Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#387027
dimviii έγραψε:φωτο από Ινδια.Ειναι σοκαριστικες οι φωτο προσοχή. :lipsealed: :help: :omg:
http://blog.asiantown.net/-/3682/Life_o ... movie?cp=2


Ετσι είναι και χειρότερα, όσοι ναυτικοί έχουμε ανέβει τον Γάγγη και έχουμε μείνει σε κάποιο λιμάνι του ή σε παραπόταμο του στην Καλκούτα έχουμε δεί και ζήσει αυτές τις εικόνες του άπειρου κάλους που έβαλες, σου εύχομαι να μείνεις στις εικόνες και να μην τύχει να μυρίσεις ποτέ και τις ευωδιές τους, να μην περπατήσεις ποτέ σε πεζοδρόμιο με τελείως γυμνές οικογένειες ξαπλωμένες κοιμισμένες και μισοπεθαμένες που δρασκελείς από επάνω τους για να περάσεις, να μην δείς σε διασταύρωση με τροχονόμο στη μέση σε βάθρο να περνάει αυτοκίνητο και να πατάει άνθρωπο και η κίνηση να συνεχίζεται σαν να μην έγινε τίποτα και να νομίζεις ότι ζείς σε αργή κίνηση, να μην περάσει δίπλα σου ο φτωχότερος άνθρωπος που έχω δεί, σκελετομένος και απροσδιορίστου ηλικίας χωρίς ούτε ένα κουρέλι στη μέση του και να κουβαλάει ένα σακί στην πλάτη σαν αχθοφόρος.

Βλέποντας και έχοντας ζήσει αυτές τις εικόνες επί μήνες και χρόνια με πλήρωμα Ινδούς νιώθω ότι είμαστε ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΙ που ζούμε εδώ και μπορούμε να μεγαλώνουμε εμείς και τα παιδιά μας όπως είμαστε, ακόμα και με τους αλήτες που επί δεκαετίες μας κυβερνάνε και κλέβουνε τον κόπο μας, πολλοί ΤΥΧΕΡΟΙ.

Σημ: Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα παράξενα ιατρικά περιστατικά παραμορφώσεων, τερατογεννήσεων κλπ άγνωστων ιατρικών συμβάντων συμβαίνουν εκεί, όπως μόνο οι σιχαμένοι βρωμιάρηδες Άγγλοι θα μπορούσαν να πάνε να κατακτήσουν ένα τόσο σιχαμένο τόπο και λαό.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#387130
mjacob έγραψε:Οι Άγγλοι και οι Έλληνες θες να πεις. Κι ο Μεγαλέξαντρο τα ίδια.


Eννοούσα φυσικά βρωμιάρηδες και όχι πολιτικά ή κάτι άλλο, βρώμα εννοώ, και έχω την εντύπωση από ότι έχω συναντήσει μέχρι τώρα ότι σαν λαός είμαστε καθαρότεροι από τους Άγγλους, νομίζω, μπορεί και να μην είναι έτσι και να κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#387135 Δεν πάνε πάρα πολλά χρόνια που ο μέσος Έλληνας που ζούσε σε χωριό, ΔΕΝ είχε τουαλέτα. Κι όταν λέμε ΔΕΝ είχε, ΔΕΝ είχε ΠΟΥΘΕΝΑ, όχι απλώς δεν είχε μέσα στο σπίτι, δεν είχε ΟΥΤΕ έξω!
Τι έκαναν; Μα πολύ απλά, βγαίναν έξω και έκαναν την ανάγκη τους όπου βρουν. Κάτι που φαίνεται βρωμερό, αλλά από την στιγμή που η βρωμιά υπήρχε παντού, δεν τους ενοχλούσε. Πολλοί άνθρωποι λόγω φτώχειας κοιμούνταν στον ίδιο χώρο με τα ζώα. ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ, να τους χωρίζει ένας φράχτης (όχι τοίχος...).
Υποχρεωτικές τουαλέτες φτιάχτηκαν για όλους στην Χούντα. Εκεί, με τον φόβο των χουνταίων, ο μέσος νοικοκύρης, έφτιαξε πια τουαλέτα, στο 90% των περιπτώσεων, εκτός σπιτιού, γιατί ο βόθρος ήταν μια ανοιχτή τρύπα και η μυρωδιά σου έσπαγε την μύτη.
Φυσικά, όλα αυτά μόνον για την ανάγκη τους, μπανιέρες δεν είχαν, μπάνιο κάναν στην σκάφη και εννοείται, σπανίως.
Η υγιεινή λοιπόν έρχεται με τον πολιτισμό (τον αστικό εν προκειμένω, αλλά καταλαβαίνετε...), ενώ και η φτώχεια είναι πρόβλημα: αν έχεις ανθρώπους που με το ζόρι βρίσκουν να φάνε, μην περιμένεις να έχουν τα μέσα να κάνουν μπάνιο.

