Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#432975
pipinos1976 έγραψε:Αγόρασα μία Braun MGK3080 ως ξυριστική μηχανή, αλλά και για μηχανή που θα κάνει τις λεπτομέρειες, όταν κουρεύω τον μικρό (που δεν δέχεται άλλον να τον κουρέψει), αλλά και διάφορες άλλες δουλειές (ευτυχώς ακόμη δεν ξυρίζω το σώμα), όπως περιποίηση γενιών κτλ. Επίσης, λόγω σχετικά μικρού μεγέθους, είναι καλή για τα ταξίδια, κυρίως το καλοκαίρι, όπου θα εξυπηρετεί όλη την οικογένεια. Ήταν καλό συμπλήρωμα στην Braun την κουρευτική που έχω (νομίζω 5010 ή 3010 λέγεται ή κάπως έτσι) και έβγαλε τα λεφτά της μέσα σε ένα χρόνο χρήσης. Έκανα, λοιπόν, ένα μικρό unboxing της μηχανής (με Text2Speech αγγλικό), όταν ήρθε στο σπίτι. Ελπίζω η μηχανή να αντέξει κάποιο χρόνο και να βγάλει τα λεφτά της γιατί δεν είναι καιρός για έξοδα.



Ευχαριστώ.



επειδή έπεσες σε περίπτωση, κοίτα εδώ πέρα φώτο:

Εικόνα

αυτό που βλέπεις είναι τριχούλες κομμένες κάθετα. αυτό το φαινόμενο το κάνει δυστυχώς η μηχανή.

το αποτέλεσμα είναι ότι σε κάποια φάση θα γίνει σαν κούφια η τρίχα, θα πάρει αέρα, θα χαλάσει γενικότερα.

μην περιμένεις ούτε να βρεις πληροφορίες ούτε να διασταυρώσεις αυτό που σε γράφω. τέτοια φώτο άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις ούτε στα νετσ ούτε στα βιβλία.

πλιζ μην αρχίσουν τα "έχω φίλο που κουρεύεται με μηχανή από τότε που η Αλφα έβγαζε πισωκίνητο και τα μαλλιά του είναι σαν της Βουγιουκλάκη στο Δασκάλη με τα χρυσά μαλλιά" :roll:

με ευχαριστάς σε κάποια συνάντηση :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#432980 Γιατρέ, επειδή κάποιοι ενδιαφερόμεθα να μορφωθούμε, σε ευχαριστούμε από τώρα και θέλουμε να γράψεις περισσότερα όταν μπορέσεις.

Κώστα σοβαρά, έχω ξανακούσει για το πρόβλημα τρίχας που δημιουργείται μεσομακροπρόθεσμα από όλες αυτές τις κουρευτικές για μούσια-μαλλιά του εμπορίου. Να πω ψέμματα; αλλά και εγώ έχω μια Philips series 7000.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#432983 οι φίλιψ είναι μακράν οι χειρότερες όλων
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#433022 ενδιαφέρον αυτό..

Η λύση είναι ψαλίδι δηλαδή; :hmmm:


Και σε πλαϊνά και τέτοια τι κάνεις;
(Δε μιλάω για τους κλαρινογαμπρούς, γενικά όμως παίζει μηχανή σε κάθε κούρεμα σε κάποια σημεία)
Άβαταρ μέλους
By JBT
#433023 το ψαλίδι κόβει σωστά την τρίχα. αφήνει στρογγυλεμένη άκρη
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#433036 Για μεσοδόντια βουρτσάκια έχω καταβολευτεί με ένα σετάκι των 4 διαφορετικών (6,5,4,2 χιλιοστών διαμέτρου) της Colgate. Εκτός του ότι είναι πολύ ανθεκτικά μου αρέσει ότι το κεντρικό συρματάκι είναι πολύ λεπτό.
Τα νήματα ποτέ δεν τα χώνεψα και αρνήθηκα να τα χρησιμοποιήσω, βουρτσάκια όμως ναι, όπου χωράνε.


Ενδιαφέρον αυτό για τις τρίχες και το κόψιμό τους. Πες μας κι άλλα.
Πάντως εγώ από ξυριστική πάντα βρίσκω ότι με βολεύει περισσότερο το περιστροφικό της Philips παρά το foil της Braun.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#433063 Όσες φορές εχω δοκιμάσει να βάλω νήμα εχω αποτύχει.
Πλέον περιορίζομαι σε σχολαστικό καθάρισμα με οδοντογλυφίδα, και προσπαθώ να έχω τις φαρμακευτικές που χώνονται εύκολα στα κενά :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By elteo
#433258 To υγρό δοντιών κάνει δουλειά? Χρησιμοποιούσα το Listerine αλλά το γύρισα σε ένα της Colgate γιατί τα ακρίβυναν πολύ τα πρώτα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#433263
rx8_drifter έγραψε:Πλέον περιορίζομαι σε σχολαστικό καθάρισμα με οδοντογλυφίδα, και προσπαθώ να έχω τις φαρμακευτικές που χώνονται εύκολα στα κενά :s_dunno

Οδοντογλυφίδα μου την έχει απαγορεύσει δια ροπάλου ο οδοντίατρος. Δε θυμάμαι πώς ακριβώς κάνει κακό, πάντως μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι είναι προτιμότερο να περιμένω να γυρίσω σπίτι να χρησιμοποιήσω νήμα παρά να τη χρησιμοποιήσω. Γενικά ο δικός μου είναι υπέρμαχος του νήματος (δυστυχώς τον γράφω κανονικά, μιας και δε με βολεύει, και αντ' αυτού έχω πάρει ένα τέτοιο).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#433266 Μπορεί να ξύσεις πολύ το ούλο με την οδοντογλυφίδα, πρέπει να προσέχεις
Άβαταρ μέλους
By JBT
#433268
sknipper έγραψε:
Ενδιαφέρον αυτό για τις τρίχες και το κόψιμό τους. Πες μας κι άλλα.


