Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522688 Μια διόρθωση: δεν ζητήθηκαν πηγές για το 1949, αλλά για την σχέση 1949' με 2018'.
Δεν βλέπω τη σύνδεση υπάρχει ξαναλέω αυτών που έλεγε τότε το όποιο ΚΚΕ (που ήταν και στην παρανομία αν θυμάμαι), με αυτό που έλεγε (ακόμη και τότε) η επίσημη κυβέρνηση. Και σίγουρα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την σημερινή συμφωνία και κανένας δεν είχε σκοπό να την συνδέσει, πλην των ακροδεξιών και εθνικιστικών φωνών.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#522690 Μα και εγώ είπα οτι Συμφωνώ με την συμφωνία είναι λογικό, για να τελειωνουμε με την εκκρεμοτητα. Η αλήθεια όμως είναι το γεγονος οτι την ονομασια και όλα τα παρελκόμενα τα είχαν σημαία τους τα κατάλοιπα που έμειναν εκεί απο το 49, τωρα ειναι το VMRO, και που τους είχε τάξει τοτε το ΚΚΕ οτι επειδή πολέμησαν μαζύ του θα τους έκαναν κράτος Μακεδονικό μέχρι τη Θεσσαλονίκη. Ετσι συνδεονται ώστε να ξέρουμε την Ιστορία...

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522726 Δηλαδή το Μακεδονικό ζήτημα είναι δημιούργημα του ΚΚΕ; :dizzy:
Πριν τον ελληνικό εμφύλιο δηλαδή, δεν υπήρχε τίποτε; Δεν υπήρχαν άνθρωποι που θεωρούσαν εαυτόν Μακεδόνες; Και δεν εννοώ προφανώς τους Έλληνες της Μακεδονίας...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#522737
Y.V έγραψε:Ειχα βαλει κι εγω πολλα περισσοτερα, αλλα υπηρξε σιγη, με μονο σχολιο καποιου το, "σιγα μη μας νοιαζει τι εγινε πριν εβδομηντα χρονια" :lol:
Ρε συ, μάλλον στο δικό μου σχόλιο αναφέρεσαι και με αδικείς... Αυτό που εννούσα ήταν ότι είναι άλλο το να αγνοείς και να ξεχνάς την ιστορία και άλλο το να την αντιμετωπίζεις σαν κάτι που συνέβη το τελευταίο έτος που σημαίνει έξαψη στα πάθη και τα μίση μεταξύ μας για πράξεις και αποφάσεις των παππούδων ή και προπάππων μας λες και αυτοί δεν έκαναν ποτέ κανένα λάθος που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε ή να διορθώσουμε σήμερα... Και σίγουρα δεν εννούσα ότι υποκινείς κάτι αρνητικό...

Ίσως να είχε να κάνει με το τότε κλίμα της συζήτησης πέραν της ιστορικής αναφοράς...

Λυπάμαι αν σου έχει μείνει αυτή η εντύπωση για το σχόλιό μου, δεν είχα αυτό το σκοπό "σιγά μή μας νοιάζει", είμαι σίγουρος για αυτό...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#522743 :oops: Ω! Συγγνωμη! Δεκτη η επεξηγηση! :s_howdy
Ειλικρινα δεν με πειραξε, γιατι ηταν στιγμες εντασης και καμια φορα δεν καταλαβαινουμε αμφοτεροι τι θελει να εννοησει ο αλλος. :(
Απλως ετσι πως το καταλαβα, μου εμεινε, χωρις φυσικα να επικεντρωθω στο ποιος το ειπε! :)
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#522744
Y.V έγραψε::oops: Ω! Συγγνωμη! Δεκτη η επεξηγηση! :s_howdy
Ειλικρινα δεν με πειραξε, γιατι ηταν στιγμες εντασης και καμια φορα δεν καταλαβαινουμε αμφοτεροι τι θελει να εννοησει ο αλλος. :(
Απλως ετσι πως το καταλαβα, μου εμεινε, χωρις φυσικα να επικεντρωθω στο ποιος το ειπε! :)
Χαίρομαι πάρα πολύ που το συζητήσαμε αυτό... : - )

