Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#351326 Συμφωνώ, δεν είπα ότι αν απολαμβάνεις υψηλό επίπεδο ποιότητας ζωής θα έχεις "αναγκαστικά" και το ανάλογο υψηλό αισθητικό επίπεδο. Η καλλιέργεια της αισθητικής σου όμως προϋποθέτει να ζεις καλύτερα από την πλεμπα. Τεσπα, wayyyyy off topic. Ας μείνουμε ότι μια λευκή συσκευή όπως είναι το στεγνωτηριο δεν αναβαθμίζει την ποιότητα ζωης σου. Όχι σε τέτοιον βαθμό που να φοράς μάσκα αερίων όταν μπεις σε σαλόνι με απλωμενα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#351328 Ενα στεγνωτηριο στο καθιστικο δλδ ειναι πχιοτητα ζωης;
Εμεις στα ξενα παντως αναπολουμε τα απλωματα στα μπαλκονια.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#351330
g8777 έγραψε:Ας ξεκαθαρισουμε κάποια πράγματα, ξεκινώντας από την ελληνική γλώσσα. Σχολίασε την φράση του Pitt περί υποβαθμισης της ποιότητας ζωής αν απλωνονται ρούχα στο σαλόνι με την φράση "Υπερβολές". :roll:
Στα δικά μου κιταπια η πχιοτητα ζωής που έχεις υποβαθμιζεται αν ανοίξει δίπλα σου ένα λιγνιτορυχειο, όχι αν η αισθητική σου δέχεται σοβαρό πλήγμα από τσαντιροκαταστασεις. :roll:
Οσον αφορά την αγορά του στεγνωτηριου σε μια χώρα με την ηλιοφανεια της Ελλάδας, απλά :s_dunno. Προφανώς η ποιότητα ζωής θα είναι καλύτερη σε μια γειτονιά χωρίς απλωμενα ρούχα στις βεράντες :roll:

Μα απο την στιγμη που ειναι ανθυγιεινο, δεν ειναι και υποβαθμιση της ποιοτητας ζωης; Συμφωνα με τα λινκ του Pitt.
Η ηλιοφανεια δεν λεει και πολλα, το δικο μου σπιτι εχει ΝΝΔ προσανατολισμο και με τις τεντες ανεβασμενες τον χειμωνα εχω 4-5 ωρες ηλιο στο μπαλκονι απο τις 11ως τις 4μμ, τα ρουχα στεγνωνουν.
Αν ζουσα απεναντι με ΒΒΑ προσανατολισμο θα ειχα ηλιο 3 ωρες το πρωι απο τις 8 ως τις 11, λες να ηταν το ιδιο;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#351335 Ανθυγιεινο είναι και να φας μαρούλι που έχει πλυθει με απλό νερακι Νίκο. Δεν θα ανεβάσεις πίεση όμως ούτε θα απομακρυνεις το πιάτο από το τραπέζι με λαβιδα. Ffs δλδ, ας μην ξεκινουμε πικετοφοριες με σύνθημα The end is near όταν κάποιος δεν έχει στεγνωτηριο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351375
g8777 έγραψε:Ας ξεκαθαρισουμε κάποια πράγματα, ξεκινώντας από την ελληνική γλώσσα. Σχολίασε την φράση του Pitt περί υποβαθμισης της ποιότητας ζωής αν απλωνονται ρούχα στο σαλόνι με την φράση "Υπερβολές". :roll:
Στα δικά μου κιταπια η πχιοτητα ζωής που έχεις υποβαθμιζεται αν ανοίξει δίπλα σου ένα λιγνιτορυχειο, όχι αν η αισθητική σου δέχεται σοβαρό πλήγμα από τσαντιροκαταστασεις. :roll: .


Τα δικά μου κιτάπια πάλι λένε ότι η ποιότητα ζωής εξαρτάται αμέσως από την κατάσταση της υγείας. Πράγματα που βελτιώνουν την υγεία, την ευεξία κλπ συμβάλουν στην βελτίωση της ποιότητας της ζωής. Πράγματα που βάζουν σε κίνδυνο την υγεία, όπως το άπλωμα των ρούχων στο σπίτι, υποβαθμίζουν την ποιότητα ζωής. Απλά πράγματα.

Σου έφερα προσωπικό παράδειγμα την μάνα μου πριν από 50 χρόνια δεν θα είχε πρόβλημα αισθητικής αν άπλωνε τα ρούχα πάνω από την μασίνα! Τα άπλωνε όμως έξω ή στην αποθήκη για λόγους υγείας. Και φυσικά δεν το έβγαλε από το κεφάλι της, ούτε είχε διαβάσει καμία μελέτη του Mayo Clinic, το είδε και το έμαθε από την μάνα της, την γιαγιά της, που και αυτές το έμαθαν εμπειρικά.

g8777 έγραψε:Ανθυγιεινο είναι και να φας μαρούλι που έχει πλυθει με απλό νερακι Νίκο. .


Ανθυγιεινό είναι να κουβεντιάζει κανείς μαζί σου γιατί ανεβάζει πίεση. :shifty:

Το άπλωμα των ρούχων στο σπίτι είναι επίσης ανθυγιεινό επειδή το λένε και οι ειδικοί.
Πάρε και άλλα λινκς για να πεισθείς:
- Drying your washing indoors 'can pose serious health risk': Damp clothes help deadly spores breed, warn doctors
- Drying clothes indoors could cause health risk
- Health warning over drying washing indoors

Οι λόγοι επιμονής σου για το άπλωμα στο σπίτι δύο πράγματα μπορεί να σημαίνουν.
1. Είτε είσαι ισχυρογνώμων και ακόμη κι όταν έχεις λάθος, δεν το παραδέχεσαι.
2. Είτε η g8777αινα που διαβάζει το φόρουμ σου τα έχει πρήξει για να της πάρεις στεγνωτήριο.
3. Είτε (το πιθανότερο) και τα δύο παραπάνω μαζί.

Ποιότητα ζωής... :shifty:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα.


Θα σου έγραφα κι άλλα αλλά πρέπει να φύγω... :s_bye
Άβαταρ μέλους
By g8777
#351377 Πιττ το βρήκες. Δεν έχω στεγνωτηριο. Προσδοκιμο ζωής μείον 5 χρόνια. Έχεις ΠΆΛΙ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#351380 Ένα "στεγνωτήριο" που περνούσε το ρούχο μεταξύ δυο κυλινδρικών τυμπάνων και το στράγγιζε έτσι, τα είχατε πετύχει;

Θυμάμαι πλυντήριο γιαγιάς που είχε ένα τέτοιο σύστημα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#351389 Ήταν στυπτήρια νομίζω και όχι στεγνωτήρια, τα χρησιμοποιούσαν και οι σφουγγαράδες μετά το τελευταίο πλύσιμο των σφουγγαριών.

:offtopic:
Όσο περίεργο και αν ακούγεται γιατί ήμουν εκεί κάθε μέρα κάνοντας μπάνιο και τα ζούσα, πρίν φτιάξουν τον λιμενοβραχίονα στον Πειραιά εκεί που είναι σήμερα το ναυτικό μουσείο, ( ήταν και το παλιό τέρμα των λεωφορείων της Φρεαττύδας ) υπήρχαν σφουγγαράδες που έπλεναν, έστιβαν με ξύλινα κυλινδρικά στυπτήρια και άπλωναν τα σφουγγάρια τους στον ήλιο, η περιοχή λεγόταν Αύρα από ένα κέντρο ή από ένα αρχοντικό δεν θυμάμαι που υπήρχε εκεί, δεξιότερα, εκεί που αρχίζει ο δεξιός βραχίονας που καταλήγει στο φανάρι, πρέπει να ήταν το 1957-58 που άρχισαν να φέρνουν τα μεγάλα τσιμεντάκια μπλόκια τα λέγαμε και χάσαμε το μέρος που κάναμε μπάνιο και ψαρεύαμε μπαλάδες.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#351441 Το κόνσεπτ "ανοίγω παράθυρα/μπαλκονόπορτες να αεριστεί το σπίτι" είναι rocket science για μερικούς απ'ότι φαίνεται. :help:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#351476
21 quadra έγραψε:....κάναμε μπάνιο και ψαρεύαμε μπαλάδες.

Oι μπαλάδες βρίκονται σε μεγάλα βάθη αν δεν κάνω λαθος? :hmmm:
5νόστιμο ψάρι, τα λέμε και μουσμούλια επάνω, νομίζω ανήκουν στην οικογένεια των λυθρινιών.
:offtopic:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#351555
otso έγραψε:νομιζω ειχα δει στην αμερικη αρχες 1930.


:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351649
Govus έγραψε:
otso έγραψε:νομιζω ειχα δει στην αμερικη αρχες 1930.


:hmmm:


Τον είχες για πιτσιρικά τον γηραλέο otso; Δεν έχεις ακούσει για τα τα νταλαβέρια του με την Ζωζώ στην περίοδο του μεσοπολέμου; :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#351714 Πιτ με προβληματισες με τα λινκ σου.
Σε ευχαριστω.
Γιατι και μεις τωρα που βαζουμε πολύ πλυντηριο λογω των παιδιων τα στεγνώνουμε μεσα με τα κρυα. Τα εχουμε βεβαια σε ένα δωματιο που δεν πολύ χρησιμοποιούμε.

Μια φορα ειχα δει να κυκλοφορει θερμενομενη απλωστρα :s_wacko