Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#514733 Έχετε θέσει ψηλά τον πήχη βλέπω.
Με 800 τι ακριβώς να πληρώσεις? Βενζίνες; ΜΜΜ; θέρμανση τον χειμώνα; να πας ένα ταξίδι;
Είπαμε να μπορείς να καλυψεις βασικές ανάγκες με άνεση και κάτι παραπάνω γιατί η αργία μήτηρ πάσης κακίας. Αν δεν μπορείς να φύγεις από την πόλη, να διαβάσεις ένα βιβλιο ή να ασχοληθείς με ένα χόμπι γιατί μετράς τα δίφραγκα σύντομα το μυαλό θα γίνει πουρές.



< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#514744
REALZEUS έγραψε:
Same_old_story έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Αλλά;


Ότι τον υποκρίνεται :roll:


Δώσε μου εμένα εγγυημένο εισόδημα (όχι πολλά, 800 το μήνα) και δεν πατάω ποτέ ξανά σε δουλειά!!! :rtfm:
23:41 και τώρα κλείνω για να πάω σπίτι... :rant:

Εγω ημουν στο δρομο για το σπιτι :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#514748
dimik έγραψε:Έχετε θέσει ψηλά τον πήχη βλέπω.
Με 800 τι ακριβώς να πληρώσεις? Βενζίνες; ΜΜΜ; θέρμανση τον χειμώνα; να πας ένα ταξίδι;


Ενώ όλα αυτά τώρα τα καλύπτουμε... :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#514749
trident1971 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Same_old_story έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Αλλά;


Ότι τον υποκρίνεται :roll:


Δώσε μου εμένα εγγυημένο εισόδημα (όχι πολλά, 800 το μήνα) και δεν πατάω ποτέ ξανά σε δουλειά!!! :rtfm:
23:41 και τώρα κλείνω για να πάω σπίτι... :rant:

Εγω ημουν στο δρομο για το σπιτι :yahoo:


Καλοί μαλάκες είμαστε!!! :vava:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#514762 Χα, εγώ μετά από ένα +1 μήνα αργίας δεν έχω συνέλθει σωματικά και ξυπνάω με πόνους στη μέση. Ύπνος max 4-5 ώρες και εγερτήριο 4-5 το πρωϊ , αναγκαστικά πρέπει να σηκωθώ από το κρεββάτι για να σταματήσω να πονάω. Βλέπετε οι "κύριοι" για να βγάλουν τα σπασμένα των απολύσεων , ειδικά τον τελευταίο χρόνο δούλευαν υλικά γ' διαλογής σε σαράβαλες μηχανές και μας έβγαλαν την ψυχή μπας και παραιτηθεί κανείς (??) αλλά δεν τους κάναμε τη χάρη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#514766
saxon_747 έγραψε:Γιατί, τώρα που δουλεύεις έχεις χρόνο για ταξίδια, χόμπι, βιβλία κτλ;
Σαφώς, καθημερινά πάω το κολύμπι μου ή το γυμναστήριο μου και μαθαίνω drums, τα ΣΚ πάω βόλτα με την μοτοσυκλέτα μου ή παίζω video games και καθε βράδυ διαβάζω πριν κοιμηθώ. Όλα αυτά τα θυσιαζω δύσκολα και μόνο αν υπάρχει σοβαρή ανάγκη.

Ταξίδια έχω να κάνω 2 χρονιές αλλά για άλλους λόγους όχι έλλειψης χρόνου. Μου έχουν περισσέψει ήδη 10 μέρες άδειας από περισυ και πρακτικά έλειψα οπότε ήθελα από την δουλειά.


Αν είχα εισόδημα που θα μπορούσε να μου προσφέρει τέτοιες και ακόμα περισσότερες ψυχικές ανατασεις θα δούλευα πάλι αλλά part time για να έχει λίγο δράση η ζωη, να μαθαίνεις πράγματα, γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις

Φυσικά αν κουβαλούσα αμμοχάλικο μπορεί να ήθελα να ξαπλώσω σε έναν καναπέ την υπόλοιπη ζωή μου και να μην κάνω τίποτα.

< >
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#514767 Πάντως το πως θα τα καταφέρει ο μουσατος να περάσει το χρόνο του χωρίς «δουλειά» κλπ κακώς μας ανησυχεί ...:

Τόσοι κ τόσοι στην Ελλάδα τα κατάφεραν . Γνωστή βγήκε στη σύνταξη από τα 37 από ΑΓΝΟ , η πεθερά μου στα 43 από ΟΤΕ , στρατιωτικοί , κλπ κλπ .... όλοι τα κατάφεραν !!!
Κάποια στιγμή υπήρχαν στατιστικά πόσοι ήταν οι συνταξιούχοι κάτω των 50 το 2000, το 2004 , το 2008 , το 2012 κλπ

Μουσατε αυτό που πας να κανείς , το έκαναν άλλοι , κ πιο νωρίς χαχαχαχα

Για το κομμάτι αν φτάνει το κεφάλαιο κ πως θα επενδυθεί , οι «φωνές» των παιδιών , είναι όχι για να κράξουν αλλά για να προστατέψουν .

Σίγουρα στην απόφαση κ το εγχείρημα βοηθάει ότι δεν υπάρχει οικογένεια , , παιδιά , υποχρεώσεις , άγχος να δώσεις κάτι στην επόμενη γενιά κλπ
Πολλές φορές οι υποχρεώσεις σε «σπρώχνουν» είτε από ανάγκη είτε από επιλογή . Επίσης αποτελούν μια καλή δικαιολογία για όσους επιθυμούν να εργάζονται . :lol:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#514768
mousatos έγραψε:Χα, εγώ μετά από ένα +1 μήνα αργίας δεν έχω συνέλθει σωματικά και ξυπνάω με πόνους στη μέση. Ύπνος max 4-5 ώρες και εγερτήριο 4-5 το πρωϊ , αναγκαστικά πρέπει να σηκωθώ από το κρεββάτι για να σταματήσω να πονάω. Βλέπετε οι "κύριοι" για να βγάλουν τα σπασμένα των απολύσεων , ειδικά τον τελευταίο χρόνο δούλευαν υλικά γ' διαλογής σε σαράβαλες μηχανές και μας έβγαλαν την ψυχή μπας και παραιτηθεί κανείς (??) αλλά δεν τους κάναμε τη χάρη.
Εγώ πάντως στην θέση σου, σε κάνα χρόνο που θα τελειώσει και το επίδομα ανεργίας, θα ψαχνομουν για καμιά σύμβαση ορισμένου χρόνου σε κάποιο δημόσιο φορέα.Μια τέτοια κάθε 2-3 χρόνια θα σου έδινε και κάποιες απολαβές επιπλέον συν ένσημα/δικαίωμα ασφάλισης. Επιπλέον από Σεπτέμβριο , αξίζει ίσως τον κόπο να δεις τι ειδικότητες έχει το Δημόσιο ΙΕΚ της περιοχής σου. Δεν θα σου κοστίσει κάτι, θα γνωρίσεις κόσμο και μπορεί να βρεις κάτι που να σου δώσει και χαλαρή δουλειά αν και όταν το θελήσεις (πχ φύλακας αρχαιολογικών χώρων, σεκιούριτι, εκπαιδευτής οδηγών κλπ).

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#514775 Belgarion ΤΡΕΜΕΙΣ κι εσύ μην πετύχει το πλάνο του Μουσατου; :rtfm:

@vagmag
Την ίδια σκέψη κάναμε πριν λίγα ποστ απλά στην περίπτωση αυτή υπήρχε σπόνσορας πίσω από το πρότζεκτ (δημόσιο).
Και σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως (με εξασφαλισμένη κονομα) επίσης υπήρχαν πολλοί που συνέχιζαν να δουλεύουν.
Μαύρα αλλα δε βαριε, αυτό αφορά άλλο τοπικουλινι. :s_blush

Προσπάθησε να περιορίσεις τις προσωπικές επιθέσεις. Έχεις κουράσει και έχεις γεμίσει το φόρουμ με ανούσια και βλακώδη ποστ. Βρες κάτι πιο δημιουργικό να κάνεις.[mod]
Άβαταρ μέλους
By markvag
#514779
EDDIE_147 έγραψε:Define καλη.
Πάντως στην πράξη ακόμα και νικητές λαχείου/τζόκερ/μπατμαν συνέχισαν να δουλεύουν ειδικά αν υπήρχαν παιδιά στην εξίσωση.


Οι περισσότεροι πάντως όχι ή έκαναν κάτι που τους άρεσε. Edit: Βασικά οι περισσότεροι καταστράφηκαν από τις |λογοκρισία| που έκαναν και εκ των υστέρων εύχονταν να μην είχαν κερδίσει τίποτα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. :lol:

Τώρα κάτι ιστορίες του στυλ "είμαι σερβιτόρα στα McDonalds και κέρδισα 500εκ στο λαχείο, αλλά θα συνεχίσω κανονικά να δουλεύω 15ωρα στη μιζέρια", τις ακούω τζάμπα και βερεσέ... :lol:



saxon_747 έγραψε:Γιατί, τώρα που δουλεύεις έχεις χρόνο για ταξίδια, χόμπι, βιβλία κτλ;


Ή μήπως περισσεύουν και λεφτά... :rant:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#537468
Zorz έγραψε:How to Retire in Your 30s With $1 Million in the Bank


Πρεπει να εχεις αρκετα για ασφαλεια υγειας στην Αμερικη, 1.2 εκατ δεν φτανουν σε αυτη την ηλικια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#537470 1.2 εκατομμύρια μου φαίνονται πολύ λίγα για μια οικογένεια στις ΗΠΑ, για την ακρίβεια ΕΙΝΑΙ πολύ λίγα μάλλον οπουδήποτε στον ανεπτυγμένο κόσμο. Αλλά το κόλπο νομίζω είναι πάντα να μην μείνεις στις ΗΠΑ αλλά να εγκατασταθείς κάπου αλλού και να εκμεταλευτείς την διαφορά ισοτιμίας.
Θέλω να πω, τόσοι τροπικοί παράδεισοι με υποτιμημένο νόμισμα υπάρχουν, γιατί να μείνεις στις ΗΠΑ; :hmmm: :help:

Γενικώς, θα έλεγα πως ο φίλος mousatos δεν είναι μόνος σε αυτό το concept! :metalo: