Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#690709 Για μένα αυτοί οι καλλιτέχνες δεν έχουν κορυφαία τραγούδια. Δεν βάζω τον εαυτό μου να διαλέξει γιατί είναι πολλά.
Τι να βάλεις;
τον Σαλονικό;
το έτσι ήμουν περαστικός;
το μπουζούκι του Νικόλα;
το Χθες το βράδυ στην ταβέρνα;
το Αργά είναι πια αργά;
το Άκου βρε φίλε;
το Με λες Αγάπη με τη Διαμάντη;
το Εγώ να δεις;

κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#690988 Εικόναscreenshot utility windows

ΠΕΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ
Μια ζωή τον περιφρονούσαν
8 Φεβρουαρίου 1972 πέθανε ο κορυφαίος Μάρκος Βαμβακάρης.
Διαβάστε εδώ ένα πλήρες πορτραίτο του μεγάλου μας ρεμπέτη, με όλη την βασανισμένη ζωή του και το ρόλο που έπαιξε ο Μάνος Χατζιδάκις στην καθιέρωση του… https://bit.ly/2Scqj8F
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#692690
:(
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#692710
soprano έγραψε:Σαν φανατικός Κυριαζοβιος και κάτοχός σελίδας του αλλά και καναλιού του.
Απολαύστε.

https://youtu.be/i2vuqnbB794

.


Ποια σελίδα;
την επίσημη στο fb;
Μέχρι πριν 3 χρόνια τον έβλεπα στο Μόντε Κάρλο καφέ στην πλ.Αλεξάνδρας και βλέπαμε τον Ολυμπιακό στο πατάρι.
Τον έχω πετύχει και στην Πέρδικα της Αίγινας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696893 Τεράστια απώλεια για το λαϊκό τραγούδι, ο θάνατος σήμερα του συμπατριώτη μου Τάκη Μουσαφίρη. RIP :(
Δυστυχώς κι αυτός από κορονοϊό.

Πέθανε ο μεγάλος λαϊκός συνθέτης Τάκης Μουσαφίρης από κορονοϊό
https://www.news247.gr/psixagogia/mousi ... 68216.html
Βάζω και λίγο Στράτο στο αγαπημένο μου, "εγώ ο ξένος":
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#696923
Anonymous Founder έγραψε:Τεράστια απώλεια για το λαϊκό τραγούδι, ο θάνατος σήμερα του συμπατριώτη μου Τάκη Μουσαφίρη. RIP :(
Δυστυχώς κι αυτός από κορονοϊό.

Πέθανε ο μεγάλος λαϊκός συνθέτης Τάκης Μουσαφίρης από κορονοϊό
https://www.news247.gr/psixagogia/mousi ... 68216.html
Βάζω και λίγο Στράτο στο αγαπημένο μου, "εγώ ο ξένος":


:(

Ένας Μουσαφίρης που ήρθε για να μείνει...

( Απόσπασμα από το βιβλίο « Οι Μουσικές μου Διαδρομές……μπροστά και πίσω από τα φώτα»)

Ένας από τους φίλους μας, ο Σωτήρης Οικονομόπουλος, ήταν ιδιοκτήτης της πιο γνωστής ταβέρνας της Πλάκας, του «Βάκχου». Μια μέρα με παίρνει στο τηλέφωνο και μου λέει:

-Έρχεται τα βράδυα ένας νεαρός με την κιθάρα του και μου παίζει δικά του τραγούδια που μου φαίνονται ωραία . Εγώ βέβαια δεν είμαι σε θέση να τα αξιολογήσω. Εσύ που είσαι της δουλειάς, δεν έρχεσαι ένα βράδυ να τον ακούσεις; Μπορεί να αξίζει τον κόπο.

Αυτά μου είπε ο φίλος μου ο Σωτήρης κι εγώ που δεν άφηνα καμιά ευκαιρία να πάει χαμένη, παίρνω ένα βράδυ τη Δέσποινα και πάμε στον Βάκχο.

Εκεί ήταν ήδη ο συνθέτης, ένας συμπαθέστατος νέος με ένα ακόμη πιο συμπαθητικό επώνυμο-Μουσαφίρης- και μετά τις συνηθισμένες συστάσεις άρχισε να μας παίζει τα τραγούδια του. Σωστός πακτωλός! Μας έπαιξε τουλάχιστον τριάντα τραγούδια και μου είπε ότι είχε ακόμα, πάνω απο διακόσια... Είχα μπροστά μου πραγματικά ένα μεγάλο και γνήσιο ταλέντο . Ομολογώ ότι με εξέπληξε εκείνο το βράδυ αυτός ο Μουσαφίρης που ήρθε μεν σαν «μουσαφίρης» στον καλλιτεχνικό χώρο αλλά έμεινε για τα καλά σ’αυτόν...

