Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#700462 Μολις με ενημερωσε ο γυιος που το εψαχνε γιατι το είχε σπασει, οτι το σαπουνι ξυρισματος Mitchell΄s wool Fat στο κεραμικο μπωλ ειναι διαθεσιμο παλι εδω: https://www.thetwobarbers.com/sapoyni-ksyrismatos-mitchells-luxury-se-keramiko-mpol-125g-0288-el
Τα αλλα Ελληνικα μαγαζια δεν βλεπω να το εχουν ξαναφερει ακομα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#700505
Y.V έγραψε:Μολις με ενημερωσε ο γυιος που το εψαχνε γιατι το είχε σπασει, οτι το σαπουνι ξυρισματος Mitchell΄s wool Fat στο κεραμικο μπωλ ειναι διαθεσιμο παλι εδω: https://www.thetwobarbers.com/sapoyni-ksyrismatos-mitchells-luxury-se-keramiko-mpol-125g-0288-el
Τα αλλα Ελληνικα μαγαζια δεν βλεπω να το εχουν ξαναφερει ακομα.


Εισαι σουπερ. Θα το δοκιμασω στα σιγουρα!!!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#700588 Απολαμβάνοντας το χθεσινό μου ξύρισμα (γένια πάντα >2 εβδομάδων, αλλά η merkur τα σαρώνει όλα) σκεφτόμουν αν μια λεπίδα έχει μεγαλύτερο φόρτο ή μεγαλύτερη φθορά να το πω όταν κόβει γένια 15 ημερών έναντι 2 ημερών.. Εντελώς από πλευράς φυσικής μιλώ.
Στο αφελές μυαλό μου η λεπίδα συναντά το ίδιο πλήθος και την ίδια πυκνότητα τρίχας. Ισχύει;
Μη βαράτε, η καραντίνα θα φταίει :innocent:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#700721 Με τα γενια 2 ημερων θα πιανει δερμα με το πρωτο περασμα.

Εχω την αισθηση οτι με 15 ημερων γενια θα θελει περισσοτερα περασματα για το ιδιο βαθος κοπης, γιατι ολο και καποια σημεια δε θα τα κανει γυαλι με την πρωτη.

Οποτε θεωρω οτι κουραζεται περισσοτερο η λεπιδα με μακρια γενια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#700856
JarnoT έγραψε:Απολαμβάνοντας το χθεσινό μου ξύρισμα (γένια πάντα >2 εβδομάδων, αλλά η merkur τα σαρώνει όλα) σκεφτόμουν αν μια λεπίδα έχει μεγαλύτερο φόρτο ή μεγαλύτερη φθορά να το πω όταν κόβει γένια 15 ημερών έναντι 2 ημερών.. Εντελώς από πλευράς φυσικής μιλώ.
Στο αφελές μυαλό μου η λεπίδα συναντά το ίδιο πλήθος και την ίδια πυκνότητα τρίχας. Ισχύει;
Μη βαράτε, η καραντίνα θα φταίει :innocent:


Το πρόβλημα με τις μεγαλύτερες τρίχες είναι ότι λυγίζουν και δεν τις παίρνει το ξυράφι. Από άποψη "σκληρότητας", οι νέες τρίχες είναι πιο δυνατές και για αυτό αντέχουν. Όσο παλιώνει η τρίχα τόσο μαλακώνει.


Ερώτηση προς παλιούς με ξουράφια: Επειδή 25 χρόνια είχα ηλεκτρικές ξυριστικές (με περιστρεφόμενες κεφαλές) και τελευταία φορά που είχα βάλει ξυράφι ήταν στην Σχολή - και χάλασε η ηλεκτρική μου - ποια ξυριστική χειρός είναι καλούτσικη (μέχρι να έρθει η νέα μου ηλεκτρική Philips, συνέχισα με ίδια μάρκα); Θέλω ξύρισμα "Ευελπίδων", αλλά μετά από 5-6 μέρες, δεν ξυρίζομαι πια καθημερινά. Η φαλτσέτα κάνει δουλειά; Μην μου προτείνεις λύσεις των 100 Ευρώ Γιάννη (ξέρεις εσύ YV :whistlink: )... :roll:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#700858 Πάρε μια Gillette Fusion και είσαι άρχοντας.
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω ρίξει 4 ξυρίσματα και νιώθω την φρεσκάδα και την αναπνοή του δέρματος.
Η Μπούσαινα φωνάζει άσε λίγο μούσι να ξαναγίνεις καυλάκι βέβαια.
Τα βλέπεις Δία; δεχόμεθα μπούλινγκ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#700871 Ποσο καιρό θα κάνει να έρθει η καινούργια; Εγω απλα θα άφηνα μούσια.
Υ.Γ. Πάω τώρα στο καταφύγιο του σπιτιού για καλό και για κακό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#700894
REALZEUS έγραψε:


Ερώτηση προς παλιούς με ξουράφια: Επειδή 25 χρόνια είχα ηλεκτρικές ξυριστικές (με περιστρεφόμενες κεφαλές) και τελευταία φορά που είχα βάλει ξυράφι ήταν στην Σχολή - και χάλασε η ηλεκτρική μου - ποια ξυριστική χειρός είναι καλούτσικη (μέχρι να έρθει η νέα μου ηλεκτρική Philips, συνέχισα με ίδια μάρκα); Θέλω ξύρισμα "Ευελπίδων", αλλά μετά από 5-6 μέρες, δεν ξυρίζομαι πια καθημερινά. Η φαλτσέτα κάνει δουλειά; Μην μου προτείνεις λύσεις των 100 Ευρώ Γιάννη (ξέρεις εσύ YV :whistlink: )... :roll:


Ένα απλό ξυραφάκι μιας χρήσης.
Αφού το θες για λίγες μέρες και μετά στο ντουλάπι δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#700985 Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, κύριοι! Λέω να ακολουθήσω αυτήν του dimik, καθώς σαν να θυμάμαι να έχω καλές εμπειρίες με BIC.


mirage έγραψε:Ποσο καιρό θα κάνει να έρθει η καινούργια; Εγω απλα θα άφηνα μούσια.


Με την κατάσταση στις ελληνικές μεταφορικές... άγνωστο! Είχα παραγγείλει ένα ανταλλακτικό για το Saab και κάθονταν 3 βδομάδες στο κέντρο διαλογής της ACS στο Καλοχώρι και δεν είχα κλιματισμό για αυτόν τον λόγο!!! Τώρα περιμένω και μια τηλεόραση, να δούμε αν θα προλάβω να δω το GP της Imola σε 2 βδομάδες, σε αυτήν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#701000 Το μαυρο μπικ ειναι τελειο αν ξυριζεις γενια 2 εβδομαδων κλπ. Ειναι τετοιος ο σχεδιασμος του, με μονο μια λεπιδα και "καθαρο" γυρω γυρω, που δεν στουμπωνει απο τριχες με τιποτα. Την ιδια δουλεια μπορεις να κανεις βεβαια και με μια ηλεκτρικη κουρευτικη. Για ξυρισμα καθε 2-3 μερες δεν ξερω αν ειναι αντιστοιχα καλο με τα πιο εξελιγμενα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#701002
Chris έγραψε:Το μαυρο μπικ ειναι τελειο αν ξυριζεις γενια 2 εβδομαδων κλπ. Ειναι τετοιος ο σχεδιασμος του, με μονο μια λεπιδα και "καθαρο" γυρω γυρω, που δεν στουμπωνει απο τριχες με τιποτα. Την ιδια δουλεια μπορεις να κανεις βεβαια και με μια ηλεκτρικη κουρευτικη. Για ξυρισμα καθε 2-3 μερες δεν ξερω αν ειναι αντιστοιχα καλο με τα πιο εξελιγμενα


+ απειρο.

Πολλα χρονια χρησιμοποιουσα αυτο το μετριο κατα τ' αλλα ξυραφακι, μονο και μονο γιατι ηταν το μονο που τα επαιρνε σχετικα ευκολα σε περιοδους που ξυριζομουνα πολυ σπανια.

Με λιγα λογια, για συχνο ξυρισμα μαπα το καρπουζι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#701006 Το χρησιμοποιουσα ακόμα και στον στρατό σε καθημερινό ξύρισμα πολλές φορές και απουσία αφρού.

Τώρα το χρησιμοποιώ για κεφάλι και περίγραμμα από το μούσι όταν βιάζομαι να βγάζω την Muhle.

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι να ξεχνούν ότι είναι μιας (άντε να πω 2) χρήσης.

Κατά τα άλλα φρέσκο μαύρο Bic με καλό αφρό κάνει τέλειο ξύρισμα +κόντρα.


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#701320 Η κριτικη μου αναφερεται φυσικα στο πρωτο ξυρισμα!

Ενα αλλο καλο με αυτα τα μαυρα μπικ με τη μπαρα, ειναι το "κουρεμα". Χαιδευεις ΑΠΑΛΑ με το ξυραφακι με τη φορα που πανε οι τριχες τιποτα σημεια που θελεις να κοντυνεις λιγο το μηκος και τα κοβει ισια σαν τριμερακι (χωρις να μπουκωνει οπως τα αλλα ξυραφακια).

Αλλα ξεχασαμε να πουμε το καλυτερο για μεγαλες αξυρισιες και λεμε για ξυραφακια μπικ και τριχες κατσαρες... Σαν τη φαλτσετα δεν εχει. Και 3 εβδομαδες να τα εχεις αφησει, με τη μια περασια πιανει δερμα το εργαλλλειο!