Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#646320 Εδω και μήνες σκεφτόμουν να ανοίξω το θέμα και το αποφάσισα χάρη στον gianik
Τον Γενάρη μπήκα στο τρυπάκι να αλλάξω τα μαγειρικά μου σκέυη σταδιακά γιατί με τα φθηνά δεν έμεινα ικανοποιημένος. Φουσκωμένοι πάτοι, κακό μαγείρεμα και δεν συμμαζεύεται.
Όπως εξέφρασα τον προβληματισμό μου σε εναν φιλικό καφέ με φίλους τον περασμένο Δεκέμβρη πετάγεται ο ένας και μου λέει WMF, μια ζωή στην Θεσσαλονική με αυτά πορευόμαστε, πετάγεται ο άλλος και λέει από το 2009 που απογαλακτίστικα :lol: επένδυσα σε Fissler
Μην τα πολυλογώ κατέληξα να αγοράζω WMF και προς το παρόν διαθέτων 2 χύτρες ταχύτητας (6.5 και 3.5λτ), και 2 τηγάνια της. Σειρά έχουν οι κατσαρόλες αλλά στον επόμενο τόνο λόγω κόστους :lol:
Πριν εναν μήνα αγόρασα και ένα αλουμινένιο τηγάνι της Tefal Made in France(28ρι) ικανοποιημένος δηλώνω και με αυτό αλλά σκέφτομαι μην έκανα λακαμιά. Θα δείξει η πορεία και η αντοχή.
Εντιτ: Αυριο το πολυ μεθαυριο θα ποστάρω φωτός με τα αποκτήματα μου :inlove: :inlove: :inlove: , έχει ζηλέψει και η μάνα μου :lipsealed: :ninja:
Εντιτ 2: Σα συμβουλή τα γνήσια Γερμανικά της Fissler, Silit, WMF και δεν ξέρω τι πρέπει να το αναγράφουν στον πάτο και φυσικά κοστίζουν παραπάνω από τις κινέζικες σειρές τους.

Άβαταρ μέλους
By sargus
#646321 Τα WMF δεν τα ξέρω αλλά τα fissler τα κάνουν τα (πολλά) λεφτά τους!
Ότι έχουμε από δώρα γάμου πριν 9 χρόνια συνεχίζουν ακάθεκτα και είναι σαν την πρώτη μέρα. Επίσης έχω διαπιστώσει και εγω ότι μαγειρεύεις πιο εύκολα/οικονομικα/γρήγορα στο καλό/ακριβό σκεύος.
Θέλω να προσπαθήσω να γεμίσω την κουζίνα με fissler και τίποτα άλλο!
Το ίδιο έχω διαπιστώσει και με τα ταπερ της Tupperware. Κλασεις ανώτερα από οποιοδήποτε άλλο πλαστικό σκεύος. Αλλά εκεί δε ρίχνω λεφτά γιατί η κυρά γενικά καταργεί την χρήση πλαστικών στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#646328 Ότι θα γινόταν και τοπικό για σκεύη! Τόσο μεγάλη ζήτηση πχιά;

Τα καινούργια Tupperware είναι γτπ ποιότητας, κάνα 2 καπάκια έσπασαν πρόσφατα δίχως αιτία.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#646332 Πάνω στην ώρα, σήμερα πρόκειται να πατήσω το κουμπί για σετ Fissler Quattro μιας και η παλιά χύτρα Fest μας χαιρέτησε μετά από 12 χρόνια.
Ψάχνω τα WMF αλλά δεν βλέπω να έχουν κάτι που να αξίζει την διαφορά τιμής προς τα κάτω.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#646351 Τεραστιο θεμα...Για οποιον θελει "το καλυτερο", και εδω χωραει πολυ νερο, All Clad

https://en.wikipedia.org/wiki/All-Clad

https://www.cnet.com/news/best-cookware-set-of-2020/

ΛΗΚCΙC :lol:

Αν ειναι καλα για τον Heston Blumenthal και παλληκαρια τετοιου βεληνεκους, (τα ειχα δει στο In search of perfection 15 χρονια πριν και χρειαστηκε να κανω pause να δω τη μαρκα) τα υπολοιπα περιττευουν.
Καθε τοσο κανουν παζαρι στο εργοστασιο με τα "δεύτερα" και γινεται λαϊκο προσκυνημα.

