Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#501027 Εικόνα

Μετά από 8 χρόνια αποφάσισα να πάρω καινούρια γυαλιά. Αν και πρώτη μέρα, πολύ ξεκούραστα φαίνονται.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#501928 Όταν τρέχω, φοράω κάτι γυαλιά αθλητικά, έχουν κάτι πολύ πορτοκαλί φακούς, τα είχα πάρει από το lidl.
Για πολλά δεν κάνουν.... Όμως... Έχουν την ικανότητα να αναδεικνύουν τα γήινα χρώματα φανταστικά. Ειδικά πρωινές ώρες η αργά απόγευμα μέσα στο δάσος, τα πράσινα που βλέπεις, δεντρα χορτάρια κτλ είναι απίστευτα, σε φάση έχω πάρει ουσίες, αγαπάω όλο τον κόσμο κτλ...
Για βόλτα σε θάλασσα δε θα κάνουν υποθέτω γιατί αφαιρούν το μπλε, αλλά για βόλτα σε φύση δάση είναι τρελό boost ψυχολογικό, σου φτιάχνει τη διάθεση.

Προσπάθησα να βγάλω μια φωτο τώρα το απόγευμα αλλά βγήκε χάλια, φαίνονται όλα καφέ, καμία σχέση με το τι βλέπεις όταν τα φοράςΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#501939 Τα λιντλ βγαζουν τους καλυτερους φακους της αγορας αναλογικα για την τιμη τους. Εχω 5-6 ζευγαρια και ειμαι τοσο ευχαριστημενος που πρακτικα τα αποχωριζομαι μονο οταν ξαπλωνω για υπνο. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Για να καταλαβεις ο dimvii νομιζε οτι ηρθε στα Οινοφυτα την τελευταια φορα που με ειδε. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#501961 Αυτό δεν είναι από τα γυαλιά, αλλά από αυτό το κορρρτάρρρι που σου φέρανε οι γείτονες :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#502229 Κι εγώ προτιμώ τα καφέ πορτοκαλί γυαλιά. Και για αυτό που λές αλλά και για το παρακάτω.
Σε γυαλάκι θαλάσσης με πορτοκαλί φακό σου δίνει μια φανταστική αίσθηση φωτεινότητας χωρίς όμως να σε ενοχλεί. Και το πιο ωραίο είναι ότι όταν τα βγάλεις συνεχίζεις να μην ενοχλείσαι από το φως και δεν χρειάζεσαι γυαλιά ηλίου. Και σημειώνω ότι είμαι αρκετά ευαίσθητος στο φως.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#526342
sknipper έγραψε:Κι εγώ προτιμώ τα καφέ πορτοκαλί γυαλιά. Και για αυτό που λές αλλά και για το παρακάτω.
Σε γυαλάκι θαλάσσης με πορτοκαλί φακό σου δίνει μια φανταστική αίσθηση φωτεινότητας χωρίς όμως να σε ενοχλεί. Και το πιο ωραίο είναι ότι όταν τα βγάλεις συνεχίζεις να μην ενοχλείσαι από το φως και δεν χρειάζεσαι γυαλιά ηλίου. Και σημειώνω ότι είμαι αρκετά ευαίσθητος στο φως.

μήπως άμα δεν ενοχλείσαι όταν τα βγάζεις σημαίνει ότι δεν δουλεύουν; :lol:

εγώ στηρίζω σκότος, έρεβος , το 90% του φωτός να μην φτάνει στα μάτια μου

βέβαια δεν αντέχω πολύ χωρίς γυαλιά, αλλά τουλάχιστον βλέπω καλά τη νύχτα, όπως έκαναν οι πειρατές :shifty:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#534561 Πέτυχα κατι γυαλιά ηλίου πολωτικα και τα φόρεσα στην οδήγηση..έπαθα πλάκα
Τόση διαύγεια από έλλειψη αντανακλασεων σε γυάλινες επιφάνειες είναι...Επίσης τα χρώματα των αυτοκινήτων φαίνονται πιο έντονα.
Δυστυχώς είναι χάλια αισθητικά αλλά τα φοράω στην οδήγηση πάραυτα..ψάχνω για κάτι πιο εύπεπτο
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#534564 τι γυαλιά είναι αυτά;

με τις οθόνες πώς τα πας (αυτοκινήτου, κινητά κτλ.. )

εμένα η πρότασή μου είναι κάτι τέτοιο

https://www.walmart.com/ip/Persol-PO-71 ... s/47669221

αυτά δηλαδή θα πάρω όταν ξαναλλάξω (γυάλινος φακός, δηλαδή καλύτερη ευκρίνεια και η μεμβράνη για να είναι polarized είναι ανάμεσα στα τζάμια σε αντίθεση με τους πλαστικούς που είναι κολλημένη πάνω στο φακό και μπορεί να γδαρθεί)

από εμφάνιση βέβαια τα persol είναι αρκετά υποκειμενικό θέμα, σε πολλούς δεν αρέσουν, αλλά ποιοτικά είναι κορυφή, πλαστικά βίδες κτλ για τα λεφτά τους είναι τόπ
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#534566 Παραδόξως τις οθόνες του 5008 τις βλέπω όλες καλά, τίποτα LCD όμως σε βενζινάδικα..καταμαυρες, δε φαίνεται τιποτα!
Είναι γυαλιά που πήρα κατά τύχη από το Hofer (κατι σαν lidl) με 4€ :-)