Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#757736 Πάντως αν κοιτάς για Rockwell δες και την 6c.Είναι κι αυτή ρυθμιζόμενη με πλάκες,ήπια στις μικρές σε αρίθμηση πλάκες και αποδοτική αλλά όχι επικίνδυνη στις μεγαλύτερες.Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον γνωστή φιλο σου ότι υπάρχουν μηχανές και κυρίως λεπίδες που δεν κάθονται καλά στο πρόσωπο μας,(ειδικά στις λεπίδες είναι τελείως υποκειμενικό το ποιες θα μας ταιριάξουν ) αλλά αυτά πιστεύω πως θα τα δεις καλύτερα αφού βελτιώσεις και την τεχνιξη.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#757740
bujinkan έγραψε:
Y.V έγραψε:Ε! Αμα μιλησες με γνωστη εμεις περισευουμε. Τι ρωτας και ξοδευουμε τον χρονο μας;
Αφου σου ειπε ο γνωστης οτι η μηχανη μαζι με την λεπιδα πρεπει και να μιλανε ιδια γλωσσα με το δερμα σου και δεν ειναι απολυτως και μονο θεμα κακης τεχνικης την συγκεκριμενη στιγμη και δεν την κατεχεις με την συγκεκριμενη μηχανη και λεπιδα Ακουσε τον και αντι να βρεις πως να ξυριζεσαι με κατι που οι αλλοι μπορουν, αρχισε την αναζητηση μηχανων, λεπιδων, πινελων και σαπουνιων. Οταν φτασεις τα 180 απ το καθενα, οπως κανουν οι γνωστες (χωρις φυσικα να εχουν μαθει να χειριζονται καλα κατι, γιατι τα εναλλασσουν συνεχως ολα και ξεχειλιζοντας απο γνωση, το λενε ροτεισον :shifty: ), κατι θα βρεις να σου ταιριαζει καπως, τωρα, γιατι μετα συν τω χρονω φαινεται το δερμα μαθαινει κι αλλες ξενες γλωσσες και μιλαει με περισσοτερες λεπιδες και μηχανες.
Γιατί τόση ειρωνία ? Γράφω αυτά που ακούω και ψαχνομαι. Δεν το παίζω ξερολας και. Ούτε απαιτώ να σπαταλήσεις τον χρονο σου για να μου απαντήσεις .προσπερνας και τέλος ..


< >


Ζητω ειλικρινα συγγνωμη! Δεν φταις εσυ! Με τους "γνωστες" στα διαφορα φορα τα χω και ξεσπασα σε σενα!
Δεν ξαναανακατευομαι...Μια συμβουλη αν θελεις απο καποιον που ξυριζεται καθημερινα 46 - 47 χρονια:
Προσεξε γιατι θα μπλεξεις και θα καταξοδευτεις.
Το ξυρισμα δεν ειναι χομπι.
Πρεπει να ειναι ευχαριστηση η ιδια η διαδικασια και το αποτελεσμα και οχι η κατοχη και η χρηση των διαφορων μηχανων σαπουνιων κλπ που καποιοι επιτηδιοι βρηκαν χωρο και προωθουν με διαφορες θεωριες.
Οι παλιοι ΜΙΑ μηχανη, ΜΙΑ λεπιδα, ΕΝΑ σαπουνι και ΕΝΑ πινελο ειχαν και ξυριζοντουσαν ΚΑΘΕ μερα.
Και εισαν αριστα ξυρισμενοι και χωρις ερεθισμους. Αλλα τοτε δεν ειχε εφευρεθει ακομα το θεσφατο περι συνομιλιας της μηχανης με το δερμα τους. Ουτε φυσικα το "εγω εχω ευαισθητο δερμα και γι αυτο πρεπει να ξυριζομαι καθε 3 με 4 μερες"
Απλως διδασκε την τεχνικη ο πατερας τον γυιο ή ο παππους τον εγγονο!
Πως δηλαδη ενας εμπειρος και καλος κουρεας τους ξυριζει ολους αριστα; Λες να ψαχνει σε καθε πελατη ποιο ξυραφακι που βαζει στη σαβεττα μιλαει ιδια γλωσσα με το δερμα του;
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 29 Μαρ 2022, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#757745
bujinkan έγραψε:
manoliossss έγραψε:Κι εγώ θα έλεγα να μη βιαστείς.Θα πάρεις μια κατώτερη και πιο ήπια και μετά που θα βελτιωθεί η τεχνική σου θα λες τι μαμακια έκανα και πούλησα την progress.αρχικά δώσε λίγο χρόνο στο δέρμα να ηρεμίσει.
Δοκίμασε ήπιες λεπίδες(astra πράσινη) ,καλό αφρό στο πρόσωπο και πολύ αργές κινήσεις !
ένα δίκιο το έχεις βέβαια την Rockwell δεν την λες κατώτερη κιόλας . Άστρα χρησιμοποίησα και στα 3 ξυρίσματα . Οι άλλες λεπίδες που έχω είναι πιο κοφτερές έχω Perma sharp Kai feather . Τι να πω ...βέβαια με γνωστη του θέματος που έχω μιλήσει μου είπε ότι το ένα θέμα βέβαια είναι η τεχνική και η εμπειρία αλλά από την άλλη είναι και το να ταιριάξει το δέρμα σου με τη μηχανή ...και φυσικά και με τις λεπίδες .
Τι να πω ..θα δω και θα κάνω πειράματα

