Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#695647
edmond έγραψε:Το διαμερισματάκι που πλασάρει ο τζι από πάνω(καλοφάγωτη η μίζα :s_howdy ) επίσης είναι πολύ...διαμέρισμα και συγκεκριμένα πολυκατοικιήλα από 80's. Θα προτιμούσα δλδ όπως μπαίνεις Γιάννενα από Εγνατία, κάπου πρίν το κέντρο αριστερά(σχωράτε με δε θυμάμαι καλά), είναι πιο "απλωτά". Και αυτός είναι ο "σκοπός" αν πας να μείνεις σε επαρχιακή πόλη-κωμόπολη, πάλι ιμο μην βαράτε. Συμφωνώ βέβαια πως -υποτίθεται- υπάρχει και αναλογία στα νοίκια, επομένως πάω διπλό πάσο.

Εσύ λες είτε για την εξωτική Πεδινή, είτε για τα Σεισμόπληκτα. Εντελώς νιετ και τα δύο για μένα, για πολλούς λόγους. Κυρίως, γιατί βλέπεις στην λάθος πλευρά του λεκανοπεδίου, και έχεις μόνον μειονεκτήματα και κανένα πλεονέκτημα.
edmond έγραψε:Γρηγόριε, οι παραλίες που παλεύονται, είναι άνετα 1 ώρα από το σίτι, περνάς και Βάρκιζα δλδ. Πρακτικά άπιαστες για "ανθρώπινες" συνθήκες, ή που πρέπει από τις 08:00 να είσαι στους δρόμους ή που θα συνάψω στενές σχέσεις με χίλιους άλλους- μερικοί αρέσκονται σε νταβαντούρια ok. Καλοκαίρι προτιμώ να την κάνω για χωριό ΣΚ για μπάνιο, αναλογικά συμφέρει, καθημερινές δεν συζητώ καν.

Κοίτα, αναλόγως που μένεις. Αν είσαι στο εξωτικό Γαλάτσι, τουλάχιστον τώρα που δεν είμαστε ακόμη Νότια Προάστια, θέλεις 1 ώρα και θα πας από ΑΟ, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα, καλύτερα να πας ανάποδα και να φτάσεις σε τίποτε Αλυκές στην Εύβοια.
Αν είσαι Νότια, έχεις επιλογές πάρα πολλές, από Βούλα, Βουλιαγμένη, Αλθέα, Αγ. Νικόλαο, Λεγραινά, ΚΑΠΕ, κλπ κλπ κλπ. Δεν αναφέρω Γλυφάδα γιατί είναι κάπως τεχνητές και μαζεύουν και πολύ κόσμο, ενώ κάποιοι θα σου πουν πως οι μαρίνες δίπλα είναι πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#695657 Καλή μετοίκηση, στα Γιάννενα, έχω περάσει 3 φορές και έχω μείνει άλλες δύο σύνολο 5 μέρες, η μία ήταν το 2004 όταν πήγαμε στο Ζαγόρι με το 4Τ φόρουμ τότε. Όλοι μου λένε ότι αρέσει η περιοχή για μόνιμη κατοικία. Εάν μάλιστα μπεις Αλβανία έχει και εκεί βουνοκορφές με φωτογραφικό ενδιαφέρον.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#695670
g8777 έγραψε:
JimClark έγραψε: (λέω μαλλον γιατί σε πρώτη φάση θα μεταβώ εγώ στα Γιάννενα και ταυτόχρονα θα βλέπω υποψήφια διαμερίσματα)

ΟΙ ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ :s_hang


Ολα κι όλα ε;

Εγώ γεννημα θρέμμα Ξανθιώτης είμαι. Και εμείς πράσινα ταξί είχαμε (αλλά με άσπρη οροφή πάνω). Και η μισή παλιά πόλη είναι απο Ηπειρώτες.

Άκου Μπουγάτσες... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#706102 Πρώτη φορά φέτος αυτό το Πάσχα που ένιωσα όλα τα χρονιά που ζω στο εξωτερικό την έννοια της ΄ξενιτιάς΄.
Κατεβαίναμε Ελλάδα για τις γιορτές να τις περάσουμε με τους γονείς αλλά πλέον το covid τα άλλαξε όλα … χάσαμε τα Χριστούγεννα δεν μπόρεσα να κατεβώ, χάθηκε και το Πάσχα (και εγώ σχετικά ευπαθής δεν το ρισκάρω αλλά πολύ περισσότερο οι ηλικιωμένοι γονείς που δεν θέλω να τους εκθέσω σε ρίσκα.. μόλις τώρα κάνανε τα εμβόλια..) …. Είχα βάλει όλες τις ελπίδες μου από Δεκέμβρη ότι μέχρι Πάσχα θα ήταν καλυτέρα και θα μπορούσα να κατεβώ, ειχα και τη δυνατότητα να πάρω μερικές εβδομάδες άδεια γύρω από το Πάσχα μιας και παράλληλα καλοκαίρι δε προβλέπεται ειδικά φέτος λόγο πολύ δουλείας ενός Project που θα τρέχει τους καλοκαιρινούς μήνες…. Ακούω και τα γονίδια στο τηλέφωνο τα έχει πάρει από κάτω, και κάπου σκέφτεσαι ότι ο χρόνος τελειώνει και θα εχεις 1μιση χρόνο να κατέβεις να τους δεις και πόσα πράγματα να κάνεις που δεν πρόλαβες και το guild trip δουλεύει υπερωρίες.
Ανάσταση δεν είδα φέτος, αντιθέτως … :(
Άβαταρ μέλους
By GTS
#706109 Δεν νομιζω οτι υπηρχε θεμα να κατεβαινες με το αμαξι, κατεβηκε αρκετος κοσμος. Μπορεις επισης να παρεις αδεια τον Μαιο και να κατεβεις εφοσων μπορεις απο την δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#706112 Μαιο παλι μπορω αλλα εμβολιασμο και καποια ανοσια θα παιζει απο Ιουνιο, ειναι αργα για μενα τοτε απο δουλεια.
Ισως μπορεσουν να ανεβουν αυτοι αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος λογω καταστασης υγειας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#706123
KiloMeater έγραψε:Μαιο παλι μπορω αλλα εμβολιασμο και καποια ανοσια θα παιζει απο Ιουνιο, ειναι αργα για μενα τοτε απο δουλεια.
Ισως μπορεσουν να ανεβουν αυτοι αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος λογω καταστασης υγειας.


κανε ενα μοριακο,απομονωσου τις τελευταιες μερες,και κατεβα οδικως Ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#706136
KiloMeater έγραψε:Μαιο παλι μπορω αλλα εμβολιασμο και καποια ανοσια θα παιζει απο Ιουνιο, ειναι αργα για μενα τοτε απο δουλεια.
Ισως μπορεσουν να ανεβουν αυτοι αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος λογω καταστασης υγειας.


Aρνητικο τεστ, συμπληρωνεις τις φορμες απο τα κρατη που θα περασεις και ερχεσαι. Για σιγουρια κανεις και αλλο τεστ Ελλαδα και αν εισαι αρνητικος δεν προκειται να μεταδοσεις τιποτα σε γονεις. Φορατε και μασκες και μηδενιζεις το κινδυνο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#706180 Είναι αλλιώς, είσαι στην ίδια χώρα, ίδια γλώσσα, ίδιος καιρός. Όταν είσαι και ξενιτιά και δεν μπορείς να γυρίσεις είναι πιο άσχημα.
Εγώ έχω να πάω Ελλάδα (ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα) από τον Φεβρουάριο του 2020... :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#708563 Έχασα την Αμερική επειδή άργησα να υποβάλλω τα χαρτιά και μου πήρε άλλος τη σειρά . Είμαι ο πιο ηλίθιος άνθρωπος πάνω στη γη.

Άβαταρ μέλους
By Serf
#715737 Με αφορμή αυτό:

PeterPan έγραψε:[...] Σε 2 χρόνια θα επαναπατριστούμε με την οικογένεια. [...]


Και το σχόλιο:

KiloMeater έγραψε:Οκ για το αυτοκίνητο , γράψε και για τον επαναπατρισμό … μεγάλη απόφαση


Ήθελα κι εγώ, αν έχει διάθεση ο PeterPan, να μας πει μερικά λόγια για αυτή την απόφαση της οικογένειας. Ποιοι παράγοντες συνετέλεσαν (π.χ., τα παιδιά να πάνε σε ελληνικό σχολείο); Επαγγελματικά έχετε ξεκινήσει προετοιμασία; Είναι εύκολο να βρεις αντίστοιχες θέσεις σε ελληνικά νοσοκομεία/ορθοπεδικές κλινικές; Αντίστοιχα και για τη σύζυγο.