Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#774537
Giuseppe Busso έγραψε:Επειδή θυμάμαι επανειλημμένα να λες γιατί να μπλέξεις με ΠΞ αν δεν ξυρίζεσαι έστω κάθε 2 μέρες.
Για αυτό το λόγο μπήκα στο σπορ. Για να ξυρίζομαι σχεδόν σε καθημερινή βάση.

Σκέψου όμως και το ακριβώς αντίθετο, ξύρισμα 2 φορές το μήνα. Η δική μου περίπτωση. Το ξύρισμα με πινέλο και ξυράφι ήταν μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#775166 Το μάγουλο το πας κανονικά και συνεχίζεις με την ίδια φορά στο λαιμό που σημαίνει οτι τον λαιμό τον ξυρίζεις κόντρα κατευθείαν . Νο1 συνταγή για ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775167
mousatos έγραψε:Το μάγουλο το πας κανονικά και συνεχίζεις με την ίδια φορά στο λαιμό που σημαίνει οτι τον λαιμό τον ξυρίζεις κόντρα κατευθείαν . Νο1 συνταγή για ερεθισμούς.
Τι να σου πω ...βάση του περάσματος (εκτός από σήμερα ) με αλουμ μπλοκ δεν νιώθω τσουξιματα άρα δεν ερεθίζεται . Δεν λέω ότι τα κάνω όλα σωστά απλά μιλάω βάση αποτελέσματος .


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#775169 Υποθέτω τότε οτι αυτά τα ξυράφια δε χαμπαρίαζουν από κόντρα , τουλάχιστον σε αυτό το μήκος τρίχας.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#775182
bujinkan έγραψε:Aν και τραυματιας επεσε ξυρισματακι μαζι με ιστοριουλα για την ατυχη μου συναντηση με γερμανικο ποιμενικο
Enjoy!!!
https://www.youtube.com/watch?v=p4Tr8d22TnE



Μπούτζι να τα πάρουμε ένα ένα.

Καταρχάς περαστικά για το συμβάν. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο με 1μιση χέρι off, να ξυριστείς όμως έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

-Χαμήλωσε τη μουσική διότι η κάμερα δίνει περισσότερη έμφαση σε αυτήν, παρά στη φωνή σου. Είναι φορές που δεν σε άκουγα καλά και καθαρά.

-Δοκίμασε να κάνεις πιο υγρό τον αφρό. Όντως βοηθάει στην "γλιστερότητα", είχε δίκιο ο YV. Το δοκίμασα.

-Δοκίμασε να κάνεις πιο αργές και πιο αποφασιστικές κινήσεις με τη μηχανή. Γνώμη μου θέλει και διόρθωση ο τρόπος κρατήματος αλλά κατανοώ όπως εξ αρχής είπα, ότι είσαι off από χέρια. Παρά ταύτα, μπράβο που δεν κόπηκες.


Κατά τα άλλα θέλω να πεις περισσότερες εντυπώσεις από την R41 διότι σκέφτομαι να την εντάξω στο δυναμικό μου έχοντας χοντρή και πυκνή στην περιοχή του πηγουνιού ειδικά.

Από ότι αντιλαμβάνομαι, τα έχεις "σκάσει" τα φραγκάκια σου για τα καλά για τοπ προϊόντα. Ωραίος.


Τέλος, μπράβο σας που κάνετε τέτοιες προσπάθειες για την καύλα σας. Σαν χαλαρό καφενείο! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775185
Giuseppe Busso έγραψε:
bujinkan έγραψε:Aν και τραυματιας επεσε ξυρισματακι μαζι με ιστοριουλα για την ατυχη μου συναντηση με γερμανικο ποιμενικο
Enjoy!!!
https://www.youtube.com/watch?v=p4Tr8d22TnE



Μπούτζι να τα πάρουμε ένα ένα.

Καταρχάς περαστικά για το συμβάν. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο με 1μιση χέρι off, να ξυριστείς όμως έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

-Χαμήλωσε τη μουσική διότι η κάμερα δίνει περισσότερη έμφαση σε αυτήν, παρά στη φωνή σου. Είναι φορές που δεν σε άκουγα καλά και καθαρά.

-Δοκίμασε να κάνεις πιο υγρό τον αφρό. Όντως βοηθάει στην "γλιστερότητα", είχε δίκιο ο YV. Το δοκίμασα.

-Δοκίμασε να κάνεις πιο αργές και πιο αποφασιστικές κινήσεις με τη μηχανή. Γνώμη μου θέλει και διόρθωση ο τρόπος κρατήματος αλλά κατανοώ όπως εξ αρχής είπα, ότι είσαι off από χέρια. Παρά ταύτα, μπράβο που δεν κόπηκες.


Κατά τα άλλα θέλω να πεις περισσότερες εντυπώσεις από την R41 διότι σκέφτομαι να την εντάξω στο δυναμικό μου έχοντας χοντρή και πυκνή στην περιοχή του πηγουνιού ειδικά.

Από ότι αντιλαμβάνομαι, τα έχεις "σκάσει" τα φραγκάκια σου για τα καλά για τοπ προϊόντα. Ωραίος.