Να πω κι εγώ τη μικρή μου εμπειρία αν σε βοηθήσει.
Όταν είχα πάρει κι εγώ την 1η μου μηχανή, κοβόμουν ασύστολα, κάθε φορά. Επέμενα στο ίδιο ξυράφι, όπως λέει και ο Y.V, ίδιο σαπούνι, ίδια όλα.
Μετά από καιρό άλλαξα λεπίδες, ήταν αμέσως αρκετά καλύτερα, αλλά ήδη είχα βελτιώσει και την τεχνική, την κατάλληλη γωνία, προσοχή στο πρώτο πέρασμα με τη φορά της τρίχας (που δεν είναι ίδια κατεύθυνση παντού), κλπ.
Όταν επανέρχομαι στις πρώτες λεπίδες, πάλι έχω ερεθισμούς.
Συμπεραίνω ότι κάποιες λεπίδες ταιριάζουν καλύτερα στο όλο σύστημα (μηχανή, πρόσωπο, χέρι), κι αυτό θα το βρεις με τον καιρό. Θα έλεγα κι εγώ να μη βιαστείς να αλλάξεις τη μηχανή σου. Προσπάθησε να βάλεις περισσότερη προσοχή στα βασικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλύτερα μετά από μερικά περάσματα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#757752 Είναι θέμα πρωτίστως τεχνικής και μετά λεπίδας και το λεω εγώ που ξυρίζω το κεφάλι, οκ με closed comb Muhle, αλλά κατά 95% με Feather ξυράφια και καμιά φορά με κάτι Astra που έχω σαν εναλλακτική.

Στην αρχή έβαζα και pre shave και κολοκύθια τούμπανα, τώρα μετά το μπάνιο κατευθείαν αφρό και ξύρισμα ακόμα και σε μαλλιά μιας εβδομάδας.