Του ζήτησα να μου ξαναπαίξει μερικά τραγούδια που μου είχαν κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. ΄Ένα απ’αυτά ήταν το «Πες μου που πουλάν καρδιές» που έμελλε να γίνει μια από τις πιο μεγάλες και διαχρονικές επιτυχίες του Δημήτρη Μητροπάνου!

Περιττό να σας πω, πως την άλλη μέρα κι όλας τον κάλεσα στο γραφείο μου και υπέγραψε αποκλειστικό συμβόλαιο με την Polygram. Προέβλεπα μεγάλο μέλλον γ’αυτόν τον νέο και δεν διαψεύστηκα. Τα επόμενα χρόνια ο Τάκης Μουσαφίρης αναδείχθηκε αναμφισβήτητα στον πιο εμπορικό συνθέτη της δεκαετίας του ’70. Οι επιτυχίες διαδέχονταν η μία την άλλη και ο κατάλογος των τραγουδιστών που ερμήνευαν τα τραγούδια του διαρκώς μεγάλωνε. Eκτός από τον Μητροπάνο και τη Δούκισσα, προστέθηκαν η Ρίτα Σακελλαρίου, η Κατερίνα Στανίση, ο Δημήτρης Κοντολάζος και αργότερα ο Στράτος Διονυσίου, η Μαρινέλλα και ο Πάριος.

Όταν μετά από χρόνια αποχώρησα απο τη δισκογραφία και ασχολήθηκα με τις Μουσικές Εκδόσεις, ένα απο τα πιο εμπορικά βιβλία ήταν του Τάκη Μουσαφίρη με τα τραγούδια του. Κι όταν το 2006, γιορτάζοντας τα είκοσι χρόνια των εκδοτικών μου δραστηριοτήτων, έβγαλα μια επετειακή έκδοση και ζήτησα από τους συνθέτες που μου εμπιστεύθηκαν τα τραγούδια τους να γράψουν ένα σημείωμα, ο Τάκης μου έστειλε μια συγκινητική επιστολή που θεωρώ υποχρέωσή μου να σας την καταθέσω.

“ Αγαπητέ Φίλιππε,
Μέσα σ’αυτόν τον κόσμο, που όλοι οι επιτυχημένοι «γίνονται μόνοι τους», σ’αυτόν τον κόσμο του «άσε με τώρα» του «έλα μωρέ» και του «ποιος ειν’αυτός;», που σχεδόν όλοι ξεχνούν αυτούς που τους βοήθησαν, εγώ θυμάμαι...Και θα συνεχίσω να θυμάμαι πως ήσουν εσύ όταν στη Νικηταρά, υπέγραψα το πρώτο μου ( μας ) συμβόλαιο, όταν στο Polysound έγινε η πρώτη μου ( μας ) ηχογράφηση, όταν στο King Georges πήρα τον πρώτο μου ( μας ) χρυσό δίσκο, όταν...όταν...όταν...
Ήσουν παντού, ήσουν πάντα, ήσουν κι όταν έλειπες.
Βοήθησες να μεταφέρω από τα Γιάννενα στην Αθήνα τις βαλίτσες με τα όνειρα.
Μ’έκανες να γελώ... να χαίρομαι...
Κι είναι πολύ σημαντικό Φίλιππε, κάποιος να χαίρεται και νάσαι εσύ η αιτία."

Σ'ευχαριστώ
Με ειλικρινή αγάπη
Τάκης Μουσαφίρης
4 . 12 2006

Αυτός είναι ο Τάκης Μουσαφίρης και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που τον γνώρισα, τυχερό που συνεργάστηκα μαζί του, τυχερό που είναι φίλος μου. Μπορεί να δηλώνει ότι τον βοήθησα να κάνει τα όνειρά του πραγματικότητα αλλά δηλώνω κι εγώ με τη σειρά μου ότι με βοήθησε κι εκείνος με τον τρόπο του να καμαρώνω, που ανακάλυψα ένα μεγάλο και αυθεντικό ταλέντο που σφράγισε με τα τραγούδια του μια ολόκληρη εικοσαετία. Κι αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να συμβεί σ’έναν παραγωγό.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#696924 :(

Άβαταρ μέλους
By soprano
#698537
Giuseppe Busso έγραψε:
soprano έγραψε:Σαν φανατικός Κυριαζοβιος και κάτοχός σελίδας του αλλά και καναλιού του.
Απολαύστε.

https://youtu.be/i2vuqnbB794

.


Ποια σελίδα;
την επίσημη στο fb;
Μέχρι πριν 3 χρόνια τον έβλεπα στο Μόντε Κάρλο καφέ στην πλ.Αλεξάνδρας και βλέπαμε τον Ολυμπιακό στο πατάρι.
Τον έχω πετύχει και στην Πέρδικα της Αίγινας.


Ναι φιλέ μου.fan club.
Εξαιρετικός άνθρωπος με ευαισθησίες πέρα της μουσικής του.

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#699609 Z K
4 years ago
This song was so popular in Kazakhstan in '06! I'm happy that I found it, it brought back memories lol.

Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#699641
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#700177





Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#700591