Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#701505 Το ξαναγραφω μπας και εμπεδωθει γιατι το εχω καημο! :lol:
Εχω παρατηρησει οτι εχει ξεχαστει ο τροπος που ξυριζονταν οι παλιοι, ισως λογω των πλαστικων και του οτι δεν διδασκεται πλεον ο τροπος απο τον πατερα στο γυιο.
Εννοω οτι χρησιμοποιουσαν ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ χερια.
Το ενα κραταγε το ξυραφι ή τη μηχανη ασφαλειας και το αλλο τεντωνε ελαφρα ή σταθεροποιουσε το δερμα που θα ξυριζοταν
Τωρα βλεπω βιντεακια ειδικων ή μη που δειχνουν ξυρισματα και το αλλο χερι το εχουν αμετοχο.
Θα μου πειτε, δε φτανει που ξυριζομαστε, εσυ ζητας να βαζουμε και τ' αλλο χερι! Μανουρα μεγαλη! :lol:
Και ομως η διαφορα στο αποτελεσμα ειναι πολυ μεγαλη.
Και στο βαθος ξυρισματος, γιατι ανασηκωνονται τα γενεια, στην αποφυγη ερεθισμων αφου δεν χρειαζεται να πιεσεις τοσο για να αποκτησει βαθος το ξυρισμα, αλλα και στην αποφυγη πιθανων κοψιματων αφου το κοψιμο ερχεται οταν το δερμα παει να διπλωσει.

Δειτε εδω απο το 5:30 πως ο μπαρμπερης χρησιμοποιει το αλλο χερι του!

https://youtu.be/vHUd5t-3h18
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#701508 Σωστος, σημαντικοτατο.

Κι ηταν και σχετικο το βιντεακι οσον αφορα αυτο που ειπα πριν. Ακομα και στις μεγαλυτερες αξουρισιες, σαν τη φαλτσετα δεν υπαρχει τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#715365 έχει κανείς ιδέα αν φταίει η κουρευτική μηχανή για τις τρίχες που πετάνε μετά από σπιτικό (κοντό) κούρεμα? :hmmm:
το παρατηρώ μετά το μπάνιο άλλα και καθώς μεγαλώνουν τα μαλλιά.
δεν είναι κάτι έντονο, απλά μου κάθεται στραβά στο μάτι όταν βλέπω τη διαφορά στα πλαϊνα και βαριέμαι το τακτικό ψαλίδισμα για να έρθει στα ίσα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#715366 Ενα περασμα κανεις? Εγω κανω ενα να φυγουν τα πολλα, και μετα πολλα ακομα προς ολες τις κατευθυνσεις ενω με το αλλο χερι χαϊδευω το κρανιο ωστε να βρισκω αν εχει ξεφυγει τιποτα. Και στο τελος φωναζω την :inlove: να τσεκαρει αν εχει περισσεψει κατι
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#715371 Ένα για τα χοντρά και ενα ακόμη για το σιγουρεμα. Ειναι που δεν τα παίρνει λογω φοράς λες? Με μοιαζε σαν να παιρνουν κλιση απ' το κοψιμο της μηχανής, λες και κάποιες τις ηλεκτριζει. Θα δοκιμάσω περασμα απο δεξιά-αριστερα..
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#745404 Εικόνα

https://www.lidl-hellas.gr/p/p134722?pr ... 5056aefbf3

Πρόλαβα χθες να αγοράσω την παραπάνω μηχανή στα 17,99€ από LIDL. Πραγματικά δεν πιστεύω ότι πήρα όλο αυτό το πακέτο σε αυτά τα χρήματα.

Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη. Αλλά δουλεύει με το καλώδιο στο ρεύμα, όμως εξαιτίας αυτού δεν είναι αδιάβροχη, που είναι και το αρνητικό της.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#745408 Πολύ καλή φαίνεται. Ψάχνω κι εγώ κάτι τέτοιο, μιας και οι μηχανές που έχω έχουν παραδώσει το πνεύμα. Κάνω ένα τραγοκούρεμα στα παιδιά (και όχι μόνο) το καλοκαίρι, μούρλια.
Άβαταρ μέλους
By immortal_blood
#745415
Giuseppe Busso έγραψε:Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη. Αλλά δουλεύει με το καλώδιο στο ρεύμα, όμως εξαιτίας αυτού δεν είναι αδιάβροχη, που είναι και το αρνητικό της.

