Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#516944 Ώρες ώρες κάνετε λες και δεν ξέρετε πως παίζεται το παιχνίδι διεθνώς. Ο πολιτικός κατά κύριο λόγο θα εξυπηρετήσει τα προσωπικά του συμφέροντα, μετά των μεγάλων υποστηρικτών του και μετά των ψηφοφόρων του και του λαού γενικότερα. Mε άλλα λόγια ο κάθε λαός πρέπει να παρακαλά να συμβαδίζουν τα συμφέροντα του με τους πολιτικούς που βρίσκονται στην εξουσία ή να υπάρχει τέτοιο πλαίσιο λειτουργίας της χώρας ώστε να διασφαλίζεται η μεγαλύτερη δυνατή ταύτιση. Όσο ο λαός τρώει ψωμάκι σε ικανοποιητικό επίπεδο και να μην υπάρχει ταύτιση συμφερόντων δεν τρέχει τίποτα, μόλις το ψωμάκι ελαττωθεί αρχίζουν τα παρατράγουδα από ακροδεξιές μέχρι εξεγέρσεις.

Ο Βαρουφάκης και ο κάθε Βαρουφάκης, δεχόμενοι a priori ότι έχει τις καλύτερες των προθέσεων, πρέπει να ασκήσει μεταξύ άλλων και υψηλή διπλωματία ενώ πρέπει να έχει συναίσθηση του τι αντιπροσωπεύει. Όταν αντιπροσωπεύεις μια χώρα όπως η Ελλάδα δεν χωράνε και πολλές μαγκιές εκτός αν έχεις κάποιον άσο στο μανίκι και προτίθεσαι να τον χρησιμοποιήσεις, μπλόφες σε τραπέζι μεγάλων παικτών δεν χωράνε, γιατί πολύ απλά μπορούν και θα σε σκίσουν κι αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Αν δεν έχεις άσο στο μανίκι τότε πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να πείσεις, αν δεν καταφέρνεις ούτε αυτό θα την φάς και θα την φας άγρια, γιατί είναι φυσικό ο καθένας από τους ομοτράπεζους να κοιτάζει το συμφέρον του κατά την 1η παράγραφο.

Αν ο Βαρουφάκης δεν το είχε με την διπλωματία έπρεπε η ελληνική κυβέρνηση να τον υποστηρίξει ανάλογα ενισχυόντας τις αρετές που του λείπουν, γιατί αυτό δεν έγινε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516946
diplomat έγραψε:Εκεί που εστιάζω εγώ είναι στο να φέρω προ των ευθυνών μας τους 25-40. Εκεί τεκνοποιείς.
Επειδή ο κύκλος μου βρίθει παραδειγμάτων σε αυτό το ηλικιακό γκρουπ (προς τα χαμηλά βέβαια), βλέπω ότι το θέμα παιδί μένει αρκετά πίσω.

Αυτό σε μερικές περιπτώσεις είναι καλό. Προσωπικά λόγου χάρη, είμαι εντελώς ανώριμος για τέτοια ευθύνη.
Σε πολλούς δεν το βλέπω καν σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού. 'Ισως όσο ανεβαίνει το κοντέρ στο γκρουπάκιον, δεν ξέρω.

αυτό είναι μια τεράστια κουβέντα μπορούμε να μιλάμε όλη μέρα

σε γενικές γραμμές πάντως ισχύει και το "πού μας καταντήσανε, οι αλήτες"

από την άλλη βέβαια φέρουμε και εμείς τεράστιο μερίδιο ευθύνης που είμαστε ανώριμοι ημιάντρες, αντί να γίνουμε απλά άντρες