Μικρά σε μήκος περάσματα, ενα το πολύ 2 στο ίδιο σημείο, σωστή κατεύθυνση με την φορά της τρίχας και αν δεν είναι ικανοποιητικό το ξύρισμα ξανά αφρό και 2ο πέρασμα πλάγια της φοράς της τρίχας.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#757754
Y.V έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Y.V έγραψε:Ε! Αμα μιλησες με γνωστη εμεις περισευουμε. Τι ρωτας και ξοδευουμε τον χρονο μας;
Αφου σου ειπε ο γνωστης οτι η μηχανη μαζι με την λεπιδα πρεπει και να μιλανε ιδια γλωσσα με το δερμα σου και δεν ειναι απολυτως και μονο θεμα κακης τεχνικης την συγκεκριμενη στιγμη και δεν την κατεχεις με την συγκεκριμενη μηχανη και λεπιδα Ακουσε τον και αντι να βρεις πως να ξυριζεσαι με κατι που οι αλλοι μπορουν, αρχισε την αναζητηση μηχανων, λεπιδων, πινελων και σαπουνιων. Οταν φτασεις τα 180 απ το καθενα, οπως κανουν οι γνωστες (χωρις φυσικα να εχουν μαθει να χειριζονται καλα κατι, γιατι τα εναλλασσουν συνεχως ολα και ξεχειλιζοντας απο γνωση, το λενε ροτεισον :shifty: ), κατι θα βρεις να σου ταιριαζει καπως, τωρα, γιατι μετα συν τω χρονω φαινεται το δερμα μαθαινει κι αλλες ξενες γλωσσες και μιλαει με περισσοτερες λεπιδες και μηχανες.
Γιατί τόση ειρωνία ? Γράφω αυτά που ακούω και ψαχνομαι. Δεν το παίζω ξερολας και. Ούτε απαιτώ να σπαταλήσεις τον χρονο σου για να μου απαντήσεις .προσπερνας και τέλος ..


< >


Ζητω ειλικρινα συγγνωμη! Δεν φταις εσυ! Με τους "γνωστες" στα διαφορα φορα τα χω και ξεσπασα σε σενα!
Δεν ξαναανακατευομαι...Μια συμβουλη αν θελεις απο καποιον που ξυριζεται καθημερινα 46 - 47 χρονια:
Προσεξε γιατι θα μπλεξεις και θα καταξοδευτεις.
Το ξυρισμα δεν ειναι χομπι.
Πρεπει να ειναι ευχαριστηση η ιδια η διαδικασια και το αποτελεσμα και οχι η κατοχη και η χρηση των διαφορων μηχανων σαπουνιων κλπ που καποιοι επιτηδιοι βρηκαν χωρο και προωθουν με διαφορες θεωριες.
Οι παλιοι ΜΙΑ μηχανη, ΜΙΑ λεπιδα, ΕΝΑ σαπουνι και ΕΝΑ πινελο ειχαν και ξυριζοντουσαν ΚΑΘΕ μερα.
Και εισαν αριστα ξυρισμενοι και χωρις ερεθισμους. Αλλα τοτε δεν ειχε εφευρεθει ακομα το θεσφατο περι συνομιλιας της μηχανης με το δερμα τους. Ουτε φυσικα το "εγω εχω ευαισθητο δερμα και γι αυτο πρεπει να ξυριζομαι καθε 3 με 4 μερες"
Απλως διδασκε την τεχνικη ο πατερας τον γυιο ή ο παππους τον εγγονο!
Πως δηλαδη ενας εμπειρος και καλος κουρεας τους ξυριζει ολους αριστα; Λες να ψαχνει σε καθε πελατη ποιο ξυραφακι που βαζει στη σαβεττα μιλαει ιδια γλωσσα με το δερμα του;
Οκ όταν έγραφα γνωστη εννοούσα φίλο μου οποίος ξυρίζεται τα τελευταία 5 χρόνια παραδοσιακά άρα έχει εμπειρία και έχει ψαχτει . Δεν εννοούσα κάποιον πωλητή η κάποιον από κάποιο φόρουμ . Ίσως παρεξηγήθηκα με τη λέξη γνωστής που χρησιμοποίησα .


< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#757765
Y.V έγραψε:Προσεξε γιατι θα μπλεξεις και θα καταξοδευτεις.
Το ξυρισμα δεν ειναι χομπι.
Πρεπει να ειναι ευχαριστηση η ιδια η διαδικασια και το αποτελεσμα και οχι η κατοχη και η χρηση των διαφορων μηχανων σαπουνιων κλπ που καποιοι επιτηδιοι βρηκαν χωρο και προωθουν με διαφορες θεωριες.
Οι παλιοι ΜΙΑ μηχανη, ΜΙΑ λεπιδα, ΕΝΑ σαπουνι και ΕΝΑ πινελο ειχαν και ξυριζοντουσαν ΚΑΘΕ μερα.
Και εισαν αριστα ξυρισμενοι και χωρις ερεθισμους. Αλλα τοτε δεν ειχε εφευρεθει ακομα το θεσφατο περι συνομιλιας της μηχανης με το δερμα τους. Ουτε φυσικα το "εγω εχω ευαισθητο δερμα και γι αυτο πρεπει να ξυριζομαι καθε 3 με 4 μερες"
Απλως διδασκε την τεχνικη ο πατερας τον γυιο ή ο παππους τον εγγονο!
Πως δηλαδη ενας εμπειρος και καλος κουρεας τους ξυριζει ολους αριστα; Λες να ψαχνει σε καθε πελατη ποιο ξυραφακι που βαζει στη σαβεττα μιλαει ιδια γλωσσα με το δερμα του;


Θα μου επιτρέψεις να πω και τη δίκη μου άποψη πάνω σ αυτό.Από τότε που ξεκίνησα να ξυρίζομαι παραδοσιακά ,εκτος από την ευχαρίστηση που μου προσφέρει, το έχω δει και κατά κάποιο τρόπο σαν "χόμπι". Μου αρέσει να αγοράζω και να δοκιμάζω νέα σαπούνια με νέες φόρμουλες(με λίπος πάπιας,με αλλά ζωικά λίπη ,πλήρως vegan) μου αρέσουν τα διαφορετικά αρώματα,η διαφορετική μετάξυριστική αίσθηση του κάθε σαπουνιού και η εναλλαγή μηχανών,πινέλων (ασβού,αλόγου,χοίρου,συνθετικα,με ωραίες λαβές) και λεπιδων! Εννοείται πως θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου άριστα και με ένα μόνο ξυράφι και μια λεπίδα,εφοσον έχω αναπτύξει και την κατάλληλη τεχνική όπως πολύ σωστά είπες, αλλά για εμένα ο κόσμος του παραδοσιακού ξυρίσματος ,αν θέλεις πες ,του εκμοντερνισμενου παραδοσιακού ξυρίσματος, είναι τα πολλα διαφορετικά σαπούνια με διαφορετικές μυρωδιές ,οι διαφόρων επιθετικότητας μηχανές και λεπίδες !
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#757769 Απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι οι closed comb μηχανες ειναι πιο ηπιες και πιο ευκολες; Σωστα; Ποια θα ηταν η ευκολη επιλογη για καποιον να ξεκινησει; Δεν μου αρεσει να αλλαζω, δεν το θεωρω χομπι το ξυρισμα και ενω θα αλλαζα σαπουνι η after shave για ποικιλια, δεν θα αλλαζα μηχανη ουτε πινελο αφου εχω καταβολευτει ενα τρομερα μαλακο και απαλο ασβου.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#757772
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι οι closed comb μηχανες ειναι πιο ηπιες και πιο ευκολες; Σωστα; Ποια θα ηταν η ευκολη επιλογη για καποιον να ξεκινησει; Δεν μου αρεσει να αλλαζω, δεν το θεωρω χομπι το ξυρισμα και ενω θα αλλαζα σαπουνι η after shave για ποικιλια, δεν θα αλλαζα μηχανη ουτε πινελο αφου εχω καταβολευτει ενα τρομερα μαλακο και απαλο ασβου.
Πολύ σωστά! Οι closed comb είναι πιο ήπιες και καλύτερη επιλογή για κάποιον που ξεκινάει τώρα.Εγω θα πρότεινα την merkur 34c η οποία είναι και για αρχάριο αλλά θα κανείς την δουλειά σου πολύ άνετα ακόμα και όταν είσαι έμπειρος χρήστης.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#757795
manoliossss έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι οι closed comb μηχανες ειναι πιο ηπιες και πιο ευκολες; Σωστα; Ποια θα ηταν η ευκολη επιλογη για καποιον να ξεκινησει; Δεν μου αρεσει να αλλαζω, δεν το θεωρω χομπι το ξυρισμα και ενω θα αλλαζα σαπουνι η after shave για ποικιλια, δεν θα αλλαζα μηχανη ουτε πινελο αφου εχω καταβολευτει ενα τρομερα μαλακο και απαλο ασβου.
Πολύ σωστά! Οι closed comb είναι πιο ήπιες και καλύτερη επιλογή για κάποιον που ξεκινάει τώρα.Εγω θα πρότεινα την merkur 34c η οποία είναι και για αρχάριο αλλά θα κανείς την δουλειά σου πολύ άνετα ακόμα και όταν είσαι έμπειρος χρήστης.
Εγώ θα συμπληρώσω ότι η Gillette King c είναι μια άριστη επιλογή μιας και κυκλοφορεί σε εκπτώσεις παντού . Εγώ την πήρα από σούπερ μάρκετ γαλαξία στα 11 ευρώ και έχει και μια 5αδα ξυράφια


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#757796
manoliossss έγραψε:
Y.V έγραψε:Προσεξε γιατι θα μπλεξεις και θα καταξοδευτεις.
Το ξυρισμα δεν ειναι χομπι.
Πρεπει να ειναι ευχαριστηση η ιδια η διαδικασια και το αποτελεσμα και οχι η κατοχη και η χρηση των διαφορων μηχανων σαπουνιων κλπ που καποιοι επιτηδιοι βρηκαν χωρο και προωθουν με διαφορες θεωριες.
Οι παλιοι ΜΙΑ μηχανη, ΜΙΑ λεπιδα, ΕΝΑ σαπουνι και ΕΝΑ πινελο ειχαν και ξυριζοντουσαν ΚΑΘΕ μερα.
Και εισαν αριστα ξυρισμενοι και χωρις ερεθισμους. Αλλα τοτε δεν ειχε εφευρεθει ακομα το θεσφατο περι συνομιλιας της μηχανης με το δερμα τους. Ουτε φυσικα το "εγω εχω ευαισθητο δερμα και γι αυτο πρεπει να ξυριζομαι καθε 3 με 4 μερες"
Απλως διδασκε την τεχνικη ο πατερας τον γυιο ή ο παππους τον εγγονο!
Πως δηλαδη ενας εμπειρος και καλος κουρεας τους ξυριζει ολους αριστα; Λες να ψαχνει σε καθε πελατη ποιο ξυραφακι που βαζει στη σαβεττα μιλαει ιδια γλωσσα με το δερμα του;


Θα μου επιτρέψεις να πω και τη δίκη μου άποψη πάνω σ αυτό.Από τότε που ξεκίνησα να ξυρίζομαι παραδοσιακά ,εκτος από την ευχαρίστηση που μου προσφέρει, το έχω δει και κατά κάποιο τρόπο σαν "χόμπι". Μου αρέσει να αγοράζω και να δοκιμάζω νέα σαπούνια με νέες φόρμουλες(με λίπος πάπιας,με αλλά ζωικά λίπη ,πλήρως vegan) μου αρέσουν τα διαφορετικά αρώματα,η διαφορετική μετάξυριστική αίσθηση του κάθε σαπουνιού και η εναλλαγή μηχανών,πινέλων (ασβού,αλόγου,χοίρου,συνθετικα,με ωραίες λαβές) και λεπιδων! Εννοείται πως θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου άριστα και με ένα μόνο ξυράφι και μια λεπίδα,εφοσον έχω αναπτύξει και την κατάλληλη τεχνική όπως πολύ σωστά είπες, αλλά για εμένα ο κόσμος του παραδοσιακού ξυρίσματος ,αν θέλεις πες ,του εκμοντερνισμενου παραδοσιακού ξυρίσματος, είναι τα πολλα διαφορετικά σαπούνια με διαφορετικές μυρωδιές ,οι διαφόρων επιθετικότητας μηχανές και λεπίδες !
Και εγώ είμαι αυτής της άποψης . Το βλέπω και σαν χόμπι ..δεν λέω να έχει κανείς τον ασταμάτητο σε αγορές αλλά είναι ωραιο να έχεις και δύο και τρία και τέσσερα σαπούνια όπως επίσης δύο τρία πινέλα ένα από κάθε κατηγορία.


< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#757798 Eγώ έκανα αυτό που έκανε ο kovathe, μέχρι που το βαρέθηκα και αυτό. :lol:

Πλέον μούσι και πάρσιμο με 16mm σκάλα κάθε που αρχίζει να μεγαλώνει αισθητά και γειά σας. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#757831 Οπως νομιζετε! :)

Κοιταξτε εδω:https://ethosgroomingessentials.com/collections/afrika/products/vanilla-safi-shave-soap?variant=39962352222380&fbclid=IwAR0IlRp_SHaNC2GRssDDSbttcL9X_KIK2aA0Nsh2GyxlFhPtEexIMaxXGO0

125 Δολαρια σαπουνι! :lipsealed: (οταν το εξαιρετικο σαπουνι Mitchell's κανει 10-11 ευρω και κραταει κανα οκταμηνο καθημερινο ξυρισμα)
Κοιταξτε τα συστατικα. (Αξιζει να τα διαβασετε σας λεω)
Το μυστικο ειναι το λιπος απο καμπουρα καμηλας και το ζουμι απο πεπονι της καλαχαρι! :lol:
Hydrogenated olive oil... Εχει και Φυτινη! :s_rofl
Εν τω μεταξυ προτεινει ποσοτητα "μισο αμυγδαλο" :s_omg

Ακου μισο αμυγδαλο σε σαπουνι!Ουτε μηνα δεν βγαζει το 125δολαρο...

Στις οδηγιες λεει: Προσεξε μη το βρεξεις ... :svivhaha: :lol: :lol: :lol:

Τι ζουμε Θεε μου...
Δεν κανει για μενα...Εγω το βρεχω το σαπουνι!

Καποτε θα τους επαιρναν με τις πετρες. Σημερα ομως πουλαει καλα! Εχουν βρει τον τροπο και παιζουν μπαλα! Βρε τους γνωστες απανταχου τι μας προσφερουν...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#757845
Y.V έγραψε:Οπως νομιζετε! :)

Κοιταξτε εδω:https://ethosgroomingessentials.com/collections/afrika/products/vanilla-safi-shave-soap?variant=39962352222380&fbclid=IwAR0IlRp_SHaNC2GRssDDSbttcL9X_KIK2aA0Nsh2GyxlFhPtEexIMaxXGO0

125 Δολαρια σαπουνι! :lipsealed: (οταν το εξαιρετικο σαπουνι Mitchell's κανει 10-11 ευρω και κραταει κανα οκταμηνο καθημερινο ξυρισμα)
Κοιταξτε τα συστατικα. (Αξιζει να τα διαβασετε σας λεω)
Το μυστικο ειναι το λιπος απο καμπουρα καμηλας και το ζουμι απο πεπονι της καλαχαρι! :lol:
Hydrogenated olive oil... Εχει και Φυτινη! :s_rofl
Εν τω μεταξυ προτεινει ποσοτητα "μισο αμυγδαλο" :s_omg

Ακου μισο αμυγδαλο σε σαπουνι!Ουτε μηνα δεν βγαζει το 125δολαρο...

Στις οδηγιες λεει: Προσεξε μη το βρεξεις ... :svivhaha: :lol: :lol: :lol:

Τι ζουμε Θεε μου...
Δεν κανει για μενα...Εγω το βρεχω το σαπουνι!

Καποτε θα τους επαιρναν με τις πετρες. Σημερα ομως πουλαει καλα! Εχουν βρει τον τροπο και παιζουν μπαλα! Βρε τους γνωστες απανταχου τι μας προσφερουν...

Tωρα δλδ γιατι πας να επιβαλεις οτι εχεις δικιο ποσταρωντας ενα πανακριβο προιον το οποιο θα το παρει 1 στους 100 που ξυριζονται παραδοσιακα?
Να σου ποσταρω και εγω λοιπον 5 καλα σαπουνια η μαλλον παρα πολυ καλα σαπουνια με ανθρωπινες τιμες
https://www.thetwobarbers.com/sapoyni-k ... order=DESC
https://www.thetwobarbers.com/sapoyni-k ... order=DESC
https://www.thetwobarbers.com/sapoyni-k ... order=DESC
https://www.thetwobarbers.com/sapoyni-k ... order=DESC
https://www.thetwobarbers.com/sapoyni-k ... order=DESC

Οριστε παρε σαπουναρες με νορμαλ τιμη
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#757848 Δεν με καταλαβες καθολου. Δεν αμφισβητησα οτι υπαρχουν σαπουναρες με νορμαλ τιμη.
Αυτο που εβαλα δεν ειναι ενα πανακριβο προιον. Ειναι η κοροιδια που προωθειται απο τους διαφορους «Αρτιζανους» σαπουνιων ή μηχανων, στην συγκεκριμενη περιπτωση σαπουνιων, συμπυκνωμενη σε ενα σαπουνι.
Αν δεν εχεις παρει χαμπαρι΄ εχει γεμισει το συμπαν με «αρτιζανους» (συνηθως μελη στα διαφορα ξυριστικα φορα που γινονται αιφνης και εκ του μηδενος, σαπωνοποιοι ή κατασκευαστες μηχανων, ειτε πινελων). ξερεις ποσα νεα σαπουνια και νεες μηχανες παρουσιαζονται συνεχως; Ποιος θα τα απορροφησει ολα αυτα; Και δωστου τα ριβιους και δωστου τα βιντεακια και δεωστου οι αναλυσεις και δωστου οι διθυραμβοι και φυσικα οι αγορες. Αφου αυτο που προωθειται σημερα τεχνηεντως ειναι η κατοχη και η ταυτοχρονη χρηση πολλων σαπουνιων, πολλων μηχανων και πολλων πινελων. Αυτο κατηγορω και προσπαθω να πεισω καποιον που πρωτοξεκινα να προσεξει να μην πεσει μεσα. (μην ξεχνας οτι ξεκινησα να τα γραφω οταν εσυ ξυριστηκες 3 (τρεις) φορες με μια μηχανη, πιστεψες οτι δεν ταιριαζει με το δερμα σου, οπως διακινειται, και ησουν ετοιμος να αγορασεις αλλη. Γιατι ημουν βεβαιος οτι μετα θα ακολουθουσε κι αλλη και μετα παρααλλη κλπ κλπ Το ιδιο θα γινει, με τα πινελα τα σαπουνια κλπ) Και αυτο αφου την γνωση στην τεχνικη δεν θα του την δωσει ο προγονος που δεν ειχε τετοιες επιρροες, θα την αναζητησει καποιος στο ιντερνετ και εκει ειναι η παγιδα. Και αυτος μετα ως «ετσι είναι» θα την μεταδωσει στους γνωστους ως γνωστης πλεον και παει λεγοντας.
Πχ η «συνομιλια» της μηχανης με το δερμα, εναντι της λαθους τεχνικης ειναι παρα πολυ πονηρη. Σε κανει να μην μπορεις να εμπιστευτεις καποια γνωστη και καταξιωμενη εδω και χρονια μηχανη και να επιμεινεις σ αυτην, γιατι στο νου σου θα τριβελιζει το οτι ισως να μην μιλαει ιδια γλωσσα με το δικο σου δερμα. Και να δοκιμαζεις αεναα για το δικο σου ιδιαιτερο δερμα.
Στο κατω κατω κουμαντο στην τσεπη κανενος δεν κανω. Οποιος θελει να ακολουθησει το ρευμα της εποχης που οριζει το κλασικο ξυρισμα ως χομπι και ολα οσα απορρεουν απο αυτο, ειναι ελευθερος να κανει την βουτια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#757852 @YV, εσύ ποια μηχανή θα πρότεινες για κάποιον που ξεκινάει τώρα και θέλει κάτι οικονομικό, εύκολο και ασφαλές για αρχάριο;

( Πιθανόν σου βάζω δύσκολα γιατί σιγά μην θυμάσαι πως ήταν στην αρχή, αλλά σαν έμπειρος η γνώμη σου έχει βαρύτητα )

RMX3363