Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#501018
axel12p έγραψε:Το ψυγείο είναι το Whirlpool ARC5554/2

Σήμερα το μεσημέρι είπα να ρίξω μια ματιά στην πίσω πλευρά του ψυγείου, αλλά δεν φάνηκε πουθενά κάτι που να μοιάζει με κανάλι, ώστε να δω αν έχει πάγο ή να βρω την αντίσταση που αναφέρετε.

Εικόνα

Η φάση είναι πως και στα ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο μοντέλο που έψαξα στο internet, δεν βρήκα αντίσταση απόψυξης. Μήπως αυτή αφορά μόνο τα no-frost μοντέλα, γιατί το συγκεκριμένο νομίζω πως δεν είναι No-frost.

Επίσης, δεν μπόρεσα να βρω από που ξεκουμπώνει η πλάτη του ψυγείου. Έχω πολύ δρόμο ακόμη φαίνεται...


Αντισταση ειναι στο εσωτερικο του ψυγειου. Παντα no frost.
H ψυξη και η συντηρηση επικοινωνουν με καναλια, και απο καταψυξη λογω ανεμιστηρα ο κρυος αερας κανει βολτα στο εσωτερικο. Η αντισταση παιζει αυτοματα καθε τοσο και λιωνει οτι υπαρχει γυρω της. Αν σε καποια φαση δεν δουλευει, το καναλι φραζει απο τον παγο και εχεις καταψυξη μεν αλλα οχι συντηρηση.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#501208 Έχω το miele g 4600 πλυντήριο πιάτων. Τις τελευταίες ημέρες όποτε το ανάβαμε, έριχνε τον αντιηλεκτροπληξιακό. Οπότε πήρα στο σερβις της miele (ίσως ήταν λάθος αυτό) και ήρθε ένας μάστορας και μου είπε -όπως υποπτευόμουν- ότι θέλει αλλαγή η αντίσταση. Η σούμα που μου έδωσε είναι 195 Ευρώ!!! :dizzy: :dizzy: :dizzy:
39 ευρώ τώρα επειδή ήρθε και το είδε (15 λεπτάκια ρε π@ύστη μου), άλλα 39 μετά αν έρθει να την αλλάξει και 115 ευρώ η αντίσταση! :help:
Έχουμε καμιά άλλη ιδέα; Κάπου στο νετ να βρούμε την αντίσταση έστω φθηνότερα;;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#501216 Πολλά είναι, ακόμα και για Miele. :hmmm:

Το δικό μας πλυντήριο ρούχων (στην Ελλάδα) πριν ~2 χρόνια εμφάνισε το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα, από την ίδια αιτία. Ο τεχνικός της Miele είχε ήδη το ανταλλακτικό στο αμάξι και το άλλαξε επί τόπου. €130 η σούμα (30 η επίσκεψη και 100 η αντίσταση, αν θυμάμαι καλά).

Το να πληρώσεις για επίσκεψη εκτός εγγύησης είναι προφανές. Επίσης είναι λογικό το να μην έχει μαζί του/της ολόκληρη τη γκάμα ανταλλακτικών και να χρειάζεται να επιστρέψει κάποια άλλη μέρα (αν και η αντίσταση είναι λίγο βασικό κομμάτι, ειδικά όταν είναι αυτό που χαλάει συχνότερα λόγω αλάτων). Είναι απαράδεκτο όμως να καλείσαι να πληρώσεις, ως πελάτης, για 2η επίσκεψη σε αυτή τη περίπτωση για κάτι που είναι πέρα από τον έλεγχο σου. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#501222 Καλά στην Miele ζητάνε οτι θέλουν. Η δική μας σκούπα άρχισε ξαφνικά να γκαζώνει και να μειώνει στροφές σε random patterns. Με λίγο ψάξιμο βρέθηκε ο ένοχος (πλακέτα) με κόστος 90 Ευρώ + εργασία.
Αγοράζω καινούργια σκούπα (ας μην ειναι Miele) και δίνω την παλαιά για ανταλλακτικά (το μοτέρ εύκολα πιάνει ενα 50άρι)
Άβαταρ μέλους
By gakost
#501230 15' τον είδες εσύ. Να έρθει από εκεί που είναι , να σε βρει, να παρκάρει, έξοδα αυτοκινήτου κλπ κλπ κλπ. 39€ αν σου έκοψε απόδειξη 31 καθαρά. Το έχω γράψει και παλιότερα, από την πλευρά του καταναλωτή φαίνονται πολλά αλλά και προφανώς είναι με βάση τους μισθούς (κι εμένα θα μου κακοφαινότανε) αλλά όποιος δεν έχει ανοίξει βιβλία δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν όσα φαίνονται
Άβαταρ μέλους
By babakos
#501238 To κόστος της επίσκεψης δεν είναι υπερβολικό (αντικειμενικά) παρόλη την δύσκολη οικονομική περίοδο που διανύουμε.
Αλλά τα ανταλλακτικά τα χρεώνουν λές και είναι κατασκευασμένα από ελεφαντόδοντο..
Άβαταρ μέλους
By sargus
#501255 Ρε παιδιά,
1. Εσάς σας πληρώνουν το πήγαινε και το έλα στη δουλειά σας; Εμένα όχι πάντως; Οπότε 15 λεπτά τον βλέπω, 15 λεπτά αναφέρω σε εσάς. Τα άλλα δε με ενδιαφέρουν και δε θα έπρεπε κιόλας.
2. Δεν είναι 39. Είναι 39 και 39 = 78. Για 15 και 5 (υπολογίζω ότι τόσο θέλει να πλαγιάσει το πλυντήριο ξανά και να κουμπώσει την καινούργια αντίσταση) λεπτα σύνολο 20 αλλά άντε να πούμε σύνολο 30 λεπτά. Να βάλω και το πήγαινε-έλα; Να το βάλω για πλάκα. Είμαι Ηράκλειο που τα πάντα είναι σε 5λεπτη απόσταση, αλλά θα βάλω άλλα 30. Σύνολο 1 ώρα. Για 1 ώρα δουλειά ο τύπος ζητάει (καλά όχι αυτός αλλά το μαγαζί που λέγεται miele) 78 ευρώ.
Να μη σας πω πόσα ζητάω εγώ με ένα σκασμό πτυχία ή η γυναίκα μου σα γιατρός.

