Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#560049
kyr80 έγραψε:Γιατί να αγοράσεις miele δεν έχω καταλάβει. Εκτός από τις σκούπες που πλέον έχουν πέσει οι τιμές τους.
Γιατί να κρατήσεις μια κουζίνα 20-30 χρόνια, και να μην την αλλάξεις στα 10;;
Στη δεκαετία ολο και κάποια καινούρια καινοτομία θα έχει βγει. Και τι κατανάλωση ρεύματος θα έχει μια παλιά, σε σχέση με μια καινούρια συσκευή;
Άμα πληρώνει άλλος(π.χ. γονείς), πάω πάσο. Αλλά δικά μου λεφτά ο Μίλες, δύσκολα θα δει...

Aκριβως!

Σε αλλα τωρα,

Οταν πηρα το διαμερισμα το 2005 βρηκα μεσα ενα φουρνο NEFF με εστιες και ενα εντοιχιζομενο ψυγειο της ιδιας εταιριας.

Το ψυγειο πεθανε οριστικα μμεσα σε λιγοτερο απο μηνα απο την μετακομιση και αλλαχτηκε με ψυγειοκαταψυκτη LG. Δουλευει απροβληματιστα και αθορυβα απο τοτε.

Ο φουρνος προσφατα εκανε κολπα ( εχεις χαλασει η εστια ταχειας που εχει και αν δουλεψεις τις αντιστασεις στον φουρνο δεν σταματανε να ζεσταινουν με αποτελεσμα να αρπαζει το φαγητο, αλλα αν ψηνεις με αερα κανενα προβλημα ). Πηγα σε τεχνικο στην γειτονια και απο την περιγραφη που του εκανα, να υπολογιζω κανα 200ρι ( που σημαινει τουλαχιστον αλλα 50 ακομα μολις το δει :s_wink )
Επειδη δεν συμφερει να δωσω τοσα λεφτα για συσκευη 25 ετων θα παει οσο ζησει και θα αλλαχτει οταν πεθανει εντελως :lol:

Αυτο που θελω ομως να αγορασω τωρα ειναι αφυγραντηρα, με συμπιεστη για να μην μυριζει.
Απο το δικο μου ψαξιμο ειμαι κοντα σε αυτον ,
https://www.aaceg.gr/index.phpoption=co ... t_id=11175

ο οποιος ειναι αρκουντως ησυχος, κανει για τα τμ του σπιτιου μου, ειναι εξελιξη του Diamant της ιδιας εταιριας και εχει αρκετα μεγαλο δοχειο νερου.

Καποιος αλλος με αντιστοιχα χαρακτηριστικα που να εχετε δοκιμασει και να τον προτεινετε?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#560050
mirage έγραψε:
dimik έγραψε:Όταν έψαχνα κι επειδή έτυχε ο ίδιος ιδιοκτήτης να έχει κατάστημα αποκλειστικά Miele και κατάστημα με την υπόλοιπη πλεμπα παρατήρησα ότι έπαιζε τρελή κόπια.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα σωθικά αλλά το Neff πλυντήριο πιάτων που πήρα τελικά πχ έχει ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες και σχέδιο με το αντίστοιχο Miele με 20% κάτω αξία.

< >


Είναι προφανές πως τα σωθικά κανουν την διαφορά στην τιμή και αξιοπιστία. Όχι;
Πλέον με τα μαρκετινγκζ και τα μπραντ νειμς που κάνουν προσεκτικά μπιλντ αμφιβάλλω. Διότι υπάρχει και αυτή η προστιθέμενη αξία της πριμιουμιλας και δήθεν αξιοπιστίας.

Επίσης δεν θεωρώ απίθανο τα εξαρτήματα να φτιάχνονται φασον από τους ίδιους κατασκευαστές στα βάθη της Ασίας και να αλλάζει το περίβλημα μιας και μιλάμε για ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά όχι μόνο ονομαστικά σε απόδοση αλλα και πρακτικά.

Δλδ είχε η μία πλυντήριο που ανάβει φωτεινή ένδειξη στο πάτωμα για το αν δουλεύει ή τελείωσε είχε και η άλλη, είχε η μία να σου δείχνει πόση ώρα απομένει στο πάτωμα είχε και η άλλη, 13 σερβίτσια το ένα τα ίδια και το άλλο, κουμπιά στο κασωμα και τα 2, άνοιγμα με άγγιγμα και τα 2, σχήμα συρτάριων ίδιο και στα 2 και άλλα που ξεχνάω αυτή την στιγμή.

Μπορεί να είναι και σύμπτωση αλλά τα βλέπω υπερβολικά για τέτοια.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#560054 Επειδή τυχαίνει να εχω άποψη λογω γνωριμιων με πρώην συναδέλφους, πλεον ανήκουν στο Haier group, και επειδή ασχολουμαι με το θεμα quality, άλλων πραγμάτων που καποια κατασκευάζονται στην Ασία, φασόν με φασον μπορει να διαφέρουν παρα πολύ με βάση του τι θέλει η καθε εταιρεία απο τον προμηθευτή της και ποσο τον βοηθα/ελέγχει σε αυτό.
Τα όσα λες για κουμπιά κλπ εχουν να κανουν με τάσεις της αγοράς, τι σχέδιο θελει ο καταναλωτής, τι γκατζετιες θα τον κάνουν να θεωρήσει πως αξίζει να πληρώσει Χ παραπανω ποσο κτλ. Με αντοχή στο χρόνο δεν εχουν καποια ιδιαίτερη σχέση αλλα ουτε και με ποιότητα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#560069
Anonymous Founder έγραψε:Τα Miele ανήκουν στο Haier Group; Έχουν αγοραστεί από τους κινέζους δηλαδή;
H GE Appliances ανήκει στο Haier Group.
H Miele παραμένει ανεξάρτητη.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#560071
PeterPan έγραψε:Χθες είχα ασθενή έναν που δουλεύει σε εταιρία που επισκευάζει κ πουλά πλυντήρια.

AEG κ Siemens είναι ίδια λίγκα λέει, πιο πάνω είναι τα Miele, τα οποία τα εξυμνούσε! Φόλα μεγάλη τα baucknecht που τα έχει πάρει η Whirlpool. Έχω κ εγώ ένα 8 χρόνια, καλό, αλλά έχει πάθει κάτι η πλακέτα κ μερικά προγράμματα τα γυρνά στο σύντομο κάπου κάπου ενώ τρέχουν.

Το βασικό που χαλάει είναι ο κάδος είπε κ μοτέρ ή πλακέτα. Γι’ αυτό στάνταρ είναι τα 7 κιλών ή άντε 8. Μετά στα 9κιλα ανεβαίνει πολύ το ποσοστό βλάβης.

Samsung να τα ξεχάσω λέει. Εγώ σκεφτόμουν για μίζενς αλλά με έβαλε σε σκέψεις για Miele...

Αυτό που αναρρωτιέμαι είναι τί σωθικά έχει το entry Level της Miele σε σχέση με το καλό της μίζενς. Γιατί αν είναι να πάρω Miele με 750€ σαν entry Level κ να είναι ευάλωτο, ας πάρω μίζενς φουλ έξτρα.

Παραπάνω από 700-750€ δε δίνω, εκτός αν τα παίρνει από τα άπλυτα, τα πλένει, τα στεγνώνει κ τα σιδερώνει μόνο του!

< >
Κοίτα κάτι σε LG. Έχω 2.5 χρόνια το fh4a8tdn4 και έχω να πω τα καλύτερα. Σε αυτά τα 2,5 χρόνια έχουν γεννηθεί και τα δύο παιδιά μου κάτι που φανερώνει και τη χρήση που έχει δεχτεί. Το καλό είναι ότι έχει πάρα πολλά προγράμματα με πιο χρήσιμο το σύντομο που είναι από 14' έως 20' ανάλογα την θερμοκρασία που θα επιλέξεις.
Το αντίστοιχο σημερινό μοντέλο (αν υπάρχει) θα είναι ακόμα καλύτερο πιστεύω.
Από κατανάλωση είναι πολύ καλό (Α+++ -40%) και έχει τεχνολογία NFC για διάγνωση βλαβών η οποία δουλεύει. Μια φορά έβγαλε μύνημα και τρόμαξα αλλά ήταν υπενθύμιση για καθάρισμα του φίλτρου.
Εν τω μεταξύ όταν πήγα να το πάρω ο πωλητής με το ζόρι ήθελε να μου πουλήσει Siemens ή Samsung και μόλις τον ρώτησα γιατί όχι LG δεν απάντησε. Αντίθετα μου είπε ότι είναι κορυφαία. Απλά μάλλον είχε περισσότερο κέρδος στα άλλα.

Σου βάζω ένα λινκ από Κωτσόβολο που έχει διάφορες χρήσιμες πληροφορίες. Και στο site της LG θα βρεις διάφορα.

https://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines/156803-lg-fh4a8tdn4-silver
Άβαταρ μέλους
By mirage
#560075 Btw μεταξύ LG και Samsung σε λευκές συσκευές εύκολα LG. Θεωρούνται σημαντικά καλυτερα σε ποιότητα και αξιοπιστία απο τα Samsung.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#560077 Είμαι πολύ ευχαριστημένος από πλυντήρια LG και Samsung την τελευταία δεκαετία, τα προτείνω ανεπιφύλακτα, και δεν χρειάζεται κανείς να δώσει άπειρα λεφτά, με 400 € κάνεις άψογα τη δουλειά σου και με κατάλληλη έρευνα βρίσκεις και 8κιλο σε αυτά τα λεφτά ή και με λιγότερα.
Τα LG είναι πάντως λίγο πιο αθόρυβα και πιο "χαρούμενα" (οι κάτοχοι ξέρουν!)
Άβαταρ μέλους
By theo13
#560081
mirage έγραψε:Btw μεταξύ LG και Samsung σε λευκές συσκευές εύκολα LG. Θεωρούνται σημαντικά καλυτερα σε ποιότητα και αξιοπιστία απο τα Samsung.
Από Samsung δεν έχω εμπειρία αλλά από ψυγείο LG στο παλιότερο σπίτι και πλυντήριο LG είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#560083 Ας πουμε πως το μερίδιο αγοράς της LG στην τοπική αγορά ειναι σημαντικά μεγαλύτερο από της Samsung για τους λόγους που ανέφερα. Σε κινητά και τηλεοράσεις παει ανάποδα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#560088
theo13 έγραψε:
PeterPan έγραψε:Χθες είχα ασθενή έναν που δουλεύει σε εταιρία που επισκευάζει κ πουλά πλυντήρια.

AEG κ Siemens είναι ίδια λίγκα λέει, πιο πάνω είναι τα Miele, τα οποία τα εξυμνούσε! Φόλα μεγάλη τα baucknecht που τα έχει πάρει η Whirlpool. Έχω κ εγώ ένα 8 χρόνια, καλό, αλλά έχει πάθει κάτι η πλακέτα κ μερικά προγράμματα τα γυρνά στο σύντομο κάπου κάπου ενώ τρέχουν.

Το βασικό που χαλάει είναι ο κάδος είπε κ μοτέρ ή πλακέτα. Γι’ αυτό στάνταρ είναι τα 7 κιλών ή άντε 8. Μετά στα 9κιλα ανεβαίνει πολύ το ποσοστό βλάβης.

Samsung να τα ξεχάσω λέει. Εγώ σκεφτόμουν για μίζενς αλλά με έβαλε σε σκέψεις για Miele...

Αυτό που αναρρωτιέμαι είναι τί σωθικά έχει το entry Level της Miele σε σχέση με το καλό της μίζενς. Γιατί αν είναι να πάρω Miele με 750€ σαν entry Level κ να είναι ευάλωτο, ας πάρω μίζενς φουλ έξτρα.

