Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#524404 Δε βολευει η Ρωσική πρεσβεία.
Ενώ ΗΠΑμερικανικη κατηφορίζεις μετα Σύνταγμα για ένα τσίπουρο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#527685 Καταδικάζουμε την βία, απ' όπου κι αν προέρχεται; :twisted:
https://www.thepressproject.gr/article/ ... as-Madouro
Ισπανία, Ρωσία και χώρες της Λατινικής Αμερικής καταδίκασαν την απόπειρα δολοφονίας κατά του ηγέτη της Βενεζουέλας, Νικολάς Μαδούρο. Την απόπειρα καταδίκασε ο ΣΥΡΙΖΑ καθώς και το ΚΚΕ και η Λαϊκή Ενότητα.

:whistlink:

Να καταδικάσουμε, ή όχι; Μήπως καλά να πάθει για να μάθει να ξανακερδίζει τις εκλογές ενώ δεν τον γουστάρουμε; :s_no

Μ' αρέσει πάντως πώς ασκείται πολιτική στις μέρες μας: ΤΙΝΑ και άμα σας αρέσει! Δεν σας αρέσει; Θα σας εκβιάσουμε, μέχρι και drone θα στείλουμε για να μάθετε να ψηφίζετε σωστά!
:s_biggrin :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#527692 Προφανώς και είναι μια τρομοκρατική ενέργεια εναντίον ενός δημοκρατικά εκλεγμένου ηγέτη.
Τον οποίο, αντιλαμβάνομαι πως πολλοί δεν γουστάρουν, μέσα και έξω από την χώρα του.
Αλλά κάθε τέτοια ενέργεια, μόνον κακό θα κάνει. Και όποιος την δικαιολογήσει, απλά είναι αδικαιολόγητος.
Η Βενεζουέλα θα μπορούσε ν' αλλάξει σελίδα, αν όντως υπήρχε το λαϊκό κίνημα και όντως υπήρχε σοβαρή συσπείρωση στην αντιπολίτευση κόντρα στον Μαδούρο.
Από την στιγμή που απέτυχαν, το να στέλνουν συνωμοτικά drones για να τον φάνε, προσφέρουν την χείριστη υπηρεσία. :protest:
Γιατί ουσιαστικά δίνουν άλλοθι στον Μαδούρο, ο οποίος κάθε άλλο παρά άγγελος δεν είναι.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν γίνεται το δίκιο ή το άδικο να καθορίζεται από το ποιον συμπαθούμε και ποιον όχι.
Γιατί είχαμε ΓΚΩΣΕΙ από άρθρα για το πόσο χάλια είναι τα πράγματα στην Βενεζουέλα και πως ο Μαδούρο έχει πνίξει την χώρα στο αίμα και γίνονται εκλογές και τσουπ, πάλι πρώτος ο Μαδούρο! Και όχι, δεν ψήφισαν και τα δέντρα, η αντιπολίτευση τις έχασε, λόγω της πολυδιάσπασής της.
Και μετά απ' όλα αυτά, αφού δεν πέτυχαν να τον ρίξουν, είπαν να τον δολοφονήσουν να τελειώνουμε...
:s_gamer

Η όλη φάση θυμίζει πολύ Χιλή, Αλιέντε, Πινοσέτ και ΗΠΑ (εκτός από τα drone...). :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#527693 Δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις ... Ο καθένας κοιτάζει το πολιτικό , ιδεολογικό και οικονομικό συμφέρον του.
Η αντικειμενικότητα είναι είδος προς εξαφάνιση...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#527695 Το πρόβλημα ξεκινάει από το πώς σερβίρονται οι ειδήσεις πλέον. Οι πιο πολλοί δεν θα ενημερωθούν από την τηλεόραση, αυτή απευθύνεται σε λιγότερους απ' όσους παλιά. Πλέον, την πρωτοκαθεδρία έχει το Internet.
Στο Liberal.gr υπήρχε συντάκτης που είχε μετακομίσει (ελπίζω πως όντως το είχε κάνει και δεν ήταν σε κάνα Παγκράτι ξέρω γω...) και αρθρογραφούσε για το πόσο χάλια ήταν τα πράγματα και πως πρέπει να φύγει κλπ κλπ. Και ξαφνικά γίνονται εκλογές, και τσουυυυυυππ, να τος ο Μαδούρο πάλι!
:s_tongue
Ε, δεν είναι λακαμία αυτό; :s_hang
Τι σκ@τ@ ρε μεγάλε έκανες εκεί; Αν ήσουν όντως εκεί, και αν όντως ζούσες αυτό το χάλι που περιέγραφες, μήπως νιώθεις λίγο βλαμμένος όταν ξαναβγαίνει;
Και τώρα που ήρθαν τα drones, τι θα πεις; Εντάξει, έφυγες πλέον από την χώρα, αλλά ένα σχόλιο; Ένα κάτι;
https://www.liberal.gr/arthro/97193/apo ... -zois.html
Δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι είμαι αισιόδοξος και για τη Βενεζουέλα. Το καθεστώς παραμένει γαντζωμένο στην εξουσία, οι πολίτες παραμένουν βυθισμένοι στην ανέχεια, την απελπισία και τον φόβο, και πραγματικά δεν μπορώ πια να δω πως όλη αυτή η κατάσταση θα έχει καλό τέλος. Για όσο καιρό θα βρίσκομαι ακόμα στο Καράκας θα είμαι πάντα στη διάθεση του Liberal για να σας μεταφέρω τις εξελίξεις, αν αυτό χρειαστεί. Και φυσικά θα συνεχίσω να γράφω, στη, λίγο μεγαλύτερη πια, γωνιά μου στο Facebook.

Με το κλείσιμο της στήλης «Εδώ Βενεζουέλα» και με την έξοδο μας δρομολογημένη είναι ώρα να καταπιαστώ με κάτι ίσως πολύ πιο δύσκολο, αλλά νομίζω και εντελώς απαραίτητο αν θέλω να βγάλω από μέσα μου όλα όσα έχω ζήσει και αντικρίσει στα 5 χρόνια ζωής μου στη Βενεζουέλα. Ένα βιβλίο εξομολόγηση για να καθαρίσει η ψυχή μου, ένα βιβλίο με τις αμέτρητες προσωπικές μας ιστορίες σαν οικογένεια, ένα βιβλίο που θα εξηγεί τη φράση που είχα χρησιμοποιήσει κλείνοντας το πρώτο μου άρθρο εδώ στο Liberal.

«Τα γεγονότα που σας μεταφέρω δεν είναι ιστοριούλες βγαλμένες από τα παραμύθια. Είναι γεγονότα που συμβαίνουν σε πραγματικούς ανθρώπους που ψάχνουν τρόπο να ξυπνήσουν από τον 16χρονο εφιάλτη τους».

:s_hang

Και όλα αυτά σε ένα θέμα που τους περισσότερους στην Ελλάδα τους αφήνει αδιάφορους...
Σε κάτι άλλα, που γίνονται και κεντρικό σημείο αντιπαράθεσης, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#527726 Εντυπωσιακή πάντως η ετοιμότητα της Ασφάλειας με τις αντιβαλλιστικές κουβέρτες.
Τώρα, από εκεί και πέρα λίγο μούφα μου φαίνεται επιχειρησιακά αυτή η "απόπειρα". (Πράγμα που θα μπορούσε να εξηγήσει το πρώτο μου σχόλιο...).
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#527754
REALZEUS έγραψε:Εντυπωσιακή πάντως η ετοιμότητα της Ασφάλειας με τις αντιβαλλιστικές κουβέρτες.
Τις κοίταγα αυτές τις κουβέρτες και μου έκανε εντύπωση που το χερούλι άφηνε την παλάμη αυτού που κράταγε την κουβέρτα εκτεθειμένη π.χ. σε θραύσματα, θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο κάτω ώστε να προστατεύεται...

Γενικότερα όμως για τη Βενεζουέλα, διάβασα ένα άρθρο στο indymedia και προβληματίστηκα για το τι πραγματικά συμβαίνει εκεί...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#527766
kubiak έγραψε:Τις κοίταγα αυτές τις κουβέρτες και μου έκανε εντύπωση που το χερούλι άφηνε την παλάμη αυτού που κράταγε την κουβέρτα εκτεθειμένη π.χ. σε θραύσματα, θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο κάτω ώστε να προστατεύεται...


Μα αυτές οι κουβέρτες έχουν ως σκοπό να προστατεύσουν τον στόχο και μόνον. Άλλωστε ο χειριστής τους βάζει όλο το σώμα του στην γραμμή πυρός, ως δευτερεύοντα θώρακα, μαζί με το δικό του αντιβαλλιστικό γιλέκο. Η χλιαρή αντίδραση των ένστολων Αξκων πάντως ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρουσα...