Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#46806 "Το ίδιο" εννοούν προφανώς με ίδιες διαστάσεις, αλλιώς για ποιο λόγο να ΠΡΕΠΕΙ να βρεις το ίδιο ? Προφανώς γενικότερα στις εντοιχιζόμενες συσκευές αυτοπεριορίζεσαι από τις διαστάσεις του εντοιχισμού, αλλά έχεις πολύ "ομαλότερο" (και υποκειμενικά μιλώντας, μάλλον καλύτερο) οπτικό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#46830 Τα 60 ή 70 εκ είναι τόσο σημαντικά; Πιστεύω ότι μάλλον πρέπει να δεις τα λίτρα και την εργονομία του (ράφια, διαθέσιμες θέσεις κλπ ) και την ενεργειακή κλάση οπωσδήποτε! μιας και θα λειτουργεί συνεχώς μέχρι να το πετάξεις παρά τις εξωτερικές διαστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#46847
Dimitris_P έγραψε:Μου λένε να μείνω μακρυά από εντοιχισμένο ψυγείο, γιατί και καλά αν χαλάσει ή αν το αλλάξω θα πρέπει να βρω ίδιο. Εγώ το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι έχει μόνο 60ρια ενώ θέλω 70ρι οπότε αναγκαστικά θα πάω σε συμβατό :hmmm:

το εντοιχισμένο δεν ξερω ακριβως πως το εννοει κανεις... Υπάρχουν αυτα που θα μπουνε στην θέση του ψυγειου μέσα στο επιπλο της κουζινας και ουσιαστικα ειναι πληρως ανεξαρτητα, υπαρχουν αυτά τα οποια πέρνουν διακοσμητική φλουδα με το σχέδιο των ξυλων της κουζίνας στις πορτες τους και υπαρχουν και αυτά τα οποια εξωτερικά θα ειναι με πληρες κανονικο ντουλάπι κουζινας.

Τα 2 τελευταια θα τα απεφευγα γιατι ειναι δεσμευτικα για το μέλλον... Παρε ενα ψυγειο που να ταιριαζει με την υπολοιπη κουζινα (λευκο, inox, γκρι... κατι θα ταιριαζει)
Άβαταρ μέλους
By nEK
#47023 Αντικατασταση ηλεκτρικης κουζινας σε παλια κουζινα. Η κουζινα θα αλλαχθει στο αμεσο μελλον.ετσι σκεφτομαι να παρω εντοιχιζομενο φουρνο ανω παγκου και ανεξαρτητη εστια. Θα φτιαξω "κουτι" να καθισουν αυτα στο χωρο της παλιας ηλεκτρικης κουζινας. Κοιταω τιμες και ξεκινανε σε ορισμενα καταστηματα πληρη σετ σχεδον απο 350€. Να το τολμησω ή να παω σε κατο καλυτερο με διπλασια τιμη? μιας και σε 10 χρονια πανω κατω οτι και να παρω θα ζηταει αντικατασταση.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#47181 Απλό ψυγείο με περιορισμό σε υψος. Τα μοντέλα που υπαρχουν και ταιριάζουν είναι ένα Άριστον και ένα Εσκιμο (ενα LG απορρίπτεται λόγω μικρότερης χωρητικότητας, αλλά κυρίως οριακου ύψους - πιθανόν να μην χωράει για λίγα χιλιοστά). Τα 2 ψυγεία είναι απλά και έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (πάνω κάτω). Ποιο από τα δύο θα προτείνατε;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#47201
nEK έγραψε:Αντικατασταση ηλεκτρικης κουζινας σε παλια κουζινα. Η κουζινα θα αλλαχθει στο αμεσο μελλον.ετσι σκεφτομαι να παρω εντοιχιζομενο φουρνο ανω παγκου και ανεξαρτητη εστια. Θα φτιαξω "κουτι" να καθισουν αυτα στο χωρο της παλιας ηλεκτρικης κουζινας. Κοιταω τιμες και ξεκινανε σε ορισμενα καταστηματα πληρη σετ σχεδον απο 350€. Να το τολμησω ή να παω σε κατο καλυτερο με διπλασια τιμη? μιας και σε 10 χρονια πανω κατω οτι και να παρω θα ζηταει αντικατασταση.