Παραπάνω από 700-750€ δε δίνω, εκτός αν τα παίρνει από τα άπλυτα, τα πλένει, τα στεγνώνει κ τα σιδερώνει μόνο του!

< >
Κοίτα κάτι σε LG. Έχω 2.5 χρόνια το fh4a8tdn4 και έχω να πω τα καλύτερα. Σε αυτά τα 2,5 χρόνια έχουν γεννηθεί και τα δύο παιδιά μου κάτι που φανερώνει και τη χρήση που έχει δεχτεί. Το καλό είναι ότι έχει πάρα πολλά προγράμματα με πιο χρήσιμο το σύντομο που είναι από 14' έως 20' ανάλογα την θερμοκρασία που θα επιλέξεις.
Το αντίστοιχο σημερινό μοντέλο (αν υπάρχει) θα είναι ακόμα καλύτερο πιστεύω.
Από κατανάλωση είναι πολύ καλό (Α+++ -40%) και έχει τεχνολογία NFC για διάγνωση βλαβών η οποία δουλεύει. Μια φορά έβγαλε μύνημα και τρόμαξα αλλά ήταν υπενθύμιση για καθάρισμα του φίλτρου.
Εν τω μεταξύ όταν πήγα να το πάρω ο πωλητής με το ζόρι ήθελε να μου πουλήσει Siemens ή Samsung και μόλις τον ρώτησα γιατί όχι LG δεν απάντησε. Αντίθετα μου είπε ότι είναι κορυφαία. Απλά μάλλον είχε περισσότερο κέρδος στα άλλα.

Σου βάζω ένα λινκ από Κωτσόβολο που έχει διάφορες χρήσιμες πληροφορίες. Και στο site της LG θα βρεις διάφορα.

https://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines/156803-lg-fh4a8tdn4-silver

ευχαριστώ για τις συμβουλές theo :s_thumbsup

θα πάρω κ ένα τέτοιο για να μην πιάνεται η μέση όταν αδειάζουμε το στεγνωτήριο
https://www.amazon.de/dp/B00ZA6URIY/?co ... _lig_dp_it
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#560106 αν αρχίσουν να μην έχουν παραγγελίες τα εργοστάσιά τους και οι πολυεθνικές τους (που τα φέρνουν απ'του διαόλου τη μάνα) , ίσως τους τσούξει λίγο και σκεφτούν οτι δεν είναι uber alles και οτι υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#560211 Σκούπα δεν έχω πάρει ακόμα καθώς καθάρισα λίγο πιο επισταμενα την υπάρχουσα και λίγο βελτιώθηκε.
Όμως σήμερα μπήκα στον πειρασμό και παράγγειλα το παρακάτω
https://www.e-shop.gr/skoypaki-blackdec ... HAP.430346

Μου ήρθε προσφορά στα 85 ευρώ πριν μια βδομάδα και κρατήθηκα με το ζόρι. Σήμερα λοιπόν το έβγαλε το e-shop στα 80 και δεν κρατήθηκα καθώς:
1. Έχει ασύλληπτες βαθμολογίες και κριτικές.
2. Έχουμε ένα σκούπακι από το λιντλ (των 15-20 ευρώ) και μας έχει καταβολέψει. Φαντάζομαι αυτό εδώ!
3. Όπως το βλέπω στην εικόνα το φαντάζομαι να ρουφαω επιτέλους τη βρώμα και τα νεκρά μυγακια που μαζεύονται στα φωτιστικά και ηδονίζομαι. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By glf
#560218
g8777 έγραψε: Αυτο που με συφιλιαζει ειναι το κοστος των ανταλλακτικων (αντε πες οτι δεν το πας σε εξουσιοδοτημενο αλλα στον μαστορα της γειτονιας για να γλυτωσεις εργατικα). 105 ευρω ενα χερουλι πορτας μλκ :lipsealed:


Ααααυτό. 95€ μου βγήκε η νέα αντλία για το zanussi / aeg / electrolux πλυντήριο πιάτων. 11 χρόνων και τώρα το κοντέρ μηδενίζει.