Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#562208
Dimitris_P έγραψε:Επιβεβαιώνω ότι τα απλά στεγνωτήρια θέλουν καθαρισμό φίλτρου μετά από ΚΑΘΕ στέγνωμα επειδή όντως μαζεύουν χνούδι. Οπότε λογικά γιατί να μη θέλουν και τα combo;
+1. Κάθε φορά.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#562226
Dimitris_P έγραψε:Επιβεβαιώνω ότι τα απλά στεγνωτήρια θέλουν καθαρισμό φίλτρου μετά από ΚΑΘΕ στέγνωμα επειδή όντως μαζεύουν χνούδι. Οπότε λογικά γιατί να μη θέλουν και τα combo;


Και γω ετσι ξέρω dmits, πλην ομως στο combo μου δεν υπάρχει ουτε μαζεμα χνουδιου, ουτε περιγράφεται καπου καποια σχετικη διαδικασία. Μπορει να εχω λάθος βεβαια, αλλα 8 χρόνια τώρα λογικα θα ειχα πάρει φωτια by now αν ηθελε οντως καθαρισμα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#562243 Πήρα ταμπλέτες πλ. ρούχων για δοκιμή. Θα RTFM το απόγευμα (αν και δεν θυμάμαι να είχε αναφορά για ταμπλέτες), αλλά μέχρι τότε, μπαίνουν στη θήκη όπου έμπαινε και το υγρό απορρυπαντικό ή χύμα στον κάδο;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#562249 Σου πηρε 2 λεπτα να σκεφτεις τι να γραψεις και αλλο ενα να το πληκτρολογησεις. Σε 3 δευτερολεπτα το διαβαζες στην συσκευασια.

Χυμα στον καδο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#562341 Αυτά εδώ είναι ταμπλέτες και μπαίνουν στο συρτάρι του απορρυπαντικού:

Εικόνα



Αυτά είναι κάψουλες και μπαίνουν μέσα στον κάδο:

Εικόνα
Επίσης κρατάμε μερικές με άρωμα άγριων φρούτων για να τρατάρουμε τον cabala όταν έρχεται επίσκεψη μαζί με τα πεθερικά.

Για τα 2-σε-1 πλυντήρια/στεγνωτήρια vs χωριστό πλυντήριο και στεγνωτήριο, τη προηγούμενη φορά που έγινε κουβέντα γράφτηκαν πολλές και χοντρές ανακρίβειες. Δεν είχα χρόνο να απαντήσω διεξοδικά, οπότε το άφησα έτσι γιατί δεν θεωρώ σωστό να γράψω έτσι ξερά 'Κάνεις λάθος' χωρίς να το τεκμηριώσω. Θα προσπαθήσω να γράψω λίγο πιο αναλυτικά αργότερα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#562411 Δεν αναφέρει κάτι για ταμπλέτα το FM, ούτε βέβαια το κουτί της συσκευασίας. Anyway θα μπει εντός κάδου κι όποιον πάρει ο χάρος :shifty: . btw, χρησιμοποιεί κανείς απορρυπαντικό στη θέση Ι ; (φάση πρόπλυσης/μουλιάσματος)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#562413
Dimitris_P έγραψε:btw, χρησιμοποιεί κανείς απορρυπαντικό στη θέση Ι ; (φάση πρόπλυσης/μουλιάσματος)


Το είχα και εγώ απορία... Και παίζει να έχει και μεγαλύτερη χωρητικότητα από αυτήν της κύριας πλύσης....

Μάγκες.... Οικοκυρική το καταντήσαμε.... Ρωτάω τη γυναίκα μου κάτι για το στεγνωτήριο, και με είδε ότι έγραφα στο φόρουμ.....
- Καλά για αυτοκίνητα δε γράφεις εκεί;;;
- Ε, για όλα γράφουμε.... Από πολιτική-αθλητικά μέχρι τον καιρό.... Σάμπως κράτησα και κανένα σοβαρό αμάξι, για να ασχολούμαι;....
- Ωραία. Αφού θες να μάθεις, δεν έρχεσαι να βάλεις κανένα πλυντήριο και μετά σίδερο;.... :help: . Και θα σου πω να γράψεις και πλέξιμο, μαγείρεμα και ράψιμο...... :help:

Και άλλαξα σελίδα, να δω vikings.....
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#564249 Υπάρχει κανένα θέμα με τη λάμπα μέσα στον κάδο σε πλυντήριο? Να το προτιμήσω σε σχέση με ένα που δεν έχει?

Με ενδιαφέρει να μη βγάλει πρόβλημα, βραχυκύκλωμα, επισκευές κτλ. Έχει κανείς εμπειρία?

Σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω:

https://www.amazon.de/Siemens-WM16W541- ... schine+8kg

Υπάρχει κ το ίδιο χωρίς φωτισμό στον κάδο

https://www.amazon.de/Siemens-WM16W540- ... schine+8kg
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#564273 Τι πρόβλημα να βγάλει; Στη χειρότερη περίπτωση απλά θα σταματήσει να δουλεύει. Δεν πρόκειται να κάνει το πλυντήριο σου να εκραγεί.

Αυτά τα 2 μοντέλα που ανέφερες πάντως ΔΕΝ είναι ίδια από μέσα, πρόσεξε καλύτερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους. Το 541 είναι απαράδεκτα ενεργοβόρο για μοντέρνο 8κιλο, το άλλο είναι στο μέσο όρο. Και τα 2 είναι ήσυχα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#564303
Zorz έγραψε:Τι πρόβλημα να βγάλει; Στη χειρότερη περίπτωση απλά θα σταματήσει να δουλεύει. Δεν πρόκειται να κάνει το πλυντήριο σου να εκραγεί.

Αυτά τα 2 μοντέλα που ανέφερες πάντως ΔΕΝ είναι ίδια από μέσα, πρόσεξε καλύτερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους. Το 541 είναι απαράδεκτα ενεργοβόρο για μοντέρνο 8κιλο, το άλλο είναι στο μέσο όρο. Και τα 2 είναι ήσυχα πάντως.

Βραχυκύκλωμα με ενδιαφέρει. Μου κάνει κάπως ένα ηλεκτρικό κύκλωμα παραπάνω δίπλα/μέσα στον κάδο. Τέλος πάντων.

Όσον αφορά την κατανάλωση η τιμή είναι περίεργη, το είδα κ εγώ. Αφορά ανά έτος ενέργεια. Επειδή έψαξα κ στο site της μίζενς, τα ίδια ποσά κατανάλωσης πάνω κάτω δίνει επί μέρους. Είναι λίγο δύσκολο να έχει +43% κατανάλωση ανά έτος το 541 :hmmm: . Μόνο αν τα αντίστοιχα προγράμματα διαρκούν στο 541 πολύ περισσότερο δικαιολογείται, αν κ αμφιβάλλω.

Ιδού επί μέρους η κατανάλωση :hmmm:
Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 03 Φεβ 2019, 23:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#564305 τι ακριβώς κάνει αυτή η λάμπα; είναι καγκουριά όπως τα αντίστοιχα LED στα κουτιά των υπολογιστών ή ευαγγελίζεται περαιτέρω απολύμανση των ρούχων (UV);