Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791254
Giuseppe Busso έγραψε:Θωμά σε παρακολουθώ. Ωραίος


Να γράψω λίγα λόγια από εμπειρίες μου.

Είχαν μείνει 2 λεπίδες από αυτές που είχε μέσα η King C. Έτσι θέλησα κάποια στιγμή να κάνω παύση από τις Feather Hi-SS και να "τελειώσω" τις Ζιλέτ.
Μόλις έκανα ξύρισμα με Ζιλέτ λεπίδα, είχα κοψίματα... Λέω κάτσε να δώσω χρόνο, συνήθισε το δέρμα τις Feather. Σε 1 με 2 ξυρίσματα, θα κρίνω καλύτερα.
Πράγματι βελτιώθηκαν κάπως τα πράγματα αλλά είχα ήδη αρχίσει να ψυλλιάζομαι ότι δεν μου ταιριάζουν. Έκανα μερικά ξυρίσματα και τις τελείωσα.

Χθες έβαλα πάνω στην Gillette King C φρέσκια λεπίδα Feather και μου χάρισε ένα καταπληκτικό βαθύ ξύρισμα, χωρίς κανένα κόψιμο. Λεπιδάρα. :metalo:


Κάποια στιγμή θα πάρω και την Μuhle R41 και νομίζω ότι θα τα πάμε ακόμη καλύτερα.


Σημαντικό τιπ που έχω παρατηρήσει. Όσο λιγότερο βαριέμαι και παπαριάζω το πρόσωπο με ζεστό νερό και απαλό μασάζ, τόσο πιο εύκολο και βαθύ ξύρισμα χωρίς κανένα κόψιμο έχω.
Η γνώμη μου είναι να μην πας σε R41, εγώ μετά την Leaf μετάνιωσα την αγορά της.

Οκ για κανένα πειραματικο ξύρισμα που και που καλή είναι αλλά μέχρι εκεί, δεν αξίζει τα λεφτά της για συχνή χρήση.


Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να πας εκεί να σου πουλήσω την stainless steel δική μου, εχει μόλις 2 χρήσεις και δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσω ξανά.

Γενικά ούτε την R89 βλέπω να χρησιμοποιώ, με έχει σώσει ο συνδυασμός Leaf με Feather.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#791378
dimik έγραψε:Η γνώμη μου είναι να μην πας σε R41, εγώ μετά την Leaf μετάνιωσα την αγορά της.

Οκ για κανένα πειραματικο ξύρισμα που και που καλή είναι αλλά μέχρι εκεί, δεν αξίζει τα λεφτά της για συχνή χρήση.


Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να πας εκεί να σου πουλήσω την stainless steel δική μου, εχει μόλις 2 χρήσεις και δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσω ξανά.

Γενικά ούτε την R89 βλέπω να χρησιμοποιώ, με έχει σώσει ο συνδυασμός Leaf με Feather.


Πόσο την πουλάς;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#791404
dimik έγραψε:Την πλήρωσα 130€ με τα μεταφορικά από Thetwobarbers και θα την έδινα 100€.



Μας έχεις περάσει για τίποτα πλούσιους ρε μπαγάσα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791405
Giuseppe Busso έγραψε:
dimik έγραψε:Την πλήρωσα 130€ με τα μεταφορικά από Thetwobarbers και θα την έδινα 100€.



Μας έχεις περάσει για τίποτα πλούσιους ρε μπαγάσα.



Mε τόσα άλογα και δεν είσαι; :lipsealed:

Πέρα από την πλάκα δεν καίγομαι να την πουλήσω γιατί είναι και ψιλοκόσμημα στο stainless steel και θα πάει κληρονομιά στον γιό.

Δώσε 30-35 ευρουλάκια να πάρεις την απλή αλλά θα με θυμηθείς για την δυσκολία χρήσης της.

Σε άλλα νεα μιας και το Truefitt & Hill σαπούνι μου τελειώνει επιτέλους μετά από σχεδόν 2 χρόνια προμηθεύτηκα 2 σαπουνάκια
Mitchell's Wool Fat Luxury στο κεραμικό μπωλ και Saponificio Varesino - Tundra Artica για τα οποία διάβασα πολύ καλά λόγια. Τα περιμένω από μέρα σε μέρα για δοκιμή και αναφορά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#791426
dimik έγραψε:Την πλήρωσα 130€ με τα μεταφορικά από Thetwobarbers και θα την έδινα 100€.


Ντροπη. Για το Μπουσσο μιλαμε. Μεχρι 80 ευρωπουλα το πολυ θα του τη δωσεις :rtfm:

Και θα σε κανει και μια βολτα με το αμαξι δωρο :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791428
George_Prix έγραψε:
dimik έγραψε:Την πλήρωσα 130€ με τα μεταφορικά από Thetwobarbers και θα την έδινα 100€.


Ντροπη. Για το Μπουσσο μιλαμε. Μεχρι 80 ευρωπουλα το πολυ θα του τη δωσεις :rtfm:

Και θα σε κανει και μια βολτα με το αμαξι δωρο :shifty:


80 + courier από Κύπρο = 100 :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#791430
dimik έγραψε:
George_Prix έγραψε:
dimik έγραψε:Την πλήρωσα 130€ με τα μεταφορικά από Thetwobarbers και θα την έδινα 100€.


Ντροπη. Για το Μπουσσο μιλαμε. Μεχρι 80 ευρωπουλα το πολυ θα του τη δωσεις :rtfm:

Και θα σε κανει και μια βολτα με το αμαξι δωρο :shifty:


80 + courier από Κύπρο = 100 :rtfm:


70 και θα βρει ο Μπουσσο δικο του κουριερ φθηνοτερο. Λαστ οφφερ :x
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791431 Επαγγελματικό account στο amazon και αγορά από εκεί χωρίς ΦΠΑ μιας Leaf και δεν θα ασχοληθεί ποτέ ξανά με μηχανές, μόνο λεπίδες και σαπούνια θα δοκιμάζει.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#791470 Σκληροι καργιολιδες.
Παντως GB οντως για 100€ τζαμπα, μιας και ειναι για μια ζωη. Αλλιως παρε Merkur 41C δε θυμαμαι ποια ειναι η αντιστοιχη open με μακρια λαβη.
Με εχει χτυπησει το αλτσχαιμερ :oops:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#791528
dimik έγραψε:Την πλήρωσα 130€ με τα μεταφορικά από Thetwobarbers και θα την έδινα 100€.


Τι 100 ρε. Εδώ τσιγκουνεύομαι τα 30€ της R41 από Ελλάδα.


ΥΓ:
Τα άλογα και τα κινητά δεν έχουν καμία σχέση με το που επιλέγει να σπαταλά κάποιος τα λεφτά του.


@Πρι

:lol:

Σκληρός ριόλης :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791540 30 έχει η απλή χρωμίου 130 αυτή από ανοξείδωτο ατσάλι.

Για αυτό σου είπα αν δεν θες να ξοδέψεις πάρε την απλή ή άλλη είναι απλά μια επιλογή για το που θα πετάξεις λεφτά όπως έγραψες.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#791586 Η χρυση τομη ειναι η R41 GRANDE που εχω εγω. Αρκετα βαρυτερη απο την απλη R41 (που για τα γουστα μου ειναι πολυ ελαφρια) και σε λογικη τιμη σε σχεση με τη Stainless Steel.

Καλοριζικη Μπουσσε:

https://www.skroutz.gr/s/12820851/Muhle ... CF%85.html