Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#693251 χρησιμοποιούσα για χρόνια οδοντόκρεμες odolmed της gsk και blend a med της P&G σε πολλές παραλλαγές ταυτόχρονα, δλδ συνήθως έχω 3-4 σωληνάρια ανοιχτά (1-2 για λεύκανση και 1-2 νορμάλ). Αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους, κυρίως γιατί οι λεύκανσης είναι πιο επιθετικές και επίσης δε θέλω να συνηθίζει η χλωρίδα του στόματος. Επίσης πηγαίνω σούπερ μάρκετ και παίρνω 3-4 μαζί. Α, επίσης να πω πως εδώ κάνει περίπου 1-2 € το σωληνάριο, καμία σχέση με Ελλάδα. ΑΙΜ δεν υπάρχει στη Γερμανία.

Πριν 3-4 μήνες ερεθίστηκαν τα ούλα από την οδοντόκρεμα, την ένιωθα να με καίει κάθε φορά που τη χρησιμοποιούσα. Επομένως τις πέταξα όλες και αγόρασα τις Aronal, Meridol, και Parodontax και από τότε ποτέ πρόβλημα ξανά. Γενικώς είναι πιο ήπιες και πιο "φαρμακευτικές" από τις άλλες. Θεωρώ πως αξίζουν τα λεφτά τους. Κάθε πρωί και βράδυ χρησιμοποιώ άλλη της σειράς, πχ το βράδυ για προστασία ούλων μιας και δρα όλο το βράδυ, το πρωί λεύκανσης ή κάποια άλλη.

Η σύζυγος χρησιμοποιεί elmex, το ίδιο και τα παιδιά.

Aronal και Meridol είναι της Colgate θυγατρικές, τα σωληνάρια είναι ολόιδια. Κοστίζουν περί τα 4,5 € η μία (τριπλάσια από τις άλλες), αλλά υπάρχουν συχνά προσφορές που βγαίνουν φθηνότερα.

Στοματικό διάλυμα έχω το CB12, πολύ καλό και ακριβό σχετικά, περί τα 15€ το μισό λίτρο. Listerine 1-2 που είχα, δεν τα άντεχα. Εγώ το έχω το CB12 τις περισσότερες φορές δωρεάν (έτσι το έμαθα κιόλας) γιατί ο από κάτω δουλεύει στην εταιρία και μοιράζει προϊόντα που λήγουν στους επόμενους 6 μήνες και απαγορεύεται να διαθέσει στο εμπόριο :metalo:

Εν κατακλείδι, ναι για μένα οι οδοντόκρεμες καλό θα είναι να είναι καλές και δη φαρμακευτικές και επίσης να εναλλάσσονται. Ούτως ή άλλως, είτε έχεις ένα σωληνάριο ανοιχτό για 1 μήνα, είτε 2 ανοιχτά για 2 μήνες, το ίδιο ξοδεύεις.

Για οδοντόβουρτσα έχω καταλήξει στη philips sonicare.

ΥΓ: Η Parodontax Extra Frisch Complete φαίνεται σε μερικά tests να είναι η καλύτερη από όλες... Εκεί που λέει "Platz 1 von 8"
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#693253
PeterPan έγραψε:Α, επίσης να πω πως εδώ κάνει περίπου 1-2 € το σωληνάριο, καμία σχέση με Ελλάδα. ΑΙΜ δεν υπάρχει στη Γερμανία.


Γιατί στην Ελλάδα πόσο έχουν? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#693256
NickTG έγραψε:
PeterPan έγραψε:Α, επίσης να πω πως εδώ κάνει περίπου 1-2 € το σωληνάριο, καμία σχέση με Ελλάδα. ΑΙΜ δεν υπάρχει στη Γερμανία.


Γιατί στην Ελλάδα πόσο έχουν? :hmmm:

έχω μείνει με την εντύπωση πως κοστίζουν περί τα 3-3,5 €

εδώ βλέπω πως κάνουν και 0,80€ στη Γερμανία

https://www.dm.de/odol-med-3-zahnpasta- ... 10766.html
https://www.dm.de/odol-med-3-zahnpasta- ... 10650.html
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#693266 Πραγματικά δεν θυμάμαι να έχω πάει τα τελευταία χρόνια super market και να μην έχω πετύχει κάποια οδοντόκρεμα σε προσφορά 40-50% μείον.
Σήμερα για παράδειγμα πήρα πακέτο των 2 Aim με 1.62€.
Μαζί και 2 κιλά προβατίνα με 10 και κάτι αλλά αυτό είναι για άλλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#693270
NickTG έγραψε:Πραγματικά δεν θυμάμαι να έχω πάει τα τελευταία χρόνια super market και να μην έχω πετύχει κάποια οδοντόκρεμα σε προσφορά 40-50% μείον.
Σήμερα για παράδειγμα πήρα πακέτο των 2 Aim με 1.62€.
Μαζί και 2 κιλά προβατίνα με 10 και κάτι αλλά αυτό είναι για άλλο θέμα.

έχεις δίκαιο, όντως είναι και στην Ελλάδα πολύ φθηνές με τις προσφορές.
λάθος θυμόμουν.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#693499 Εδώ και πολλά χρόνια (ίσως και 10) χρησιμοποιούμε με τη σύζυγο την "κλασική" Parodontax με αρκετά ως πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι ίσως η μόνη που έχουμε δει διαφορά σε θέματα ουλίτιδας/ερεθισμένων ούλων από καμιά δεκαριά μάρκες που δοκιμάσαμε. Έχει κάπως ιδιαίτερη γεύση, σαν αλμυρή, αλλά είναι θέμα συνήθειας. Μέχρι πριν 2-3 χρόνια την συγκεκριμένη την έβρισκες μόνο σε Χόντο (γύρω στα 3,80 ευρώ) και φαρμακεία (γύρω στα 4,5 ευρώ). Σχετικά πρόσφατα την επαναλανσάρισε η GSK και πλέον υπάρχει σε όλα τα σούπερ μάρκετ με τιμή 4 ευρώ, ενώ έχει φέρει και μια παραλλαγή της, την Complete Protection, η οποία ωστόσο δεν μας άρεσε όσο η Original, συν το ότι κοστίζει 4,5 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#693788 Ξύρισμα χθες με την Merkur 37c slant (με λεπίδα perma sharp) σε γένια 3 εβδομάδων :metalo:
Γλιστρούσε και τα έπαιρνε όλα παραμάζωμα. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο είναι απόλαυση το λεγόμενο "παραδοσιακό" ξύρισμα (στάνταρ ξύρισμα κάθε 2 βδομάδες in my case). Με οποιοδήποτε άλλο ξυράφι εμπορίου η διαδικασία είναι σκέτος μπελάς.
Ωραίο και το καινούριο μου πινελάκι semogue 830 που το πήρα σετάκι με τη μηχανή, αν και θα το ήθελα με λίγο μεγαλύτερη αντίσταση. Μάλλον βάζω παραπανίσια δύναμη απ' όση χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#693799
JarnoT έγραψε:Ωραίο και το καινούριο μου πινελάκι semogue 830 που το πήρα σετάκι με τη μηχανή, αν και θα το ήθελα με λίγο μεγαλύτερη αντίσταση. Μάλλον βάζω παραπανίσια δύναμη απ' όση χρειάζεται.


Καλοριζικη η μηχανη :s_yes

Με πινελα τι κανουμε? Κι εγω το δικο μου το ειχα παρει σε σετακι μαζι με βαση και μπολ αλλα ειναι της πλακας νομιζω (δεν εχω κι εμπειρια με αλλα). Σα βρεγμενη γατα γινεται και δεν κραταει καθολου το αρχικο φουντωμα ωστε να αισθανομαι οτι συνεισφερουν ολες οι τριχες στο πασαλειμμα. Ξερω οτι η περιγραφη μου ειναι της πλακας, αλλα νομιζω καταλαβατε τι εννοω!
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#694934 Για πινελο, εξαρταρταται τι ζητας, αλλα κυριως ποσα διαθετεις... :s_biggrin
Μεχρι τοτε, δοκιμασε το Simpson Trafalgar T3.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#695276
Y.V έγραψε:Για πινελο, εξαρταρταται τι ζητας, αλλα κυριως ποσα διαθετεις... :s_biggrin
Μεχρι τοτε, δοκιμασε το Simpson Trafalgar T3.


Thanks!

Θα μεινω στο "μεχρι τοτε" και θα αγορασω το συγκεκριμενο με 30 ευρω που ειναι εντος πατσετ. Γιατι αν σ' αφησω λασκα κι αρχισεις τις προτασεις, σε βλεπω να προτεινεις κανενα πινελο που να μπορει να σταθει επαξια διπλα στη φαλτσετα των 230 ευρω που μου προτεινες τελευταια :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#695284 :lol:

Σκεψου ισως και το Simpsons Trafalgar Τ2

Ειναι λιγο μικροτερο και δεν θα σου φανει πολυ μεγαλο αν το πινελο που εχεις συνηθισει τωρα ειναι μικρο...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#695293
Y.V έγραψε::lol:

Σκεψου ισως και το Simpsons Trafalgar Τ2

Ειναι λιγο μικροτερο και δεν θα σου φανει πολυ μεγαλο αν το πινελο που εχεις συνηθισει τωρα ειναι μικρο...


Αφου ειπα ΟΚ για το Τ3 που κανει 30€, σιγα μην πεσω χρεπι στο Τ2 που κανει 25€. Εγω νομιζα οτι θα με πηγαινες ενα κλικ πανω με το που καβατζωσες το πελατακι. Δεν κανεις για πωλητης εσυ :s_tongue

Αν ηταν ο σκαλπερ ο Καμπαλα στη θεση σου και μου πουλουσε μια καρτα γραφικων, αμεσως μετα θα γυαλιζε το ματι του για να ζμπρωξει αλλη μια να τις κανουμε CrossFire :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697565 Y.V να σ' ευχαριστησω για το πινελο που προτεινες. Απιστευτη αισθηση στο δερμα κι επισης κανει καλυτερο αφρο. Καμια σχεση με το παλιο που ειχα. Σα να συγκρινουμε τη λουτσα με τη βουρτσα:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697570 btw απο που το παιρνεις το Mitchell's Wool Fat? Σε θυμαμαι να το αναφερεις καμποσες φορες και θελω να το δοκιμασω. Αλλα ειδα στο Γερμανικο το Αμαζον 42€ μαζι με τα μεταφορικα κι εκανα αναστροφη στο basket και "Save for later¨ :lol: