Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#317116 Νομιζω οτι δεν εχουμε κατι τετοιο εχουμε ; απο διαπλαση των παιδων , ταρζαν , γκαουρ ταρζαν, μικρος ηρωας , μικρος σεριφης , μικυ μαους, μασκα, ζαγκορ, ομπραξ,κατερινα,μικρη λουλου,σεραφινο, μπλεκ , ζακουλα,αστεριξ, λουκι λουκ, διαπλανητικα, μικρο αγορι υπηρχε; ο πρωτος μας μιλος μαναρα με την μελενια, MAD, αρκας και οτι αλλο θυμαστε.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#317132 Εκτός από την παιδική "λογοτεχνία", πάντα υπήρχε ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ και ΒΑΒΕΛ στην τουαλέτα στα τελευταία μαθητικά και φοιτητικά χρόνια. Από εκεί μάθαμε όλους τους μεγάλους κωμικογράφους της εποχής.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#317133 Εγώ είμαι λίγο πιο μικρός, αλλά η αγάπη για τα κόμιξ κρατάει πολλά χρόνια.
Ξεκίνησα με τα Μίκυ Μάους και τα Μπλέκ. Από αυτά, δεν έχει μείνει τίποτε, αφού όλα όσα είχαμε αγοράσει εγώ και ο αδελφός μου τα χαρίσαμε σε ξαδέρφια κλπ. Τα μόνα που έχουμε κρατήσει είναι τα συλλεκτικά ΚΟΜΙΞ με ιστορίες του Καρλ Μπαρξ και του καταπληκτικού Ντον Ρόσα. Του τελευταίου, έχω αγοράσει τα δύο άλμπουμ με σκληρόδετο εξώφυλλο με τον Βίο και Πολιτεία του Σκρούτζ Μακ Ντακ (το πρώτο και το δεύτερο με τα Χαμένα Επεισόδια).
Εικόνα
Εικόνα
Είναι και τα δύο καταπληκτικά και τα προτείνω ανεπιφύλακτα! :s_yes
Από τα άλλα, μια μικρή περιουσία έχω δώσει στην Μαμούθκομιξ αφού έχω μαζέψει:
-Αστεριξ
-Λούκι Λουκ
-Ραντανπλαν
-Ιζνογκούντ
-Αχιλλέας Ταλόν
-Κόττον Κιντ
-Μαρσουπιλαμί
-Μπλέικ και Μόρτιμερ
και κάμποσα πιο άγνωστα όπως Ούμπα πα (η πρώτη προσπάθεια των Uderzo-Goscinny).
Επίσης ξεχωρίζω αγαπημένους σχεδιαστές όπως τον Αρκά, τον τρελούτσικο Edika, τον καταπληκτικό Raiser, και κάμποσους ακόμη που δεν θυμάμαι τώρα και τους πρωτοείδαμε στο Παραπέντε και στην Βαβέλ.
Α, μην ξεχάσω και το πολυαγαπημένο Joe Bar Team, αλλά αυτό είναι μεταγενέστερο, αλλά πλέον θεωρείται κλασικό.
Όλα κοσμούν την βιβλιοθήκη μου και κάποια τα έχω διαβάσει 100άδες φορές. Τα λιγότερο διαβασμένα, μόνον μερικές 10άδες...
:lol:

Ωραίο θέμα otso! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#317137 Εικόνα

Αναζητούνται παλιά τεύχη.
Το παραπάνω είναι το τελευταίο που είχα αγοράσει από περίπτερο το Σεπτέμβριο του ΄89 αν δεν κάνω λάθος.
Μετά σταμάτησε.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#317139 Σε αυτό του Εντυτα, νομίζω ότι το Σ είναι απλά γυρισμένο Μ.

Μόνο και μόνο γι'αυτό δεν θα το αγόραζα...

:thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#317174 Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By DAP
#317181 To "Χτυποκαρδι" και αργοτερα το "Καρδιοχτυπι" των οποιων κανενα αντιτυπο δεν μπηκε μεσα στο σπιτι μιας και η μανα μου εψαχνε τα παντα κα παντου.Τα αγοραζα,τα διαβαζα αυθημερον και τα αφηνα παρακαταθηκη σε κανενα παλιοφιλο απο οπου και το περναγα μια επαναληψη .....
Αξεχαστα χρονια.....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#317190 Μικυ Μαους, Μπλεκ, Αγορι, Κλασσικα Εικονογραφημενα σαν πιτσιρικας, Βαβελ, MAD μεγαλυτερος, τα παρατησα μετα για να τα βρω μπροστα μου χρονια αργοτερα οταν γνωριστηκα με τον Αγγελο Μαστορακη που μολις ειχε φτιαξει το "9" στην τοτε "Ελευθεροτυπια"
Δεν φτανει που το διαβαζα φανατικα βρεθηκα να φτιαχνω τις κορνιζες για τις εκθεσεις που εκανε για τους διαγωνισμους κομικς καθε χρονο. Τα τυχερα της δουλειας.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#317196 Εικόνα

Ένα άλλο drive... (καμία σχέση με αυτό που έβγαινε στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας και πιο κοντά σε αυτό που βγαίνει τώρα).
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#317228 Εμένα μου άρεσε πολυ ο Μικρός Αρχηγός/Καουμπόη/Σεριφης, είχα ταυτιστεί με τον Τζιμ Άνταμς ( καθότι και "συνονοματοι"),ντυνομουν καουμπόη της απόκριες,ήμουν ερωτευμένος με την Ντιανα και πάει λέγοντας.Μου άρεσαν επίσης πολύ ο Καπταιν Μαρκ και ο Ομπραξ αλλά για κάποιο λόγο αντιπαθουσα τον Μπλεκ.Φυσικά διάβαζα και Ντίσνεϊ, Μίκυ και Κλασσικά πιο μικρός,το Κόμιξ μετέπειτα.Το άλλο κακό χούι ήταν τα περιοδικά αυτοκινήτου και η Πτήση.Ξεκίνησα 9 ετών το 89 με το AutoExpress,συνέχισα με Car and driver και 4 Τροχούς από το 1990,Πτήση απο το 1991 και Ams ,Drive από το πρώτο τεύχος.Υπήρξαν περίοδοι που αγόραζα ό,τι κυκλοφορούσε στην αγορά ανελλιπώς( τους 4Τ φέτος τους σταμάτησα...) ενώ από το 1998 ανακάλυψα και τα Αγγλικά (Car,Evo,Classic and Sports car,Thouroughbred and classic car,top gear,car and driver usa,octane)

.