Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#330328 σε πέσιμο σε τατάμι γίνεται να χτυπήσεις βέβαια αλλά είναι σχετικά δύσκολο, εγώ είχα μάθει χωρίς τατάμι να πέφτω και να μη χτυπάω , σε τατάμι και η λίγη απροσεξία συγχωρείται έχω σκάσει και κάθετα με το κεφάλι

το μόνο που πρέπει να προσέχω και σε τατάμι είναι να μη τραντάζονται ή συμπιέζονται τα @@ μου (γιατί επιμένω σε μποξεράκι για αεράτα μπαλάκια :lol: ) , αλλιώς πέτα με όλη μέρα, πιο πολύ θα υποφέρεις εσύ με τα 100 κιλά μου παρά εγώ :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#330331 theo πόσο πάει μηνιάτικο στο σύλλογο που αναφέρεις;
Ώρες;

Κιούση νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι το άθλημα αλλά η νοοτροπία αυτών που αθλούνται.
Και εγώ έχω ραγίσει πλευρό στο μπάσκετ αλλά μιλάμε για καγκουριλίκια φάση.

Έχει τύχει να δω πυγμάχους να προπονούνται και οι επαφές τους ήταν απείρως πιο καθαρές και αθλητικές από πιτσιρίκια που πλακώνονται σε kick boxing.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#330332
QsisVTS έγραψε:αλλιώς πέτα με όλη μέρα, πιο πολύ θα υποφέρεις εσύ με τα 100 κιλά μου παρά εγώ :whistlink:


Ισχύει αυτό! Αν ο άλλος δεν ελέγχει το σώμα του και πέφτει συνέχεια πάνω σου είναι :dizzy: :dizzy: η φάση
Άβαταρ μέλους
By theo13
#330334
EDDIE_147 έγραψε:theo πόσο πάει μηνιάτικο στο σύλλογο που αναφέρεις;
Ώρες;

Κιούση νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι το άθλημα αλλά η νοοτροπία αυτών που αθλούνται.
Και εγώ έχω ραγίσει πλευρό στο μπάσκετ αλλά μιλάμε για καγκουριλίκια φάση.

Έχει τύχει να δω πυγμάχους να προπονούνται και οι επαφές τους ήταν απείρως πιο καθαρές και αθλητικές από πιτσιρίκια που πλακώνονται σε kick boxing.


Στο Μαρούσι;; Αν θυμάμαι ήταν 25-30 ευρώ. Τώρα στη Πάτρα δίνω 40
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#330358 Θενξ
Άβαταρ μέλους
By Serf
#331570
Ο άγνωστος Μπρους Λι: 15 συναρπαστικές πλευρές του μύθου του

Ήταν 27 Νοεμβρίου 1940. Ένα αστέρι γεννήθηκε. Ο Μπρους Λι, ο κινεζικής καταγωγής αμερικανός ηθοποιός, είδε το φως στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνια.
Δάσκαλος πολεμικών τεχνών, ηθοποιός και ιδρυτής της πολεμικής τέχνης Τζιτ Κουν Ντο (Jeet Kune Do), θεωρείται από πολλούς ο μεγαλύτερος ηθοποιός πολεμικών τεχνών του 20ού αιώνα.

Η χρονιά της γέννησής του είναι «Η Χρονιά του Δράκου» σύμφωνα με τον κινέζικο ζωδιακό κύκλο,η ώρα της γέννησής του (ανάμεσα στις 6 πμ και 8 πμ) ονομάστηκε «Η Ώρα του Δράκου».

Πατέρας, ηθοποιός και υψίφωνος στην Καντονέζικη Όπερα. Μητέρα, μισή Γερμανίδα, καθολική, από εύπορη οικογένεια του Χονγκ Κονγκ. Μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο ο Μπρους άρχισε να παίζει σε πολλές ταινίες από την ηλικία των 6.

Μέχρι την ηλικία των 18, ο Λι είχε εμφανιστεί σε πάνω από 20 ταινίες με την πιο γνωστή την ταινία «Τhe Orphan» όπου είναι μια κλασσική ταινία του Χονγκ Κονγκ. Παράλληλα, μελετούσε πολεμικές τέχνες και λάμβανε μέρος σε σχολικούς αγώνες Γουίν Τσουν και πυγμαχίας.

Ακόμα, όπως ο ίδιος παραδέχτηκε αργότερα, τα βράδια έπαιζε ξύλο με γειτονικές συμμορίες από την ηλικία των 11 χρόνων.

Παρ' όλο που είχε ύψος 1.73 εκ. και ήταν 64 κιλά, ο Λι ήταν γνωστός για την άριστη φυσική του κατάσταση και την ενεργητικότητά του, χρησιμοποιώντας ένα ειδικό πρόγραμμα για να γίνει όσο περισσότερο γίνεται πιο δυνατός.

