Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#773497
Thomas_C200K έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
@Νίκος εγινες ειδική αναφορά :lol: στο 15:07 για να μην βλεπεις ολο το βίντεο αν δεν θες :lol: καθοτι λεω μη αρεστα πραγματα για αλλη μια φορα :lol:
Θωμά έχεις δοκιμάσει σαπούνι Ariana and Evans k2 έκδοση ?


< >

Bujikan, όχι. Θα δω θα παιχτει αγορα ενος ή 2 σαπουνιων.
Πάρε ένα Αριάνα οπωσδήποτε θα με θυμηθείς


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#774232 Ψιτ κουφάλες προσοχή στα σχόλια σας για το βίντεο μου ε ? Για χαβαλε το έκανα έτσι για το φόρουμ ... Για να έχει και ανταγωνισμό ο Θωμάς
Θωμά είσαι το ίνδαλμα μου ρε ...χάρη σε σένα έκανα το βίντεο αυτό ..

https://youtu.be/7ZT9kTTP_BA


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#774243
bujinkan έγραψε:Ψιτ κουφάλες προσοχή στα σχόλια σας για το βίντεο μου ε ? Για χαβαλε το έκανα έτσι για το φόρουμ ... Για να έχει και ανταγωνισμό ο Θωμάς
Θωμά είσαι το ίνδαλμα μου ρε ...χάρη σε σένα έκανα το βίντεο αυτό ..

https://youtu.be/7ZT9kTTP_BA


< >

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ :yahoo: :yahoo: :yahoo: Το 1ο λαικ δικο μου :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#774303 Ωραιος!
Μερικα σημεια που κατα την γνωμη μου χρειαζονται βελτιωση

Το πιασιμο της μηχανης. Δοκιμασε να κρατας την λαβη μονο με τον δεικτη και τον αντιχειρα (ψηλα περιπου στο 1/3 του υψους της) ενω το κατω μερος της να "αναπαυεται" πανω στην τελευταια φαλαγγα του μικρου δαχτυλου. Ετσι εχεις πολυ καλυτερη αισθηση για το τι κανεις.

Ο αφρος. Τον βρηκα παρα μα παρα πολυ πηχτο. Ο αφρος πρεπει να ειναι λιγο πανω απ το οριο του να στεκεται και να μην κυλαει. Οχι να ειναι σαν στοκος. Θελει να εχει μεσα του αρκετο νερο.
Δυστυχως οι νεοτεροι επειδη δεν ειχαν προηγουμενη εμπειρια αφρου απο σαπουνι. προσπαθουν να φτιαξουν αφρο που να μοιαζει σε πυκνοτητα με τον ετοιμο αφρο που βγαζει το τενεκεδακι Μαλιστα εχει γινει της μοδας να μιλανε οχι πλεον για "αφρο" οπως ονομαζοταν παντοτε, αλλα για "μαρεγγα" και αυτο οδηγει σε λαθος αποψη για την πυκνοτητα.
Ξεκινα να απλωνεις το αφρο σε βρεγμενο προσωπο.
Ανεξαρτητα του που τον φτιαχνεις αρχικα, δουλεψε τον με το πινελο 3 - 4 λεπτα στο προσωπο ωστε να εχει χρονο να ενυδατωσει και επομενως να μαλακωσει τα γενεια.

Το τεντωμα με το αλλο χερι. (Πολυ σημαντικο)
Το δερμα πρεπει να τεντωνεται - σταθεροποιηται με τα δαχτυλα να τραβουν πισω απ το ξυραφι, ιδανικα αρκετα κοντα του (το πολυ ενα με δυο δαχτυλα αποσταση απ αυτο) και αντιθετα απ την φορα της κινησης του ξυραφιου...

Καλα και απολαυστικα ξυρισματα.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#774307 Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα σε όλα αλλά κυρίως σε δυο σημεία! Το ένα είναι ότι αν και νέος κι εγώ στο πξ,2,5 χρόνια περίπου, δεν μπορώ να ακούω την λέξη μαρέγκα!!! Τι μαρέγκα ;με αυγά ξυριζόμαστε ;;;; Αφρός λέγεται!!!!!!

Επίσης όντως ο αφρός κι εμένα μου φάνηκε αρκετά πηχτός δοκιμασε να φορτωνεις λιγότερο το πινέλο και να προσθέτεις αρκετό νερό και θα δεις ότι θα έχεις και πολύ καλύτερο γλιστρημα της μηχανής.

