Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#517553
krom έγραψε:Η φωτό είναι από το 2014...

Πολύ σωστά, και φαίνεται από το ότι οι γονείς είναι ακόμα μαζί με τα παιδιά τους:
https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/ ... ccounter=1

Πλέον τους αρπάζουν επίτηδες τα παιδιά:
https://www.theguardian.com/us-news/201 ... g-facility
:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#517957 Σταδιακή μετατροπή σε αποθήκη προσφύγων η Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται σε απώλεια εργατικών θέσεων που πλέον δεν υπάρχουν όταν αυτοί οι νέοι άνθρωποι διασκορπιστούν στη χώρα, σε αύξηση της εγκληματικότητας και σε μουσουλμανοποίηση την οποία θα εκμεταλευτεί η Τουρκία στο έπακρον, ο στόχος της τουρκίας για κατάκτηση της Ελλάδας ή τουλάχιστον πρώτα στα νησιά του βόρειου Αιγαίου στα επόμενα 30+ χρόνια μαζί με απώλεια της Θράκης που έχουν μπεί εκεί από χρόνια τα θεμέλια με την ανοχή των προηγούμενων κυβερνήσεων για τα ψηφαλάκια των μουσουλμάνων της Θράκης ( όταν τους συμφέρει είναι Έλληνες Τουρκικής καταγωγής καί όταν δεν τους συμφέρει είναι Τουρκική μειονότητα ) αρχίζει να διαφαίνεται ξεκάθαρα, με την ανοχή και την προτροπή των Ευρωπαίων συνεταίρων της, γιατί αν συνεχιστεί έτσι αυτή η τάση σε μερικές δεκάδες χρόνια οι μουσουλμάνοι θα είναι όσοι είμαστε και εμείς και μη μου πείτε πάλι ότι ονειρεύομαι γιατί τότε μάλλον δεν αντιλαμβάνεστε που οδηγούμαστε.

http://www.euro2day.gr/news/economy/art ... ygiko.html
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#517959 E! Nαι! Η ανοχη των κυβερνησεων φταιει για τους μουσουλμανους της Θρακης και οχι η ακροδεξια νοοτροπια του τωρα μπορω και επομενως σε παταω στο λαιμο, οταν τους ειχαν χωρις δικαιωμα κατοχης γης και τους γκετοποιησαν τελειως, ενω τοτε που μπορουσαν θα επρεπε πχ να τους δινουν δικαιωμα κατοχης γης οχι εκει μεν, αλλα σε οποιοδηποτε άλλο μερος της υπειρωτικης Ελλαδας ωστε να διασπαρουν.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#518011 Έχουν γίνει τεράστια λάθη από τις κυβερνήσεις από το τέλος του πολέμου και μετά και όλα αυτά για τα ψηφαλάκια, όταν τα λάθη αυτά συγκλίνουν και έρθει η ώρα που θα έχουν ωριμάσει τότε οι γείτονες που τα εκμεταλλεύονται προετοιμάζοντας με σταθερή πολιτική το έδαφος από 10ετίες και τα έχουν σαλαμοποιήσει για να μην πολυφαίνονται, τότε θα βρεθούμε με την πλάτη κολλημένη στον τοίχο και δεν θα μας αρέσει, οπότε καλό είναι να βλέπουμε τη μεγάλη εικόνα και το απώτερο μέλλον, να ενδιαφερόμαστε για την πατρίδα και να πάψουμε να κατηγορούμε σαν υπερπατριώτες όσους παρακολουθούν την ιστορία, τις τάσεις, τα λάθη και που πηγαίνουν τα πράγματα.

