Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#692546
George_Prix έγραψε:Ντιμικ ή δουλευουν πολυ καλα οι αισθησεις σου ή περιγραφεις τι κανει μια τουρμπινα απο Μποινγκ μεσα στην κουζινα :s_tongue
Ψάχναμε καιρό με υδραυλικούς κλπ γιατί μυρίζουν τα σιφωνια στον πάνω όροφο μέχρι που ανακαλύψαμε ότι φταίει ο απορροφητηρας, από τότε βάζω ένα παραθυρο στην ανακλιση.

700 κυβικά το λεπτό τραβάει στο turbo.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692547 Αυτά τα μαύρα ψυγεία με γυάλινες πόρτες είναι η νέα μόδα βλέπω. Το κόστος είναι πολύ υψηλό. Είδα ένα παρόμοιο στον γείτονα, που δεν με ενθουσίασε. Φαίνονται όλες οι δαχτυλιές, ενώ και εσωτερικά δεν ήταν ιδιαίτερα ευρύχωρο αν και 70άρι.
Δεν έχω γνώμη για το θέμα, είναι θέμα γούστου.
Για το Wi-Fi, άχρηστο δεν είναι, ειδικά όταν βάλεις κάτι που θέλει πολλή ώρα στο φούρνο. Εγώ δεν το πλήρωσα, γιατί δεν είχα budget για τέτοιο και η BSH το χρεώνει πανάκριβα. Για κάτι τόσο φθηνό σαν υλοποίηση, το να σε χρεώνει αδρά, το βρίσκω λίγο κλεψιά.
Για τον απορροφητήρα, τσεκάρεις απορροφητικότητα και θόρυβο. Ειδικά το τελευταίο. Επίσης, σημαντικό, δες αν έχει κλαπέτο ενσωματωμένο, γιατί αν δεν έχει, να φροντίσεις να βάλεις στην τοποθέτηση. Εγώ είχα τεράστιο θέμα με τον κρύο αέρα που έβαζε μέσα, και το έλυσα βάζοντας βαρυτικό στόμιο εξωτερικά + κλαπέτο αντεπιστροφής εσωτερικά, γιατί δεν είχε.
Neff, σημαίνει και αυξημένο κόστος στα πάντα, δες επίσης τι έχει η Bosch (κυρίως) και τι η Siemens.
Στην BSH η κατάταξη πλέον σε τιμή και features είναι:
Gaggenau, Neff, Bosch, Siemens, Pitsos.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#692549
Anonymous Founder έγραψε:ΑΕπίσης, σημαντικό, δες αν έχει κλαπέτο ενσωματωμένο, γιατί αν δεν έχει, να φροντίσεις να βάλεις στην τοποθέτηση. Εγώ είχα τεράστιο θέμα με τον κρύο αέρα που έβαζε μέσα, και το έλυσα βάζοντας βαρυτικό στόμιο εξωτερικά + κλαπέτο αντεπιστροφής εσωτερικά, γιατί δεν είχε



greek please
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#692551
Anonymous Founder έγραψε: ενώ και εσωτερικά δεν ήταν ιδιαίτερα ευρύχωρο αν και 70άρι.


https://www.siemens-home.bsh-group.com/ ... /KG56FSBDA

το ιδανικο, αλλα ειναι πολυ βαθύ και υπαρχει προβλημα χωρου
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692553
dimik έγραψε:
George_Prix έγραψε:Ντιμικ ή δουλευουν πολυ καλα οι αισθησεις σου ή περιγραφεις τι κανει μια τουρμπινα απο Μποινγκ μεσα στην κουζινα :s_tongue
Ψάχναμε καιρό με υδραυλικούς κλπ γιατί μυρίζουν τα σιφωνια στον πάνω όροφο μέχρι που ανακαλύψαμε ότι φταίει ο απορροφητηρας, από τότε βάζω ένα παραθυρο στην ανακλιση.

700 κυβικά το λεπτό τραβάει στο turbo.

< >


Τι να πω ρε φιλε... Εδω ενα τσιγαρο παω να κανω σα χριστιανος μια στο τοσο, παθαινω αυχενικο για να εχω το κεφαλι μεσα στον απορροφητηρα και μολις μπει μεσα στο σπιτι η γυναικα μου της μυριζει τσιγαριλα της φαντασιοπληκτης :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692560
popolaros έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:ΑΕπίσης, σημαντικό, δες αν έχει κλαπέτο ενσωματωμένο, γιατί αν δεν έχει, να φροντίσεις να βάλεις στην τοποθέτηση. Εγώ είχα τεράστιο θέμα με τον κρύο αέρα που έβαζε μέσα, και το έλυσα βάζοντας βαρυτικό στόμιο εξωτερικά + κλαπέτο αντεπιστροφής εσωτερικά, γιατί δεν είχε



greek please

Λέγονται κλαπέτα ή τάμπερ αντεπιστροφής. Είναι κάτι τέτοιο:
Εικόνα
Εγώ έχω βάλει πλαστικό, γιατί τα μεταλλικά κάνουν συχνά θόρυβο. Μπήκε ακριβώ στην έξοδο του απορροφητήρα εκεί που ξεκινάει ο σωλήνας.
Εικόνα
https://www.e-kaffes.gr/%CF%80%CF%81%CE ... tem/186-cm
Προσέχεις πάντα ο σωλήνας του απορροφητήρα να είναι όσο γίνεται πιο φαρδύς.
Τέλος, το βαρυτικό στόμιο, αποτρέπει την είσοδο του αέρα απέξω:
Εικόνα
link
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#692566
George_Prix έγραψε:Τι να πω ρε φιλε... Εδω ενα τσιγαρο παω να κανω σα χριστιανος μια στο τοσο, παθαινω αυχενικο για να εχω το κεφαλι μεσα στον απορροφητηρα και μολις μπει μεσα στο σπιτι η γυναικα μου της μυριζει τσιγαριλα της φαντασιοπληκτης :lol:
Δεν είναι φαντασιόπληκτη, σε κλειστό χώρο σε σπίτι που δεν καπνίζουν και αν δεν καπνίζεις είναι απίστευτο το πόσο πολύ και για πόσο καιρό μπορείς να καταλάβεις ότι κάποιος κάπνισε έστω κι ένα τσιγάρο.
Βασικά θέλει καλύτερη προσπάθεια από την πλευρά σου, καλύτερα σε ανοιχτό παράθυρο που θα μείνει ανοιχτό για ώρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692567 Σε άκαπνο σπίτι, είναι φοβερό πόσο έντονη είναι η μυρωδιά του καπνού. Ήρθε φιλοξενούμενος καπνιστής και το μπουφάν του μύριζε τόσο πολύ τσιγάρο, που είχε μυρίσει το δωμάτιο!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692568
sknipper έγραψε:
George_Prix έγραψε:Τι να πω ρε φιλε... Εδω ενα τσιγαρο παω να κανω σα χριστιανος μια στο τοσο, παθαινω αυχενικο για να εχω το κεφαλι μεσα στον απορροφητηρα και μολις μπει μεσα στο σπιτι η γυναικα μου της μυριζει τσιγαριλα της φαντασιοπληκτης :lol:
Δεν είναι φαντασιόπληκτη, σε κλειστό χώρο σε σπίτι που δεν καπνίζουν και αν δεν καπνίζεις είναι απίστευτο το πόσο πολύ και για πόσο καιρό μπορείς να καταλάβεις ότι κάποιος κάπνισε έστω κι ένα τσιγάρο.
Βασικά θέλει καλύτερη προσπάθεια από την πλευρά σου, καλύτερα σε ανοιχτό παράθυρο που θα μείνει ανοιχτό για ώρα.


Για πλακα το ειπα το φαντασιοπληκτη αφου προφανως εχω καπνισει κι εχω λερωμενη τη φωλια μου!

