Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#433776
PeterPan έγραψε:...Το βούρτσισμα καλό είναι να γίνεται κατακόρυφα, από τη βάση του δοντιού προς την περιφέρεια, κ όχι παράλληλα όλα μαζί σβάρνα... επίσης καλό είναι μόλις οι τρίχες της οδοντόβουρτσας χάσουν το σχήμα τους να την αλλάζουμε, αλλιώς δεν εξυπηρετεί κανένα ρόλο πλέον...
Όχι, δεν πας από τη βάση προς την περιφέρεια, το νόημα είναι οι τρίχες να μπούνε ανάμεσα στο δόντι και τα ούλα για να καθαριστεί το σημείο αυτό. Εκεί πάνε τα υπολείμματα και εκεί γίνεται η πλάκα. Και όχι πολύ σκληρές τρίχες, τις θέλεις εύκαμπτες να μπαίνουν εύκολα. Μου είχαν εξηγήσει ότι το καλύτερο είναι να κάνω μικρές περιστροφικές κινήσεις, δόντι δόντι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#433839
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:...Το βούρτσισμα καλό είναι να γίνεται κατακόρυφα, από τη βάση του δοντιού προς την περιφέρεια, κ όχι παράλληλα όλα μαζί σβάρνα... επίσης καλό είναι μόλις οι τρίχες της οδοντόβουρτσας χάσουν το σχήμα τους να την αλλάζουμε, αλλιώς δεν εξυπηρετεί κανένα ρόλο πλέον...
Όχι, δεν πας από τη βάση προς την περιφέρεια, το νόημα είναι οι τρίχες να μπούνε ανάμεσα στο δόντι και τα ούλα για να καθαριστεί το σημείο αυτό. Εκεί πάνε τα υπολείμματα και εκεί γίνεται η πλάκα. Και όχι πολύ σκληρές τρίχες, τις θέλεις εύκαμπτες να μπαίνουν εύκολα. Μου είχαν εξηγήσει ότι το καλύτερο είναι να κάνω μικρές περιστροφικές κινήσεις, δόντι δόντι.
το ίδιο λέμε κατά βάση, γιατί στη βάση εννοούσα κ τα ούλα. Επίσης πρέπει να καθαρίζονται κ οι μεσοδόντιες περιοχές όσο κ η άνω επιφάνεια των προγόμφιων κ γομφίων, κ εκεί σχηματίζεται τερηδόνα.

Αυτό με τις κυκλικές κινήσεις ανά δόντι είναι σωστό. Το ζητούμενο είναι να μην ερεθίζονται τα ούλα/ματώνουν κτλ.
Είμαι περίεργος να δοκιμάσω την οδοντόβουρτσα της Philips...


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#440170
Άβαταρ μέλους
By JBT
#440226 πες μου τώρα τι (πιστεύεις ότι) βλέπεις

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#453056 Έχω εντυπωσιαστεί από το κάτωθεν φτηνόπραγμα. Εδώ και 20 χρόνια ξυριζόμουν με Philips των 150+ € αλλά όταν χάλασε η τελευταία είπα να πάρω μια φτηνή και ό,τι βγει, βγήκε. Ε τελικά είναι εξαιρετική αν και του Lidl (κατασκευής μιας νέας σχετικά εταιρείας του Hong Kong). Αθόρυβη, κόβει πολύ γρήγορα και κοντά, ελαφριά και με μεγάλη αυτονομία (Δύο 15λεπτα ξυρίσματα και ακόμα λέει 80% η μπαταρία!!!). Και σε δυο χρόνια να χαλάσει, τα €19.90 της θα τα έχει βγάλει. :metalo:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#453100
REALZEUS έγραψε:Έχω εντυπωσιαστεί από το κάτωθεν φτηνόπραγμα. Εδώ και 20 χρόνια ξυριζόμουν με Philips των 150+ € αλλά όταν χάλασε η τελευταία είπα να πάρω μια φτηνή και ό,τι βγει, βγήκε. Ε τελικά είναι εξαιρετική αν και του Lidl (κατασκευής μιας νέας σχετικά εταιρείας του Hong Kong). Αθόρυβη, κόβει πολύ γρήγορα και κοντά, ελαφριά και με μεγάλη αυτονομία (Δύο 15λεπτα ξυρίσματα και ακόμα λέει 80% η μπαταρία!!!). Και σε δυο χρόνια να χαλάσει, τα €19.90 της θα τα έχει βγάλει. :metalo:

Εικόνα

εγώ ακόμη δεν έχω δει μηχάνημα του Lidl που να μην αξίζει... Από τρυπάνια μέχρι μίξερ είναι ποιοτικώς ΟΚ. Μπορεί να μην είναι το 100% της κορυφαίας σειράς μιας σούπερ ντούπερ πανάκριβης εταιρίας, αλλά ένα 70-80% ποιότητας το έχουν σε πολύ μικρότερο κόστος...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#453193 Ισχύει αυτό που λες Peter. Και όταν μου χάλασε ένα πλυστικό εντός εγγύησης και δεν είχαν άλλο για να το αντικαταστήσουν μου επέστρεψαν το ποσό χωρίς μα και μου. Γενικά είναι πολύ σωστό το Lidl σε αυτά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#453196 Απολύτως τίποτα δεν κάνουν στο δέρμα και μάλιστα δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς, σε αντίθεση με το ξυραφάκι.
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#453285 Χρησιμοποιούσα μια Philips, χωρίς αφρούς, υγρά κλπ, στεγνή, και μου έκανε το δέρμα κάπως χάλια.
Νόμιζα θα τη συνήθιζα αλλά δεν...οπότε την εγκατέλειψα.

Αυτές με αφρούς ή υγρά ίσως να είναι καλύτερες αλλά προσωπικά έχω αποφασίσει να μείνω στο ξυράφι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#453302
foniko_sou_vla_ki έγραψε:Χρησιμοποιούσα μια Philips, χωρίς αφρούς, υγρά κλπ, στεγνή, και μου έκανε το δέρμα κάπως χάλια.
Νόμιζα θα τη συνήθιζα αλλά δεν...οπότε την εγκατέλειψα.

Αυτές με αφρούς ή υγρά ίσως να είναι καλύτερες αλλά προσωπικά έχω αποφασίσει να μείνω στο ξυράφι.



"Κάτω" με τι ξυρίζεσαι ή μηπως τα αφήνεις;;;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#453322
foniko_sou_vla_ki έγραψε:Χρησιμοποιούσα μια Philips, χωρίς αφρούς, υγρά κλπ, στεγνή, και μου έκανε το δέρμα κάπως χάλια.


Έκανες κυκλικές κινήσεις (όχι πάνω-κάτω ή αριστερά-δεξιά) όπως προβλέπεται για μηχανές με περιστρεφόμενα μαχαίρια; Επίσης δεν πρέπει να πιέζεις πολύ. Απαλά και δεν θα βγάλεις ούτε κοκκινίλα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#453769 Ναι με κυκλικές κινήσεις το έκανα χωρίς πολύ πίεση.
Μετά με πιο πολύ πίεση για να κάνω πιο βαθύ ξύρισμα αλλά δεν με ικανοποιούσε σε κάθε περίπτωση και το παράτησα.
Μάλλον είναι και θέμα γενιών και δέρματος του καθενός.