Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802897 Να αναφέρω, αν και θεωρώ πως ήταν φανερό, ότι παίρνω ως δεδομένο πως όλα θα πάνε καλά και με θέλουν από παντού.
Προφανώς μεγάλη παραδοχή αλλά απλά να έχει μια βάση η συζήτηση.

Το θέμα μου με τα ΕΛΠΕ προς το παρόν είναι η παντελής έλλειψη ενημέρωσης. Μιλάμε για μια διαδικασία που έχει ξεκινήσει από τον Ιούνιο και ακόμα δεν ξέρουμε ούτε για τη δουλειά τίποτα αλλά και ούτε πότε θα έχουμε τα τελικά αποτελέσματα.
Είναι διαφορετικό να πάρουν τον κόσμο τις επόμενες 30 μέρες για παράδειγμα και διαφορετικό να τραβήξει όλο αυτό 5 μήνες ακόμα.

Με βάση το παραπάνω δεν θα ήθελα και να πάω στη 2η επιλογή και λίγες μέρες μετά αν τυχόν με πάρουν από τα ΕΛΠΕ να τους χαιρετίσω και να φύγω.

Το κύριο ζήτημα όμως είναι κατά πόσο θέλω να συνεχίσω στον τομέα. Η αλήθεια είναι πως με έχει κουράσει και αυτά που βλέπω από πολλές συνεντεύξεις δεν μου δίνουν πολύ ελπίδα πως θα βελτιωθεί κάτι. Προφανώς δεν ξέρω πως είναι τα ΕΛΠΕ. Μπορεί η δουλειά εκεί σε συνδυασμό με τις συνθήκες και το μισθό να μου αλλάξει γνώμη αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δω.

Η απόσταση είναι ένας παράγοντας αλλά επειδή ακόμα και στη μακρυνή περίπτωση μιλάμε για κάπου που πηγαίνει μετρό είναι χαμηλά στην κατάταξη.


BARHonda έγραψε:Και όπως έδειξε και το πρόσφατο παράδειγμα Google-Microsoft με τις δεκάδες χιλιάδες απολύσεων, μερικές σε άτομα με 20ετή απασχόληση σε εκείνους, δεν υπάρχει η λέξη loyalty

Κοίτα να βγάζεις τα λεφτά σου όσο πιο αναίμακτα και να γυρνάς σπίτι και να κλείνεις τελείως τον διακόπτη της δουλειάς στο μυαλό σου μέχρι την επόμενη ημέρα (κάτι που πρέπει να εφαρμόσω και γω)


Αυτό είναι κάτι δεδομένο στον ιδιωτικό τομέα. Βέβαια καλό είναι να μην ξεχνάμε πως τα προηγούμενα χρόνια είχαν πάρει σημαντικά περισσότερους από όσους είναι να διώξουν τώρα.

Κατά τα άλλα οπουδήποτε και να πάω μόλις φεύγω από εκεί θα είναι σαν να μην υπάρχω για αυτούς μέχρι την επόμενη μέρα.

Νίκος Παππάς έγραψε:Εν αρχη ειναι τα ΕΛΠΕ, εφοσον σε παρουν. Ολα τα υπολοιπα επονται. Εργοδοτης, αποσταση, μισθοι... Κανε το μεταπτυχιακο σου στο μεταξυ και μετα βλεπεις. Αν το περιβαλλον ειναι καλο γιατι να φυγεις. Αν παλι θες κατι αλλο μετα, το βλεπεις αργοτερα.


Αυτό, αν πάντα με πάρουν, είναι όντως κάτι που θα πρέπει να το δω.

markvag έγραψε:Ξέρω ανθρώπους που δεν θα δούλευαν ούτε δευτερόλεπτο σε κάτι που δεν τους αρέσει



Εδώ είναι και ένα από τα προβλήματα. Από όσο με ξέρω ( :s_tongue ) αν κάποια δουλειά δεν μου αρέσει δεν μπορώ να τη συνεχίσω όσο καλά και να είναι τα υπόλοιπα. Σίγουρα θα παραμείνω για κάποιο διάστημα αλλά θα αρχίσει να με επηρεάζει σε άλλα.


Anonymous Founder έγραψε:Οπότε, καλή επιτυχία σ'αυτό!


Εννοείται πως δεν μπαίνεις καθόλου εύκολα, αυτό είναι δεδομένο ενώ και το μέγεθος της εταιρείας εξασφαλίζει πολλά πράγματα.
Ευχαριστώ. :s_howdy

Για το ΙΤ τώρα, το πρόγραμμα του μεταπτυχιακού περιλαμβάνει εννοείται και προγραμματισμό αλλιώς δεν θα είχε νόημα να πάω καν για μένα. Δεν θα μάθεις από αυτό αλλά θα πάρεις τις βάσεις να συνεχίσεις.

Και ναι, φυσικά θα ξεκινήσω από το μηδέν αν και επειδή έχω μιλήσει με το φίλο και για τα οικονομικά, το μηδέν που έχουν τουλάχιστον εκεί είναι το σχεδόν όσα μου έδιναν στην προηγούμενη δουλειά μετά από 4 χρόνια. Οπότε και για πιστοποιήσεις θα πάω και για ότι άλλο χρειαστεί.

Τώρα στο γιατί να πάω. Ας πούμε για να δω πως είναι και το αφήνουμε εκεί προς το παρόν. :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802898
dimik έγραψε:Πας στο 2 αν σε πάρουν για να έχεις έναν μισθό, περιμένεις τα αποτελέσματα του 1 και αν δεν κάτσει τίποτα πας στο 3.

Αλλιώς πας στο 2 αν δεν κάτσει το 1 τελειώνεις το μάστερ και μετά ψάχνεσαι για επιλογές τύπου 3 υπο άλλες συνθήκες εφόσον θα έχεις και το μαστερ.


Απλά δεν θα ήθελα να πάω στο 2 και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να φύγω.
Για αυτό και μου σπάνε τα νεύρα με την κακή λειτουργία των ΕΛΠΕ στο κομμάτι αυτό.

George_Prix έγραψε:Νικ κυνηγα το ονειρο σου. Πολυ σημαντικοτερο να κανεις στη ζωη σου κατι που σε ευχαριστει (ή εστω δε σου ειναι εντελως αδιαφορο/βαρετο), απο το να παιρνεις λιγα ευρωπουλα παραπανω και απο την κακοπεραση να σου φαινεται αιωνας το καθε μεροκαματο.



Αυτό είναι μεγάλο θέμα για μένα καθώς όπως ήδη είπα παραπάνω δεν μπορώ να ασχολούμαι με κάτι που δεν μου αρέσει για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Πάνω σε αυτό βασίζω και όλη τη διαδικασία που κάνω αυτή τη στιγμή.


diplomat έγραψε:Εκτιμώ ότι ο dimik τα ιεράρχησε ρεαλιστικά, εκεί που θα σταθώ είναι στον παράγοντα της απόστασης. Στη ζωή μου έχω περάσει ικανά φεγγάρια από δύο εταιρίες: η πρώτη στα 55km πηγαινέλα από το σπίτι, η άλλη στα 2.2km ευθεία γραμμή, 8km πήγαινέλα. Η διαφορά στην ποιότητα ζωής του σε 5' είμαι σπίτι, από το συγρεκριμένο παράδειγμα του μποτιλιαρίζομαι όλο τον κηφισό καθημερινά είναι ειλικρινά ανεκτίμητη.


Η απόσταση είναι όντως ένας παράγοντας όμως μιας και καλύπτεται με μετρό είναι χαμηλά στην ιεραρχία.
Επίσης υπάρχει πάντα η δυνατότητα remote εργασίας που στη μηχανολογία είναι κάτι σπάνιο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802900
socratesn έγραψε:Το θέμα της θέσης στην εταιρεία πληροφορικής είναι περίεργο.

Από τη μία όλοι ξέρουμε ότι δύσκολο να σε "αγκαλιάσει" ένας εργασιακός χώρος όταν οι σπουδές και η προϋπηρεσία δεν επιτρέπουν ούτε σε εσένα τον ίδιο να έχεις την ικανή πίστη στον εαυτό σου πως είσαι ικανός να φέρεις εις πέρας τόσο γνωστικά όσο και εμπειρικά τις εργασίες της θέσης. Πόσο μάλλον όταν αυτό προκύπτει και μέσω γνωστού.

Ως εκ τούτου ενέχει ο κίνδυνος να πάρεις στραβά τον κλάδο έχοντας την κακή εμπειρία του να είσαι ο "νέος" σε έναν χώρο, αφού -αντικειμενικά- μπαίνεις πρώιμα.

Απ' την άλλη ίσως όντως να μη σ' αρέσει επαγγελματικά το αντικείμενο οπότε καλό θα ήταν να το μάθεις τώρα όσο είναι νωρίς (που ακόμα παρακολουθείς το μεταπτυχιακό, δεν υπάρχουν μεγάλες υποχρεώσεις κ.ο.κ). Και γενικά, νομίζω πως όταν δεν υπάρχει οικογένεια στη μέση δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή, όλες κάπου θα βγάλουν.
Θεωρώ όμως ότι στη σύγχρονη εποχή έχει ρομαντικοποιηθεί ο IT κλάδος λόγω των τρελών αμοιβών και παροχών που λαμβάνουν όσοι είναι καλοί στον προγραμματισμό (και κυρίως στο εξωτερικό), πράγμα που δε νομίζω πως θα το περιλαμβάνει μία θέση QA engineer στην Ελλάδα, που είναι μάλιστα έτοιμη να δεχθεί στη θέση αυτή ένα άτομο που απλά παρακολουθεί ένα IT Related μεταπτυχιακό.

Ωστόσο ορθολογικά κρίνοντας πιστεύω ότι τα εν δυνάμει αρνητικά της θέσης αυτής είναι περισσότερα από τα θετικά και αν αναλογιστεί κανείς και το ότι σε κάθε περίπτωση θα είσαι πιο αναλωσιμος από μία άλλη θέση στην οποία θα πατούσες πιο γερά στα πόδια σου,θα πήγαινα για τώρα σε κάτι πιο σίγουρο και με αυτόν τον χρόνο που θα αγόραζα στην πλάτη της σίγουρης δουλειάς - το κυριότερο- θα έκανα υπομονή, μέχρι να βρω κάτι που να "παντρεύει" όσο το δυνατόν περισσότερο τα skills και την προϋπηρεσία μου με τις νέες γνώσεις.


Ο κλάδος όπως έγραψα δεν είναι κάτι που άρχισε να με ενδιαφέρει τώρα.
Κάποτε, πριν 17 χρόνια, ήταν η άλλη επιλογή που είχα στις πανελλήνιες. Για την ακρίβεια ήταν η πρώτη επιλογή. Η μηχανολογία ήταν η δεύτερη.

Εννεοείται πως περιμένω δυσκολίες τόσο ως νέος στον κλάδο αλλά ακόμα χειρότερα ως νέος σε μεγαλύτερη του συνηθισμένου ηλικία. Δεν πιστεύω πως αυτό αρκεί να με αποθαρρύνει να πω την αλήθεια.

Σίγουρα υπάρχουν θέσεις που να συνδυάζουν γνώσεις και από τα 2 αλλά είναι σίγουρα πιο σπάνιες και πιθανώς να μην είναι καν στην Ελλάδα ενώ για να είμαι ειλικρινής αν τελικά κάνω την αλλαγή που θέλω δεν με απασχολεί να έρθει και η μηχανολογία μαζί μου. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#802926 Εγω παντοντε το εβλεπα κάλλιο 5 και στο χερι...και εκανα οτι δουλεια μου εδιναν ελπιζοντας οτι στο μελλον θα βρεθει κατι καλυτερο...βεβαια να κανεις κατι που δεν το εχεις σπουδασει εισαι απο την αρχη χαμενος αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια.