Να δείς τι έχει να γίνει σε λίγα χρόνια με το όνομα Μακεδονία που θα το διαεκδικήσουν και θα απαιτήσουν να το εξαλείψουν από την Ελληνική γλώσσα, είναι χιλιάδες τα προϊόντα, οι ετικέτες, οι εταιρίες και οι σύλλογοι με το όνομα Μακεδονία, φαντάσου τι έχει να γίνει όταν απαιτηθεί με ασφαλιστικά μέτρα του διεθνούς δικαστηρίου που θα το απ[αιτήσουν οι γείτονες να αλλάξουν ονομασία όλα αυτά, προβλέπω άλλα 30 χρόνια τρέξιμο της διπλωματίας και αν το σώσουν.

Με τις υπογραφές προχτές ξεκίνησε μια ιστορία που θα έχει άσχημο τέλος για την Ελλάδα μετά από αρκετά έως πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#518014
21 quadra έγραψε: Α) Έχουν γίνει τεράστια λάθη από τις κυβερνήσεις από το τέλος του πολέμου και μετά και όλα αυτά για τα ψηφαλάκια, όταν τα λάθη αυτά συγκλίνουν και έρθει η ώρα που θα έχουν ωριμάσει τότε οι γείτονες που τα εκμεταλλεύονται προετοιμάζοντας με σταθερή πολιτική το έδαφος από 10ετίες και τα έχουν σαλαμοποιήσει για να μην πολυφαίνονται, τότε θα βρεθούμε με την πλάτη κολλημένη στον τοίχο και δεν θα μας αρέσει, οπότε καλό είναι να βλέπουμε τη μεγάλη εικόνα και το απώτερο μέλλον, να ενδιαφερόμαστε για την πατρίδα και να πάψουμε να κατηγορούμε σαν υπερπατριώτες όσους παρακολουθούν την ιστορία, τις τάσεις, τα λάθη και που πηγαίνουν τα πράγματα.

Β) Να δείς τι έχει να γίνει σε λίγα χρόνια με το όνομα Μακεδονία που θα το διαεκδικήσουν και θα απαιτήσουν να το εξαλείψουν από την Ελληνική γλώσσα, είναι χιλιάδες τα προϊόντα, οι ετικέτες, οι εταιρίες και οι σύλλογοι με το όνομα Μακεδονία, φαντάσου τι έχει να γίνει όταν απαιτηθεί με ασφαλιστικά μέτρα του διεθνούς δικαστηρίου που θα το απ[αιτήσουν οι γείτονες να αλλάξουν ονομασία όλα αυτά, προβλέπω άλλα 30 χρόνια τρέξιμο της διπλωματίας και αν το σώσουν.

Με τις υπογραφές προχτές ξεκίνησε μια ιστορία που θα έχει άσχημο τέλος για την Ελλάδα μετά από αρκετά έως πολλά χρόνια.


Α) Οπως σου εξηγησα πιο πανω οι υπερπατριωτες εκαναν την ζημια.
Β) Βρε, αναρωτιεμαι αν διαβασες την συμφωνια! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518016
Y.V έγραψε:
Β) Βρε, αναρωτιεμαι αν διαβασες την συμφωνια! :s_dunno



Όχι, γιατί αν την είχε διαβάσει θα έβλεπε πως τα ερωτήματά του έχουν ήδη απαντηθεί... :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#518023 Επειδή βλέπω ότι λέτε στο λεωφορείο αυτά που σας είπε ο δίπλωματ στη στάση, ποστάρω κι εδώ erga omnes. :shifty:

diplomat έγραψε:Προσωπικά διάβασα ολόκληρη τη συμφωνία στα αγγλικά κατι που προτείνω να το κάνουν όλοι, ώστε να λυθούν όλες οι απορίες τους. :iconcool:

Το layout του κειμένου και των άρθρων είναι εξαιρετικά απλό και ξεκάθαρο (άλλες συμφωνίες χρειάζονται ζάναξ για τις διαβάσεις :lol: ).

Εδιτ, λύγκες

Λύγκας 1 (αγγλικά)

Λύγκας 2 (ελληνιόλικα)
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#518027 diplomat, εάν γνωρίζεις, έχω μια απορία.
Σε διεθνείς συμφωνίες όταν υπάρχουν διαφορετικές γλώσσες καλή ώρα όπως με το άνωθεν, το αγγλικό κείμενο είναι το αυθεντικό/νομικά δεσμευτικό;
Γιατί σε ΦΕΚ βλέπω να επισυνάπτουμε ως χώρα τα ξένα πρωτόκολλα κτλ στα αγγλικά, και στην Επιτροπή Ανταγωνισμού (ΕΕ) δηλώνεται ρητώς σε ποια γλώσσα είναι το αυθεντικό κι ας υπάρχει το κείμενο στα αγγλικά και ελληνικά.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#518054 Η συμφωνία έχει παγίδες, υπάρχουν διαφορές με το Αγγλικό κείμενο, ελάχιστες αλλά υπάρχουν, και πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο διάβολος, οι απορίες μου δεν λύνονται γιατί το κείμενο είναι πονηρό και σε βάθος χρόνου θα φανεί τι έλεγε και τι έγινε ( θα γίνει ) πραγματικότητα, πάντα ελπίζω για το καλύτερο αλλά κρατάω πισινή γιατί έχουν δεί πολλά τα μάτια μου και έχουν ακούσει τα αυτιά μου και η μέχρι σήμερα εμπειρία μου στη ζωή είναι ότι από όσα λένε και γράφουν οι πολιτικοί μόνο το 10% ισχύει και αν, υπάρχει και η ρευστότητα της εποχής στην εξίσωση.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#518055 Ε καλα τωρα να διαβαζουμε λυγκες και λοιπα, χαζοι ειμαστε; Εμεις τα ξερουμε ολα, αλλωστε τα εξηγει ολα το προνιους και το πρωκτοθεμα. Τι οχι;

.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#518057 Foolproof συμφωνίες δεν υπάρχουν, αλλά η συγκεκριμένη είναι ξεκάθαρη.

Αυτό δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι μελλοντικές ολιγωρίες δεν μπορούν να δημιουργήσουν θέματα. Πάντα ισχύει αυτό.

Eπίσης, είναι πρακτικά αδύνατο να κάτσει κανείς να διαβάσει από χόμπυ όλα τα συμπαρομαρτούντα, δηλαδή τις παραπομπές σε διεθνή καταστατικά, προηγούμενες διμερείς συμφωνίες, ενταξιακά πλαίσια σε νέητο και εε κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#518062 Εγώ θα ήθελα να μας πεις μία ως παράδειγμα που λέει κι ο Ζουγανέλης. Μία παράγραφο που άλλα λέει στα ελληνικά και άλλα στα αγγλικά. Έτσι για να μπω στο νόημα. :)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#518064
21 quadra έγραψε:Η συμφωνία έχει παγίδες, υπάρχουν διαφορές με το Αγγλικό κείμενο, ελάχιστες αλλά υπάρχουν, και πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο διάβολος, οι απορίες μου δεν λύνονται γιατί το κείμενο είναι πονηρό και σε βάθος χρόνου θα φανεί τι έλεγε και τι έγινε ( θα γίνει ) πραγματικότητα, πάντα ελπίζω για το καλύτερο αλλά κρατάω πισινή γιατί έχουν δεί πολλά τα μάτια μου και έχουν ακούσει τα αυτιά μου και η μέχρι σήμερα εμπειρία μου στη ζωή είναι ότι από όσα λένε και γράφουν οι πολιτικοί μόνο το 10% ισχύει και αν, υπάρχει και η ρευστότητα της εποχής στην εξίσωση.


Ποιές έιναι διαφορές/παγίδες; Διάβασα το αγγλικό μόνο, ομολογώ ότι βαριέμαι να το συγκρίνω με το Ελληνικό, αν υπάρχουν κάπου εύκολα σημειωμένες θα βοηθούσε αρκετά τον διάλογο...