Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Να εκδοθουν οι 8 στην Τουρκία ή όχι?

19
22%
19
22%
15
17%
15
17%
9
10%
9
10%
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#281849 Κιουση εχω ορρκιστει υπακοη στους ανωτερου; μου και στους νομους του κρατους και οχι οταν εγω νομιζω οτι απειλειται η Δημοκρατια να παιρνω το ταγμα μου και να σκορπαω το τρομο. Το αυτο και για εναν αρχηγο η ανωτατο στελεχος.
Σε ενα πραξικοπημα κρυβονται παντα πολιτικα προσωπα. Εντος η εκτος χωρας. Και μη ξεχνας την πολιτικοποιηση του απο αυτους.
Ειμαι κατα των καταστασεων αυτων και τον μονο λογο που μπιρω να φανταστω να βγει ο στρατος στους δρομους ειναι η αναρχια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#281873 Βασικά, νομικά, ο στρατιώτης μπορεί (ή μάλλον πρέπει) ν' αρνηθεί να υπακούσει σε διαταγές που αντιβαίνουν στο σύνταγμα.

Αν πχ του πει ο διοικητής του (όσα αστέρια κι αν έχει), πάνε να συλλάβεις τον πρωθυπουργό, γιατί "κάνομεν επανάστασιν", τότε "πρέπει" να πει όχι. Το πρέπει σε εισαγωγικά, γιατί όλοι μας καταλαβαίνουμε πόσο εύκολο είναι αυτό για το κωλοφάνταρο...

Στην Ελλάδα ο στρατός, εκτός από παροχή βοήθεια σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών δεν νομίζω να έχει άλλο λόγο παρέμβασης στο εσωτερικό...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#281884
markvag έγραψε:Στην Ελλάδα ο στρατός, εκτός από παροχή βοήθεια σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών δεν νομίζω να έχει άλλο λόγο παρέμβασης στο εσωτερικό...


Αυτά παλιά...

Άβαταρ μέλους
ByF&G
#282014 Το plan B το εχετε ακουστα?
Αν συνεβαινε αναρχια και σκοτωναν τον γειτονα εσενα εμενα για ενα ευρω ποιος θα επεμβαινε?
Σαφως και ο στρατος θα προστατευε τον απλο πολιτη απο τα αναρχικα στοιχεια. Αν επαιρνε επισημα εντολη απο την πλειοψηφια του κοινοβουλιου φυσικα...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#282067
F&G έγραψε:Το plan B το εχετε ακουστα?
Αν συνεβαινε αναρχια και σκοτωναν τον γειτονα εσενα εμενα για ενα ευρω ποιος θα επεμβαινε?
Σαφως και ο στρατος θα προστατευε τον απλο πολιτη απο τα αναρχικα στοιχεια. Αν επαιρνε επισημα εντολη απο την πλειοψηφια του κοινοβουλιου φυσικα...


Ανατριχιάζω έτσι όπως τα γράφεις.

Δεν ξέρω αν είσαι αρκετά μεγάλος για να είχες την "τύχη" να ακούσεις τον πραξικοπηματία Παπαδόπουλο, αλλά κι εκείνος ακριβώς για "αναρχικά στοιχεία" μιλούσε. Καλύτερα περιορίσου στο θέμα με τα μουν@κια. Εκεί δεν κινδυνεύεις να μπερδέψεις εγκληματίες δολοφόνους, ληστές και αναρχικούς.

Σε περίπτωση που το αγνοείς, σ΄ενημερώνω ότι "η αποστολή του Στρατού είναι, να εξασφαλίζει την άμυνα της Χώρας, να υπερασπίζει την Εθνική ανεξαρτησία και την εδαφική ακεραιότητα της Πατρίδας." ΤΕΛΕΙΑ και ΠΑΥΛΑ!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#282093
F&G έγραψε:Το plan B το εχετε ακουστα?
Αν συνεβαινε αναρχια και σκοτωναν τον γειτονα εσενα εμενα για ενα ευρω ποιος θα επεμβαινε?
Σαφως και ο στρατος θα προστατευε τον απλο πολιτη απο τα αναρχικα στοιχεια. Αν επαιρνε επισημα εντολη απο την πλειοψηφια του κοινοβουλιου φυσικα...