αλλα τα περισσοτερα πτυχια δεν εξασφαλιζουν κατι ειναι γεγονος ειδικα αυτο της μηχανολογιας δεν νομιζω οτι σου δινει προσβαση σε καλες δουλειες...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#802929 Συμβουλευτική σε κάποιο ERP έχεις σκεφτεί; Συνδυασμό λογισμικού (όχι απαραίτητα προγραμματισμό) και γνώσεων σχετικών λίγο ή πολύ με τη μηχανολογία (π.χ., στο κομμάτι του προγραμματισμού παραγωγής).
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#802932
mousatos έγραψε:<...> ψάχνουν για sheep goat - Αποδιοπομπαίο τράγο - <...>
scapegoat γράφεται! (ενημερωτικά το αναφέρω!)
Nosferatu έγραψε:ΕΛΠΕ με κλειστά ματια, απο τους καλύτερους εργοδοτες στην Ελλάδα. Πολυ καλοί και πολλοι (17 για να ειμαστε ακριβείς) μισθοί. Οι μηχανολόγοι δε δουλεύουν βαρδιες, αλλα αν μαθεις το επιδομα βαρδιας θα θες και εσυ.

Αν βαλεις κατω το πακετο ΕΛΠΕ οποιαδηποτε συγκριση με οτιδηποτε αλλο είναι το λιγοτερο ατυχης.
+1 και δεν στέκομαι μόνο στο χρηματικό.

Το μόνο κακό στο διυληστήριο είναι ότι είναι εξ'ορισμού ένας πάρα πολύ επικίνδυνος και ανθυγιεινός εργασιακός χώρος.

Το χρηματικό δεν είναι αυτό που είναι τυχαία...
diplomat έγραψε:Εκτιμώ ότι ο dimik τα ιεράρχησε ρεαλιστικά, εκεί που θα σταθώ είναι στον παράγοντα της απόστασης. Στη ζωή μου έχω περάσει ικανά φεγγάρια από δύο εταιρίες: η πρώτη στα 55km πηγαινέλα από το σπίτι, η άλλη στα 2.2km ευθεία γραμμή, 8km πήγαινέλα. Η διαφορά στην ποιότητα ζωής του σε 5' είμαι σπίτι, από το συγρεκριμένο παράδειγμα του μποτιλιαρίζομαι όλο τον κηφισό καθημερινά είναι ειλικρινά ανεκτίμητη.
+1, ανεκτίμητες αυτού του είδους οι διαφορές.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802933
Serf έγραψε:Συμβουλευτική σε κάποιο ERP έχεις σκεφτεί; Συνδυασμό λογισμικού (όχι απαραίτητα προγραμματισμό) και γνώσεων σχετικών λίγο ή πολύ με τη μηχανολογία (π.χ., στο κομμάτι του προγραμματισμού παραγωγής).


Η αλήθεια είναι πως τόσο καιρό που ψάχνω δεν έχω πετύχει καν τέτοια θέση. Ίσως ψάχνω βέβαια σε λάθος μέρη.

Ίσως θα ήταν από τις λίγες συνδυαστικές θέσεις που όντως θα με ενδιέφεραν.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802934
GTS έγραψε: ειναι γεγονος ειδικα αυτο της μηχανολογιας δεν νομιζω οτι σου δινει προσβαση σε καλες δουλειες...



