Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#523310 @corto maltese

Πολύ ενδιαφέρουσες θέσεις. Κατ'αρχήν να δηλώσω το θαυμασμό μου για την πλήρη έλλειψη επαφής με το περιβάλλον ενός λαού που είναι της πούτσας και της σφαλιάρας και θέλει να επιβάλλει την άποψή του σε αυτόν που είναι "σε μειονεκτική θέση". ΠΟΙΟΣ; Ο κακομοίρης ο ζήτουλας ο Έλληνας που 11 φορές στις 10 είναι εκείνος σε μειονεκτική θέση, που είναι εκείνος που ζητάει και παρακαλάει, για τη μοναδική φορά στη ζωή του που βρέθηκε να νομίζει ότι έχει το πάνω χέρι, ζητά να επιβληθεί το δίκιο του ισχυροτέρου. Πραγματικά εκρηκτικό μείγμα κουραδομαγκιάς, αφασίας και ανηθικότητας.

με βαση αυτο το απο πανω μηπως θα επρεπε να μετακομισεις στη FYROM ωστε να μην νοιωθεις ετσι για την χωρα που μενεις και δουλευεις?? σιγουρα θα σου αλλαζε η ψυχολογια στο καλυτερο... :iconcool:

Βετο αν μπηκε, μπηκε στο ΝΑΤΟ στο Βουκουρεστι... οχι στον ΟΗΕ... για αυτο και πρεπει να υπογραψουμε και εμεις για την εισοδο, (θεμα ομοφωνιας ειναι αλλωστε και υπαρχουν και αλλοι που θα αρνηθουν.. οσο για την ΕΕ πολυ νωρις για να αρχισουν να τους κουβεντιαζουν.. οχι για να τους βαλουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#523313 Μάλιστα, τώρα πρέπει να δίνουμε και κώλο γιατί απλά είμαστε Έλληνες

Οι υπόλοιποι από Τούρκους μέχρι την Gay Britannia ας πούμε είναι παραδείγματα μαγκιάς και ηθικής και δεν εκμεταλευονται την θέση ισχύος τους οπότε κι αν βρεθούν σε τέτοια.

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#523314 Φρέσκο πράμα

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... Z0LHgDpzmY

Militaire.gr: Ο Σάββας Καλεντερίδης αποκαλυπτικός για Τουρκία,Σκόπια,Αλβανία
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#523322
Corto Maltese έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Σε τι ακριβώς με συμφέρει;

Το ότι θα έχω "πιο πλούσιους" γείτονες;

Ή ότι δεν θα τους "αγκαλιάσουν" οι Τούρκοι;

Ή ότι τώρα τους λένε όλοι Μακεδονία;

Αυτά είναι αδιάφορα για το συμφέρον μιας χώρας που δεν ασκεί εξωτερική πολιτική με βάση την ιδεολογία της κυβέρνησης της και στην πραγματικότητα αρκετά είναι μάλλον και μύθοι.

Το θέμα είναι απλο αυτός που σου ζητάει αυτός ειναι σε μειονεκτική θέση οπότε κανονικά πρέπει να σου δώσει ο,τι του ζητήσεις.

Στη συμφωνία βλέπω ότι εμείς δίνουμε (και πραγματα άσχετα με το θέμα του ονόματος) και το μόνο που παίρνουμε είναι μια βόρεια :hmmm:

Που δεν το έχουμε και ανάγκη στην τελική. Άμα γουστάρουμε τους αφήνουμε φυρομ και βέτο μέχρι να σβήσει ο ήλιος και ας του λέει όλος ο πλανήτης Μακεδονία.

Επίσης τελικά το σύνταγμα τους έχει ή δεν έχει πρόβλημα; Και αν δεν έχει γιατί το αλλάζουν; Θα τρελαθουμε; :dizzy:

Πολύ ενδιαφέρουσες θέσεις. Κατ'αρχήν να δηλώσω το θαυμασμό μου για την πλήρη έλλειψη επαφής με το περιβάλλον ενός λαού που είναι της πούτσας και της σφαλιάρας και θέλει να επιβάλλει την άποψή του σε αυτόν που είναι "σε μειονεκτική θέση". ΠΟΙΟΣ; Ο κακομοίρης ο ζήτουλας ο Έλληνας που 11 φορές στις 10 είναι εκείνος σε μειονεκτική θέση, που είναι εκείνος που ζητάει και παρακαλάει, για τη μοναδική φορά στη ζωή του που βρέθηκε να νομίζει ότι έχει το πάνω χέρι, ζητά να επιβληθεί το δίκιο του ισχυροτέρου. Πραγματικά εκρηκτικό μείγμα κουραδομαγκιάς, αφασίας και ανηθικότητας.

Και φυσικά διανθισμένο με ένα σωρό αστικούς μύθους, όπως αυτός του βέτο. Γιατί αγαπητοί υπερπατριώτες του μετώπου της κοινής λογικής, η Ελλάδα ΔΕΝ έχει βέτο στον ΟΗΕ. Δεν μπορεί να μπλοκάρει τίποτα. Βέτο έχουν τα 5 μόνιμα μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας και παρόλο που είμαστε ο πιο γαμάτος λαός παγκοσμίως, οι αλήτες δε μας βάλανε σε αυτό το κλειστό κλαμπ. Επίσης βέτο δεν έχει κάν η ΕΕ. Για καλή μας τύχη, αυτόν το ρόλο τον έχει αναλάβει η Γαλλία εκπροσωπώντας τη θέληση της ΕΕ, η οποία ΕΙΝΑΙ προϊόν βέτο εφόσον η πλειοψηφία των κρατών-μελών της έχει αναγνωρίσει τη Δημοκρατία της Μακεδονίας με το συνταγματικό της όνομα. Αλλά αν η Γαλλία για τον Α ή Β λόγο πάψει να υπερασπίζεται την ελληνική θέση, είμαστε πλήρως ανίσχυροι να επιβάλλουμε το οτιδήποτε στον ΟΗΕ. Δηλαδή για μια φορά ακόμα με τις πλάτες των κουτόφραγκων πουλάει εθνική μαγκιά. ΟΚ, τραγωδία.


Θα συμφωνησω απολυτα με το συντροφο.
Ξυστε λιγο το κεφαλακι σας και θυμηθειτε τι εγινε την τελευταια φορα που ξεχειλησε η κουραδομαγκια, η αφασια η ανηθικοτητα που λεει ο Corto και η αγνοια κινδυνου θα συμπληρωσω εγω και προσπαθησαμε να εκμεταλλευτουμε τις συγκυριες και τις δηθεν πλατες κουτοφραγκων και λοιπων συμμαχων...
Τουλαχιστον ηταν αιτια να ιδρυθει η μεγαλυτερη ομαδα του κοσμου.
Γενικως η διπλωματια θελει πολυ λεπτους χειρισμους, γνωση της πραγματικοτητας, διαισθηση και ικανοτητα να βλεπεις μπροστα.
Συνεπως οταν αυτη γινεται απο ανθρωπους που ειναι οι ιδιοι ή αγονται και φερονται απο εθνικιστικα πιθηκια ειναι ντε φακτο αποτυχημενη. Νομος αυτος. Σκεφτειτε λιγο ιστορικα και θα συμφωνησετε.
Ειναι δηλαδη σιγουρο οτι ο, τι κανεις καλο ή κακο για τους λαους θα το βρεις μπροστα σου.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523323 Δεν υπάρχει καλό ή κακό για τους λαούς, υπάρχει μόνο το συμφέρον και η εξουσία όταν μιλάμε για μεταξύ χωρών σχέσεις

Εκτός αν θες να υποστηρίξεις ότι οι ισχυρές χώρες του πλανήτη που λειτουργούν με αυτή τη λογική βρήκαν κάτι μπροστά τους που μάλλον μας διαφεύγει :hmmm: εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ακόμα και οι πρώην αποικιοκρατες που πλέον δεν έχουν αποικίες μια χαρά πλούτο έχουν ακόμα λόγω του παρελθόντος τους

Τελοσπαντων, όπως δεν είναι προς το συμφέρον σου να σκέφτεσαι εθνικιστικά, δεν θα διαφωνήσω με αυτό, έτσι δεν είναι να σκέφτεσαι και "συντροφικά", αυτά τα πράγματα δεν υπάρχουν ούτε γίνονται πουθενά ειδικά στις μέρες μας και όταν και όπου γίνονταν δεν είχαν καμία διαφορά από τον δυτικό ιμπεριαλισμό
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 14 Ιούλ 2018, 14:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#523324 Ιστορικά πάντως η Μ. Βρετανία δεν βρήκε κάτι ιδιαίτερο μπροστά της και εξουσιαζε τους περισσότερους λαούς από κάθε άλλον και με σκληρό τρόπο. Αν μη τι άλλο ένα νησάκι με κατοίκους που έβαφαν τις μουρες τους μπλε όταν ο υπόλοιπος κόσμος αναπτυσσόταν βρέθηκε να θεωρείται υπερδύναμη.

Βέβαια στην εξωτερική πολιτική και στην άσκηση εξουσίας/ηγεσίας δεν χωράνε συμπονοιες, εκεί έξω είναι ο θάνατος σου ή ζωή μου και η ευημερία του λαού πρέπει να είναι πάνω από όλα ακόμα κι αν χρειαστεί να σπάσεις μερικά αυγά για να κάνεις ομελέτα.

Βασικό χαρακτηριστικό ενός ηγέτη είναι ότι πρέπει να μπορεί να πάρει σκληρές αποφάσεις υπέρ του συνόλου παραμεριζοντας τα προσωπικά του συναισθήματα και ιδεολογίες. Όταν πας με τον σταυρό στο χέρι συνήθως θα βρεθεί κάποιος να στον βάλει στον κ@λο.



< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#523326
dimik έγραψε:Ιστορικά πάντως η Μ. Βρετανία δεν βρήκε κάτι ιδιαίτερο μπροστά της και εξουσιαζε τους περισσότερους λαούς από κάθε άλλον και με σκληρό τρόπο. Αν μη τι άλλο ένα νησάκι με κατοίκους που έβαφαν τις μουρες τους μπλε όταν ο υπόλοιπος κόσμος αναπτυσσόταν βρέθηκε να θεωρείται υπερδύναμη.

Βέβαια στην εξωτερική πολιτική και στην άσκηση εξουσίας/ηγεσίας δεν χωράνε συμπονοιες, εκεί έξω είναι ο θάνατος σου ή ζωή μου και η ευημερία του λαού πρέπει να είναι πάνω από όλα ακόμα κι αν χρειαστεί να σπάσεις μερικά αυγά για να κάνεις ομελέτα.

Βασικό χαρακτηριστικό ενός ηγέτη είναι ότι πρέπει να μπορεί να πάρει σκληρές αποφάσεις υπέρ του συνόλου παραμεριζοντας τα προσωπικά του συναισθήματα και ιδεολογίες. Όταν πας με τον σταυρό στο χέρι συνήθως θα βρεθεί κάποιος να στον βάλει στον κ@λο.



< >


Η αρχη ο θανατος σου η ζωη μου ειναι για το ζωικο βασιλειο.
Κι αυτο γιατι καποιο ον που σκεφτεται μπορει πολυ ευκολα να καταλαβει οτι το ο θανατος σου η ζωη μου μπορει να εφαρμοστει και αντιστροφα.
Ποιος χαχολος μπορει να πιστευει οτι μονο θα σκοτωνει και δε θα σκοτωθει ποτε.?:hmmm:
Τι κερδισε ο λαος της Μ. Βρετανιας απο την αποικιοκρατια αε σχεση ξερω γω με τους Σουηδους? Γιατι ο λαος μας ενδιαφερει. Το ονομα σαν ονομα να. Και τι εχασε?. Ποσους νεκρους σε περιφερειακους πολεμους, ποση τρομοκρατια στο εδαφος της και εξω.?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523327 εντάξει ο συριζας παλεύει με το είναι του που λέει όλοι οι λαοί είναι ίδιοι, όλοι αδέρφια, δεν υπάρχουν κράτοι έθνη κοκ , το εθνικό συμφέρον (όσο μπορεί) και τις πιέσεις των καπιταλιστικών superpowers, είναι δύσκολη φάση το αντιλαμβάνομαι, αλλά δεν παύει να είναι κάτι ιδιαίτερα σημαντικό που πρέπει να χειριστούν με τρόπο που θα συμφέρει όσο το δυνατόν περισσότερο τους έλληνες είτε τους αρέσει είτε όχι

όπως λοιπόν κι εμείς πάμε σαν ξεπλένηδες και ζήτουλες και μηδενικά και ζητάμε από τους γερμανούς και δίνουμε κώλο και μας φέρονται και τελικά σαν τα πουτανάκια τους και μας έχουν να ψωμολυσσάμε, έτσι κι εμείς δεν έχουμε κανένα λόγο να δίνουμε πράγματα απλόχερα σε άλλους λίγουρες χωρίς ανάλογα ανταλλάγματα

το κάνε ένα καλό και θα το βρεις μπροστά σου είναι σαν το άλλο που πιστεύουν οι νεοφιλελεύθεροι ότι όλοι έχουν την ευκαιρία να γίνουν πλούσιοι :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523328
junior gt έγραψε:
dimik έγραψε:Ιστορικά πάντως η Μ. Βρετανία δεν βρήκε κάτι ιδιαίτερο μπροστά της και εξουσιαζε τους περισσότερους λαούς από κάθε άλλον και με σκληρό τρόπο. Αν μη τι άλλο ένα νησάκι με κατοίκους που έβαφαν τις μουρες τους μπλε όταν ο υπόλοιπος κόσμος αναπτυσσόταν βρέθηκε να θεωρείται υπερδύναμη.

Βέβαια στην εξωτερική πολιτική και στην άσκηση εξουσίας/ηγεσίας δεν χωράνε συμπονοιες, εκεί έξω είναι ο θάνατος σου ή ζωή μου και η ευημερία του λαού πρέπει να είναι πάνω από όλα ακόμα κι αν χρειαστεί να σπάσεις μερικά αυγά για να κάνεις ομελέτα.

Βασικό χαρακτηριστικό ενός ηγέτη είναι ότι πρέπει να μπορεί να πάρει σκληρές αποφάσεις υπέρ του συνόλου παραμεριζοντας τα προσωπικά του συναισθήματα και ιδεολογίες. Όταν πας με τον σταυρό στο χέρι συνήθως θα βρεθεί κάποιος να στον βάλει στον κ@λο.



< >


Η αρχη ο θανατος σου η ζωη μου ειναι για το ζωικο βασιλειο.
Κι αυτο γιατι καποιο ον που σκεφτεται μπορει πολυ ευκολα να καταλαβει οτι το ο θανατος σου η ζωη μου μπορει να εφαρμοστει και αντιστροφα.
Ποιος χαχολος μπορει να πιστευει οτι μονο θα σκοτωνει και δε θα σκοτωθει ποτε.?:hmmm:
Τι κερδισε ο λαος της Μ. Βρετανιας απο την αποικιοκρατια αε σχεση ξερω γω με τους Σουηδους? Γιατι ο λαος μας ενδιαφερει. Το ονομα σαν ονομα να. Και τι εχασε?. Ποσους νεκρους σε περιφερειακους πολεμους, ποση τρομοκρατια στο εδαφος της και εξω.?

φίλε μου να στο πω και αλλιώς, τι κέρδισε η ελλάδα που έχει φερθεί τόσο καλά στους αλβανούς; (και ας κλαίγονται, ξέρουν κατά βάθος)

ότι τόσα χρόνια μετά υπάρχουν άνθρωποι που συζητάνε ακόμα για την τσαμουριά :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#523332
junior gt έγραψε:
Η αρχη ο θανατος σου η ζωη μου ειναι για το ζωικο βασιλειο.
Κι αυτο γιατι καποιο ον που σκεφτεται μπορει πολυ ευκολα να καταλαβει οτι το ο θανατος σου η ζωη μου μπορει να εφαρμοστει και αντιστροφα.
Ποιος χαχολος μπορει να πιστευει οτι μονο θα σκοτωνει και δε θα σκοτωθει ποτε.?:hmmm:
Τι κερδισε ο λαος της Μ. Βρετανιας απο την αποικιοκρατια αε σχεση ξερω γω με τους Σουηδους? Γιατι ο λαος μας ενδιαφερει. Το ονομα σαν ονομα να. Και τι εχασε?. Ποσους νεκρους σε περιφερειακους πολεμους, ποση τρομοκρατια στο εδαφος της και εξω.?