Ο Λι έμεινε γνωστός για τις πολεμικές του τέχνες, παρ' ολ' αυτά είχε σπουδάσει δράμα και φιλοσοφία. Ήταν μορφωμένος και είχε μια τεράστια προσωπική βιβλιοθήκη. Τα βιβλία του περιέχουν πληροφορίες για τις πολεμικές τέχνες, καθώς και φιλοσοφία (και κυρίως φιλοσοφία πάλης), αλλά έγραψε και ποίηση.«Αν αγαπάς την ζωή» έλεγε, «μην χάνεις χρόνο, γιατί ο χρόνος είναι ένα συστατικό της ζωής.»

*****************************
...
5. Στα 16 του, ο Λι άρχισε να προπονείται με τον Yip Man, έναν από τους πλέον μυθικούς kung fu grandmasters των εποχών.
...
13. Σε κάποιες ταινίες πολεμικών τεχνών ανεβάζουν την ταχύτητα. Στις δικές του την κατέβαζαν: από τα 32 fps που γυρίζονταν την έπαιζαν στα 24 fps. Ήταν στ' αλήθεια τόσο γρήγορος.
...


EDIT: Προς ικανοποίηση του GeoF1
Τελευταία επεξεργασία από Serf και 27 Νοέμ 2016, 14:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#331625 O Bruce Lee είναι μύθος...
Η φυσική του κατασταση μυθική και η προπόνηση του το ίδιο.
Ειδικα ο τροπος που αύξανε τη δυναμη του (strength training) χωρίς να βάλει μυϊκό όγκο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#331639 Πίστευε στο body-building , νεωτερισμός στις τότε πολεμικές τέχνες.

Ακόμη και σήμερα , σε κλασικό καράτε (shotokan) , υπάρχει η έννοια της ενδυνάμωσης αλλά χωρίς να πέφτει ιδιαίτερο
βάρος εκεί αφού οι αγώνες θυμίζουν συνθήκες kendo : η απόλυτη έκρηξη και παρατήρηση κερδίζουν.

Στο κάτω κάτω , αν αντέχεις 2λεπτο αγώνα σε τέτοιες συνθήκες και επίπεδο, ήδη είσαι σε άριστη φυσική κατάσταση και σε
ένα καλό επιπεδο μυών.
Άβαταρ μέλους
By otso
#623972 Δεν ξερω αν εχει μεινει κανεις εδω που να ασχολειται .
Τα πιτσιρικια ασχολουνται με το aikido . Επειδη δεν τους εχω εμπιστοσυνη αν θελουν να πανε και τον αλλο μηνα , κοντα 2 χρονια τωρα δεν τους εχω αγορασει στολες και πανε με τις φορμες .
Τωρα κοντα ομως θα ερθει η γιαπωνεζα γιαγια του aikido και θα περασουν τεστ για να παρουν ζωνες και δεν σημαζευεται
ντρεπονται να εμφανιστουν με φορμες και πρεπει να παρω στολες .
Ρωτησα τον δασκαλο και αλλους εκει μεσα αλλα αυτοι ειναι φραγγατοι και ψωνια (ψωνιζουν απο ιαπωνια) σιγα μην παρω και γιαπωνεζικα τζην τογιοτα σαν καποιους εδω μεσα .
Στν λιλιπουπολη μας δεν υπαρχουν μαγαζια με τετοια ρουχα , αρα πρεπει να παρω απο το νετ . Στο νετ ομως τι να παρω ; εκει γραφουν gr η oz διαφορετικες πλεξεις κτλ.
Τι στο διαολο να κοιταξω ωστε να; μην ειναι βαριες και ασηκωτες και ζεστες , εξ αλλου δεν ειναι μαχητες χειμωνιατικων δρομων , αλλά μαχητες κλιματιζομενου περιβαλλοντος .
Επισης να μην ειναι εντελως φτηνιαρικες σαν κινεζικες μονοφυλες φουστανελες την 25 μαρτιου , αλλά και αν τα παρατησουν να μπορω να τις βαλω στο χωραφι η καλοκαιρινη βολτα σε ψαροταβερνα.
Δεν πιστευω να εχει κανενας στο σεντουκι τιποτα για 1.83 και 1.70 ;
Παρακαλω συμβουλες
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#623976 Οι αγωνιστικες στολες ειναι συνθετικες και ελαφριες. Οι παραδοσιακες ειναι απο χοντρο καραβοπανο και ως εκ τουτου ειναι βαριες δυσκαμπτες και ακριβες.

Ο,τι και να παρεις να εχει την πιστοποιηση της παγκοσμιας ομοσπονδιας για να εισαι σιγουρος οτι ειναι καταλληλες.

Τωρα αν μετα τις βαλεις σε βολτα η στο χωραφι δεν ξερω, αλλα βγαλε φωτο και στειλε μου τις. Θα σε κανω διασημο :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#623998 Επειδη ασχολουμαι κι εγω λιγο με το aikido, καπου στα 58€ στοίχισαν οι δικες μας στολες .Μη ρωτησεις, αλλος τις πηρε, δεν θυμαμαι απο που
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#624002 ότσε , κάνε ένα τηλεφώνημα και εδώ http://www.olympusport.gr/ μήπως έχουν και κάτι παραπάνω για aikido ή aikido συμβατό

υπόψιν , ντύνουν την Χατζηλιάδου, Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Καράτε