Ανάλογα ποιον ξέρεις. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#802935 Με μια γρήγορη αναζήτηση:

https://www.linkedin.com/jobs/search/?c ... 3419670277
https://gr.indeed.com/company/Benefit-S ... b04e4c3621

Επίσης, το 1ο εξάμηνο του έτους θα "τρέξει", εκτός απροόπτου, για 4η φορά το πρόγραμμα SAP Athinà από τη SAP Hellas. Οπότε μες το επόμενο δίμηνο-τρίμηνο οι περισσότερες εταιρείες-συνεργάτες της SAP Hellas θα βγουν σε αναζήτηση νέων υποψήφιων συμβούλων, τους οποίους θα στείλουν να παρακολουθήσουν το εν λόγω πρόγραμμα. Έχε το νου σου στο linkedin και τις άλλες γνωστές πλατφόρμες αγγελιών εργασίας.

https://news.sap.com/greece/2020/02/sap-academy-athina/
https://news.sap.com/greece/2022/12/%CE ... %B5%CF%85/
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802936 Ευχαριστώ. Θα τα δω. :s_thumbsup


kubiak έγραψε:Το μόνο κακό στο διυληστήριο είναι ότι είναι εξ'ορισμού ένας πάρα πολύ επικίνδυνος και ανθυγιεινός εργασιακός χώρος.


Δεν ξέρω πόσο γλιτώνω στην απόσταση που ήδη είμαι αλλά αυτή είναι η θέα από το σπίτι:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#802937
NickTG έγραψε:Ευχαριστώ. Θα τα δω. :s_thumbsup


kubiak έγραψε:Το μόνο κακό στο διυληστήριο είναι ότι είναι εξ'ορισμού ένας πάρα πολύ επικίνδυνος και ανθυγιεινός εργασιακός χώρος.


Δεν ξέρω πόσο γλιτώνω στην απόσταση που ήδη είμαι αλλά αυτή είναι η θέα από το σπίτι:

Εικόνα
Εικόνα
^^^ Η ΚΟΥΠΑ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΚΑΦΕ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ Ο nicktg
(απευθείας λινκ στην εικόνα)
Άβαταρ μέλους
By otso
#802943
NickTG έγραψε:Ευχαριστώ. Θα τα δω. :s_thumbsup


kubiak έγραψε:Το μόνο κακό στο διυληστήριο είναι ότι είναι εξ'ορισμού ένας πάρα πολύ επικίνδυνος και ανθυγιεινός εργασιακός χώρος.


Δεν ξέρω πόσο γλιτώνω στην απόσταση που ήδη είμαι αλλά αυτή είναι η θέα από το σπίτι:

Εικόνα


Και τι δεν θαδινα να ζουσα εκει ζεστασια και φως δωρεαν, και διπλα η πολιτιστικη πρωτευουσα της ευρωπης.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802944
otso έγραψε:Και τι δεν θαδινα να ζουσα εκει ζεστασια και φως δωρεαν, και διπλα η πολιτιστικη πρωτευουσα της ευρωπης.


Θεουλης!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802978
otso έγραψε:
NickTG έγραψε:Ευχαριστώ. Θα τα δω. :s_thumbsup


kubiak έγραψε:Το μόνο κακό στο διυληστήριο είναι ότι είναι εξ'ορισμού ένας πάρα πολύ επικίνδυνος και ανθυγιεινός εργασιακός χώρος.


Δεν ξέρω πόσο γλιτώνω στην απόσταση που ήδη είμαι αλλά αυτή είναι η θέα από το σπίτι:

Εικόνα


Και τι δεν θαδινα να ζουσα εκει ζεστασια και φως δωρεαν, και διπλα η πολιτιστικη πρωτευουσα της ευρωπης.


Θα ταιριάξεις άνετα.
Μην το σκέφτεσαι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#803025 Πήραμε 4 μήνες παράταση λόγω εκλογών :shifty: :inlove: , στη διεύθυνση συγκοινωνιών. Στην Κέρκυρα θα μεταναστεύσω μετά το Πάσχα.
Τη θείτσα την σχόλασαν. :lipsealed: , κερδίσαμε στις καθυστερήσεις. Εμ, δοκίμασαν τον εξπέρ του πληκτρολογίου :rtfm: , έμαθαν στο σαργό , που να γυρίσουν πίσω στα ρεβύθια . Ο επόμενος υποθέτω θα προέλθει από τον καινούργιο διαγωνισμό των δημοσίων υπαλλήλων. τον Μάρτιο θα γίνει;