Σε πιο βατές καταστάσεις, η πραγματικοτητα ειναι οτι αν ο μαγειρας /μαγειρισσα ξερει τι του γινεται, μπορει να μαγειρεψει παντου. Δεν χρειαζεσαι Facom για να λυσεις ενα μπουλονι, ενα αξιοπρεπες εργαλειο αρκει. Τα σκευη τα "μαθαινεις" μετα απο λιγο και τα εκμεταλλευεσαι καλυτερα. Αυτα τα οικονομικα (οχι τελειως φτηνα) τηγανια που εχω παρει απο το σουπερμαρκετ πχ κανουν τη δουλεια μια χαρα και δεν κολλανε, καθαριζουν ευκολα κλπ. Τι αλλο να ζητησεις?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#646353 Τα βλέπαμε με φίλο που ψάχνει επίσης χύτρα τα all clad , αλλά στην Ευρώπη δύσκολο.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#646354 Όχι ότι έχω εμπειρία στον ανταγωνισμό, αλλά η 6λιτρη χύτρα μου Fissler vitavit κλείνει φέτος 20 χρόνια χρήσης!
Η best ever κουζινική αγορά μου. Μόλις φέτος άρχισε να κάνει νερά το 1ο λάστιχό της.

Ωραίο τοπικό! Κάτι καλό θα μάθουμε :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646368 σε χυτρες παντως και η SEB ειναι πολυ καλη.Αυτη που ειχε παρει η μανα μου καπου το 1980 ακομα δουλευει στο χωριο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#646381
JarnoT έγραψε:Όχι ότι έχω εμπειρία στον ανταγωνισμό, αλλά η 6λιτρη χύτρα μου Fissler vitavit κλείνει φέτος 20 χρόνια χρήσης!
Η best ever κουζινική αγορά μου. Μόλις φέτος άρχισε να κάνει νερά το 1ο λάστιχό της.

Ωραίο τοπικό! Κάτι καλό θα μάθουμε :innocent:
Πάτησα το κουμπί για το Quattro set Vitavit 8+4 λίτρα με αυτή την λογική, να τα δώσω μια φορά και ξανά σε 20 χρόνια.

Οι άλλες που πρότεινε ο Thomas διάβασα ότι έχουν προβληματάκια στην λαβή συν ότι είναι μικρότερες χωρίς 2ο καπάκι, χαλάλι τα 100 ευρώ διαφορά.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#646383 Instapot δεν σε ενδιέφερε;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#646552
JarnoT έγραψε:Όχι ότι έχω εμπειρία στον ανταγωνισμό, αλλά η 6λιτρη χύτρα μου Fissler vitavit κλείνει φέτος 20 χρόνια χρήσης!
Η best ever κουζινική αγορά μου. Μόλις φέτος άρχισε να κάνει νερά το 1ο λάστιχό της.

Ωραίο τοπικό! Κάτι καλό θα μάθουμε :innocent:


dimviii έγραψε:σε χυτρες παντως και η SEB ειναι πολυ καλη.Αυτη που ειχε παρει η μανα μου καπου το 1980 ακομα δουλευει στο χωριο.



Κοιταξα στο συρτάρι και ειδα οτι εχουμε και εμεις Fissler Vitavit λογικα εχει παρομοια ηλικια (εγω την βρήκα :ninja: ). Οι SEB διαφημιζοντουσαν πολυ το 1980, θυμαμαι συζητησεις τυπου
- "πηρα χυτρα ταχυτητας ΣΕΒ" με υφος "πηρα Audi quattro" <-- (φιγουρα, συνηθως απο μικροτερης ηλικιας νοικοκυρα στην μεγαλυτερη/πεθερα/θεια)
"καλη μαρκα" <--(επειδη την παιζει η τηλεοραση λολ,) "αλλα κανει το φαγητο καλο ή απλα βιαστικό?" (βαζουμε την αυθάδη στη θεση της)
"ναι ΣΩΘΗΚΑ, ειδα που είχε η Νίτσα και στην αρχη δισταζα αλλα τωρα μια χαρα, να παρεις και εσυ" (επιστρεφεται η απο πανω φιλοφρόνηση)
"ε, αυτη ειναι για μεγαλες οικογενειες " (δυσπιστια στο νεο, σιγουρια στο παλιο)