Κατα τ' αλλα δεν υπαρχει κολπο για να καπνιζεις μεσα στο σπιτι... Εστω η ελαχιστη μυρωδια να μεινει ειναι εγκλημα ειδικα εφοσον υπαρχουν και παιδια στο χωρο. Μπαλκονι και ψοφα στο κρυο κυριε. Απλα καθε λιγους μηνες κανω την επανασταση μου με την τριπλετα τσιγαρακι-εσπρεσσακι-ζεστουλα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692570
Anonymous Founder έγραψε:Σε άκαπνο σπίτι, είναι φοβερό πόσο έντονη είναι η μυρωδιά του καπνού. Ήρθε φιλοξενούμενος καπνιστής και το μπουφάν του μύριζε τόσο πολύ τσιγάρο, που είχε μυρίσει το δωμάτιο!


Το καταλαβαινω αυτο... Το ειχα κοψει μαχαιρι για τουλαχιστον 10 χρονια και δεν αντεχα καθολου τη μυρωδια εκεινο το διαστημα. Πηγαινα σε ενα φιλο καπνιστη επισκεψη για 2 ωρες. Μολις εμπαινα στο αμαξι δεν αντεχα τη βρωμα. Δεν εβλεπα την ωρα να φτασω σπιτι και να πεταξω τα ρουχα μου στα απλυτα.

Τωρα πως το ξαναρχισα μην το ρωτησετε. Ξερετε ηδη την απαντηση. Αρχιζει απο Μ και τελειωνει σα ΑΛΑΚΑΣ...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693572 Ο κύβος ερρίφθη..

https://www.skroutz.gr/s/14951475/Bosch ... 5GA1G.html

Αποφάσισα να μην μπλέξω με ηλεκτρολογικές εργασίες αυτήν την εποχή, οπότε φούρνος με εστίες μαζί.

Κοιτάζω τώρα για τον τηλεσκοπικό μηχανισμό αφού δεν τον περιλαμβάνει στο πακέτο και βλέπω τιμές γυρω στά 100€...

https://www.skroutz.gr/s/22554886/Bosch ... CF%82.html

Είδα και ακριβοτερους...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#693576 ΝΠ, ποιες ηλεκτρολογικές εργασίες λες; Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Και θα πάρεις και κεραμικές εστίες; Δικά σου τα λεφτά, αλλά και τα δύο είναι απολύτως λάθος κινήσεις αν με ρωτάς.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693582
Anonymous Founder έγραψε:ΝΠ, ποιες ηλεκτρολογικές εργασίες λες; Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Και θα πάρεις και κεραμικές εστίες; Δικά σου τα λεφτά, αλλά και τα δύο είναι απολύτως λάθος κινήσεις αν με ρωτάς.
Χρειάζεται ηλεκτρολόγος για να διακλαδώσει την παροχη που έρχεται από τον πινακα και να βάλει μία πριζα για τον φουρνο. Οι εστίες θα συνδεθούν στην υπαρχουσα παροχή.

Αυτό θέλω να αποφύγω και κουζίνα εντοιχιζομενη με επαγωγικες εστίες δεν υπάρχει, τουλάχιστον σε λογικά λεφτά.



Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#693585 Ηλεκτρολόγος για να βγάλει μια ηλεκτρολογική κλέμα; Έχεις 3 καλώδια, λογικά 6άρια. Εσύ θέλεις να συνδέσεις στα ίδια καλώδια και τον φούρνο και τις εστίες. Δεν χρειάζεσαι να φέρεις ηλεκτρολόγο, αλλά ακόμη και αν χρειάζεσαι αν θέλεις να κάνεις καλή δουλειά, το κάνεις άπαξ και τελειώνεις. Και φθηνότερα θα σου πάει αν τα πάρεις χωριστά και καλύτερο φούρνο θα έχεις και καλύτερες εστίες.
Οι επαγωγικές είναι η μέρα με την νύχτα, ζεσταίνουν το νερό σε δευτερόλεπτα.
Από εκεί και πέρα, δεν επιμένω, γιατί θα πάει πάλι η κουβέντα στα στεγνωτήρια και δεν θέλω. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#693587 Είναι όντως μεγάλη η διαφορά στην ταχύτητα που προσφέρουν οι επαγωγικές (αν έχεις βέβαια σκεύη που είναι ήδη συμβατά αλλιώς πάει μακριά η βαλίτσα με το κόστος).