Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775366
Giuseppe Busso έγραψε:Πλέον έχω καθιερώσει ξύρισμα μέρα πάρα μέρα με την King Gillette. Το ξύρισμα γίνεται με τις λεπίδες που είχε μέσα η μηχανή (5τεμ.).
Να αρχίσω να παίζω με άλλες, πιο κοφτερές λεπίδες; προτάσεις;
Ναι καλε φτηνές είναι πάρε από ένα πακέτο ...Rubie ...Perma sharp ... Feather ..... Voskhod ...
Εγώ την κάθε λεπίδα την χρησιμοποιώ για 2 άντε 3 ξυρίσματα . Έτσι και αλλιώς είναι κάτι φτηνό ...


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775375
mirage έγραψε:Πας για Japan, Feather Hi Stainless. Βασικα μπορείς να πάρεις κανα πακετάκι με διάφορες λεπιδες και να δοκιμάσεις τι σου αρέσει.


Ετσι εκανα εγω στην αρχη και δοκιμαζα τις μαρκες με τη σειρα. Με το που κουμπωσα την πρωτη λεπιδα φιδερ και δοκιμασα, ολα τα υπολοιπα πακετακια/μαρκες χαριστηκαν στον πατερα μου μαζι με μια πρωτη μηχανη που ειχα αγορασει και μου φαινοτανε πολυ ελαφρια στο χερι.

Εχω διαβασει απο πολλους "αναλογα το δερμα του καθενος τι θα ταιριαξει" κτλ κτλ... Εμενα με φτιαχνει το απολυτο κοψιμο-σφαξιμο και σαν τα Φιδερ, ΤΙΠΟΤΑ!!! Α και τα Ζιλετ 7 τα πρασινα που ειπε ενας αλλος φιλος μου αρεσαν πολυ.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#775382 Ακριβως τα ίδια με grand prix!
Δοκίμαζα αβερτα λεπίδες μέχρι να δοκιμάσω τον συνδυασμό r41 με gilette 7oclock πράσινες ή με feather!! Το πρώτο είναι για καθημερινό ξύρισμα το δεύτερο για ανά δυο μέρες!
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775388 Και εμένα οι feather στην Merkur Progress ταμάμ συνδιασμός
Α παρήγγειλα και μια πεντάδα Kai λεπίδες και σαπουνακι αμερικανικό από μαγαζί στην Σλοβενια αναμένω Πέμπτη να φτάσουν


< >Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775571 Έφτασε το πακετακι γιουπι !!!

Απίστευτο άρωμα ...εμένα που τα πολύ γλυκά δεν μου πολυαρεσουν αυτό απλά τα σπάει ...πραγματικά μυρίζω και το τριαντάφυλλο και το μέλι και το κόκκινο κρασί

Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#775589 Ωραίος!
Σαπούνι από το πάνω ράφι.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775590
JarnoT έγραψε:Ωραίος!
Σαπούνι από το πάνω ράφι.
Θα δείξει ...λένε καλά λόγια για αυτή την εταιρία για να δούμε ..


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#776641 Πρώτο ξυρισματακι με southern witchcrafts
Σαπουνακι καλό αλλά θέλει πολύ πολύ δούλεμα και νερό
Αφτερσειβ καλό αλλά χωρίς αλκοόλ ...(προτιμώ αυτά με αλκοόλ )
Καλή αγορά καλό σαπούνι ....οκ δεν είναι επιπέδου Ariana η βαρεσινο αλλά είναι καλό
ΥΓ πιο πολύ το πήρα γιατί αυτή η εταιρία βγάζει αρώματα πολύ σκοτεινά και περιεργα φαίνονται άλλωστε από τις ονομασίες τους
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776668
bujinkan έγραψε:Αφτερσειβ καλό αλλά χωρίς αλκοόλ ...(προτιμώ αυτά με αλκοόλ )


Αουτς. Αυτο ετσουξε μονο που το διαβασα!

Εγω μονο αλκοχολ φρι βαζω στο προσωπο μου, σαν τις (ο θεος να τις κανει) μπυρες που βαζει στο στομαχι του ο φιλος μου ο Γκεο :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#776809
George_Prix έγραψε:
bujinkan έγραψε:Αφτερσειβ καλό αλλά χωρίς αλκοόλ ...(προτιμώ αυτά με αλκοόλ )


Αουτς. Αυτο ετσουξε μονο που το διαβασα!

Εγω μονο αλκοχολ φρι βαζω στο προσωπο μου, σαν τις (ο θεος να τις κανει) μπυρες που βαζει στο στομαχι του ο φιλος μου ο Γκεο :s_tongue
Άμα δεν νιώσεις λίγο τσούξιμο από το αλκοόλ δεν γίνεται δουλειά ...


< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777518 Πες στον μπαρμπερη σου οτι στην πρωτη φωτογραφια το κουτακι ειναι απο βελονες γραμμοφωνου! Μπορει να μοιαζει με κουτι απο λεπιδες αλλα δεν ειναι. Το γραφει κι ολας! Pick up :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777553
Y.V έγραψε:Πες στον μπαρμπερη σου οτι στην πρωτη φωτογραφια το κουτακι ειναι απο βελονες γραμμοφωνου! Μπορει να μοιαζει με κουτι απο λεπιδες αλλα δεν ειναι. Το γραφει κι ολας! Pick up :lol:


Εγώ για τις vintage μηχανές έβγαλα τις φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777751 ΤΙΤΛΟΣ: ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΤΣΙ...

Όπως έχω πει, έχω εισέλθει στο χώρο του ΠΞ αγοράζοντας μια Gillette C. King.

Εικόνα

Έτσι όταν άνοιξα το κουτί και την χάζευα και ετοιμαζόμουν για το πρώτο ξύρισμα, δεν θυμόμουν πως ήταν τοποθετημένο το μεσαίο κομμάτι (το κάτω κάτω στη φωτογραφία) που είναι μεταξύ κεφαλής και στελέχους.
Και έτσι έχω κάνει τόσα ξυρίσματα, ήρωας που τα κατάφερα, με αυτό ανάποδα. Δηλαδή αυτά τα δοντάκια αντί να βλέπουν ουρανό όπως κρατάς τη μηχανή, έβλεπαν πάτωμα...
Για αυτό και αντιμετώπισα πρόβλημα και περνούσα 3-4 φορές τη μηχανή για να πάρω γένια...

Αρχικά το έψαχνα με μηχανές. Έλεγα θέλω open για μένα. Αυτή παρά είναι προστατευτική και ίσως δεν κάνει για σκληρό γένι. Έπειτα λέω, κάτσε να μην ξοδευτώ, ας ψαχτώ με ξυράφια. Χθες λέω να βάλω να δω ξανά κάνα review με την εν λόγω Gillette γιατί κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Βλέπω και τη φωτογραφία της στο κουτί της. Χθες ήμουν με γένι 2μιση ημερών.

Και πράγματι κάνω την "αλλαγή", τοποθετώ πλέον από τη σωστή πλευρά το μεσαίο κομμάτι και πραγματοποίησα ένα απολαυστικό βαθύ ξύρισμα.

Και η μηχανή παίρνει πράμα και τα ξυράφια της Ζιλέτ ξυρίζουν υπέροχα...

ΥΓ: Γιατί την πάτησα; γιατί είχα δοκιμάσει το μεσαίο στέλεχος και από τις δύο πλευρές, αλλά δεν έβρισκα λογικό στο μυαλό να λυγίζει ελαφρώς η λάμα του ξυραφιού από τη σωστή πλευρά τοποθέτησης...

ΥΓ2: Πετάξτε καμιά τοματούλα τώρα...