μετά υπάρχουν και άλλα πράγματα όπως τα πρότυπα και ο σανός που σε ταϊζουν από μικρο (και εσύ τα θεωρείς γαμάτα γιατί είσαι στόκος και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το lifestyle που σου προμοτάρεται δεν είναι πραγματικά δική σου επιλογή) , η απαξίωση των αξιών, η δήθεν εναλλακτικότητα και προοδευτική σκέψη (βάλε και κάτι ψευτοφεμινισμούς μέσα που καταστρέφουν κυρίως τις γυναίκες) , το ότι θεωρούμε ότι είμαστε μοναδικοί και σημαντικοί, ενώ είμαστε απλά κακομαθημένοι καλοπερασάκηδες.. και πολλά άλλα

βέβαια εδώ στην ελλάδα είμαστε παράξενο φρούτο, είμαστε και προχώ και παραδοσιακοί ταυτόχρονα, αλλά για όλους τους λάθος λόγους κάθε φορά, επίσης είναι σχεδόν μαγικό πώς υιοθετούμε ξενόφερτα πράγματα, στα όρια του γελοίου, αλλά και το πώς διατηρούμε παραδόσεις επειδή μας βολεύει να μην αλλάζουν κάποια πράγματα.. γενικά υποστηρίζουμε ο,τι μας συμφέρει και ας μην έχουν σχέση το ένα με το άλλο

dimik έγραψε: η ελληνική κυβέρνηση να τον υποστηρίξει ανάλογα ενισχυόντας τις αρετές που του λείπουν, γιατί αυτό δεν έγινε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

ποια ελληνική κυβέρνηση ρε συ; :lol: αφού μιλάμε για τούβλα που θες και υψηλή διπλωματία :lol:

είπαμε ρε συ ντιμικ, μην είμαστε παράλογοι

ίσα ίσα ο βαρουφάκης μια χαρά ήταν σε σχέση με το υπόλοιπο επίπεδο του σύριζα να βγει να τα πει
Άβαταρ μέλους
By dimik
#516955 Για αυτό το κράζουν-με, δεν έβλεπε ότι πήγαινε ξεβράκωτος στα αγγούρια; Τι προσπάθησε να αποδείξει δηλαδή;
Με άλλα λόγια ή ήταν ένας βλάκας και μισός που δεν ήξερε τι του γινόταν ή είχε υπερβολική εμπιστοσύνη στον εαυτό του και έφαγε τα μούτρα του.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516956 αυτός κανένα μούτρο δεν έφαγε, ή μήπως πήγε να στηθεί στα atm να σηκώσει 20αρικο; :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=_3Y2SyPHCmQ
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#516961
QsisVTS έγραψε:αυτό είναι μια τεράστια κουβέντα μπορούμε να μιλάμε όλη μέρα

σε γενικές γραμμές πάντως ισχύει και το "πού μας καταντήσανε, οι αλήτες"

από την άλλη βέβαια φέρουμε και εμείς τεράστιο μερίδιο ευθύνης που είμαστε ανώριμοι ημιάντρες, αντί να γίνουμε απλά άντρες

μετά υπάρχουν και άλλα πράγματα όπως τα πρότυπα και ο σανός που σε ταϊζουν από μικρο (και εσύ τα θεωρείς γαμάτα γιατί είσαι στόκος και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το lifestyle που σου προμοτάρεται δεν είναι πραγματικά δική σου επιλογή) , η απαξίωση των αξιών, η δήθεν εναλλακτικότητα και προοδευτική σκέψη (βάλε και κάτι ψευτοφεμινισμούς μέσα που καταστρέφουν κυρίως τις γυναίκες) , το ότι θεωρούμε ότι είμαστε μοναδικοί και σημαντικοί, ενώ είμαστε απλά κακομαθημένοι καλοπερασάκηδες.. και πολλά άλλα


Είναι όντως πολύ μεγάλη κουβέντα που άνετα έβγαζε ένα διασπασοτοπικό. :iconcool:

Το τάϊσμα lifestyle και ο προοδευτισμός τείνουν περισσότερο σε δικαιολογία στο μυαλό μου παρά σε ουσιαστικά αίτια του ζητήματος. Ποσοστιαία νομίζω ότι οι ευθύνες ανήκουν κυρίως σε εμάς και όχι σε εξωτερικά ερεθίσματα, που παίζει στο ναι ή ου περί τεκνοποίησης, π.χ. ζήσε τη ζωάρα σου και στα παπάρια σου όλα γαμιά μου vs. γκρίνια από γονείς/σόγια, εικοσιπεντάρησες και δεν μας γνώρισες κοπέλα, τριαντάρησες και δεν λέτε να παντρευτείτε κτλ.