Οι Έλληνες απολαμβάνουμε ένα ικανοποιητικό επίπεδο διαβίωσης, ακόμη και με τα παγκόσμια στάνταρντ, είναι κρίμα να κάνουμε συγκρίσεις με τους Ινδούς, που έχουν και δισεκατομμυριούχους, αλλά έχουν και ανθρώπους που πεθαίνουν -στην κυριολεξία- στην πείνα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#387137
21 quadra έγραψε:
mjacob έγραψε:Οι Άγγλοι και οι Έλληνες θες να πεις. Κι ο Μεγαλέξαντρο τα ίδια.


Eννοούσα φυσικά βρωμιάρηδες και όχι πολιτικά ή κάτι άλλο, βρώμα εννοώ, και έχω την εντύπωση από ότι έχω συναντήσει μέχρι τώρα ότι σαν λαός είμαστε καθαρότεροι από τους Άγγλους, νομίζω, μπορεί και να μην είναι έτσι και να κάνω λάθος.

Αναφερεται στην εκστρατεια του Μ Αλεξανδρου προς την Ανατολη που εφτασε μεχρι τον ινδο ποταμο.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#387149
Anonymous Founder έγραψε:Δεν πάνε πάρα πολλά χρόνια που ο μέσος Έλληνας που ζούσε σε χωριό, ΔΕΝ είχε τουαλέτα. Κι όταν λέμε ΔΕΝ είχε, ΔΕΝ είχε ΠΟΥΘΕΝΑ, όχι απλώς δεν είχε μέσα στο σπίτι, δεν είχε ΟΥΤΕ έξω!

Ε γενικά δεν νομίζω ότι οπουδήποτε έπαιζε και καμιά τρελή καθαριότητα μέχρι τα πολύ σύγχρονα χρόνια.

Απλώς αυτό που έσωζε, όπου έσωζε, ήταν να εχεις χωριά των εκατοντάδων και όχι εκατοντάδων χιλιάδων.

Τέσπα, σίγουρα είναι πραγματικές οι εικόνες που περιγράφει ο quadra, αλλά δεν υπάρχει μόνο αυτό. Υπάρχουν και υπέροχα και μαγευτικά πράγματα σε εκείνη τη χώρα, με τους τόσο διαφορετικούς -αλλά και ίδιους- λαούς που την απαρτίζουν.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#387190 ^
Αυτό.

Ακόμα και στο Λονδίνο ή το Παρίσι του 19ου αιώνα η καθαριότητα των σύγχρονων πόλεων ηταν επιστημονική φαντασία. Στοιχηματίζω οτι αν μεταφερόμασταν εκεί με κάποιον τρόπο, θα σιχαινόμασταν τη ζωή μας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#387193 Από το Hyderabad high tech cityκαι τους βρωμιάρηδες κοστουμάτους σε multi billion εταιρείες πως καταλήξαμε στο προφανές ότι φτώχεια και καθαριότητα δεν συμβαδίζουν απόλυτα; Γιατί κάπου έχασα επεισόδια :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#445661 10.000$ το χρόνο , με αυτά θα πορευτώ από το Πάσχα και μετά . Δουλειά τέλος μέχρι να ξεκουραστώ ή βαρεθώ .
Έχω φάει τόσο πήξιμο τα τελευταία 3 χρόνια που δε θέλω να ξαναδουλέψω στη ζωή μου.
Σπιτάκι υπάρχει , αμαξάκι υπάρχει. Υποχρεώσεις μηδέν .

Ελπίζω να τη βγάλω έτσι μέχρι να έρθει η ώρα της σύνταξης .
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#445664 Λίγα είναι νομίζω.
Το αμάξι δεν θα αλλαχθεί ξανά;
Το σπίτι δεν θα θελήσει επισκευές η αλλαγές συσκευών;
Αν έχεις τόσο χρόνο ελεύθερο, θα φτάνουν για χόμπι, ταξίδια, ασχολίες;

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#445670 Ταξίδια nope, δε φτάνουν εννοείται . Διάβασμα και ποδήλατο. Το αμάξι θα μείνει μέχρι να λιώσει .
Η σύνταξη απέχει πολλά χρόνια και θα είναι μικρή. Θα προστεθεί όμως σ'αυτό το εισόδημα .