Αν μπορεις δωσε κατι παραπανω κ παρε neff να ξενοιασεις..(>10χρονια)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#47251 Έχουμε κάποια εναλλακτική πρόταση αυτής της συσκευής, που όπως όλα δείχνουν μας άφησε χρόνους;
Άβαταρ μέλους
By nEK
#47490
giannik1977 έγραψε:
nEK έγραψε:Αντικατασταση ηλεκτρικης κουζινας σε παλια κουζινα. Η κουζινα θα αλλαχθει στο αμεσο μελλον.ετσι σκεφτομαι να παρω εντοιχιζομενο φουρνο ανω παγκου και ανεξαρτητη εστια. Θα φτιαξω "κουτι" να καθισουν αυτα στο χωρο της παλιας ηλεκτρικης κουζινας. Κοιταω τιμες και ξεκινανε σε ορισμενα καταστηματα πληρη σετ σχεδον απο 350€. Να το τολμησω ή να παω σε κατο καλυτερο με διπλασια τιμη? μιας και σε 10 χρονια πανω κατω οτι και να παρω θα ζηταει αντικατασταση.


Αν μπορεις δωσε κατι παραπανω κ παρε neff να ξενοιασεις..(>10χρονια)

Neff του ομιλου.?
Άβαταρ μέλους
By nEK
#47497
Scotch έγραψε:Έχουμε κάποια εναλλακτική πρόταση αυτής της συσκευής, που όπως όλα δείχνουν μας άφησε χρόνους;

http://www.ilmako.gr/olympia-electronic ... uzzer.html
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#47521 @ nEK: Δοκιμασμένο; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει πως κάποια πιο οικονομικά συχνά βαράνε χωρίς λόγο.

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By nEK
#47605 Εχω βαλει ενα σε σπιτι με εστιες προπανιου. Ολα αυτα θελουν αντικατασταση μετα απο καποιο χρονο μιας και φθειρεται(?) ο αισθητηρας. Ειναι ποιοτικα τα olympia.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#47621
Scotch έγραψε:@ nEK: Δοκιμασμένο; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει πως κάποια πιο οικονομικά συχνά βαράνε χωρίς λόγο.

Tapatalk & XT1068


Να ξέρεις ότι συνήθως οι αισθητήρες αυτών των συσκευών έχουν πολύ περιορισμένο χρόνο ζωής (από 3 έως 5 έτη)
Συνεπώς αν ήσουν ευχαριστημένος με αυτήν που είχες, πάρε μία ίδια.

giannik1977 έγραψε:Αν μπορεις δωσε κατι παραπανω κ παρε neff να ξενοιασεις..(>10χρονια)

Έτσι νόμιζα κι' εγώ. Έχω Neff συσκευές (Φούρνο, Κεραμική εστία, Εστία Φυσικού Αερίου και Πλυντήριο Πιάτων αγορασμένες το 2005) και ευτυχώς είχα κάνει 5ετή επέκταση εγγύησης, γιατί αλλιώς θα πλήρωνα τα μαλλιοκέφαλα μου. Ειδικά ο φούρνος, έβγαλε ένα σωρό βλάβες. Δύο φορές κάηκε η κεντρική πλακέτα που έχει και την οθόνη και πέντε φορές ο διακόπτης του εμπρόσθιου φωτισμού (Neff Light). Ο διακόπτης καιγόταν λόγω κακού σχεδιασμού, καθώς μια από τις πολλές τρυπούλες εξαερισμού του φούρνου, ήταν ακριβώς δίπλα του, με αποτέλεσμα είτε να καίγεται λόγω υψηλής θερμοκρασίας του αέρα που περνούσε δίπλα του, είτε να κολλάει από τις λίγδες που είχε ο θερμός αέρας. Την τελευταία φορά και επειδή έληξε η εγγύηση, τον άνοιξα και τον έφτιαξα μόνος μου και στο τέλος τον μόνωσα. Εδώ και τρία χρόνια δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

Τα εξαρτήματα και τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιούνται είναι τα ίδια με της Bosch, Siemens & Πίτσος και έχουν τα ίδια P/N αφού πρόκειται για προϊόντα της ίδιας μαμάς εταιρείας (BSH). Για λόγους marketing ονομάζουν τα ίδια προϊόντα ως Neff και τα τιμολογούν πανάκριβα. Αν δεν θέλεις να σπαταλήσεις χρήματα, αγόρασε παρόμοια συσκευή με όνομα Bosch, Siemens ή Pitsos (τα αναφέρω με φθίνουσα σειρά κόστους)

Για να πάρεις μια ιδέα και επειδή είπα να αλλάξω τα 4 κουμπάκια των εστιών (είναι απλά εξωτερικά) που από την χρήση έχουν φθαρεί, θέλω 90€!

Αυτό που δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, είναι αθόρυβο και πολύ οικονομικό σε ρεύμα και νερό είναι το πλυντήριο πιάτων! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#47695 Υπάρχει αναμονή φυσικού αερίου στην κουζίνα. Είναι καλύτερα να προτιμήσω εστίες + φούρνο φ/α ή ηλεκτρικού; :hmmm: