Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#757853 Εδώ και πολύ καιρό έχω βολευτεί με ένα σαν αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/32698855/%CE%9 ... ingen.html

Φυσικά με αγορά από Κίνα πολύ φθηνότερα.
Βέβαια δεν ξυρίζομαι εντελώς, απλά παίρνω κάποια σημεία για να φτιάχνω το μούσι.
Μέχρι τώρα δεν έχει συναντήσει πρόβλημα.
Αφρούς και λοιπά δεν χρησιμοποιώ.

Γενικά έχει βγάλει τα λεφτά της καθώς είχε και ξυραφάκια μέσα και δεν έχω χρειαστεί ακόμα να αγοράσω άλλα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#757854
NickTG έγραψε:Εδώ και πολύ καιρό έχω βολευτεί με ένα σαν αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/32698855/%CE%9 ... ingen.html

Φυσικά με αγορά από Κίνα πολύ φθηνότερα.
Βέβαια δεν ξυρίζομαι εντελώς, απλά παίρνω κάποια σημεία για να φτιάχνω το μούσι.
Μέχρι τώρα δεν έχει συναντήσει πρόβλημα.
Αφρούς και λοιπά δεν χρησιμοποιώ.

Γενικά έχει βγάλει τα λεφτά της καθώς είχε και ξυραφάκια μέσα και δεν έχω χρειαστεί ακόμα να αγοράσω άλλα.
Ρε Νίκο εσύ ξυριζεσαι; ,

Πλάκα με κάνεις; Chubaka is your middle name ρε!

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#757855 Έγραψα ήδη πως απλά κάνω το τριγύρω για το σχέδιο! :rtfm: :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#757856 Εγώ το περίγραμμα, δηλαδή τις τρίχες ψηλά στα μάγουλα και χοντρικά δύο δάχτυλα κάτω από το πιγούνι, το παίρνω με τη μηχανή χωρίς σκάλα, κάθε δυο μέρες. Ούτε 1' και το αποτέλεσμα είναι μια χαρά. Κάνει αισθητή διαφορά στο μούσι το περίγραμμα (άσε που είναι και policy στο γραφείο). Βλέπω φωτό παλιότερα που δεν έπαιρνα περίγραμμα και μου κάνει εντύπωση πόσο χειρότερο δείχνει.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#757859
Νίκος Παππάς έγραψε:@YV, εσύ ποια μηχανή θα πρότεινες για κάποιον που ξεκινάει τώρα και θέλει κάτι οικονομικό, εύκολο και ασφαλές για αρχάριο;

( Πιθανόν σου βάζω δύσκολα γιατί σιγά μην θυμάσαι πως ήταν στην αρχή, αλλά σαν έμπειρος η γνώμη σου έχει βαρύτητα )

RMX3363


Δυστυχως Νικο δεν ξερω να σου απαντησω, Ομως οσα παιδια εδω ξεκινησαν προσφατα θα το χουν ψαξει και θα ξερουν.
Εγω ξυριζομαι απο 17-18 χρονων με φαλτσετα. Ο παππους μου ηταν κουρεας απο το 1920 εως το 1940 περιπου και με εμαθε αυτος, Μου αφησε και καμμια δεκαπενταρια φαλτσετες παρακαταθηκη και την αγαπη για το κλασικο ξυρισμα.
Μια μικρη περιοδο μονο στο στρατο ξυριζομουν με διπλης κοψης, αλλα τοτε ειχα παρει μια Ζιλετ απ τον πατερα μου.
Το σημαντικο για να μην παιδευεσαι ειναι στα πρωτα βηματα να σου δειξει καποιος που ξερει καλα και κυριως να σε βλεπει και εκεινη τη στιγμη να σε διορθωνει οσο ξυριζεσαι. Ετσι εμαθα εγω και ετσι εμαθαν πολυ γρηγορα κι οι γυιοι μου.
Απο φαλτσετα η σαβετα οτι βοηθεια θελεις. Δεν θεωρω οτι ειναι δυσκολοτερη αν εχει καποιος ειδικα δια ζωσης βοηθεια και κατευθυνση αλλιως θελει υπομονη και επιμονη και σωστη καθοδηγηση ειτε τηλεφωνικη ειτε πιο δυσκολα ιντερνετικη.
Με την Progress που πηρα δωρο στον μικροτερο γυιο και την δοκιμασα, μια χαρα με ξυρισε στην μεσαια ρυθμιση, αλλα νομιζω οτι αν ξερεις να ξυριζεσαι με κλασικο ξυραφι, ξυριζεσαι χωρις προβλημα με οτιδηποτε. Παντως αυτος δεν αντιμετωπισε προβλημα ενω δεν ειχε ξαναξυριστει με τετοια μηχανη. Δεν με τρελανε ομως η αισθηση αφου εχω συνηθισει να νοιωθω μονο την λεπιδα και τιποτα αλλο στο δερμα μου. Αν ακουμπαει και κατι αλλο μαζι με μπερδευει και μου στερει την αισθηση και την ευχαριστηση, ασε που και σαν αποτελεσμα ειναι καλυτερο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#757877 Εσεις που βαζετε μονο μηχανη, δοκιμαστε μια φορα το τριμηνο ξερωγω και ενα ξυραφακι. Θα εντυπωσιαστειτε απο το χρωμα του νερου ξεπλενοντας το ξυραφακι. Νεκρο δερμα, καυσαερια, κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#757878
Chris έγραψε:Εσεις που βαζετε μονο μηχανη, δοκιμαστε μια φορα το τριμηνο ξερωγω και ενα ξυραφακι. Θα εντυπωσιαστειτε απο το χρωμα του νερου ξεπλενοντας το ξυραφακι. Νεκρο δερμα, καυσαερια, κλπ κλπ


https://www.skroutz.gr/s/6726756/Nivea- ... 100ml.html

:roll:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#757881 Ναι, αν τα κρατας κοντα οκ. Με 1-2cm και πανω γουνα, που να καθαρισει απο κατω. Συνηθως ειναι και πιο πυκνο και πιο σκληρο τριχωμα σε σχεση με τα μαλλια..
Άβαταρ μέλους
By pro
#757888
Chris έγραψε:Εσεις που βαζετε μονο μηχανη, δοκιμαστε μια φορα το τριμηνο ξερωγω και ενα ξυραφακι. Θα εντυπωσιαστειτε απο το χρωμα του νερου ξεπλενοντας το ξυραφακι. Νεκρο δερμα, καυσαερια, κλπ κλπ


Εσείς που βλέπετε το χρώμα ν αλλάζει, ξυρίζεστε και στήθος-πλάτη-πόδια, ή εκεί δεν σας πειράζει η μπίχλα;

Σοβαρά τώρα, μια χαρά δουλίτσα κάνουν τα σχετικά προιόντα καθαρισμού. Προσωπικά βαριέμαι και μόνο που σας ακούω να λέτε για μηχανές, λεπίδες, σαπούνια και διαδικασίες, αλλά προφανώς γούστο σας και καπέλο σας. Όχι όμως ότι έχουμε και θέμα καθαριότητας όσοι χρησιμοποιούμε ηλεκτρικές μηχανή και βάζουμε ξυράφι μια στο εξάμηνο (και αν), έλεος δλδ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#757891 Καμια σχεση η πυκνοτητα της τριχας στο υπολοιπο σωμα, ασε που βαζω ολη μου τη δυναμη με το σφουγγαρι

Anyway, εγω μια ιδεα εδωσα, τωρα αν εσυ το πηρες ως προσβολη :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#758060 Λοιπόν δεν ξέρω γιατί προσπερνάω αυτό το τοπικό, αλλά δηλώνω σφόδρα ερωτευμένος με τα ξυραφάκια Rapira.
καλά στο πάνθεον έχω τις rapira Swedish Supersteel με μηχανή Merkur 34C. Οι αντίστοιχες Platinum Lux ταιριάζουν εξαιρετικά με την μηχανή King Gillette.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#758061 Σε τρίτο ξύρισμα αλλάχτηκε η άστρα και μπήκε η rubie . Κάπως καλύτερο αποτέλεσμα ως προς το ότι δεν κόπηκα και δεν είχα ερεθισμένο δέρμα. Συνεχίζουμε λοιπόν με δοκιμές ξυραφιων


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#758062
bujinkan έγραψε:Σε τρίτο ξύρισμα αλλάχτηκε η άστρα και μπήκε η rubie . Κάπως καλύτερο αποτέλεσμα ως προς το ότι δεν κόπηκα και δεν είχα ερεθισμένο δέρμα. Συνεχίζουμε λοιπόν με δοκιμές ξυραφιων


< >

Αυτό είναι το βασικότερο όλων.