Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#502688 Επίσης βγάζω εκτός τον παράγοντα του περιεχομένου της δουλειάς (οτι δλδ κάπου άλλου μπορεί να ηταν πολυ καλύτερο το περιβάλλον, πιο ενδιαφέρον αντικείμενο κοκ)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#502690 60 k.

Kαθαρα, οικογεινειακο, χωρις τελη μεταβιβασης και ναι μεν αλλα.

Συμβιβαζομαι και με 5κ αν με φιλοξενει ο Καμπαλα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#502692
mjacob έγραψε:Με πόσα λεφτά after tax θα μένατε/γυρνούσατε Ελλάδα; :hmmm:

Επειδή με ρώτησαν από το κοντρόλ, εννοώ οικογενειακό εισόδημα


γιατι αμα δεν το διευκρινησουμε αυτο το πραγματάκι, μπορουμε να βρεθουμε σε δυσάρεστες εκπλήξεις που ειναι κανεις πλουσιος μονο στα χαρτια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#502697 Σιγά μην γυρίσουμε στους κλαμπανους, δεν πάμε να κάνουμε παρέα tryphon-mirage καλύτερα?


Πλάκα πλάκα στο μυαλό μου είχα ακριβώς το ποσό που είπε ο g. Τουλάχιστον 60K καθαρά μετά φόρων και φυσικά όχι Αθήνα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#502700
mousatos έγραψε:Ο λύγκας λέει : Rent Prices in Trondheim are 45.80% lower than in London .

You would need around 4,110.89£ (45,587.52kr) in Trondheim to maintain the same standard of life that you can have with 4,500.00£ in London (assuming you rent in both cities) .
H διαμονή αποτελεί μεγάλο μέρος των μηνιαίων εξόδων σε αυτές τις χώρες και εκεί το Λονδίνο χάνει. Από την άλλη, άλλο το να μένεις Λονδίνο, μια από τις κορυφαίες μητροπόλεις του κόσμου κι άλλο στο Τροντοτέτοιο κάπου εκεί μακριά στη Νορβηγία...
Γενικά αυτές οι συγκρίσεις ναι μεν δίνουν μια γενική εντύπωση αλλά σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν πολλά παραθυράκια.

Το πλεονέκτημα της εργασίας σε κάποιες χώρες (σε σχέση με την Ελλάδα) είναι, εκτός από τα γνωστά (λεφτά, εργασιακό περιβάλλον κλπ), και οι δυνατότητες βελτίωσης, δικτύωσης και εξέλιξης. Ειδικά σε κάποιους χώρους όπως ο ερευνητικός η Ελλάδα απλά δεν υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#502777 Τα πολλά χρήματα στην Ελλάδα είναι υπερβολικά δύσκολο (αλλά όχι απίθανο) να βρεθούν πλέον. Πολοί φοβούνται να επιστρέψουν, ακόμα και με πολύ καλά χρήματα, λόγω της αστάθειας της χώρας και αυτό είναι αποδεκτό. Αλλά η πλειοψηφία επειδή παίρνει πάαααρα πολλά χρήματα έξω (το έχω δει σε κοντινά πρόσωπα), θεωρούν ότι ξαφνικά πηγαίνοντας "έξω", έγιναν διάνοιες, οπότε για να επιστρέψουν στη χώρα τους (προσφέροντας απίστευτο έργο βεβαίως :lol: ), θέλουν να αμοιφθούν με τρελά, για την εποχή, ποσά. Καλό λοιπόν είναι να ξεκαβαλήσετε κάποιοι τα μπαμπού σας και να μείνετε εκεί που είστε, αφού είστε ευχαριστημένοι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#502789 Έτσι. Καθίστε εκεί που κάθεστε οι ξενιτεμένοι. Δεν έχουμε καμία όρεξη να μας αναταράξετε τα εργασιακά μας. Μια χαρά είμαστε. :shifty:

Για διακοπές μόνο να αφήνετε κάνα φράγκο και πίσω στη συννεφιά σας! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#502793
Deleted User 1 έγραψε:Έτσι. Καθίστε εκεί που κάθεστε οι ξενιτεμένοι. Δεν έχουμε καμία όρεξη να μας αναταράξετε τα εργασιακά μας. Μια χαρά είμαστε. :shifty:

Για διακοπές μόνο να αφήνετε κάνα φράγκο και πίσω στη συννεφιά σας! :rtfm:


Εικόνα

Εικόνα


:lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#502794 Εγώ είδα κάτι ποσά παραπάνω, και μου έπεσε λίγο το σαγόνι... :help:
Γράφει ο ένας ένα ποσό για πλάκα και ο άλλος το παίρνει σοβαρά. :help:
Κάποιοι έχουν μπλέξει κάποια πράγματα, αλλά δεν πειράζει.
Καλύτερα να μείνουν εκεί που είναι, τόσο το καλύτερο για όλους.
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By otso
#502797 ΕΔΩ αλλοι ξοδευουν για φαγητο γλυκο 200 ε και το πετανε κιολας στην αθηνα του σημερα , ε διαβαζοντας το, δεν καταλαβαινω γιατι να μην ζητησει 60000 καποιος (που προσωπικα και λιγα μου φαινονται για επιστημονα ανθρωπο) την στιγμη που και οδοκαθαριστης στην ΝΥ παιρνει τοσα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#502798
Deleted User 1 έγραψε:Δεν πιάνει η μαρτυρική μεγαλόνησος. :rtfm:

Συμφωνώ, δεν πιάνει μία μπροστά στην Ελλάδα. Προφανώς βέβαια, 1000 φορές Τσύπρον, παρά UK ή πόσο μάλλον Γερμανίες και άλλες τέτοιες ομορφιές.