Επαναφορτιζόμενη μπαταρία ιόντων λιθίου: 500 mAh / 3,7 V
Ενδεικτική λυχνία LED φόρτισης και χωρητικότητας μπαταρίας
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#745426
immortal_blood έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη. Αλλά δουλεύει με το καλώδιο στο ρεύμα, όμως εξαιτίας αυτού δεν είναι αδιάβροχη, που είναι και το αρνητικό της.

Επαναφορτιζόμενη μπαταρία ιόντων λιθίου: 500 mAh / 3,7 V
Ενδεικτική λυχνία LED φόρτισης και χωρητικότητας μπαταρίας


Έχεις δίκιο, δεν το έθεσα πιο σωστά. Δουλεύει χωρίς το καλώδιο φόρτισης, αλλά δουλεύει και με αυτό.
Όσες μηχανές λειτουργούν με το καλώδιο, δεν είναι αδιάβροχες νομίζω.
Ενώ όσες είναι αδιάβροχες, δεν λειτουργούν με το καλώδιο παράλληλα για φόρτιση. Το κάνουν για ασφάλεια.

Έχω αγοράσει 3 Phillips όλα τα χρόνια, οι οποίες ήταν αδιάβροχες αλλά είχαν το μειονέκτημα ότι αν τελείωνε η μπαταρία, δεν μπορούσες να τις λειτουργήσεις με το καλώδιο εν ώρα φόρτισης. Οπότε έπρεπε να προγραμματίσεις το χρόνο σου αν είχες πολύ δουλειά. Και σκέψου με τα χρόνια φθίνει η μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#745510 Εδώ και κάμποσο καιρό το χω γυρίσει στο παραδοσιακό ξυράφι.
Εχω να πω οτι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να πετάς λεφτά σε mach3 (που ήταν το μονο που με ξύριζε σωστα)

Aγόρασα το συγκεκριμένο

https://hensonshaving.com/

Ξυραφάκι Astor, feather.

Ελειπε το πινέλο, οποτε προστέθηκε κι αυτο σήμερα:
https://www.bol.com/nl/nl/p/haryali-met ... 042334233/
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#745511 Έχω μια χαζή ερώτηση, θα έχει ειπωθεί πίσω αλλά δε έριξα καμία ματιά.
Για τις τρίχες της μύτης τι προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#745518
rx8_drifter έγραψε:Εχω να πω οτι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να πετάς λεφτά σε mach3 (που ήταν το μονο που με ξύριζε σωστα)


Ε εντάξει, κι άλλα ξυρίζουν σωστά. Βασικά κόντρα θέλει και ένα καινούριο ξυραφάκι.


Thomas_C200K έγραψε:Έχω μια χαζή ερώτηση, θα έχει ειπωθεί πίσω αλλά δε έριξα καμία ματιά.
Για τις τρίχες της μύτης τι προτείνετε;


Θα ακουστεί πριμιτίφ και μπρουτάλ, αλλά η καλύτερη δουλειά γίνεται με τσιμπιδάκι και ξερίζωμα. ΟΚ, πονάς και δακρύζεις στην αρχή, αλλά μετά συνηθίζεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#745520 ΤΙ ΛΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣ ΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Εχω παρει μια μηχανη για μυτη και αυτια αλλα καθεται. Εχω βρει τη σωστη κλιση που πρεπει να μπει το τριμερ ωστε να τις παρει ικανοποιητικα. Ισως με την ειδικη μηχανη, ή με το βασανιστηριο που περιγραφει ο διας, να αργουν περισσοτερο να βγουν, αλλα αυτος ειναι ο ευκολοτερος τροπος για μενα. Ισως οταν μεγαλωσω κι αλλο να μη δουλευει πλεον, αλλωστε λενε πως αυτες χειροτερευουν με την ηλικια, θα δουμε...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#745521
Chris έγραψε:αλλωστε λενε πως αυτες χειροτερευουν με την ηλικια


Φοβάμαι ότι αυτό ισχύει. Επίσης ισχύει και για άλλα μέρη του σώματος, πλάτη κλπ. Παρατηρείς επίσης έντονη τριχόπτωση, ειδικά μετά τα 40... https://www.advancedlaser.ca/blog/why-d ... as-we-age/