(ούτε εγώ θυμόμουν ποιος το είχε γράψει, πήγα στο link για να δω τι είχες γράψει και ποιος είχε γράψει "δε μας νοιάζει η ιστορία" και είδα ότι μάλλον εννούσες εμένα, απίστευτο)...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#522751
Anonymous Founder έγραψε:Δηλαδή το Μακεδονικό ζήτημα είναι δημιούργημα του ΚΚΕ; :dizzy:
Πριν τον ελληνικό εμφύλιο δηλαδή, δεν υπήρχε τίποτε; Δεν υπήρχαν άνθρωποι που θεωρούσαν εαυτόν Μακεδόνες; Και δεν εννοώ προφανώς τους Έλληνες της Μακεδονίας...


Δεν εναι καθολου απλα αλλα ειναι πολυπλοκα τα πραγματα.
Ας παμε ομως μετα τον χωρισμο της γεωγραφικης οθωμανικης μακεδονιας, μεταξυ ελλαδας, βουλγαριας, γιουγκοσλαυιας και αλβανιας.
Απο τη μια υπηρχαν οι εθνικιστες που τους αντιμετωπιζαν σαν ξενο σωμα (λιωστε τους κλπ), υπηρχε το συνολο του πληθυσμου που λογικα τους εβλεπε επιφυλακτικα (μεχρις αποδειξεως του αντιθετου) και απο την αλλη υπηρχαν οι τοτε κομμουνιστες που απο το 1924 (που βρηκα εγω) τους τριβελιζαν το μυαλο και τους υποσχονταν βοηθεια για αυτονομια και αποσχιση ολης της ελληνικης μακεδονιας!
Ε δεν ηθελε και πολυ! Ολα αυτα και κυριως το πρωτο και το τριτο κατεστησαν αδυνατον να τους αφησουν να αφομοιωθουν.
Τα αποτελεσματα ολων αυτων τα ειδαμε.
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 11 Ιούλ 2018, 00:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#522752 Στους νομούς Φλώρινας, Πέλλας, Κιλκίς, το σύνολο του πληθυσμού ΔΕΝ έβλεπε επιφυλακτικά τους σλαβόφωνους γιατί το σύνολο του πληθυσμού ΗΤΑΝ Σλάβοι. Σε αυτούς τους νομούς οι Ρωμιοί ήταν ένα απειροελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού.

Μετά βέβαια ήρθαν οι Μακεδόνες από την Ασία να τους δείξουν τι εστί βερίκοκο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#522753 Να διευκρινισω λοιπον!
Εννοω επιφυλακτικα, για το αν ειχαν τασεις αποσχισης, απο το συνολο του ελληνικου πληθυσμου του ελληνικου κρατους, οχι μονο απο τους γειτονες τους στον καθε νομο!
Οπως μιλαω για ολους τους εθνικιστες της ελλαδας, αλλα και (κι εδω υπαρχει μια μεγαλη διαφορα) για ολους τους τοτε κομμουνιστες, δικους τους, της ελλαδας, των περιχωρων και ακομα μακρυτερα... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#522765
Corto Maltese έγραψε:Στους νομούς Φλώρινας, Πέλλας, Κιλκίς, το σύνολο του πληθυσμού ΔΕΝ έβλεπε επιφυλακτικά τους σλαβόφωνους γιατί το σύνολο του πληθυσμού ΗΤΑΝ Σλάβοι. Σε αυτούς τους νομούς οι Ρωμιοί ήταν ένα απειροελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού.

Μετά βέβαια ήρθαν οι Μακεδόνες από την Ασία να τους δείξουν τι εστί βερίκοκο.
Το Κιλκίς ήταν αμιγώς βουλγαρικό, μήπως έπρεπε να τους το δώσουμε πίσω μετά την μάχη του Κιλκίς-Λαχανα?



< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522778
Anonymous Founder έγραψε:Δηλαδή το Μακεδονικό ζήτημα είναι δημιούργημα του ΚΚΕ; :dizzy:
Πριν τον ελληνικό εμφύλιο δηλαδή, δεν υπήρχε τίποτε; Δεν υπήρχαν άνθρωποι που θεωρούσαν εαυτόν Μακεδόνες; Και δεν εννοώ προφανώς τους Έλληνες της Μακεδονίας...


Ακόμα και σήμερα υπάρχουν αρκετοί τέτοιο. Μία βόλτα προς Φλώρινα μεριά θα πείσει οποιονδήποτε διαφωνεί.

Επίσης, σε ότι αφορά την ιστορία, αρκεί να δει κανείς τα (κατα βάση σλάβικα) ονόματα πολλών χωριών - πόλεων στην ευρύτερη περιοχή, τα οποία άλλαξαν σταδιακά μετά τον εμφύλιο από σλαβόφωνα σε πιο ελληνοπρεπή...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#522786
Anonymous Founder έγραψε:Δηλαδή το Μακεδονικό ζήτημα είναι δημιούργημα του ΚΚΕ; :dizzy:
Πριν τον ελληνικό εμφύλιο δηλαδή, δεν υπήρχε τίποτε; Δεν υπήρχαν άνθρωποι που θεωρούσαν εαυτόν Μακεδόνες; Και δεν εννοώ προφανώς τους Έλληνες της Μακεδονίας...


Οσοι εμεναν στην ευρυτερη περιοχη της Μακεδονιας γεωγραφικα ελεγαν τους εαυτους τους Μακεδονες με σαυικη γλωσα ως επι το πλειστον.
Το ΚΚΕ ομως τους ΕΤΑΞΕ να τους κανει κρατος ενιαιο οποτε θα ειχαν και την διεξοδο στη Θεσσαλονικη. αυτα τα ταξιματα γινοντουσαν διαχρονικα απο το 24. Το τελευταιο ειναι αυτο που εβαλα τον Ιανουαριο το 49 και τον Μαρτιο 49, με παρουσια και του Ζαχαριαδη, ο οποιος τοτε εχανε τις μαχες και θα επρεπε να εχει καλες σχεσεις με του γειτονες του που θα τον υποδεχονταν με τους μαχητες του ΔΣ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#522788 Καταρχήν υπήρχαν Τούρκοι πολίτες σε όοολες αυτές τις περιοχές, η εθνική καταγωγή τους ήταν τουρκική/σλαβική ή ελληνική, μακεδονικό έθνος δεν υπήρχε.
Τώρα αν τους κακοφάνηκε επειδή η μοιρασιά των εδαφών έγινε έτσι (και πληρώθηκε με αίμα) και άρχισαν τα περι μακεδονικού έθνους δεν έχει καμιά απολύτως σημασία.
Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε προσπάθεια για αυτονόμηση/απόσχιση πληρώθηκε με το νόμισμα που πληρώνουν συνήθως τα κράτη τέτοιες περιπτώσεις σε καιρό πολέμου.

Ο εξελληνισμός των ονομάτων έγινε το 1920+

και ένα άρθρο για ένα χωριό από το οποίο τυχαίνει να έχω πολλούς προσωπικούς φίλους και γείτονες οι οποίοι σε καμιά περίπτωση δεν νιώθουν εθνικά "μακεδόνες" όπως θέλει μια τοπική μειοψηφία να πιστεύει.
http://novazora.gr/arhivi/1112
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#522794 Όπου βλέπεις "Δροσοπηγες", "Κρυσταλλοπηγες" και αλλά τέτοια όμορφα, μυρίζει εξελληνισμένο Τούρκικο, Σλάβικο ή άλλο τοπωνύμιο. Όχι πάντα βέβαια, αλλά είναι μια καλή ένδειξη.