Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#294240 Είμαστε τόσο ερεθισμενοι για την ιδιωτική πρωτοβουλία που δεν τραβάμε χειροφρενο και ξεφτυλιζουμε το εθνοσημο που κατά τα άλλα έχουμε ως προκαλυψη για να πριαπιζουμε κάθε λογής νοικοκυραιους- καθότι πραγματική αστική τάξη ουδέποτε υπήρξε στην Ελλάδα

Μου έκανε εντύπωση ο μακροσκελεστατος τίτλος, το βάζω εδώ μετά από πολλή σκέψη ( η εναλλακτική μου ήταν στο "Τι κατοικίδιο συντηρειτε")

:)

Α, πόνους :

Εικόνα

Εικόνα

#iroes

:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#294284 Ναι.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#294460 να ζήσουν θέλουν οι άνθρωποι καλά κάνουν και τα παίρνουν από όπου βρουν

οι παραολυμπιακοί που έχουν τον οπαπ να τους διαφημίζει (ή μάλλον να διαφημίζει ότι τους χορηγεί) κακά κάνουν και αυτοί;

αν είναι δώστε τους εσύ κάνα λεφτό
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#294487 Προφανως καταλαβαινεται την διαφορα του "ειμαι χορηγος και διαφημιζομαι" με το "ευτυχως που ειμαι εγω χορηγος και πετυχατε εξαιτιας της υπαρξης μου".

Γιατι και στο ραδιοφωνο που ακουω διαφορα σποτς παει να περασει το δευτερο. Και επειδη η εν λογω εταιρεια ηταν χορηγος και στις μεταδοσεις εβγαιναν οι ρεπορτερς απο το Ριο και ελεγαν πρωτα για την stoiximan που εστειλε τους αθλητες εκει και μετα για επιτευγματα των αθλητων.

Η χορηγια - διαφημιση σαφως ειναι θεμιτη, το καπελωμα - υιοθεσια οχι τοσο...

Απο την αλλη βεβαια οι κοποι των αθλητων ειναι, οποτε αυτοι θ αποφασισουν αν θελουν να θεωρουνται υιοθετημενοι η το οτιδηποτε. Και εγω αν τα παιρνα μαλλον δεν θα με νοιαζε αν ημουν υιοθετημενος. Μαλλον θα χαιρομουν κιολας.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#294492 Η κουβεντα εγινε απο τον g ομως, τον Asimov ενω η Καθημερινη που βγαζει αρθρο - διαφημιση μαλλον υποστηριζει την εθνικη υπερηφανεια. Αν ρωτησεις τον g θα πει χεστηκα τι γινετε. Απλα καυτηριαζει το αρθρο θαρρω...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#294515 Όχι τόσο. Απλά μου κάνει εντύπωση πως όλοι αυτοί που αγαλλιασαν με τα μετάλλια του Ρίο πώς και δεν ξεσηκωθηκαν με αυτά τα advertorial. Δεν κάνει κάτι κακό η Κ, αντιθέτως, θέτει τα πράγματα στη ρεαλιστικη τους διάσταση. Καλά, για την υψιστη απρεπεια και κατ ουσιαν φτυσιμο όσων δεν χορηγηθηκαν από το stoiximan (με τρανταχτο παράδειγμα τον Γιαννιωτη, μάλλον αυτός δεν μας έκανε περήφανους) δε χρειάζεται να σχολιάσω κάτι.
Και όσο Υμηττό και να προκαλώ σε ευαίσθητα ψευδοπατριωτικα στομαχακια, το έγραψα κάπου στη διάρκεια των αγώνων ότι η κατάταξη βάση εθνικοτητας είναι πλέον τυπικης σημασίας. Η ουσιαστική κατάταξη είναι βάση εταιριών. Πολύ πιο τίμιο να διαβάζεις ότι η ομάδα της Stoiximan έκανε υπερηφανη την εταιρεία, νεςς πα; (Ο mirage μου πε ότι έτσι αποδίδεται στα ελληνικά)

Αλλα πως θα τονωσουμε το πατριωτικο φρονημα; Μα φυσικά με επιτυχίες που ούτε μερίδιο μας ανήκουν, ούτε είναι αντιπροσωπευτικες της αθλητικής κουλτούρας μας ( 10 χλμ κολυμβι ο Γιαννιωτης, σε μια χώρα με 300 τρισεκατομυρια έτη φωτός ακτογραμμων, 50000 πνιγμους το χρόνο και κολυμβι 10 λεπτών σε βάθος 3 νανομετρων, πλησιαζουμε κβαντικα φαινόμενα - δεν ξέρεις αν κολυμπας μέχρι να βγάλεις μπουρμπουληθρες από το κλασιμο).
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#294523 Η φάση παίδες

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#294536 Θεωρώ ότι αν για κάποια αιτία τρελλαινόταν το σύμπαν και έρχονταν χορηγοί προσωπικά στον καθένα μας γιατί θεωρούσαν ότι είμαστε καλοί σε αυτό που κάνουμε και μας αξίζει μια χορηγία κανείς δεν θα έλεγε όχι και θα στέλναμε στα αζήτητα τις αντιρρήσεις μας περί χορηγιών.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#294544 Όπως έγραψα πριν κάποιες σελίδες οι χορηγίες είναι το καύσιμο του επαγγελματικού αθλητισμού.
Στην περίπτωση της πτωχευμένης Ελλάδας οι χορηγίες -απ' ότι φάνηκε- βοήθησαν και σε καταστάσεις που υπό ΚΣ θα έπρεπε να αναλάβει το κράτος.

Το μόνο "κακό" στο άρθρο είναι ότι δεν πρόκειται για άρθρο αλλά για έμμεσο advertorial με ολίγη από "πετάω καμιά μπηχτούλα για το ΣΥΡΙΖΑ" το οποίο σαν φάση είναι λίγο μιεχ.

Τώρα προσβολή (λολ) στο Γιαννιώτη ή άλλους Ολυμπιονίκες δεν είδα.

Εκτός αν θεωρείται προσβολή το παρακάτω...

ο Σπύρος Γιαννιώτης τη Eurobank Ergasias που όπως αναφέρει διέκρινε τη σεμνότητα και το ήθος, την επιμονή και την προσήλωσή του

:s_laughat

Επίσης καμία προσβολή προς το εθνόσημο ή δεν ξέρω γω τι άλλο όνειρο είδε ο g8777.

Τεσπα...

#efsyn

@bibendum
Έχεις μπερδέψει το καπέλωμα με τη χορηγία.