Τέλος πάντων, καμιά άκρη για την αντίσταση; Μήπως γλιτώσουμε τα 115 και τα δεύτερα 39;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#501265 Το μαγαζί λοιπόν ζητεί τόσα, όχι ο υπάλληλος τεχνικός.
Ή θα πάρεις άλλον τεχνικό εκτός Miele, ρισκάροντας με τυχόν υπόλοιπη εγγύηση, ή θα πληρώσεις αυτά που τον έβαλαν να ζητήσει.

Άσχημο πράγμα το πιάσιμο πισινου μεν αλλά όταν αγοράζεις Miele είναι σαν να το προκαλείς

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By sargus
#501267 Έτσι είναι. Δεν ήξερα τότες, αλλά έμαθα! Ποτέ ξανά τα λεφτά μου σε Γερμανό...ότι Γερμανικό έχω στο σπίτι μου έχει χαλάσει και πάντα το κόστος επισκευής είναι πολύ ψηλό, ενώ ότι Samsung, Lg έχω δεν έχει πάθει τίποτα. Έτυχε; Μπορεί αλλά δεν ξαναγοράζω Γερμανικό σε τίποτα.
(Στο συγκεκριμένο πλυντήριο με έκαψε η γυναίκα μου γιατί αν και 45άρι έχει την πατέντα με το 3ο συρτάρι για τα μαχαιροπήρουνα που σου εξοικονομεί πολύ χώρο και η γυναίκα το ήθελε όπως και δήποτε...)
Άβαταρ μέλους
By fot
#501270 Δεν ξέρω αν είναι το σωστό τοπικό αλλά το βράδυ στο γραφείο χρειάζομαι ακομα θέρμανση.
Το θέμα είναι αν πιο οικονομικό είναι το καλοριφέρ λαδιού ή η σόμπα χαλαζία.
Υπάρχουν και τα δυο διαθέσιμα άρα δεν θα αγοράσω κάτι.

Το χρειάζομαι για 3-4 ώρες την ημέρα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#501409 Για σπασμενο εξωτερικο κρυσταλλο πόρτας κουζίνας :( , έχουμε κανά μάστορη/άποψη;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#501425
sargus έγραψε:Ρε παιδιά,
1. Εσάς σας πληρώνουν το πήγαινε και το έλα στη δουλειά σας; Εμένα όχι πάντως; Οπότε 15 λεπτά τον βλέπω, 15 λεπτά αναφέρω σε εσάς. Τα άλλα δε με ενδιαφέρουν και δε θα έπρεπε κιόλας.
2. Δεν είναι 39. Είναι 39 και 39 = 78. Για 15 και 5 (υπολογίζω ότι τόσο θέλει να πλαγιάσει το πλυντήριο ξανά και να κουμπώσει την καινούργια αντίσταση) λεπτα σύνολο 20 αλλά άντε να πούμε σύνολο 30 λεπτά. Να βάλω και το πήγαινε-έλα; Να το βάλω για πλάκα. Είμαι Ηράκλειο που τα πάντα είναι σε 5λεπτη απόσταση, αλλά θα βάλω άλλα 30. Σύνολο 1 ώρα. Για 1 ώρα δουλειά ο τύπος ζητάει (καλά όχι αυτός αλλά το μαγαζί που λέγεται miele) 78 ευρώ.
Να μη σας πω πόσα ζητάω εγώ με ένα σκασμό πτυχία ή η γυναίκα μου σα γιατρός.

Τέλος πάντων, καμιά άκρη για την αντίσταση; Μήπως γλιτώσουμε τα 115 και τα δεύτερα 39;


Ανάλογα την περιοχή που σε βολεύει έχει πολλά μαγαζιά με ανταλλακτικά ηλεκτρικών συσκευών, συνήθως αυτοί έχουν και τεχνικούς ή συνεργάζονται, υπάρχουν τα πάντα για τα πάντα ( σχεδόν )

https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%C ... e&ie=UTF-8
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#501436 Φαντάσου ένας γιατρός τι πρέπει να πάρει για μια επίσκεψη στο σπίτι.. Παρκάρισμα, χρόνος, πήγαινε-έλα, πτυχίο...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#501438
mjacob έγραψε:Για σπασμενο εξωτερικο κρυσταλλο πόρτας κουζίνας :( , έχουμε κανά μάστορη/άποψη;

:sorry:

Συνήθως, αφαιρούνται και επανεγκαθιστώνται εύκολα , αρκεί να βρείς το ανταλλακτικό.
Πχ, στη δική μου SIEMENS , επειδή είναι 30 ετών και είχε λερώσει, το έβγαλα απο τη θέση του (μόνο το κρύσταλλο, όχι και την πόρτα), το έπλυνα με λιποκαθαριστή και έγινε ολοκαίνουριο.
Ανταλλακτικά, εδώ :
http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php? ... 03&&page=2
https://www.easy-service.gr/eshop/kouzi ... _rewrite=1