο το καιρό αποζημιωση?

Από κει και περα εξαρτάται σε ποιο "αντικείμενο" εργαζοσουν για να πει καποιος αν και τι προοπτικές υπαρχουν κ.λ.π.


Όχι, λύση σύμβασης μετα απο 2 χρόνια που κάθεσαι και σε πληρώνουν.

Το αντικείμενο είναι εταιρικές πιστοδοτησεις (με οικονομική ανάλυση, ισολογισμούς κλπ) για όλο αυτο το διαστημα.
Βέβαια το κυρίως πτυχίο μου είναι μαθηματικά οποτε παίζει κι αυτο.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#337471 Ισως μια ιδεα είναι να δεις τι παιζει στην "αντιθετη οχθη" σε εταιρείες που στηνουν προγράμματα επιδοτήσεων για εταιρείες τωρα που ξανα-ανοιγουν ΕΣΠΑ κ.λ.π.....
με ΠΟΛΥ μεγαλη προσοχή βεβαια γιατι υπαρχουν κι κατι αρπακολατζηδες άλλο πραγμα....

ή επισεις παρεμφερες αντικειμενο επαρχια εξ ονοματος συνεταιρισμών να τους "βρίσκεις" και "στηνεις" προγράμματα επιδοτήσεων....

Ιδεες πεταω - εσυ ξερεις την "πιατσα" σου καλυτερα....
Άβαταρ μέλους
By Govus
#337476 Προσπαθώ να καταλάβω, πώς οι τράπεζες δίνουν εν έτει 2016 "εθελούσιες" με τόσο ευνοϊκούς όρους και από πού προκύπτουν αυτά τα κονδύλια, αλλά αδυνατώ :( ...
Δεν θέλω να ξέρω τι @@ θα έπαιρνα σαν αποζημίωση μετά από 16 χρόνια στην ίδια (ιδιωτική) εταιρεία, σε περίπτωση απόλυσης με προειδοποίηση...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#337478 Ο συντηρητικος εαυτος μου λεει να κατσεις στα αυγα σου.
Εχεις μια σταθερη δουλεια, οικονομιες στην ακρη, σπιτι δικο σου, φιλους, συγγενεις, παππουδες για βοηθεια με το παιδι και μια καλη πιθανοτητα να δουλεψει η συζυγος μολις μεγαλωσει λιγο το παιδι ( αυτο το τελευταιο το υποθετω ).

Επισης ακομα και με την συζυγο ανεργη, τα φερνεις βολτα μια χαρα αφου το καλοκαιρι εκανες τοσο καιρο διακοπες.

Γιατι να φυγεις;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#337480
fokion έγραψε:ΜΙα διευκρινηση που δε καταλαβα.
Λες διετη αδεια μετ αποδοχών και μετα απολυση. Παιζει τοτε εκεινο το καιρό αποζημιωση?

Για μαλάκες τους έχεις? Και να σε κρατήσουν 2 χρόνια και αποζημίωση στο τέλος? Αυτό θα πήγαινε σαν κόστος αρκετά πάνω από τα 60Κ της εθελουσίας και φυσικά θα το προτιμούσαν πολλοί.

Νίκος Παππάς έγραψε:Ο συντηρητικος εαυτος μου λεει να κατσεις στα αυγα σου.
Εχεις μια σταθερη δουλεια, οικονομιες στην ακρη, σπιτι δικο σου, φιλους, συγγενεις, παππουδες για βοηθεια με το παιδι και μια καλη πιθανοτητα να δουλεψει η συζυγος μολις μεγαλωσει λιγο το παιδι ( αυτο το τελευταιο το υποθετω ).

Επισης ακομα και με την συζυγο ανεργη, τα φερνεις βολτα μια χαρα αφου το καλοκαιρι εκανες τοσο καιρο διακοπες.

Γιατι να φυγεις;

Σωστά αυτά αλλά όταν έχεις λυμένο το αμιγώς βιοποριστικό, αρχίζει να μπαίνει ψηλά ως κριτήριο το πόσο σε γεμίζει το αντικείμενο της δουλειάς σου. Δεν είναι ότι δουλεύεις για να τρως μια μπουκιά ψωμί. Εμένα θα με έβαζε σε χοντρές σκέψεις το εν λόγω δίλημμα. Βέβαια εγώ βαριέμαι κι εύκολα γενικά και γουστάρω αλλαγές...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337483
Geo f1 έγραψε:Και μας βγηκε σημερα 10ημερο προγραμμα αποχωρησης.
Δεν το κοιταξα καν.

Γιατί ρε?
Εχεις σκεφτεί για θέση στη Nike??
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#337484
Deleted User 1 έγραψε: μπαίνει ψηλά ως κριτήριο το πόσο σε γεμίζει το αντικείμενο της δουλειάς σου. Δεν είναι ότι δουλεύεις για να τρως μια μπουκιά ψωμί. Εμένα θα με έβαζε σε χοντρές σκέψεις το εν λόγω δίλημμα. ...

Αυτό.
Βέβαια τώρα πια υπάρχει κι ο μπομπιρας και το σκέφτεσαι σκέφτεσαι πολύ διαφορετικά....