Φυσικά και ισχύει και το αντίστροφο, για αυτό προβλέπεις, οχυρωνεσαι πίσω από συμμαχίες, συνθήκες και κάποιον αποτρεπτικό μηχανισμό συνήθως υπό την μορφή στρατού αλλά και εσωτερικής ασφαλειας.

Για τους Σουηδούς ο Γουσταυος Αδόλφος διαφωνεί μαζί σου.
Ο λαός της Μ. Βρετανίας ανέβασε το βιοτικό του επίπεδο μερικά σκαλιά πάνω από σένα 100 χρόνια πριν από σένα.
Δεν εξετάζουμε αν άξιζε όλη αυτή η συμφορά των άλλων λαών για αυτό αλλά το ότι η ηγεσίες τους πήραν τις αποφάσεις που έπρεπε no matter the cost.
Δεν θέλω να πιστέψω ότι ο οποιαδήποτε κυβερνήτης δεν λυπάται από μέσα του όταν βλέπει το κακό που πιθανώς προκαλεί αλλά βάζει πάνω από τα προσωπικά του αισθήματα κάτι που λέγεται καθήκον απέναντι στον λαό του.

< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#523334
QsisVTS έγραψε:
junior gt έγραψε:
dimik έγραψε:Ιστορικά πάντως η Μ. Βρετανία δεν βρήκε κάτι ιδιαίτερο μπροστά της και εξουσιαζε τους περισσότερους λαούς από κάθε άλλον και με σκληρό τρόπο. Αν μη τι άλλο ένα νησάκι με κατοίκους που έβαφαν τις μουρες τους μπλε όταν ο υπόλοιπος κόσμος αναπτυσσόταν βρέθηκε να θεωρείται υπερδύναμη.

Βέβαια στην εξωτερική πολιτική και στην άσκηση εξουσίας/ηγεσίας δεν χωράνε συμπονοιες, εκεί έξω είναι ο θάνατος σου ή ζωή μου και η ευημερία του λαού πρέπει να είναι πάνω από όλα ακόμα κι αν χρειαστεί να σπάσεις μερικά αυγά για να κάνεις ομελέτα.

Βασικό χαρακτηριστικό ενός ηγέτη είναι ότι πρέπει να μπορεί να πάρει σκληρές αποφάσεις υπέρ του συνόλου παραμεριζοντας τα προσωπικά του συναισθήματα και ιδεολογίες. Όταν πας με τον σταυρό στο χέρι συνήθως θα βρεθεί κάποιος να στον βάλει στον κ@λο.



< >


Η αρχη ο θανατος σου η ζωη μου ειναι για το ζωικο βασιλειο.
Κι αυτο γιατι καποιο ον που σκεφτεται μπορει πολυ ευκολα να καταλαβει οτι το ο θανατος σου η ζωη μου μπορει να εφαρμοστει και αντιστροφα.
Ποιος χαχολος μπορει να πιστευει οτι μονο θα σκοτωνει και δε θα σκοτωθει ποτε.?:hmmm:
Τι κερδισε ο λαος της Μ. Βρετανιας απο την αποικιοκρατια αε σχεση ξερω γω με τους Σουηδους? Γιατι ο λαος μας ενδιαφερει. Το ονομα σαν ονομα να. Και τι εχασε?. Ποσους νεκρους σε περιφερειακους πολεμους, ποση τρομοκρατια στο εδαφος της και εξω.?

φίλε μου να στο πω και αλλιώς, τι κέρδισε η ελλάδα που έχει φερθεί τόσο καλά στους αλβανούς; (και ας κλαίγονται, ξέρουν κατά βάθος)

ότι τόσα χρόνια μετά υπάρχουν άνθρωποι που συζητάνε ακόμα για την τσαμουριά :dizzy:


Ακριβως αυτο. Just to the point το επιχειρημα σου.
Ευτυχως υπαρχουν μονο ανθρωποι που συζητανε για την τσαμουρια και οχι κινημα ή λαοι ολοκληροι.
Κερδισε να υπαρχουν Αλβανοι εδω που ουτε που θελουν να γυρισουν πισω, οι εκει συγγενεις τους που πιθανον ακομα να μιλανε για την τσαμουρια βλεπουν τα παιδια τους και τα εγγονια τους να πηγαινουν σε Ελληνικα σχολεια και να παντρευονται με Ελληνες. Και προφανως ολη αυτη η ιστορια με την τσαμουρια θα αρχισει να φθηνει εκτος και αν υπαρχουν τα πιθηκια ενθεν και ενθεν που μιλανε για Βορειο Ηπειρο, Νοτια Ηπειρο, Τσαμουρια κλπ.
Ομοιως θα φθηνουν και οι αλυτρωτικες μ@λακιες των... Βορειομακεδονων. Εαν δημιουργηθουν δεσμοι εμπορικοι, επαγγελματικοι, τουριστικοι κλπ μεταξυ μας και αναπτυξη της Βορειας Μακεδονιας.
Ποιος κουτος δε θελει οι γειτονες του να εχουν το ιδιο βιοτικο επιπεδο με τον ιδιο. Να συνεργαζεται εμπορικα κλπ? :dizzy:
Δειχνανε προχτες τον Αζαρ μικρο με τη φανελα της Εθνικης Γαλλιας. Ειναι δυνατον ποτε σε αυτους τους δυο γειτονες να ισχυει το ο θανατος σου η ζωη μου?
Δειτε αυτο και δειτε τα Αλβανικα πιθηκια της Ελβετιας να παιζουν με τη Σερβια και να κανουν τον Αλβανικο αετο. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#523336
Adriver έγραψε:
Πολιτικοί και ΜΜΕ για μήνες περνούσαν στους Έλληνες ότι το σοβαρό θέμα που παιζόταν ήταν κατά πόσο θα συμφωνήσουμε ή όχι σε σύνθετη ονομασία με τη λέξη Μακεδονία (κάθε λογικός το αποδέχεται). Μετά όμως μας σέρβιραν την επίσημη Ελληνική κρατική αναγνώριση σε Μακεδόνες με Μακεδονική γλώσσα! Στην πράξη τους ιδρύουμε επίσημα σαν Μακεδονικό έθνος .... βέβαια όχι εμείς, οι Τσίπρας και Καμμένος.


Στην πραγματικοτητα η συνθηκη αναγνωριζει μακεδονικη γλωσσα (η γλωσσα δεν καθοριζει το εθνος , τα παραδειγματα ειναι πολλα ) και ιθαγενεια (η ιθαγενεια ειναι νομικος δεσμος με ενα κρατος και οχι με ενα εθνος).
Η Ελλαδα δεν ιδρυει κανενα μακεδονικο εθνος (πως θα μπορουσε αλλωστε ? :lol: ). Οι γειτονες μπορουν να αυτοπροσδιοριζονται οπως θελουν.

Το να υποχρεωσεις (αν μπορεις) καποιoυς να αλλαξουν κρατικη ονομασια , ιθαγενεια και γλωσσα σημαινει ουσιαστικα οτι τους καθιστας μη πολιτκα κυριαρχο εθνος μεσα στο ιδιο τους το κρατος. Αν υποθεσω οτι αυτο εχει εστω και ψηγματα λογικης , πως θα το καταφερεις ?

Μεσω του βετο ? :lol:
Η Ελλαδα εχει ηδη μια καταδικη απο τη Χαγη. Η αποφαση της Χαγης λεει οτι η ελληνικη εμμονη σε ονομασια χωρις καμια αναφορα στον ορο ‘Μακεδονια’ ειναι κακοπιστη διαπαργματευτικη πρακτικη.Το θεμα πιθανοτατα θα παει στο Συμβουλιο Ασφαλειας του ΟΗΕ οπου πιθανοτατα θα περασει με την ονομασια Δημοκρατια της Μακεδονιας.

Ακομη κι αν η Ελλαδα μεσω του βετο καταφερει να πετυχει (προσκαιρα) τη μη ενταξη της γειτονικης χωρας στο ΝΑΤΟ , ειμαι βεβαιος οτι αν η αναγκη για ενταξη της γινει επιτακτικη για ΗΠΑ και Δυση , θα ενταχθει.