Αυτά τα ερεθίσματα τα γράφουμε στα μέζεά μας όπως τόσα άλλα στην καθημερινότητά μας. Βέβαια, αυτό ισχύει σαν εξαιρετικά γενικός μπούσουλας για τους άντρες. Στις γυναίκες η εικόνα που έχω είναι σίγουρα πιο θολή, αλλά νομίζω ότι τους έρχεται πιο επιτακτικά και φυσικά απ'ότι σε εμάς, κυρίως λόγω ωριμότητας. Εγώ έχω ξαναπεί, στα 27 μου νιώθω πιο μπόμπιρας από τα 17 μου, σε φάση που αν κόψω το μούσι (πράγμα που απλά δεν παίζει :x ) θα γυρίσω στα θρανία (απ'τα έδρανα δεν ξεμπέρδεψα ακόμα :lol: ).

Περί lifestyle ειδικότερα, στο γιουνάνισταν της κρίσης είναι αυτονόητο ότι δεν δίνει κανείς βάση, ή έστω κάποιος ο οποίος θα είχε νόημα να μπει σε διαδικασία τεκνοποίησης. Εγώ ας πούμε έχω πάθει λουμπάγκο απ'το διάβασμα στο γαμημένο το γραφείο κάθε μέρα (φαίνεται εξάλλου από τον ανεβασμένο αριθμό ποστιδίων μου, εάν δεν προλαβαίνεις να βγεις, ποστάρεις :tomato: ), που συνάδει με την εικόνα του μέσου μεταπτυχιακού φοιτητή, ή ενός εργαζομένου σε full-time/couple of part-time jerbs, γενικότερα οποιουδήποτε ατόμου που ξοδεύει ενέργεια σε ζητήματα καθημερινότητας και όχι σε χαϊλίκια. Δυστυχώς, θα προσέθετα στο τελευταίο. Τη ζωή μας φάγατε, νιαμού. :protest:

Οπότε θα πρέπει να κόψεις από εκείνο το μαγικό κουτί, που δεν το αφήνεις να το ακουμπά κανείς, εκείνο που γράφει "ελεύθερος χρόνος" απ'έξω. Εκεί όντως έχουμε πρόβλημα, και όχι μόνο γιατί εκτροχιάζεται το μόνο τραίνο της καθημερινότητας που ανυπομονούσες να επιβιβαστείς, αλλά και γιατί, από εκεί που γέμιζες ενέργεια (βλ. ποτάκι, βολτίτσα, εκδρομούλα κτλ.), θα βρεθείς να σπαταλάς ατέρμονα ενέργεια όπως απαιτεί ο φάκελος "παιδί". Α, και πού 'σαι, με απόλυτη ευθύνη προς τη ζωή που φέρνεις στον κόσμο, ναι, αυτό το ευκολάκι δηλαδή. :s_blush
Τελευταία επεξεργασία από diplomat και 15 Ιουν 2018, 17:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#516962


(σορρυ κάτι λέγατε περί ωριμότητας :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#516967 popolare εγώ αναφέρθηκα αποκλειστικά στο περιβόητο 5μηνο.
Όπως έχει παραδεχτεί και ο ίδιος (το τονίζω για να προλάβω περιττά σεντόνια από φανμποιζ), το πλάνο του ήταν να εκβιάσει την ΕΕ με την πιθανότητα εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ για να δεχτεί αυτή να κάνει επιπλέον υποχώρηση στο χρέος (κούρεμα/αναδιάρθρωση).
Και μετά θα εφάρμοζε μνημόνjο (το 70-80% με το οποίο συμφωνούσε).

Η μπλόφα αυτή αποδείχτηκε παιδιάστικη στην πράξη και μας γύρισε στα μούτρα (μεγαλοπρεπώς).
Ίσως σε μια άλλη στιγμή (2010) και με άλλες συνθήκες να είχε νόημα μια τέτοια μπλόφα.
Όμως το 2015 και με αρκετές χώρες να έχουν βγει από το μνημόνjο, ένα παιδί Γυμνασίου θα είχε το στοιχειώδες νιονιό να καταλάβει ότι μια τέτοια απόπειρα θα έβρισκε σε ντουβάρι.

Το φοβερά εκνευριστικό για μένα είναι ότι δεν έγινε καν μια σοβαρή απόπειρα προσέγγισης αυτού του 70-80% του μνημονjου (παράλληλα με την όποια 'μπλόφα') στο οποίο θα μπορούσε να δώσει μια προστιθέμενη αξία ένας άνθρωπος με 8 διδακτορικά, διπλώματα και παπλώματα.

Πέρα από το βασικό πλάνο που ήταν εγκληματικά αφελές, είχαμε και το κερασάκι της προσωπικής του στάσης.
Κατάφερε (!) να μην του μιλάει κανένας από το Eurogroup και να συμπεριφέρεται σαν μικρό παιδί την ώρα που διαχειριζόταν την τύχη μιας χώρας.
Πόσο μυαλό θέλει για να φανταστεί κανείς ότι αυτή θα είναι η κατάληξη αν συμπεριφέρεσαι σε υπουργούς οικονομικών (κάποιοι με πολυετή παρουσία στο κουρμπέτι σε αντίθεση με το νούμπη) με τον ίδιο τρόπο που θα συμπεριφερόσουνα σε φοιτητές;

Το κακό είναι ότι υπάρχουν ακόμα φανμποιζ που θα χλαπακιάσουν την hyper-παραμύθα ότι 'το παλικάρι το φαγε το σύστημα γιατί τα έβαλε με τα συμφέροντα' με αποτέλεσμα ο μουρλός να παίρνει θάρρος και να επανέρχεται με νέα masterplans --> διαπραγμάτευση για ΑΟΖ λέγοντας στον Εβραίο να δώσει μερτικό στους Παλαιστίνιους

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#516968
REALZEUS έγραψε:Από κει και πέρα αρματωθείτε αδέρφια, μας παίρνουν το όνομα και πως θα πληρώσουμε τον ΕΝΦΙΑ τώρα, χωρίς όνομα... :s_sarcastic


Ακριβώς αυτό, έχω έναν γνωστό στη γειτονιά, άνεργος χρόνια και η γυναίκα του το ίδιο με ένα παιδάκι. Όταν η ανεργία ανέβηκε στο 30%, κόπηκαν συντάξεις, κόπηκε περίθαλψη, κόπηκαν μισθοί, κόπηκαν παροχές ούτε που κουνήθηκε. Για τη |λογοκρισία| με τη Μακεδονία έτρεχε στους δρόμους και στις πλατείες και γράφει ποστάκια κόλαφο στα φέησμπουξ... :roll:

Και προφανώς δεν είναι ο μόνος...


Πάντως, το συγκεκριμένο του Αρκά μ' άρεσε, ασχέτως με το αν θεωρώ πως έχει δίκιο ή άδικο. :lol:







diplomat έγραψε:Προσωπικά λόγου χάρη, είμαι εντελώς ανώριμος για τέτοια ευθύνη.