Εικόνα

Αυτωνών η δουλειά τότε ποια είναι;;;; :hmmm:

Αναρχικά στοιχεία ε;;; έχεις γνωρίσει κανέναν αναρχικό;;; :lol: :lol: 2-3 που έτυχε να γνωρίσω εγώ πάντως μια χαρά παιδιά είναι... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#282095 Παντα οσοι εισπραττουν 2-3 ενοικια ειναι καλοι στην παρεα, χαλαροι και ανετοι και εχουν χρονο για αναρχια. Οι φτωχομπινεδες απο την αλλη, ειναι λιγο πιεσμενοι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#282096 Μπααααα, φτωχομπινέδες ήταν... :lol: :lol: Δεν γίναμε και κολλητοί (όχι για κάποιον λόγο, απλά δεν έκατσε), αλλά μια χαρά παιδιά ήταν / είναι ακόμα φαντάζομαι / ελπίζω... :lol:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#282099 Pit μαζι σου. Καλυτερα τα μου.....ια. Ομως μερικα πραγματα πρεπει να ξερεις οτι δεν εξαρτιωνται απο το τι πιστευω εγω η αλλοι σαν κι εμενα. Αυτο εννοουσα ποιο πανω.
Ομως δεν κρυβω την ανησυχια μου γιατι πλεον δεν μπερδευω εγω τους δολοφονους με τους ληστες κτλ. Ειναι αυτοι που κανουν κουμαντο στη χωρα.
Σε αυτους να θυμισεις τι ειχε γινει καποτε.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#282101
markvag έγραψε:
F&G έγραψε:Το plan B το εχετε ακουστα?
Αν συνεβαινε αναρχια και σκοτωναν τον γειτονα εσενα εμενα για ενα ευρω ποιος θα επεμβαινε?
Σαφως και ο στρατος θα προστατευε τον απλο πολιτη απο τα αναρχικα στοιχεια. Αν επαιρνε επισημα εντολη απο την πλειοψηφια του κοινοβουλιου φυσικα...


Εικόνα

Αυτωνών η δουλειά τότε ποια είναι;;;; :hmmm:

Αναρχικά στοιχεία ε;;; έχεις γνωρίσει κανέναν αναρχικό;;; 2-3 που έτυχε να γνωρίσω εγώ πάντως μια χαρά παιδιά είναι... :iconcool:

Σε συνθήκες γενικευμενης αναρχιας η ΕΛΑΣ ούτε για ζητώ φτάνει και τότε ίσως χρειαστεί παρέμβαση στρατού για διαφυλαξη της τάξης.
Ακραία περίπτωση αλλά πάντα υπάρχει ένας αναλογος σχεδιασμός για καταστάσεις εκτακτου ανάγκης.

Θα μου πεις οι πιτσιρικάδες στρατιώτες θα είναι καλύτεροι από την ΕΛΑΣ? Και δεν θα έχεις άδικο αλλά μιλάμε απλά για επίδειξη ισχύος και αποτρεπτικο παράγοντα όχι για πόλεμο στους δρόμους.

< >
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#282105 Γιατι τα λετε σε μενα.....Στο πλαν μπι να τα πειτε....Αυτοι διαταζουν...
Ξερω αναρχικους και ειναι οντως καλα παιδια. Εγω μιλησα για αναρχια στη χωρα. Ολοι στους δρομους με οτι το χειροτερο αυτο συνεπαγεται. Ακραιες καταστασεις που η αστυνομια δεν μπορει να ελεγξει
Άβαταρ μέλους
By italakias
#282109 Ο Μαρκος εχει τοποθετησει καποια στανταρ στο μυαλο του και δεν εχει καθολου φαντασια.
Σου λεει η αστυνομια ειναι,τελεια και παυλα.
:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#282115 ξαναλεω ολοι εδω μιλατε σε συγκριση με τον δυτικο τροπο του στρατου..

ξεχνατε οτι ο τουρκικος στρατος υπαρχει κυριως για να κρατησει τον κεμαλικο τροπο του συνταγματος και αυτο μονο αυτος ηταν παντα ο σκοπος του
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#282164 Τι δουλειά έχει εδώ η αναρχία με το αν θα εκδώσουμε τους 8 ? Χαζή απορία μάλλον...
Γράψτε τότε για το ΑΠΘ που δεν έχει κατασκηνώσει η αναρχία, που δεν τα έσπασαν στο Δημαρχείο, που δεν τους είδε η Αστυνομία, που όλα είναι εικονική πραγματικότητα όπως η χώρα που ζούν εικονικοί κάτοικοι.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#282389 Άποψη μου τελικά θα γίνει οτι πουν οι αμερικανοί και εαν μετα την επίσκεψη Ερντογάν στην Ρωσία τους εμφανιστεί κανένας Καστροερντογάν , πιθανότερο είναι τα μεμέτια να δουν 8 διαδοχικά πραξικοπήματα παρα τους 8 φυγάδες.