Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#559348 Ποιος θυμαται πριν κανα μηνα που ρωτουσα για το πιατων μου? Λοιπον, ο τεχνικος ηρθε και δηλωσε: 1000% πλακετα. 200 ευρω τελικη με τα παπουτσια μεσα.

Τσεκαρα το ανταλλακτικο, εχει 85 μονο του, και δεν το πουλανε σε ιδιωτες για να γλιτωσουν τις ηλεκτροπληξιες, αλλιως δεν πρεπει να ηταν και πολυ δυσκολο να το περασω μονος μου, στην πορτα βρισκεται. Επισης εδωσα ηδη 60 στον τεχνικο για την επισκεψη, που αφαιρουνται απο την επισκευη.

Βεβαια μετα με αρχισε σε κατι σχολια του στυλ δεν ειναι καλη μαρκα, θα σε ξαναφησει κατι αλλο σε μερικους μηνες κλπ, και ω του θαυματος, εμπορευεται και εγκαθιστα κατι bosch, με 720 ευρω :s_omg εγκατεστημενο ετοιμο (κατι μου λεει πως θα ειναι φρεσκοξηλωμενο και επισκευασμενο απο τον προηγουμενο που τσιμπησε). Τελοσπαντων, αν παρω καινουριο θα παρω μονος μου, και σιγουρα με καμια 5αρα χρονια εγγυηση, οχι αυτο που θελει να σπρωξει ο τεχνικος (δινει 2 χρονια).

Γενικα τι κανουμε? 140 τωρα και το σταυρο μας, ή 500-600 (με τα περαστικα) για καινουριο??? Προς επισκευη τεινω...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#559350 Κάνε επισκευή, λογικά πίπες σου έλεγε ότι θα ξαναχαλάσει για να σου πουλήσει το καινούργιο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#559378 Και μολις εστειλα μαιλ να επιβεβαιωσουμε οτι ειναι 200 και μου λεει 270. Τι απατεωνες γαμω το κερατο μου


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#559379 Και μολις εστειλα μαιλ να επιβεβαιωσουμε οτι ειναι 200 και μου λεει 270. Τι απατεωνες γαμω το κερατο μου


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#559380 Τι μοντέλο ειναι το πλυντήριο;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#559385 Δεν εχεις κανα γνωστο να στο αγορασει το ανταλλακτικο "επαγγελματικα" με τιμολογιο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#559396
dimik έγραψε:Θέλουν σκευη με χοντρό μεταλλικό πάτο και είναι πάρα πολύ γρήγορες.

KiloMeater έγραψε:Μόνο που πρέπει να αλλάξεις κατσαρόλες


Όχι / όχι απαραίτητα. Αρκεί ο πάτος να είναι από σιδηρομαγνητικό υλικό.

drdino έγραψε:Piece of cake https://www.amazon.co.uk/dp/B01ER4QE0O/ ... mCbQACZ3PG

Turkish Coffee Pot

Εικόνα
:lol:

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να ταιριάζει η διάμετρος του μπρικιού με το πηνίο της εστίας, και πολλά μοντέλα δεν έχουν ένα αρκούντως μικρό μάτι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#559405 Στις επαγωγικές νομίζω δεν παίζει ρόλο η διάμετρος της εστίας, αλλά η διάμετρος του σκεύους, αρκεί να είναι εντός των ορίων της διάμετρου εστίας, λάθος; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#559409
Dimitris_P έγραψε:Στις επαγωγικές νομίζω δεν παίζει ρόλο η διάμετρος της εστίας, αλλά η διάμετρος του σκεύους, αρκεί να είναι εντός των ορίων της διάμετρου εστίας, λάθος; :hmmm:


Ανάλογα την εστία.
Και στις δικές μου αν το σκεύος είναι μικρότερο από τη διάμετρο του πηνίου δεν το "πιάνει" και δεν ανοίγει.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#559459 @ Y.V Στην Ελλαδα σιγουρα κατι τετοιο θα γινοταν. Και εδω το ψαχνω, αλλα δεν ξερω κατα ποσον θα το καταφερω.

@ drdino, λιστα με ανταλλακτικα, πανω πανω TFI κλπ ειναι το μοντελο. Αυτο που χρειαζομαι ειναι το μοναδικο στη λιστα με το κοκκινο σχολιο only to authorized dealers

https://onderdelennl.atagbenelux.com/OverzichtOnderdelen.aspx?ssc=72471902
Άβαταρ μέλους
By drdino
#559461 Μάρκα ETNA αν κατάλαβα καλά; Ίσως πρέπει να βρεις αν είναι φασόν κάποιας άλλης μάρκας μπας και βρεις έτσι το ανταλλακτικό.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#559486 Ναι ΕΤΝΑ. Πραγματικα δεν εχω ιδεα απο που να βρω μια τετοια πληροφορια ρε γμτ. Εντωμεταξυ σημερα που ειχα χρονο το ανοιξα να δω μηπως υπηρχε καποιο εμφανες προβλημα στην πλακετα, κοιτα ειρωνια, αν ειχα το ανταλλακτικο θα ηταν αλλες 2 βιδες και 5 βυσματα ρε γμτ, ετοιμο το ειχα:

Εικόνα

Δε μου παει η καρδια να σκασω αλλα 120 εργατικα για κατι που θα μου παρει 20 λεπτα, και δεν ειμαι καν τεχνικος


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#559489 κανα φιλο ηλεκτρονικο δεν εχεις να παει να ριξει μια ματια στη πλακετα μιας και την εβγαλες?