Ένα μυστικό, αν επιτρέπεται: ΠΟΤΕ δεν θα αισθανθείς αρκετά ώριμος για αυτή την ευθύνη, ιδίως αν είσαι από τους ανθρώπους που σκέφτονται σοβαρά τι εστί η υπόθεση "μεγαλώνω έναν (ή περισσότερους) ανθρώπους". Και ιδίως αν καταλάβεις τι σημαίνει αυτό, μιας και είναι από τα πράγματα που απλά ΔΕΝ πρόκειται κανείς μας να το καταλάβει αν δεν το ζήσει :s_yes . Απλά, κάποια στιγμή το συνειδητοποιείς και κοιτάς να υπάρχουν μερικές αντικειμενικές συνθήκες (να έχει βρεθεί ένας άνθρωπος που θεωρείς κατάλληλο, να υπάρχει μία σχετική οικονομική ασφάλεια, κτλ) και προχωράς. :s_wink Μπορεί να μην συμβεί ποτέ. Μπορεί να μην θελήσεις ποτέ. Σεβαστά όλα προφανώς, απλά ποτέ δεν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο. Εγώ 10 χρόνια μετά τη γέννηση της πρώτης (38 είμαι για να σε αγχώσω, do the math :innocent: :lol: ), ακόμα αναρωτιέμαι ώρες ώρες τι πήγα κι έκανα... :lipsealed: :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#516974
markvag έγραψε:

Ένα μυστικό, αν επιτρέπεται: ΠΟΤΕ δεν θα αισθανθείς αρκετά ώριμος για αυτή την ευθύνη

μην εισαι απολυτος.Εγω πχ ποτε δεν ειχα αισθανθει ετσι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#516977
dimviii έγραψε:
markvag έγραψε:

Ένα μυστικό, αν επιτρέπεται: ΠΟΤΕ δεν θα αισθανθείς αρκετά ώριμος για αυτή την ευθύνη

μην εισαι απολυτος.Εγω πχ ποτε δεν ειχα αισθανθει ετσι.


Προσωπική άποψη ήταν αυτό, το περιθώριο λάθους είναι μεγαλύτερο από τον αρμό ενός made in Japan αυτοκινήτου :shifty: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#516985
QsisVTS έγραψε:σε γενικές γραμμές πάντως ισχύει και το "πού μας καταντήσανε, οι αλήτες"


Το θέμα είναι ποιοί αλήτες εννοούμε, γιατί αν δεις τα πραγματικά στοιχεία, η γεννητικότητα είχε πατώσει ήδη από το '89-90 περίπου. Κάποιοι χτυπάνε το καμπανάκι του δημογραφικού εδώ και σχεδόν 30 χρόνια.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Demogra ... statistics[8][9][10]

Τσέκαρε τη στήλη crude birth rate. Όπως βλέπεις είναι συστηματικά πολύ χαμηλή όλη τη περίοδο, σημειώνει μια μικρή παροδική αύξηση επί playstationάρχη και από το '12 και μετά η κρίση το αποτελείωσε.

Για την αιτία πάντως, αυτά που αναφέρεις περί λαιφστάιλ μου φαίνονται ρηχές δικαιολογίες προσωπικά. Δεν φταίει ο Κωστόπουλος και γι αυτό. Απεναντίας αυτό το άρθρο βγάζει περισσότερο νόημα: https://www.huffingtonpost.gr/2016/01/2 ... ref=greece
Άβαταρ μέλους
By Serf
#517163 Για να είμαστε ειλικρινείς, λίγο υπερβολικός ο τίτλος του άρθρου (δεν το διάβασα). Υπάρχουν αρκετές εμπόλεμες συρράξεις ανά την υφήλιο με ανθρώπους που "μάχονται" να δώσουν ένα τέλος με κίνδυνο κάποιες φορές της ζωής τους. Το διπλωματικό ματς Ελλάδας - ΠΓΔΜ φαντάζει ερασιτεχνικό μπροστά τους.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#517164 Τα name disputes δεν είναι μόνο δικό μας προνόμιο :lol:
Η δική μας κατάσταση έχει απασχολήσει και στο εξωτερικό

άρθρο του cnn

https://edition.cnn.com/travel/article/ ... index.html