Περαν της πλακας, υποπτευομαι οτι οι χυτρες επειδη αν χαλασουν σημαινει οτι μπορει να πεθανει καποιος, ειναι καλοφτιαγμένες και σχεδιασμενες με αρκετα περιθωρια για κακή χρηση, εξ ου και η μακροζωία.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#646558 Χυτρα ταχυτητας και τηγανι, μονο τα Fissler μας κρατησαν τοσο πολυ και ειμαστε τοσο ευχαριστημενοι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#646563
dimviii έγραψε:σε χυτρες παντως και η SEB ειναι πολυ καλη.Αυτη που ειχε παρει η μανα μου καπου το 1980 ακομα δουλευει στο χωριο.

Seb=Tefal.
Εμείς έχουμε δύο χύτρες, η μία Tefal και η άλλη WMF.
Εικόνα
https://www.wmf.com/en/pots/skt-perfect ... -6-5l.html
Η Tefal είναι πιο έξυπνη, η άλλη υποτίθεται πιο καλή κατασκευή, δεν είδα κάτι ιδιαίτερο πάντως. Και οι δύο χρησιμοποιούνται σχεδόν καθημερινά. Η Tefal είναι η Clipso και έχει και το ηλεκτρονικό ρολόι που σε βοηθάει στο μαγείρεμα.
Εικόνα
https://www.tefal.com.au/c/CLIPSO-4-CON ... 1500434571
Εγώ είχα για καμιά 20ετία την κλασική της Fissler σαν σετ με το Quattro. Δεν το χρησιμοποίησα ποτέ ουσιαστικά, μόνον η χύτρα έλεγε. Εξαιρετική και αυτή.
Γενικώς, για χύτρες, προτιμήστε μία από αυτές τις 3 μάρκες: WMF, Fissler, Tefal. Χωρίς σειρά προτίμησης.
Για σετ κατσαρόλες, Fissler ή WMF είναι πολύ κοντά. Εγώ επειδή μαγειρεύω συχνά, τόσο εγώ όσο και η :inlove: πήραμε πρόσφατα το παρακάτω σετ:
Εικόνα
https://www.wmf.com/en/kochgeschirr-set ... 34638.html
To καλό του είναι πως μπορείς εύκολα να στραγγίξεις το νερό, το καπάκι έχει διάφορες θέσεις γι'αυτό το σκοπό. Και επίσης, τα χερούλια του έχουν μια κατασκευή που δεν καίνε.
(Υπόψιν, στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, εγώ τα έφερα από Amazon! :lipsealed: )
Αν αξίζει το τριπλάσιο budget από κάτι αντίστοιχο; Για κάτι που θα το έχεις για δεκαετίες και θα το χρησιμοποιείς καθημερινά, ναι, αρκεί να έχεις τα χρήματα πάντα.
Λόγω κορονοϊού έχουμε κόψει εντελώς το delivery και μαγειρεύουμε καθημερινά. Το να μαγειρεύεις σε ωραία σκεύη, έχει κι αυτό την χάρη του. Εμένα μου αρέσει το μαγείρεμα, το κάνω από φοιτητής.
:s_yes
Θα πω επίσης πως το να επενδύσεις 500-1000€ σε μαγειρικά σκεύη (για κατσαρόλες, χύτρες, τηγάνια) μπορεί ν'ακούγονται πολλά, αλλά επί της ουσίας δεν θα χρειαστεί να τα ξαναδώσεις. Εμείς ό,τι ακριβό σκεύος έχουμε αγοράσει, το έχουμε ακόμη να φανταστείτε. Τα φθηνά, πήραν την άγουσα. Και φυσικά για τα ακριβά από επώνυμες μάρκες θα βρείτε ανταλλακτικά πάντα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646566
Anonymous Founder έγραψε: Η Tefal είναι η Clipso και έχει και το ηλεκτρονικό ρολόι που σε βοηθάει στο μαγείρεμα.


την ιδια εχουμε απο το 2002 αν θυαμμαι καλα.Μονο ενα λαστιχακι εχουμε αλλαξει.