Κατά τ αλλά πολύ ωραιος!!!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#774312 Εκεί στην κόντρα πόνεσα λίγο, δεν ξέρω αν φταίει η "ακατάλληλη" για ξύρισμα μουσική αλλά πολύ βιαστικό μου φάνηκε.

Γενικότερα μικρότερες κινήσεις, απαλές, όχι επανάληψη στο ίδιο σημείο και 2ο πέρασμα διαγώνια όχι κόντρα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#774316 Εμενα μια χαρα μου φανηκε.
Συμφωνω με τις καπως μικροτερες κινησεις ωστε να μπορει να μετακινει και τα δαχτυλα που τεντωνουν, πιο κοντα.
Αλλα γιατι οχι επαναληψη στο ιδιο σημειο;
Εγω καθε σημειο το περναω χριτς χριτς χριτς, μεχρι να νοιωσω οτι δεν υπαρχουν αλλες τριχες να κοπουν. Συνηθως τρεις αλλα μπορει καπου και τεταρτη. Ενα καλο σαπουνι γλυστραει για τοσες, ακομα κι αν φαινεται οτι αφαιρεθηκε με την πρωτη.
Αν προσπαθησει να τα κοψει ολα και βαθεια με μια μονο κινηση το πιο πιθανο ειναι να ερεθισει το δερμα του γιατι θα χρειαστει να πιεσει περισσοτερο.
Γιατι δευτερο περασμα διαγωνια και οχι κοντρα;
Μια χαρα τα εκανε...και η ταχυτητα καλη μου φανηκε.
Το οτι "φουσκωνε" και μετακινιοταν το δερμα την ωρα που το ξυριζε, εχει να κανει με το οτι δεν το τεντωνε με το αλλο χερι.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#774324 Προς όλους ..ένα δίκιο το έχετε ως προς τον αφρό ...πάντα τεινω να μου βγαίνει προς το πηχτό ... Άλλες φορές μου βγαίνει σωστά άλλες όχι . Είναι ένα κομμάτι που πρέπει να διορθώσω οπωσδήποτε ..εννοειται ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#774327
dimik έγραψε:Εκεί στην κόντρα πόνεσα λίγο, δεν ξέρω αν φταίει η "ακατάλληλη" για ξύρισμα μουσική αλλά πολύ βιαστικό μου φάνηκε.

Γενικότερα μικρότερες κινήσεις, απαλές, όχι επανάληψη στο ίδιο σημείο και 2ο πέρασμα διαγώνια όχι κόντρα.

Η "κοντρα" ειναι βασικα θεμα συνηθειας, αν το κανεις συνεχεια δεν ειναι τιποτα. Ξυριζομαι ισια και μετα κοντρα χωρις κοψιματα κι ερεθισμους.

Χθες που ξυρίστηκα για 3η φορα παραδοσιακα ανακαλυψα κατι που μου εκανε τρομερη εντυπωση. Την προηγουμενη φορα χρησιμοποιησα την mach3 γιατι βιαζομουν ( η αληθεια ειναι οτι την φοβαμαι ακομα την μηχανη και παω αργα ) τηρωντας ομως την ιδια διαδικασια και δεν ειχα καθολου την αισθηση καυσου που ειχα πριν. Επειδη οταν ξεκινησα το παραδοσιακο αλλαξα και ολα τα προιοντα που χρησιμοποιουσα το απεδωσα σε αυτα, ομως τελικα εφταιγε η μηχανη!!

Οι λεπιδες που ειχε η Gilette με την μηχανη ειναι για 2 ξυρισματα, μετα γδερνουν! Μετα τις διακοπες θα δοκιμαστουν οι Feather. JDM :superman:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#774333
Y.V έγραψε:Εμενα μια χαρα μου φανηκε.
Συμφωνω με τις καπως μικροτερες κινησεις ωστε να μπορει να μετακινει και τα δαχτυλα που τεντωνουν, πιο κοντα.
Αλλα γιατι οχι επαναληψη στο ιδιο σημειο;
Εγω καθε σημειο το περναω χριτς χριτς χριτς, μεχρι να νοιωσω οτι δεν υπαρχουν αλλες τριχες να κοπουν. Συνηθως τρεις αλλα μπορει καπου και τεταρτη. Ενα καλο σαπουνι γλυστραει για τοσες, ακομα κι αν φαινεται οτι αφαιρεθηκε με την πρωτη.
Αν προσπαθησει να τα κοψει ολα και βαθεια με μια μονο κινηση το πιο πιθανο ειναι να ερεθισει το δερμα του γιατι θα χρειαστει να πιεσει περισσοτερο.
Γιατι δευτερο περασμα διαγωνια και οχι κοντρα;
Μια χαρα τα εκανε...και η ταχυτητα καλη μου φανηκε.
Το οτι "φουσκωνε" και μετακινιοταν το δερμα την ωρα που το ξυριζε, εχει να κανει με το οτι δεν το τεντωνε με το αλλο χερι.




Όχι επανάληψη γιατί έχει μειωθεί η λίπανση μετά το πρώτο πέρασμα, για τον ίδιο λόγο δεν είναι καλές για το δέρμα οι μηχανές με πολλές λεπίδες. Δεν είναι φυσιολογικό το "γδάρσιμο" του δέρματος με οποιαδήποτε λεπίδα και δεν παίρνει μόνο τρίχες κάθε πέρασμα.

Το κόντρα ξύρισμα δεν προσφέρει τίποτα εκτός από μεγαλύτερες πιθανότητες κοψίματος και ερεθισμού, ανάλογα το δέρμα πάντοτε.
Με 2 αντίθετα διαγώνια περάσματα μετά το πρώτο με την φορά της τρίχας έχεις μια χαρά αποτέλεσμα ισάξιο του κόντρα.
Τώρα αν θα περάσεις επιθεώρηση με βαμβάκι ή παντρεύεσαι οκ ρίχνεις κι ένα 4ο πέρασμα κόντρα.

Τα ίδια συμβουλεύουν και δερματολόγοι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#774495 Πολύ ωραίο το βίντεο του Μπούτζι. Για πρώτο ειδικά, πολύ άνετος και ομιλητικός.
Εμένα ο αφρός μου φάνηκε μια χαρά αλλά γούστα είναι αυτά.

Παρεμπιπτόντως μπήκα και εγώ στη λέσχη του ΠΞ. Έχω κάνει έναρξη με Gillette C King για να δω αν μου ταιριάζει το σπορ.
Μέσα σε 7 ημέρες, 4 ξυρίσματα. :iconcool:

Θα πάω σε ποιοτικότερες επιλογές εν ευθέτω χρόνω.

Ευχαριστώ τον Θωμά που η θέαση των βίντεό του, με έψησε.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#774505
Giuseppe Busso έγραψε:Πολύ ωραίο το βίντεο του Μπούτζι. Για πρώτο ειδικά, πολύ άνετος και ομιλητικός.
Εμένα ο αφρός μου φάνηκε μια χαρά αλλά γούστα είναι αυτά.

Παρεμπιπτόντως μπήκα και εγώ στη λέσχη του ΠΞ. Έχω κάνει έναρξη με Gillette C King για να δω αν μου ταιριάζει το σπορ.
Μέσα σε 7 ημέρες, 4 ξυρίσματα. :iconcool:

Θα πάω σε ποιοτικότερες επιλογές εν ευθέτω χρόνω.

Ευχαριστώ τον Θωμά που η θέαση των βίντεό του, με έψησε.


Καλως τον!
Κι εμενα μου αρεσε το βιντεο!

Εμένα ο αφρός μου φάνηκε μια χαρά αλλά γούστα είναι αυτά.


Οχι δεν ειναι γουστα. Ο πηχτος αφρος ουτε μαλακωνει σωστα τα γενεια που ειναι ενα απ τα ζητουμενα, αλλα και φρεναρει το ξυραφι στο δερμα, ασε που το "μπουκωνει"
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#774507 Σημειώθηκε το tip.
Εγώ αρχικά ξεκίνησα με σωληνάριο κρέμα Nivea και κάνω αφρό πάνω στο πρόσωπο με το "γουρουνάκι" της Ωμέγα.

Επειδή θυμάμαι επανειλημμένα να λες γιατί να μπλέξεις με ΠΞ αν δεν ξυρίζεσαι έστω κάθε 2 μέρες.
Για αυτό το λόγο μπήκα στο σπορ. Για να ξυρίζομαι σχεδόν σε καθημερινή βάση.
Έχω γράψει και παλιά είτε σε αυτό ή σε κάποιο παρεμφερές τόπικ, ότι παρότι έχω αφήσει μέχρι και μούσι, απολαμβάνω τη φρεσκάδα του ξυρίσματος.