Τέλος, μπράβο σας που κάνετε τέτοιες προσπάθειες για την καύλα σας. Σαν χαλαρό καφενείο! :s_howdy
Καταρχήν θενκς για τα τιπς
Για την r41 δεν έχω να πω πολλά
Οκ την πήρα γιατί θεωρειται ένα καλό κομμάτι και μάλιστα δεν δίνεις και μια περιουσία σε σχέση με άλλες ... 30 ευρώ νομίζω την είχα πάρει . Έχω κάνει μόνο 2 ξυρίσματα όποτε δεν εχω και πολλά να πω . Σίγουρα είναι πολύ καλή από το πρώτο πέρασμα σχεδόν παίρνει τα πάντα . Όπως οι περισσότερες θέλει απαλά όχι πίεση και όλα καλά . Βέβαια τελικά μένει το αιώνιο ερώτημα βλέποντας το base plate ..είναι τελικά open comb η είναι κάτι σαν hybrid ?


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775193
Thomas_C200K έγραψε:Καλά με Mühle R41GS Δεν υπαρχει περίπτωση να μην εχω κόψιμο, αλλά μ'αρεσει. Με θεωρω μαζόχα :shifty:


Κι εγω την ιδια τη βαρια τη Γκραντε εχω και παιζω με Φιδερ ξυραφακια. Γεγονος ειναι οτι ξυριζει τοσο πολυ βαθια, που εστω κι ενα μικρο (καυλο)σπυρακι να εχεις σα παιδι κι εσυ, θα δεις σταγονα αιμα στα σιγουρα. Αλλα αυτη η αισθηση πιλινγκ που σου γδερνει το δερμα το κτηνος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ :metalo:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775195
George_Prix έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Καλά με Mühle R41GS Δεν υπαρχει περίπτωση να μην εχω κόψιμο, αλλά μ'αρεσει. Με θεωρω μαζόχα :shifty:


Κι εγω την ιδια τη βαρια τη Γκραντε εχω και παιζω με Φιδερ ξυραφακια. Γεγονος ειναι οτι ξυριζει τοσο πολυ βαθια, που εστω κι ενα μικρο (καυλο)σπυρακι να εχεις σα παιδι κι εσυ, θα δεις σταγονα αιμα στα σιγουρα. Αλλα αυτη η αισθηση πιλινγκ που σου γδερνει το δερμα το κτηνος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ :metalo:
Τι διαφορά έχει η GS δλδ από τη δικιά μου ?

ΥΓ αναμένεται από εξωτερικό σενιο σαπουνακι ...περισσότερα όταν έρθει
(Δεν υπάρχει Ελλάδα )


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#775206 H R41GS είναι απο ανοξείδωτο ατσάλι, η διαφορά πρέπει να είναι στο βάρος και στην πρακτικά διαρκεια ζωής.
130€ :ninja: η πιό ακριβή μηχανή μου αλλά πήγε ΣΔΙΤ :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775208
Thomas_C200K έγραψε:H R41GS είναι απο ανοξείδωτο ατσάλι, η διαφορά πρέπει να είναι στο βάρος και στην πρακτικά διαρκεια ζωής.
130€ :ninja: η πιό ακριβή μηχανή μου αλλά πήγε ΣΔΙΤ :lol:
Α οκ ...ποιες άλλες έχεις ?


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#775215
bujinkan έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:H R41GS είναι απο ανοξείδωτο ατσάλι, η διαφορά πρέπει να είναι στο βάρος και στην πρακτικά διαρκεια ζωής.
130€ :ninja: η πιό ακριβή μηχανή μου αλλά πήγε ΣΔΙΤ :lol:
Α οκ ...ποιες άλλες έχεις ?


< >

Η πρώτη και παντοτινή αγάπη Merkur 34C
King Gillette
Wilkinson Sword*
Merkur 41C
Muehle R41 GS
και μια σαβετούλα Wilkinson Sword την οποία παλεύω να μαθω. Βασικά τώρα μένω αξύριστος :lol:

*H Wilkinson δεν μου κάθετε καλά στο πρόσωπο, γρατζουνάει και τραβάει, οπότε πήρε μετάθεση προς άλλη περιοχή :ninja: :lol:
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#775290
bujinkan έγραψε:Aν και τραυματιας επεσε ξυρισματακι μαζι με ιστοριουλα για την ατυχη μου συναντηση με γερμανικο ποιμενικο
Enjoy!!!
https://www.youtube.com/watch?v=p4Tr8d22TnE


Δεν χαμπαριάδω απο την "ιεροτελεθτία" του ξυρίθματος αλλά ... περαθτικά βρε αδελφε !!!

Τι μ@λ@κία σου έκατθε καλοκαιριάτικα . Είσαι αριστερόχειρ ?

ΥΓ ... μου άρεσε το κλείθιμο της ιθτορίας ..."δε γ@μιέται , η δωή είναι μικρή ".
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#775364 Πλέον έχω καθιερώσει ξύρισμα μέρα πάρα μέρα με την King Gillette. Το ξύρισμα γίνεται με τις λεπίδες που είχε μέσα η μηχανή (5τεμ.).
Να αρχίσω να παίζω με άλλες, πιο κοφτερές λεπίδες; προτάσεις;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#775365 Πας για Japan, Feather Hi Stainless. Βασικα μπορείς να πάρεις κανα πακετάκι με διάφορες λεπιδες και να δοκιμάσεις τι σου αρέσει.