Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#47724 Θεωρητικά το αέριο μαγειρεύει καλύτερα και μάλλον οικονομικότερα. Αλλά έχετε αέριο στην περιοχή ? Ή αν δεν έχετε, ξέρεις πότε θα έχετε ?

Πάντως οι ηλεκτρικές είναι πιο advanced σε θέματα δυνατοτήτων, ρυθμίσεων κλπ
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#47728 Η πιο απλή σύγκριση μεταξύ των δύο μεθόδων είναι να δεις τι καφέ φτιάχνεις στο γκαζάκι και τι στο (ηλεκτρικό) μάτι. Καμία σύγκριση και σε ταχύτητα και σε "ποιότητα". Ίσως μπορούν να σου πουν περισσότερα γυναίκες ή/και μαγείρισσες.

Πάντως εγώ μόνο για εστίες θα πήγαινα, στον κλειστό χώρο του φούρνου η παρουσία φλόγας δεν κάνει και τόσο διαφορά (νομίζω δηλαδή), ενώ οι δυνατότητες των καλών ηλεκτρικών φούρνων είναι υπερατού (αυτό σίγουρο).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#47739 Ελληνικό μόνο σε γκαζάκι φτιάχνω!
Επειδή εγώ θα είμαι ο chef του σπιτιού και η κυρία η sous chef έχω τον πρώτο λόγο :iconcool: Δεν έχει δουλέψει κανείς φ/α στην οικογένεια γενικώς για να ξέρουμε. Μόνο υγραέριο παλιά στα κάμπιν :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#47744 Εγω θελω να παρω δωρο στην κουτσουνα για τα Χριστουγεννα ενα ψευτικο τζακι αλλα που λειτουργει σαν σωμα και βγαζει ζεστη. Χωρις φωτα και να βλεπεις ενα τετοιο ειναι ωραιο και ρομαντικο θεαμα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#47745
Dimitris_P έγραψε:....Δεν έχει δουλέψει κανείς φ/α στην οικογένεια γενικώς για να ξέρουμε. Μόνο υγραέριο παλιά στα κάμπιν :lol:


Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά, αέριο (ή υγροποιημένο) καύσιμο χρησιμοποιείς και στις δύο περιπτώσεις (εντάξει, τυπικά προπάνιο στο υγραέριο και μεθάνιο στο φ.α.), άντε και οι θερμοκρασίες φλόγας, αλλά ουσιαστικά μαγειρεύεις το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#47750 Προτίμησα και τα 2 στις εστίες, αερίου και ηλεκτρικές :
Εικόνα
Whirpool, 200€/το κάθε σετ εστιών.
Φούρνο αερίου είχα δουλέψει στην Ιταλία , δύσκολη η χρήση για καλό μαγείρεμα για μας που είμαστε ασυνήθιστοι, οπότε το αποφύγαμε.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#47753 Εγω θα πηγαινα για εστιες αεριου και ηλεκτρικο φουρνο. Σαφως πιο ελεγχομενο μαγειρεμα στον δευτερο.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#47774
mirage έγραψε:Εγω θα πηγαινα για εστιες αεριου και ηλεκτρικο φουρνο. Σαφως πιο ελεγχομενο μαγειρεμα στον δευτερο.

Sent from Corsair's brick


Αυτο εκανε και αυτος!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#47776 Το ξερω. Την αποψη μου γραφω. Σε πειραζει;
Α και δεν θα εβαζα καν ηλεκτρικες εστιες. Που δεν το εκανε ο Δημητρης.
Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#47780
mirage έγραψε:Το ξερω. Την αποψη μου γραφω. Σε πειραζει;
Α και δεν θα εβαζα καν ηλεκτρικες εστιες. Που δεν το εκανε ο Δημητρης.
Sent from Corsair's brick


Οταν καποιος γραφει "Πηγα σημερα σε μια επισκεψη και τους πηγα ενα καταϊφι και ενα γαλακτομπουρεκο γιατι δε μου αρεσει πολυ ο μπακλαβας" και εσυ απο κατω γραφεις "εγω θα τους πηγαινα ενα γαλακτομπουρεκο, ειναι πολυ πιο νοστιμο", ε, οπως και να το κανεις, εχεις λιγο πλακα.

Άσε και κάτι να πέσει κάτω, δεν έγινε και τίποτε. Λίγη παραπάνω φιλικότητα προς τον συνομιλητή σου θα βοηθούσε. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#47784 Βρε , καθίστε ήσυχα!
Προσπαθώ να πώ μιά άποψη, εμπειρία, τεκμηριωμένη και με φωτό-Αγιοβασιλιάτικη , μην δημιουργείτε θέμα απο το μηδέν.
Δεν θα ξαναποστάρω φωτό και εσείς θα χάσετε, έχω κι άλλες.... :rtfm:
:lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#47788
dimitrisB έγραψε:Βρε , καθίστε ήσυχα!
Προσπαθώ να πώ μιά άποψη, εμπειρία, τεκμηριωμένη και με φωτό-Αγιοβασιλιάτικη , μην δημιουργείτε θέμα απο το μηδέν.
Δεν θα ξαναποστάρω φωτό και εσείς θα χάσετε, έχω κι άλλες.... :rtfm:
:lol:


ειναι induction oι εστιες ή απλες κεραμικες Δημητρη?

Ερωτηση, οι εστιες αεριου θελουν τον απορροφητηρα ψηλοτερα, δεν ενοχλει αυτο τι αλλες, δεν "ξεφευγει" ατμος?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#47804 Δημήτρη στο Λευκές συσκευές γράφαμε για εστίες, πώς βρέθηκες εδώ :lol:

Ωραίο setup πάντως, είδα παρόμοιο και πιο εργονονομικό νομίζω http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TE ... langId=-18

Από την άλλη η άνεση της κεραμικής είναι τεράστιο ατού και σε θέμα χώρου ν'ακουμπήσεις κάτι πιο άνετα και για καθαρισμό :hmmm: Τι λέει γι'αυτό ο χρήστης της κουζίνας; (εσύ ή η σύζυγος δλδ;)
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#47822 Οι ηλ. εστίες είναι κεραμικές.
Με τις εστίες αερίου, έχεις εκτός απ την εξοικονόμηση ενέργειας-κόστους, τη φωτιά που θές άμεσα με τη φλόγα.
Βέβαια, πρέπει να προμηθευτείς και τα ανάλογα μαγειρικά σκεύη. Η ατσαλιά είναι η ίδια στο μαγείρεμα και την καθαριότητα, η φλόγα είναι καθαρή και δεν αφήνει περισσότερη βρωμιά στον πάτο του σκεύους, απ΄ότι μιά ηλεκτρική εστία.
Ηλεκτρικές συσκευές έβαλα ότι άντεχα οικονομικά, με βάση το όνομα (επώνυμα ναί, όχι όμως παντού κορυφαία ονόματα-μοντέλα), τη χρήση και το design και -ομολογώ-όχι με προτεραιότητα την τεχνολογία. :oops: