Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#411641
pgs έγραψε:καλημέρα σε όλους μου ήρθε μια τρελή σκέψη με την απεργία στα απορρίμματα να αγοράσω σκουπιδοφάγο ώστε να μην έχω παρά μόνο αυτά που ρίχνω στην ανακύκλωση. έχει κάποιος εμπειρία σχετική αξίζει η είναι βλακεία η σκέψη μου?


Πριν από πολλά χρόνια είχαν πέσει στα χέρια μου δύο αμερικάνικοι και τον έναν τον εγκατέστησα στο παλιό μου σπίτι. Μπελάς ήταν, πρέπει να είναι προσεκτική η νοικοκυρά με το τι ταΐζει το θηρίο. Μέχρι και κουταλάκι του γλυκού έβγαλα από μέσα.

Αν αποφασίσεις να βάλεις, να βεβαιωθείς πρώτα ότι η αποχέτευση της κουζίνας σου έχει μεγάλη διατομή και δεν έχει γωνίες. Αν η αποχέτευσή σου έχει γωνίες ή κομμάτια με μικρή κλίση από το οριζόντιο επίπεδο, δεν θα σε συμβούλευα να το βάλεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#411685 Με τον σκουπιδοφάγο σώνεσαι. Αρκεί να προσέχεις τι πετάς. Όχι πχ τσόφλια αυγών, ναι φλούδα ντομάτας κλπ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#411775
pgs έγραψε:καλημέρα σε όλους μου ήρθε μια τρελή σκέψη με την απεργία στα απορρίμματα να αγοράσω σκουπιδοφάγο ώστε να μην έχω παρά μόνο αυτά που ρίχνω στην ανακύκλωση. έχει κάποιος εμπειρία σχετική αξίζει η είναι βλακεία η σκέψη μου?
σκουπιδοφάγο εννοώ ένα μηχάνημα που βάζουν στο νεροχύτη και τα κάνει όλα λιώμα δεν ξέρω αν λέγεται αλλιώς


Τον εχουμε απο το 1995 στο σπιτι δεν εχει παρουσιασει προβλημα, αλλα δεν τα πεταμε και ολα εκει μεσα... (τα τροφιμα εννοω) χρησιμος ειναι σε καθε περιπτωση. εχουμε βγαλει και κουταλακι που επεσε κατα λαθος σχεδον αλεσμενο!!! μετα απο μερες.. γενικα απροβληματιστη λειτουργεια.. Αμερικανικο ειναι = σκυλι...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#417899 Ειμαι σε φαση αγορας τριων συσκευων: πλυντηριο , στεγνωτηριο, και ενα 2ο ψυγειο κανονικυ μεγεθους ομως με καταψυξη κτλ
Κοιταω τις διαφορες στην καταναλωση αναμεσα στα Α++ και Α+++ και βλεπω ειναι μικρες , αντε καμια 60αρια KWh (καθε συσκευη) το χρονο . Απο την αλλη οι τιμες ειναι αρκετα πιο τσιμπημενες
Αξιζει πιστευετε η διαφορα;
Άβαταρ μέλους
By dstou
#417902 Το ερώτημα είναι ίδιο με τις κλάσεις των κλιματιστικών ή τα λ/100 χλμ των ΙΧ, ή το δίλημμα πετρέλαιο ή βενζίνη. Την απάντηση την δίνει μόνο το προφίλ χρήσης.Άμα βάζεις πλυντήριο-στεγνωτήριο κάθε μέρα, προφανώς ναι. Αν βάζεις μια φορά την εβδομάδα, προφανώς όχι. Και κάπου στη μέση βρίσκεται το σημείο μηδέν.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#417903 Ανάλογα με το μοντέλο (πόσταρε μερικά παραδείγματα): ναι.

Το στεγνωτήριο τρώει με διαφορά τη περισσότερη ενέργεια από όλες τις υπόλοιπες οικιακές συσκευές (εκτός από θερμοσίφωνα κλπ joule heaters), οπότε αξίζει όπωσδήποτε να πάρεις ένα με αντλία θερμότητας που να είναι Α++ (από εκεί και πάνω, όντως πληρώνεις αρκετά παραπάνω για diminishing returns).

Τα σύγχρονα πλυντήρια είναι Α+++ (εκτός από τα εντελώς ΓΤΠ στον πάτο της αγοράς), αλλά έχουν πάλι μεγάλες ποσοστιαία διαφορές μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#418618 Εχει κανεις εμπειρια απο τις ηλεκτρικες συσκευες του ΙΚΕΑ;
Παρηγγειλα ενα πλυντηριο πιατων (το παλιο τα'παιξε μετα απο 15 χρονια, το επισκευασα και μετα απο 3 πλυσεις τα ξανα'παιξε οποτε ειχα στο μυαλο μου να παρω ενα αλλο), τυχαια ειδα να το εχει στα 200€ απο 450€ και το τσιμπησα (εκθεσειακο).
5 χρονια εγγυηση δινουν και μου ειπαν οτι ειναι electrolux.

Το προηγουμενο ηταν Zannusi και κρατησε 15+ χρονια

Ενα Miele ζαχαρωνε η γυναικα μου, αλλα... no money :ninja:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#418639 Ειχαμε ηλεκτρικα ΙΚΕΑ στο προηγουμενο σπίτι. Τωρα εχουμε Siemens. Η αποδοση του πλυντηριου πιατων δε με ειχε ενθουσιασει, σε σχεση με το miele 20+ ετων στην Ελλάδα , και τωρα που το συγκρινω με το συνομηλικο Siemens θα το χαρακτηριζα κακό. Το miele παιζει στα ιδια επιπεδα με το Siemens αλλα προφανως χανει σε οικονομια νερου και ρευματος.

< >
Άβαταρ μέλους
By gakost
#418647
bebes έγραψε:Εχει κανεις εμπειρια απο τις ηλεκτρικες συσκευες του ΙΚΕΑ;
Παρηγγειλα ενα πλυντηριο πιατων (το παλιο τα'παιξε μετα απο 15 χρονια, το επισκευασα και μετα απο 3 πλυσεις τα ξανα'παιξε οποτε ειχα στο μυαλο μου να παρω ενα αλλο), τυχαια ειδα να το εχει στα 200€ απο 450€ και το τσιμπησα (εκθεσειακο).
5 χρονια εγγυηση δινουν και μου ειπαν οτι ειναι electrolux.

Το προηγουμενο ηταν Zannusi και κρατησε 15+ χρονια

Ενα Miele ζαχαρωνε η γυναικα μου, αλλα... no money :ninja:


Η electrolux έχει πολλά εμπορικα ονόματα από μάρκες που έχει εξαγοράσει και είναι Σουηδική (όσο μπορεί να είναι μια τόσο τεράστια εταιρεία) οπότε δεν είναι απίθανο να φτιάχνει για το ΙΚΕΑ, όμως γενικά να ξέρεις η Electrolux δεν φημίζεται για την αξιοπιστία των προϊόντων της. xΜε τέτοια τιμή βέβαια .... καλές πλύσεις
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#419905 To μιξεράκι χειρός τα μισοέπαιξε. Μισό, δηλαδή το ένα από τα 2 ανακατευτήρια έπαψε να παίζει. Το χρησιμοποιεί πολύ η :inlove: μια και φτιάχνει πολύ συχνά κέικ, κουλουράκια και άλλα. Μου ζήτησε μήπως να πάρουμε από αυτά με τη βάση. Πιάνουν και χώρο τα άτιμα. Με τζαμένιο ή μεταλλικό κάδο;
Είδα ότι κάποια είναι σκέτα και άλλα έχουν και αξεσουάρ (κόφτες, μπλέντερ κλπ). Αξίζουν αυτά ή να μην μπλέξουμε;
Τι προτείνετε και γιατί;
Kitchen Aid πολύ ακριβά, Kenwood μάλλον γνωστά και καλά, Bosch; κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#419911 Αν το χετε με την μαγειρική πάρε με αξεσουάρ, κάτι μπλέντερ, μηχανές κιμά κλπ είναι πολύ χρήσιμα.
Αλλιώς ότι πιο απλό με αρκετή ισχύ.

Bosch του 200ρικου έχουμε για 2-3 χρόνια τώρα, με όλα τα αξεσουάρ, δεν έχει κάνει κιχ και φτιάχνω μέχρι και ζύμη πίτσας/ψωμιά εκεί.
Αν αγόραζα τώρα θα τα έσκαγα για Kenwood με γυάλινο κάδο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#419912
KiloMeater έγραψε:Ειμαι σε φαση αγορας τριων συσκευων: πλυντηριο , στεγνωτηριο, και ενα 2ο ψυγειο κανονικυ μεγεθους ομως με καταψυξη κτλ
Κοιταω τις διαφορες στην καταναλωση αναμεσα στα Α++ και Α+++ και βλεπω ειναι μικρες , αντε καμια 60αρια KWh (καθε συσκευη) το χρονο . Απο την αλλη οι τιμες ειναι αρκετα πιο τσιμπημενες
Αξιζει πιστευετε η διαφορα;


Πηρα ενα στεγνωτηριο Bosch και ενα πλυντηριο Samsung , δεν ειχα κανενα απο τα δυο στο παρελθον, ελπιζω να βγουνε καλα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#419920
dimik έγραψε:Αν αγόραζα τώρα θα τα έσκαγα για Kenwood με γυάλινο κάδο.

Ποιο ειναι το προτέρημα του γυάλινου κάδου; διαφάνεια;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#419922
mjacob έγραψε:
dimik έγραψε:Αν αγόραζα τώρα θα τα έσκαγα για Kenwood με γυάλινο κάδο.

Ποιο ειναι το προτέρημα του γυάλινου κάδου; διαφάνεια;


Nαι, βλέπεις καλύτερα την υφή του μείγματος, αν έχει κομμάτια μέσα κοκ
Φαντάζομαι ίσως να παίζει και κάπιον ρόλο στις θερμοκρασίες σε ευαίσθητα μίγματα αλλά εκεί πάμε σε πολύ υψηλές τεχνικές. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#419926
sknipper έγραψε:To μιξεράκι χειρός τα μισοέπαιξε. Μισό, δηλαδή το ένα από τα 2 ανακατευτήρια έπαψε να παίζει. Το χρησιμοποιεί πολύ η :inlove: μια και φτιάχνει πολύ συχνά κέικ, κουλουράκια και άλλα. Μου ζήτησε μήπως να πάρουμε από αυτά με τη βάση. Πιάνουν και χώρο τα άτιμα. Με τζαμένιο ή μεταλλικό κάδο;
Είδα ότι κάποια είναι σκέτα και άλλα έχουν και αξεσουάρ (κόφτες, μπλέντερ κλπ). Αξίζουν αυτά ή να μην μπλέξουμε;
Τι προτείνετε και γιατί;
Kitchen Aid πολύ ακριβά, Kenwood μάλλον γνωστά και καλά, Bosch; κάτι άλλο;


Σχετικά με αυτά έχω γράψει εκτενώς τουλάχιστον άλλες τρείς φορές σ' αυτό το τοπικό.

Έχουμε το Kenwood Titanium Major ΚΜ023 με όλα τα εξαρτήματα εκτός από τον καθαριστή πατάτας και το εξάρτημα για πάστα. Η σύζυγος το ξεσκίζει καθημερινά και είναι υπερευχαριστημένη. Από τα εξαρτήματα αυτά που χρησιμοποιεί ελάχιστα είναι του παγωτού και της κρεατομηχανής.