Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621509 Νομίζω θα πρέπει να είμαστε πολύυυυ φειδωλοί στο τί συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε με τον τραμπαρίφα, όταν οι ίδιοι του οι γερουσιαστές βγαίνουν στο fox και σηκώνουν τα χέρια ψηλά.

https://twitter.com/joshuapotash/status ... 31008?s=21

Η Παναγία μαζί μας :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By 224v
#621582 Μα η Τουρκία θα στείλει στρατεύματα στη Λιβύη, εμείς τι δικαιώμα έχουμε να κάνουμε στρατιωτικά για υποστηρίξουμε τον Χαφταρ πχ???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#621593 Ο Καναδάς κατηγορεί επίσημα το Ιράν πως έριξε το αεροπλάνο. Από τα χείλη του πρωθυπουργού του κιόλας.
https://www.economist.com/middle-east-a ... U/375620/n
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621730 Οι πιθανότητες να μην το καταρριψανε ειναι πολύ μικρές.

Το bellingcat έκανε μια σοβαρή έρευνα βασισμένη στο βίντεο που είδε το φως της δημοσιότητας και καταλήγουν και αυτοί στο συμπέρασμα ότι το ρίξαν οι Ιρανοί

https://twitter.com/rferl/status/121568 ... 99297?s=21
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#621811 Πάντως μου κάνει εντύπωση η συμπάθεια που δείχνουν πολλοί στην Ελλάδα για το Ιράν ,μετά το θάνατο του Σουλεϊμάνι...Κάποιοι μιλάνε και για διεθνές δίκαιο κτλ.
Δεν είδα κανέναν από αυτούς τόσα χρόνια να αναρωτιούνται τι γίνετε σε αυτή τη χώρα .Πώς ζει ο λαός της,υπάρχει δημοκρατία?Γίνονται σεβαστά τα ανθρώπινα δικαιώματα?
Οι γυναίκες πώς περνάνε?Οι ομοφυλόφιλοι πχ.
Ξέρει κανείς να μας πει ?Γιατί εγώ έχω πολύ άσχημη εικόνα.Κανω λαθος?Ειλικρινά ρωταω.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#621813 Οι γυναίκες όχι τόσο χάλια όσο θα περίμενα πάντως. Θα τις δεις να κυκλοφορούν κανονικά, με τους φίλες τους κλπ, οδηγούν μόνες τους, ενώ θα τις δεις βαμμένες και περιποιημένες όσο δεν πάει. Σίγουρα είναι χειρότερα από μια κανονική δημοκρατία, καλύτερα από την Σαουδική Αραβία που για μένα είναι ό,τι χειρότερο στην περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#621819
kostis20 έγραψε:Πάντως μου κάνει εντύπωση η συμπάθεια που δείχνουν πολλοί στην Ελλάδα για το Ιράν ,μετά το θάνατο του Σουλεϊμάνι...Κάποιοι μιλάνε και για διεθνές δίκαιο κτλ.
Δεν είδα κανέναν από αυτούς τόσα χρόνια να αναρωτιούνται τι γίνετε σε αυτή τη χώρα .Πώς ζει ο λαός της,υπάρχει δημοκρατία?Γίνονται σεβαστά τα ανθρώπινα δικαιώματα?
Οι γυναίκες πώς περνάνε?Οι ομοφυλόφιλοι πχ.
Ξέρει κανείς να μας πει ?Γιατί εγώ έχω πολύ άσχημη εικόνα.Κανω λαθος?Ειλικρινά ρωταω.

< A3003 >


Καλή εικόνα έχεις. Και φυσικά ο Σουλεϊμάνι δεν ήταν κανένας άγιος.

Από την άλλη βέβαια, ούτε και οι ΗΠΑ είναι άγιες...

Απλά ορισμένοι θεωρούν μία θεοκρατική δικτατορία καλύτερη από μία δημοκρατική υπερδύναμη, γιατί δεν γουστάρουν τις πολιτικές αυτής της υπερδύναμης (δεν τους κατηγορώ σε αυτό). Όταν όμως βλέπω κάτι τέτοια άρθρα...

Αποχαιρετώντας τον ήρωα

Μόνο μειδίαμα μου έρχεται...

Μιλάμε τώρα για τον αρχηγό των πιο σκληροπυρηνικών και φανατικών υποστηρικτών της θεοκρατίας... :vava: Δεν δικαιολογώ με τίποτα την εν ψυχρώ δολοφονία ενός αξιωματούχου μίας ξένης χώρας, αλλά ούτε αυτός, ούτε η χώρα του είναι άγιοι...

Αντίστοιχα με τον θαυμασμό που δείχνουν πολλοί στον δικτάτορα Πούτιν, απλά και μόνο επειδή πάει κόντρα στις ΗΠΑ...