Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#561014
REALZEUS έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Ε ας μείνουν ΕU, είχανε μια αυταπάτη...


Απορρίφθηκε το σχέδιο της May για συμφωνία με την ΕΕ σχετικά με το Brexit. Δεν απορρίφθηκε το ίδιο το Brexit. Στην χειρότερη θα συμβεί χωρίς συμφωνία με την ΕΕ.


Προσωπικά βλέπω 3 σενάρια:

α) Το κοινοβούλιο αποφασίζει πως brexit => είπαμε και καμιά |λογοκρισία| να περάσει η ώρα, ας το ξεχάσουμε τώρα... Έχει το δικαίωμα νομικά να το κάνει. Χλωμό

β) Hard Brexit: Ακόμα πιο χλωμό

γ) Δεύτερο δημοψήφισμα => 60% remain, μένουμε Ευρώπη... Το πιο πιθανό.


Και ως outsider έναν χρόνο παράταση, μπας και βρούμε κάτι καλύτερο (που δεν παίζει, η ΕΕ το ξεκαθάρισε, αυτή η συμφωνία είναι as good as it gets) και επιστρέφουμε στα ίδια τον Ιανουάριο του 2020.


Πλέον βλέπω όλο και πιο πιθανό το σενάριο του θαψίματος του brexit...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#561018 Εγώ βλέπω Brexit με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Δεύτερο Δημοψήφισμα; Τι φάση; Πέτρα-ψαλίδι-χαρτί; Στις 2 νίκες στα 3 παιχνίδια βγαίνει αποτέλεσμα; :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#561019
REALZEUS έγραψε:
Δεύτερο Δημοψήφισμα; Τι φάση; Πέτρα-ψαλίδι-χαρτί; Στις 2 νίκες στα 3 παιχνίδια βγαίνει αποτέλεσμα; :lol:


Ε, κάπως έτσι δεν γίνονται αυτά στην ΕΕ;;; Άμα σε κάποιο δημοψήφισμα δεν βγει το "σωστό" αποτέλεσμα (και δεν υπάρχει Τσίπρας να κάνει κωλοτούμπα) θα ξαναψηφίζετε μέχρι να βγει αυτό που "πρέπει". :rtfm:

Εξάλλου, το πρώτο ήταν συμβουλευτικό και όχι δεσμευτικό. Πάντως το δεύτερο δημοψήφισμα παίζει σαν σενάριο... Αν πάρει και τον τρίτο τον μακρύτερο και η May σήμερα στην πρόταση μομφής (δεν ξέρω τι παίζει και αν αυτό είναι εφικτό σαν σενάριο), τότε θεωρώ σχεδόν σίγουρο το δεύτερο δημοψήφισμα με τη μορφή "μαλάκες, τώρα είναι σοβαρά τα πράγματα, είτε hard brexit, είτε remain"...


Το hard Brexit δεν το βλέπω...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#561021
Anonymous Founder έγραψε:OK, κάνω εγώ λάθος. Το Υπερταμειο βλέπω είναι υπερατού. Τι διαφορά έχει το Υπερταμείο από το ΤΑΙΠΕΔ; Το αστείο είναι πως ακόμη το δεύτερο πουλάει, το πρώτο δεν έχει προλάβει...
Καταλαβαίνω τις συμπάθειες και τις αντιπάθειες, αλλά νομίζω πως κάπου χάνεται η μπάλα.
Το Υπερταμείο ιδέα του Σόιμπλε είναι και όχι του Τσίπρα. Είχε εφαρμοστεί με εξαιρετική επιτυχία (ΝΟΤ) και στην ένωση της Ανατολικής με την Δυτική Γερμανία.

Όλοι οι μεγάλοι είχαν κάνει τα reports τους και σχέδια για μια έξοδο της Ελλάδας, πρώτη πρώτη η ΕΕ.
Στην Ελλάδα βέβαια το να έχει αντίστοιχο σχέδιο η ίδια η χώρα ήταν προδοτικό.

Το Υπερταμείο έχει και διαχειρίζεται όλη την περιουσία του δημοσίου( δηλαδή τα ΤΑΙΠΕΔ,ΤΧΣ, Εταιρία Ακινήτων Δημοσίου είναι πλέον θυγατρικές του Υπερταμείου) , ενώ το ΤΑΙΠΕΔ έχει μόνο όσα περνούσαν σε αυτό μετά από διαπραγματεύσεις με τους θεσμούς.
Αυτό έχει ένα εποπτικό συμβούλιο 5 ατόμων δύο εκ των οποίων μπαίνουν καρφωτοί από τους ξένους.
Η δε εταιρία είναι ιδιωτική και ανεξάρτητη από το κράτος και λειτουργεί για χάρη δημοσίου συμφέροντος.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#561022 Hard Brexit με την καμία, είναι πολλά τα λεφτά.
Kolotoumba , ειτε με δημοψήφισμα ξανά (το πιο πιθανό) είτε στη ψύχρα .

Μετά θέλω να δω UK ευρωβουλευτές στο κοινοβούλιο να προβάλουν αντιρρήσεις σε θέματα και το δούλεμα που θα πέφτει:-)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#561023
Red Garland έγραψε:Η δε εταιρία είναι ιδιωτική και ανεξάρτητη από το κράτος και λειτουργεί για χάρη δημοσίου συμφέροντος.


Λέμε και καμιά |λογοκρισία| τώρα να περάσει η ώρα, έτσι;; :lol: :lol:

KiloMeater έγραψε:Hard Brexit με την καμία, είναι πολλά τα λεφτά.


Κι εγώ αυτό νομίζω...

KiloMeater έγραψε:Μετά θέλω να δω UK ευρωβουλευτές στο κοινοβούλιο να προβάλουν αντιρρήσεις σε θέματα και το δούλεμα που θα πέφτει:-)


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#561025
markvag έγραψε:α) Το κοινοβούλιο αποφασίζει πως brexit => είπαμε και καμιά |λογοκρισία| να περάσει η ώρα, ας το ξεχάσουμε τώρα... Έχει το δικαίωμα νομικά να το κάνει. Χλωμό

Επιλέγω την κουρτίνα Α , μετά από πρόωρες εκλογές βεβαίως-βεβαίως. Ειδικά άμα βγεί ο άλλος, ο Κόρμπιν . Θα πει , κάνανε χαζομάρες οι συντηρητικοί με το δημοψήφισμα , συμφέρον της χώρας είναι να μείνει άρα μένουμε. Θα πάρει και κάποιους από το 60% των θετικών στις επόμενες εκλογές και όλα μέλι-γάλα.
.
.
.
Μέχρι να πλακώσει κάνα καραβάνι αλά Γουατεμάλα ή μάλλον πολλά καραβάνια και γίνουν όλα γης μαδιάμ.
Γι'αυτό δεν αποκλείω και το hard brexit , αλλά είναι τόσο πονηρές νυφίτσες οι Εγγλέζες που όλο και κάποια πονηριά θα σκεφτούνε και θα τα μπαλώσουνε στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#561051
KiloMeater έγραψε:Hard Brexit με την καμία, είναι πολλά τα λεφτά.
Kolotoumba , ειτε με δημοψήφισμα ξανά (το πιο πιθανό) είτε στη ψύχρα .

Μετά θέλω να δω UK ευρωβουλευτές στο κοινοβούλιο να προβάλουν αντιρρήσεις σε θέματα και το δούλεμα που θα πέφτει:-)


Αυτό που θα είχε πλάκα αν τελικά έχουμε remain, είναι να τους ζητήσει η ΕΕ και είσοδο στο Ευρώ, αφού θέλουν να παραμείνουν, καλή τη πίστη.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#561055
mirage έγραψε:Το πρόβλημα βεβαια είναι πως κανένας στην ΕΕ δεν καίγεται να επιστρέψουν.


Να μην πουμε πως ευχονται να πουλεψουν δια παντως....
Άβαταρ μέλους
By citastak
#561056 Το πρόβλημα είναι ότι έχουν μπλέξει εξ'αρχής με λαϊκιστές και επικίνδυνους εκεί στα Ηνωμένα Βασίλεια.
Δεν ξέρω αν υπάρχει θεσμικά κενό για να κάνουν πίσω από το divorce που είναι foreseen για τέλη Μαρτίου 2019 (σε 2,5 μήνες δλδ). Εφόσον δλδ ενεργοποίησαν το άρθρο 50 της ΕΕ, υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης; Θα χρειαστεί να το εγκρίνουν όλες τα υπόλοιπα κράτη μέλη όπως πχ με μηχανισμούς διάσωσης για την Ελλάδα παλιότερα;

Επιπλέον, να πω και μια κακία. Aν ήμουν Juncker, δεν θα τους δεχόμουν εύκολα πίσω με σκοπό να δημιουργήσω μια εικόνα για κάτι άλλους παίχτες που το παίζουν ευρωσκεπτικιστές (Ισπανοί, Γάλλοι αλλά και οι μικρότεροι Ούγγροι κτλ). Μπας και καταλάβουν πως δεν παίζεις με αυτά. 3
Και πως με όλα τα λάθη που έχει κάνει η ΕΕ μέχρι σήμερα σε διάφορα επίπεδα (μεταναστευτικό, οικονομική/νομισματική/αγροτική πολιτική) είναι ό,τι καλύτερο έχουμε. :P