γενικότερα για τα μαλλιά θέλεις να μάθεις;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#433536
Scotch έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Πλέον περιορίζομαι σε σχολαστικό καθάρισμα με οδοντογλυφίδα, και προσπαθώ να έχω τις φαρμακευτικές που χώνονται εύκολα στα κενά :s_dunno

Οδοντογλυφίδα μου την έχει απαγορεύσει δια ροπάλου ο οδοντίατρος. Δε θυμάμαι πώς ακριβώς κάνει κακό, πάντως μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι είναι προτιμότερο να περιμένω να γυρίσω σπίτι να χρησιμοποιήσω νήμα παρά να τη χρησιμοποιήσω. Γενικά ο δικός μου είναι υπέρμαχος του νήματος (δυστυχώς τον γράφω κανονικά, μιας και δε με βολεύει, και αντ' αυτού έχω πάρει ένα τέτοιο).


Noμίζω (χωρις βέβαια να ειμαι και γνώστης) οτι ο λόγος που εχει τέτοια στάση η πλειονότητα των οδοντιάτρων, έγκειται στο γεγονός οτι οι περισσότεροι "ασθενείς" ειναι ανίκανοι να χειριστούν σωστά την οδοντογλυφίδα.

Προσωπικά θεωρώ οτι δεν κάνω ζημιά, κι αυτό αποδεικνύεται και απ την κατάσταση των ούλων μου κάθε φορά που με βλέπει. Το μεταλύτερό μου θέμα εινια η υποχώρηση σε κάποια δόντια και δεν εχει σχέση με την οδοντογλυφίδα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#433546 Νημα ειναι γαματο. Δεν το χρησιμοποιουσα σαν απωθημενο το παιδικων χρονων με την κλωστη που μας εβγαζαν τα δοντια. μπλιαχ...

Αλλα μετα την τελευταια επισκεψη στον γιατρο την εβαλα στο προγραμμα και προσπαθω να το χρησιμοποιω 2-3 φορες την εβδομαδα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#433551 Μεσοδόντια. Έχω βρει την υγειά μου. Πλέον η περιοδοντίτιδα έχει πάρει πούλο και ο καθαρισμός είναι ζήτημα να διαρκεί πια πάνω από 15'. Για αίμα ούτε λόγος κι ας σκαλίζει η γιατρέσσα δίχως αύριο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#433554
rx8_drifter έγραψε:
Scotch έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Πλέον περιορίζομαι σε σχολαστικό καθάρισμα με οδοντογλυφίδα, και προσπαθώ να έχω τις φαρμακευτικές που χώνονται εύκολα στα κενά :s_dunno

Οδοντογλυφίδα μου την έχει απαγορεύσει δια ροπάλου ο οδοντίατρος. Δε θυμάμαι πώς ακριβώς κάνει κακό, πάντως μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι είναι προτιμότερο να περιμένω να γυρίσω σπίτι να χρησιμοποιήσω νήμα παρά να τη χρησιμοποιήσω. Γενικά ο δικός μου είναι υπέρμαχος του νήματος (δυστυχώς τον γράφω κανονικά, μιας και δε με βολεύει, και αντ' αυτού έχω πάρει ένα τέτοιο).


Noμίζω (χωρις βέβαια να ειμαι και γνώστης) οτι ο λόγος που εχει τέτοια στάση η πλειονότητα των οδοντιάτρων, έγκειται στο γεγονός οτι οι περισσότεροι "ασθενείς" ειναι ανίκανοι να χειριστούν σωστά την οδοντογλυφίδα.

Προσωπικά θεωρώ οτι δεν κάνω ζημιά, κι αυτό αποδεικνύεται και απ την κατάσταση των ούλων μου κάθε φορά που με βλέπει. Το μεταλύτερό μου θέμα εινια η υποχώρηση σε κάποια δόντια και δεν εχει σχέση με την οδοντογλυφίδα

Μια χαρά είναι η οδοντογλυφίδα, αρκεί να μη ματώνεις ούλα κτλ όπως λέτε... άλλωστε κ με το βούρτσισμα καλό είναι να μην τα ματώνουμε (περνούν μικρόβια, ενδοκαρδίτιδες, σπονδυλοδισκίτιδες κτλ). Το βούρτσισμα καλό είναι να γίνεται κατακόρυφα, από τη βάση του δοντιού προς την περιφέρεια, κ όχι παράλληλα όλα μαζί σβάρνα... επίσης καλό είναι μόλις οι τρίχες της οδοντόβουρτσας χάσουν το σχήμα τους να την αλλάζουμε, αλλιώς δεν εξυπηρετεί κανένα ρόλο πλέον...


< >