Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#65232
Anonymous Founder έγραψε:Η λύση είναι μία: φωτοχρωμικοί φακοί. Εγώ βρήκα την υγεία μου, καταργείται η ανάγκη να έχεις δύο διαφορετικά γυαλιά (μυωπίας/ηλίου).
:metalo:


Είναι οντως μια καλη λυση...,ιδανικα Transitions 7 by Essilor :inlove:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#67224 Έχω αρχίσει να σκέφτομαι κι εγώ φωτοχρωμικά γυαλιά μια και πλέον τους φακούς τους χρησιμοποιώ σπάνια (κακούργα πρεσβυωπία, με φακούς δεν βλέπω να διαβάσω ακόμα και υποτίθεται ειδικούς). Αν ξέρετε απαντήστε μου σας παρακαλώ.
Είναι επίστρωση ή είναι μέσα στο υλικό; (ή υπάρχουν είδη και είδη)
Πόσο επιβαρύνουν την τιμή;
Έχουν κάποιους περιορισμούς (πχ είδος φακού ή διόρθωσης ή πάχος ή κάτι άλλο);
Μπαίνουν και σε πολυεστιακά;
Πόσο πολύ σκουραίνουν; Γενικά έχω ευαισθησία και θέλω να σκουραίνουν αρκετά.
Μπορεί να είναι και polariser; Από τότε που πρωτοδοκίμασα δεν γυρνάω πίσω.
Δέχονται επιστρώσεις;
Τι διαφορές έχουν από μάρκα σε μάρκα και από μοντέλο σε μοντέλο ή γενιά κλπ.
Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#70314 Ποια η άποψή σας για τους μίας-χρήσης φακούς επαφής; Φοράω μηνιαίους αλλά επειδή πολλές φορές δεν τους χρησιμοποιώ σκέπτομαι ότι οι ημερήσιοι θα με βόλευαν καλύτερα. Κοστίζουν λιγάκι αλλά μόνο που δεν θα έχω υγρά κτλ μου φτάνει.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#70629 Εγώ το έχω γυρίσει σε ημερίσιους πλέον.
Επειδή ταξιδεύω πολύ περνάν μέρες που δεν τους χρησιμοποιώ οποτε έχω βρεθεί να πετάξω μηνιαίους επειδή ξεχάστηκα με τα υγρά, ή τους έχω και κάθονται βδομάδες.

Αν όμως τους χρησιμοποιείς καθημερινά, μάλλον καλύτεροι οι μηνιαίοι :)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#70636 Δεν τους χρησιμοποιώ καθημερινά. Τους φοράω περίπου 20 μέρες τον μήνα και αν. Πολλές φορές βαριέμαι να τους βάλω και κάθονται και εβδομάδα στην θήκη τους. Θα δοκιμάσω τους ημερήσιους και την ευκολία το να μην κουβαλάς υγρά, θήκες κτλ.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#71698 Σκνιπερ ξεκινα από εδω:

http://www.essilor.com/en/BrandsAndProd ... tions.aspx

Εχε στο μυαλο σου ότι τα πιο πολλα φωτοχρωμικα ΔΕΝ σκουραινουν πισω από παρμπρίζ αυτοκινητου,παραμονο τα extractive transiotions,τα οποια αφηνουν ένα 5-10% χρωματακι και το βραδυ...
Πολυεστιακα γινονται,με λεπτυνση,με τις καλυτερες επιστρωσεις της essilor,Crizal ForteUV.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#74451 Η διάρκεια ζωής φακών επαφής είναι καθαρά ημερολογιακή ή παίζει ρόλο και η χρήση; Επειδή φορώ δύο φορές την εβδομάδα μηνιαίους φακούς, πρέπει να τους αλλάζω στο τέλος του μήνα ή η περιορισμένη χρήση τους δίνει επιπλέον μισό-ένα μήνα ζωής;
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#74933 Μπακαλίστικα,μπορεις να τους φορεσεις κανα δυο βδομάδες παραπανω,εφοσον δεν ενοχλουν εννοείται...
Οι εταιρειες φυσικα,λενε αντικατασταση στο μηνα...
Οι πιο πολλοι πελατες μου τους φορουν παραπανω χωρις πρόβλημα.
Αν και με την χρηση που κανεις (μια δυο φορες/εβδομαδα),σε συμφερουν και οι ημερήσιοι οπου γλυτώνεις τα υγρα,και εχεις παντα φρέσκους φακους στα ματια σου... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#74941 Παράγων αλλαγής αποτελεί καθαρά το πότε θα ξεκινήσουν να σε ενοχλούν ?
Τους μηνιαίους τους κρατάω κατά κανόνα 2+ μήνες (μέχρι να αρχίσουν να με ενοχλούν) φορώντας του σχεδόν καθημερινά αλλά είμαι πολύ σχολαστικός στην συντήρηση και στην καθαριότητα. Υπάρχει θέμα?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#75045 Εγώ παλιότερα τους κρατούσα ~1-2 εβδομάδες παραπάνω. Τελευταία όμως τους αλλάζω αυστηρά μιας και παρατηρώ ενόχληση (γενικά τους φοράω όλη μέρα). Έχω δοκιμάσει και κάτι purevision κλπ αλλά μια από τα ίδια μου φάνηκαν.

Ερώτηση. Έχω κάτι rayban rb4105 και μου έχει γρατζουνιστεί ο ένας φακός. Υπάρχει περίπτωση να βρω σε λογική τιμή original φακό ή δεν συμφέρει; :hmmm: