Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#737967 Rijswijk πολυ ​καλη περιοχη σιγουρα. Και γενικα ολα τα προαστια εκει γυρω ειναι τελεια

Κατσε να ψαξω, ο καλυτερος τροπος ειναι κατι αρθρα με τις ακριβοτερες περιοχες στη χωρα

e.g. https://expatinfoholland.nl/help-guides ... ch-cities/

Γενικα η φαση κεντρο με βαβουρα υπαρχει μονο στο κεντρο του Αμστερνταμ, ολες οι υπολοιπες γειτονιες/προαστια ειναι στην ιδια φαση, οικογενειες, ησυχια κλπ. Λιγο τις τουρκογειτονιες να αποφυγεις, αλλα δεν ειναι δυσκολο να τις διακρινεις, ασε που δε θα ειναι στο μπατζετ σου ετσι κι αλλιως
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#775959
Chris έγραψε:Rijswijk πολυ ​καλη περιοχη σιγουρα. Και γενικα ολα τα προαστια εκει γυρω ειναι τελεια

Κατσε να ψαξω, ο καλυτερος τροπος ειναι κατι αρθρα με τις ακριβοτερες περιοχες στη χωρα

e.g. https://expatinfoholland.nl/help-guides ... ch-cities/

Γενικα η φαση κεντρο με βαβουρα υπαρχει μονο στο κεντρο του Αμστερνταμ, ολες οι υπολοιπες γειτονιες/προαστια ειναι στην ιδια φαση, οικογενειες, ησυχια κλπ. Λιγο τις τουρκογειτονιες να αποφυγεις, αλλα δεν ειναι δυσκολο να τις διακρινεις, ασε που δε θα ειναι στο μπατζετ σου ετσι κι αλλιως


το Real Estate sστη Χαγη υπηρξε ενας εφιάλτης .. μου πήρε μήνες , είδα αμετρητα σπίτια (και για ενοικιαση και για αγορα, οτι καθόταν) . Καποια στιγμη εφτασα κοντα στην απελπισία καθως ο χρόνος μας τελέιωνε και δεν ειχε βρεθει ενα μερος αξιόλογο , ανεξαρτήτως τιμής.
Τελευταία στογμή κυριολεκτικά καταφερα και βρήκα ενα ωραιο σπίτι , το οποιο μάλιστα ειναι στην περιοχή που εβαλες πιο πανω (Rijswijk - περιοχή εξαιρετική πράγματι, βγαινεις για ποδηλατο τρέξιμο κτλ και ειναι ονειρο. )
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775975 Α, ΟΚ, συγνώμη για την αδιακρισία, θεώρησα πως πουλήθηκε επειδή είπες πως έψαχνες ν'αγοράσεις και στην Χάγη και κάθε άλλο παρά φθηνές είναι και οι δύο χώρες...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#776231 Ναι, αλλά θα πρέπει να σου μένει εισόδημα για να τα αποπληρωνεις. Εκτός αν έχει ανέβει τόσο πολύ η αξία τους στο ενδιάμεσο που το νοίκι αρκεί.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#776339 Σχετικά με τις τιμές ακινήτων στο εξωτερικό…

Γερμανία υπάρχει τρελή ζήτηση σε ακίνητα…
Σε σχέση με πριν 5 χρόνια που αγόρασα εγώ, η τιμή έχει ανέβει +40-50%.

Ένας συνάδελφος αγόρασε στην περιοχή πριν 2 μήνες σπίτι του 1920 semi detached με 230 μέτρα σε 3 ορόφους (ο ένας υπόγειο που βγαίνει σε κήπο μπροστά) στην προνομιακή τιμή των 950.000€! Του είπα πως εγώ δε θα το αγόραζα αλλά αυτός το ήθελε.

Να φανταστείτε πως τα κουφώματα σε ένα σπίτι 230 τμ κοστίζουν 150.000-200.000€ … Οι τιμές Ελλάδας μοιάζουν παραδεισένιες…


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#776344 Εμ αφού πλάκωσε εκεί η μισή ανατολική Ευρώπη και η μισή Συρία , αναμενόμενο. Άντε να δούμε για πόσο θα μας ανέχονται . Οι Άγγλοι μας διαλόστειλαν .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#776357
KiloMeater έγραψε:οχι , δεν σκοπευω
το ενοικίασα


Και καλά έκανες, μια πολύ καλή πηγή εισοδήματος :iconcool:

Το 'χεις βάλει και bnb ;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#776940 Μπα όχι είναι μεγάλο σπίτι για bnb και η γειτονιά γενικά δε σηκώνει τέτοια . Long term έναν πρώην συνάδελφο
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#794739 Το καλοκαίρι επαναπατριζόμαστε επιτέλους!

Έχω 200 απορίες και δεν ξέρω από που να αρχίσω. Βασικά δεν ξέρω κ που να απευθυνθώ… Σε λογιστή; Δημόσιο υπάλληλο;

Η οικογένεια θα μένει μόνιμα Ελλάδα, Θεσσαλονίκη. Εγώ θα επιδιώξω να κάνω part time, 50-50%.

Η πρώτη ερώτηση είναι η εξής: Αυτό θεωρείται και επίσημα επαναπατρισμός;

Ξέρω πως αν ανοίξω ιατρείο Ελλάδα θα πρέπει να είμαι ΕΕ κ επομένως θεωρείται η Ελλάδα ως η κύρια κατοικία, λογικά θα πω πως ζω τουλάχιστον 183 μέρες στην Ελλάδα.

Επομένως αν δουλεύω Γερμανία το 50%, αυτό θα φορολογείται στη Γερμανία κ μετά κάνοντας φορολογική δήλωση Ελλάδα θα υπολογίζεται πόσος φόρος πρέπει να πληρωθεί έξτρα ή λιγότερο; Έτσι έχω καταλάβει. Ασφάλιση υγείας πληρώνω κ στο εξωτερικό; Ή μπορώ να πληρώνομαι χωρίς φόρο κ να δίνω τον φόρο στην Ελλάδα;

Αν κάνω 50-50 μπορώ να εισάγω αυτοκίνητο υπό προϋποθέσεις χωρίς να πληρώσω τελωνείο;

Η άλλη απορία είναι η εξής: αν κάνω 50-50 Ελλάδα-Ελβετία τότε συμφέρει να φορολογούμαι Ελβετία. Άρα δε θα θεωρηθεί μετοικεσία. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνω εταιρία στην Ελλάδα κ να είμαι υπάλληλος στο «ιατρείο» μου στην Ελλάδα;

Με το brain gain τί ισχύει σχετικά με χαμηλή εφορία;

Παραθέτω εδώ τις απορίες γιατί λογικά κ κάποιοι από εδώ μέσα θα έχουν ασχοληθεί με το θέμα…
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794755 Καλώς να έλθετε λοιπόν πάλι! :)
Να ρωτήσω, σκοπεύεις να κάνεις σίγουρα γραφείο εδώ; Γιατί αν δεν κάνεις, και απλώς δουλεύεις έξω, δεν υπάρχει ουσιαστικά πρόβλημα κανένα: εξακολουθείς να φορολογείσαι όπως σήμερα. Αν ανοίξεις όμως ιατρείο και στην Ελλάδα, αναγκαστικά αλλάζουν τα πάντα.