Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#580106 Για polarized φακούς μου σύστησαν να μην τα βρέξω ποτέ, ότι καθαρισμό κάνω να γίνεται απο ένα ειδικό πανάκι με μικροίνες κλπα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#580115
georgetz έγραψε:Για polarized φακούς μου σύστησαν να μην τα βρέξω ποτέ, ότι καθαρισμό κάνω να γίνεται απο ένα ειδικό πανάκι με μικροίνες κλπα

και στα αλάτια τι θα κάνεις;

βασικά οτιδήποτε τρώει αλάτι πρέπει να ξεπλένεται μετά, άντε εκτός από σένα τον ίδιο γιατί το αλάτι πάνω μας γαμάει

αλλά όλα τα άλλα διαλύονται
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#580146 ε συγνώμη που δε τρώω πάνω στα γυαλιά μου να το ασπρίζω με ΚΑΛΑΣ ή δεν μπαίνω παραλία με αυτά :lol:

το πανάκι που συνοδεύει το γυαλί, δεν είναι απλό, το ξανατονίζω, έχει ειδική επίστρωση κ μέχρι τώρα
έχει καθαρίσει ότι στάμπες (σάλια, αίμα , δάκρυα κ ιδρώτα :shifty: ) έχουν πέσει
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#580174 Νερό απ'το μαλλί ε ? :hmmm:
Η Κορπή / Λουτράκι / Δίος δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα μαζί σου,
τι κάνουν , τα φρύδια τους ξύνουν πάλι , φο φοκ σεικ , πως θα πάμε τον τόπο μπροστά γαμώτι :rant:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#580176 Πρώτα από όλα τα φρύδια μου είναι ένα..

Φρύδι

Επίσης πολλές φορές αρνούμαι το κούρεμα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580250 Συνήθως τα polarizer γίνονται με επίστρωση (λεπτό φίλμ) αλλά υπάρχει και πιο ακριβή λύση που η ιδιότητα είναι ενσωματωμένη στο φακό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#580276 σε γυάλινα γυαλιά που έχω η σχετική μεμβράνη είναι μέσα "σαντουιτς"

σε πλαστικά συνήθως είναι κάπου απέξω

αλλά και πάλι επειδή παίζουν και άλλες επιστρώσεις κάποιες φορές, όπως πχ η anti glare που είναι από τη μέσα μεριά των φακών, ή ό,τι άλλη βλακεία θες
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#580324 η anti glare που λες είναι σαν αυτήν που έχω κ εγώ της Nikon ( κύπρια φίλη , don't ask) για μείωση UV με ένα ελαφρύ μπλεδίζον ίχνος ή κάτι άλλο
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#580326 αυτή στην ουσία εξουδετερώνει λάμψεις όταν το φως σκάει από πίσω σου ή στο πλάι, να μην βλέπεις αστράκια πίσω από τα γυαλιά

πχ τα γνωστά και οικονομικά hawkers παρότι έχουν μεμβράνη για polarization δεν έχουν για αυτές τις λάμψεις και όταν σκάει το φως από το πλάι γίνεται χαμός
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#580329 έχω κ Hawkers , συνηθίζεται αυτό που λες , είναι πολύ πρακτικά σαν κάτι ελαφρύ, καθημερινό που τα έχεις στη μηχανή ή στο αμάξι για άμεσα διαθέσιμα
Άβαταρ μέλους
By theo13
#609632 Σε γυαλιά ηλίου αποκλειστικά για running χρήση τι προσέχουμε;;
Φαντάζομαι το χαμηλό βάρος, η σωστή εφαρμογή και το να μη θαμπώνουν (;) είναι τα σημαντικότερα.
Έχουμε κάποια πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#759765 Σε τι μάρκα να κοιτάξω για ποιοτικά γυαλιά ηλίου και vfm? Καλός φακός, antiscratch, polarized
Rayban που κοίταζα ξεφεύγουν, 170+
Για γυναικεία.
Αν βρω κάνα καλό αντρικό ίσως μπω κι εγώ